Προς το περιεχόμενο

Τι παίζει με τις τιμές των μεταχειρισμένων Gibson;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Nekkon είπε

PRS;

Telecaster 😅🤐

 

Kάτσε μιας και αναφέρθηκες στις PRS, να ποστάρω και τα μανούλια που είναι και δίπλα-δίπλα

 

 

image.thumb.jpeg.cc2cfb32c9d7868b9223e4d40dbd6f35.jpeg

 

και να πω ότι για μένα, τις ανάγκες μου και την ανατομία μου, οι PRS μου κάθονται καλύτερα από όλες τις mainstream μάρκες.

Αλλά ως ένα βαθμό, υπάρχει υποκειμενικότητα σε τέτοια θέματα.

 

Όσο για την ερώτησή σου, αναφέρομαι σε Kiezel και ακριβές Charvel που έχω πιάσει στα χέρια μου κατά καιρούς.

Τώρα θα πει κάποιος ο Derek Tucker θερίζει με την sg,κ.λ.π.

 

Πολλοί παίκτες που ακολουθώ εγώ και την λιώνουν την ταστιέρα, ειδικά σε κομμάτια υψηλών απαιτήσεων, δεν βγαίνουν με Gibson Les Paul

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Καλά όποιος βάζει μια αγγελία και ζητάει 3000 ευρώ για μια απλή LP Standard της δεκαετίας 2000's δεν σημαίνει ότι θα τα πάρει κιόλας... εκτός αν βρει κάποιο κορόιδο και το πείσει.  

 

Εγώ παρατηρώ ότι οι τιμές στα μεταχειρισμένα ακολουθούν τις τιμές των τρεχουσών τιμών της Gibson...πχ πλέον μια Standard καινούργια κοστίζει 2300 και άρα στα μεταχειρισμένα ο κόσμος την δίνει 2000 ή λιγο λιγότερο (ανεξάρτητα το ποσό που την αγόρασε). Με άλλα λόγια η αύξηση τιμών που επέβαλε εδώ και μια πενταετία η Gibson παρέσυρε και τα μεταχειρισμένα.

 

Ευτυχώς εγώ πρόλαβα και πήρα Gibson σε αστείες για την σημερινή εποχή τιμές, θυμάμαι ακόμα από το Musicstore ή το Thomann το 2017 αγόρασα μια Les Paul Traditional 2016 για 1.666 ευρώ (ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ και όχι B stock) - είχαν βγει τα 2017 μοντέλα τοτε που ήταν στα 1800+ ευρώ και τα 2016 μοντέλα ήθελαν να τα ξεστοκαρουν μάλλον, γι'αυτό και η τιμή- και το ίδιο ακριβώς έκανα και με μια Gibson SG Standard του 2018 που την αγόρασα πάλι από το ίδιο κατάστημα (ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ και όχι B stock) για 1100 ευρώ ενώ τα 2019 αντίστοιχα μοντέλα τα έδιναν για 1400 ευρώ (και χωρίς σκληρή θήκη 🤣)

 

Δυστυχώς έκτοτε με τον νέο CEO οι τιμές έχουν ανέβει πολύ, και μάλιστα πριν την πανδημία και τον πόλεμο 

Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, αντιθέτως συμφωνώ και είναι λογικό στο μεταχειρισμένο να μειώσεις την τιμή στα 300-400 ευρώ ανάλογα και την αξία του ως καινουργιο, ασχέτως πόσο την αγόρασε ο καθένας, αυτό δεν το γνωρίζεις, γι αυτό πάντα η τιμή πάει με βάσει την τρέχουσα αξία του καινούργιου. Αλλά όλο το ποστ εχει να κάνει, οχι με το αν βρεθεί ένας που ψάχνει κορόιδο, αλλά αν δεις παρακάτω στο Link τότε όλοι σχεδόν ψάχνουν κορόιδα ή έχουν συνεννοηθεί σε παγκόσμια κλίμακα να βρουν κορόιδα και η εξαίρεση θα είναι ένας. Όσες είναι του 2010-11-12 που είχε σκάσει το θέμα με την κατάσχεση των ξύλων, εχουν πιο χαμηλές τιμές, οι υπόλοιποι της 1ης δεκαετίας και 90's, πάνω από την τιμή της καινούργιας και εξαιρώ την Ελλάδα που ακόμη πουλάμε φυσιολογικά κάτω από τις τιμές των καινούργιων και ίσως βρεθεί ένας που θα είναι η εξαίρεση. Δεν έκανα καθόλου μομφή για τις τιμές των αγγελιών του noiz, αλλά για τους όξω από δω.

https://reverb.com/p/gibson-sg-standard-electric-guitar?item_region=XX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kanimothrios είπε

οι PRS μου κάθονται καλύτερα από όλες τις mainstream μάρκες.

Αλλά ως ένα βαθμό, υπάρχει υποκειμενικότητα σε τέτοια θέματα.

Δε διαφωνώ. Όλες ωραίες είναι. Αν βγάλεις απ' το μυαλό σου ότι θέλεις να ακουστείς κάπως συγκεκριμένα, πχ συγκεκριμένα καθαρά Fender ή παραμόρφωση Gibson, τότε τα πράγματα γίνονται πιο αντικειμενικά 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gibson έχει βγάλει,και συνεχίζει να βγάζει εξαιρετικες κιθάρες για όλες τις δουλειές,από εκπληκτικά καθαρά (Firebird και όλες οι κιθάρες της με P90) μέχρι ροΟυκ και heavy metal βρώμικα

Απλά , λανθασμένα , ταυτίζεται η εταιρεία μονο με την Les Paul με humbuckets που είναι όντως , εκτός και αν είσαι τρομερός παικταρας, one trick pony  για μπλουζΣ και ροΟυκ(μη ξεχνάμε ότι ο ΙΔΙΟΣ ο Les Paul δεν έπαιξε ποτέ με Les Paul με humbuckers Ρ90 και LIs χρησιμοποιουσε και είχε απίστευτο καθαρό ήχο)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Les Paul με humbuckets που είναι όντως , εκτός και αν είσαι τρομερός παικταρας, one trick pony  για μπλουζΣ και ροΟυκ

 

Όχι βρε Νίκο.

Μια χαρά όργανα είναι και για jazz και για fusion, και για funk και για τα πάντα όλα.

Εξαρτάται από το πώς τις χρησιμοποιείς.

Δεν χρειάζεται να είσαι και φοβερός παίκτης, εντάξει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όχι βρε Νίκο.

Μια χαρά όργανα είναι και για jazz και για fusion, και για funk και για τα πάντα όλα.

Εξαρτάται από το πώς τις χρησιμοποιείς.

Δεν χρειάζεται να είσαι και φοβερός παίκτης, εντάξει.

 

Πάντως καθαρό ήχο από LP με διπλους που να μου προκαλεί σιελόρροια :) δεν έχω ακούσει ακόμα  :)

Έχω ακούσει όμως από SG με Ρ90 και φυσικά από Firebird (με κανονικούς alnico pickups όχι τα χρεπια που έβαζε η Gibson για αρκετό καιρό)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Πάντως καθαρό ήχο από LP με διπλους που να μου προκαλεί σιελόρροια :) δεν έχω ακούσει ακόμα  :)

 

Κοίτα να δεις, σίγουρα ο καθένας εννοεί άλλο πράγμα όταν μιλάει για καθαρό ήχο.

Αν σκεφτείς όμως ότι το μεγαλύτερο μέρος της jazz κιθάρας είναι παιγμένο με διπλούς, καταλαβαίνεις το πνεύμα μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα γραψω για τις χρονολογιες που αναφερεις αλλα γενικα,,μια παλια καλη gibson custom η standard οπως και fender δεν ειναι απλα μονο ενα καλο μουσικο οργανο,ειναι ενα κοσμημα για τον κιθαριστα και μια ιστορια ολοκληρη .μιλαμε για μουσικο με 20 30  χρονια και βαλε στην πλατη του εμπειρια και με ακουσματα απο δεκαετια 70  μεχρι και σημερα.η αποκτηση ενος τετοιου οργανου ειναι ποθος και ονειρο για εναν τετοιο μουσικο απο τοτε που αποφασισε να παιξει κιθαρα και αν πολυ αργοτερα του δοθει ευκαιρια να την αποκτησει δεν θα την χασει.η κιθαρα αυτη δεν ειναι τοσο για την δουλεια του αν ειναι επαγγελματιας αλλα για τις προσωπικες και ιδιαιτερες στιγμες στο σπιτι του η προβες  με φιλους για τζαμαρισμα κτλ.ειναι για την καβ....α σου που λεμε. προσωπικα δεν θα με ενδιαφερε μια καινουργια gibson, αλλα μια δεκαετιας 80 και πισω.αν ειναι κοντα και στην ημερομηνια γεννησως μου ακομα καλυτερα χαχαχα.σε αυτες τισ χρονολογιες δεν υπαρχει τιμη.οσο και να ακουσω δεν θα το θεωρησω παραλογο γιατι ξερω οτι απευθυνεται σε ανθρωπους που γουσταρουν το συγκεκριμενο παλιο οργανο οπως εγω.εχω παιξει με πολυ παλιες κιθαρες, μονο με το δεος που σε πιανει παιζοντας με να οργανο του 75 η του 80 ας πουμε ανεβαινεις παικτικα και  μουσικα δεκα επιπεδα,ειναι κατι που δεν εξηγειτε με λογια,αν εισαι μουσικος καταλαβαινεις τι εννοω...

 

Επεξεργασμένο από arisvel88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gibson δεκαετίας 70 δεν έπαιρνα ακόμα και να μου την χαρίζανε πάντως (από 74 και μετά).

Δεκαετίας 60 και βέβαια.

Καθώς και της χρυσής εποχής 2002-2006 (για Les Paul Standard μιλάω).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, arisvel88 said:

δεν θα γραψω για τις χρονολογιες που αναφερεις αλλα γενικα,,μια παλια καλη gibson custom η standard οπως και fender δεν ειναι απλα μονο ενα καλο μουσικο οργανο,ειναι ενα κοσμημα για τον κιθαριστα και μια ιστορια ολοκληρη .μιλαμε για μουσικο με 20 30  χρονια και βαλε στην πλατη του εμπειρια και με ακουσματα απο δεκαετια 70  μεχρι και σημερα.η αποκτηση ενος τετοιου οργανου ειναι ποθος και ονειρο για εναν τετοιο μουσικο απο τοτε που αποφασισε να παιξει κιθαρα και αν πολυ αργοτερα του δοθει ευκαιρια να την αποκτησει δεν θα την χασει.η κιθαρα αυτη δεν ειναι τοσο για την δουλεια του αν ειναι επαγγελματιας αλλα για τις προσωπικες και ιδιαιτερες στιγμες στο σπιτι του η προβες  με φιλους για τζαμαρισμα κτλ.ειναι για την καβ....α σου που λεμε. προσωπικα δεν θα με ενδιαφερε μια καινουργια gibson, αλλα μια δεκαετιας 80 και πισω.αν ειναι κοντα και στην ημερομηνια γεννησως μου ακομα καλυτερα χαχαχα.σε αυτες τισ χρονολογιες δεν υπαρχει τιμη.οσο και να ακουσω δεν θα το θεωρησω παραλογο γιατι ξερω οτι απευθυνεται σε ανθρωπους που γουσταρουν το συγκεκριμενο παλιο οργανο οπως εγω.εχω παιξει με πολυ παλιες κιθαρες, μονο με το δεος που σε πιανει παιζοντας με να οργανο του 75 η του 80 ας πουμε ανεβαινεις παικτικα και  μουσικα δεκα επιπεδα,ειναι κατι που δεν εξηγειτε με λογια,αν εισαι μουσικος καταλαβαινεις τι εννοω...

 

 

6 hours ago, fusiongtr said:

Gibson δεκαετίας 70 δεν έπαιρνα ακόμα και να μου την χαρίζανε πάντως (από 74 και μετά).

Δεκαετίας 60 και βέβαια.

Καθώς και της χρυσής εποχής 2002-2006 (για Les Paul Standard μιλάω).

Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου