Προς το περιεχόμενο

Αγορά κιθάρας από UK


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ELalek είπε

Άσχετο αλλά για Harley Benton tele  τι άποψη έχετε?

Παρεμπιπτόντως είμαι κάτοχος μίας Fender strat hss(mexico) 00's  και προσφάτως της squier jazzmaster 40th anniversary( το χειρότερο quality control ever).

Έπαιξα με μία Harley benton και πραγματικά ο ήχος ήταν μούρλια ,το μανίκι κομπλέ και ήμουν στο τσακ να παραγγείλω ετούτη από Θωμά:

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_te_25th_firemist.htm

 

Εξαντλήθηκε πάλι αρκετά γρήγορα αλλά αυτή τη φόρα πρόλαβα😆. Με βάση το τελευταίο σκανάρισμα της ups, βρίσκεται στην Ιταλία οπότε εντός της εβδομάδας ίσως να βρίσκεται στην Ελλάδα. Άλλη μία τελεκάστερ στο Noiz.

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, odis13 είπε

Αλλος φιλος που μετακομιζει συντομα απο UK Ιταλια νομιζω δε θα τη γλυτωσει την καμπανα, θα τον ρωτησω πλακα πλακα τι καθεστως επικρατει και τι εχει κανονισει

 

Πριν 15 ημέρες φίλος μου πλήρωσε 30 ευρώ φόρο και δασμούς για να παραλάβει έναν απλό φάκελο με τα κλειδιά του αυτοκινήτου του που καταλάθος ξέχασε σε ξενοδοχείο στο Λονδίνο και του τα έστειλαν με κούριερ που κόστισε 100 λίρες.

Πλήρωσε δηλ το κλασσικό περίπου 25% (ΦΠΑ και δασμούς και εκτελωνιστικα) επί της τιμής CIF που προβλέπει ο νόμος.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Πριν 15 ημέρες φίλος μου πλήρωσε 30 ευρώ φόρο και δασμούς για να παραλάβει έναν απλό φάκελο με τα κλειδιά του αυτοκινήτου του που καταλάθος ξέχασε σε ξενοδοχείο στο Λονδίνο και του τα έστειλαν με κούριερ που κόστισε 100 λίρες.

Πλήρωσε δηλ το κλασσικό περίπου 25% (ΦΠΑ και δασμούς και εκτελωνιστικα) επί της τιμής CIF που προβλέπει ο νόμος.


Καλα ναι, αν απλα ταχυδρομικα πας να στειλεις κατι δεν υπαρχει περιπτωση να τη γλυτωσεις. Ακριβως το ιδιο σκηνικο που περιγραφεις, γυρναει τις προαλλες φιλος απο Χαλκιδικη, ξεχασε το ρολοι του πισω - του το στελνουν οι δικοι του, πληρωσε ενα 50ρικο δασμους + ΦΠΑ, με τις υγιες σας. 

Απλα για την περιπτωση μετακομισης δε ξερω αν υπαρχει καποιος διακανονισμος/εξαιρεση για personal effects αυτη τη στιγμη.

EDIT
Βασικα σιγουρα θα υπαρχει κατι, βρηκα το παρακατω που αφορα μετακομιση απο EU προς UK, φανταζομαι ισχυει κατι αντιστοιχο αμφιδρομα, αλλα μεσες ακρες αν μετακομιζεις και μεταφερεις την εδρα κατοικιας σου επισημως (ToR) απαλασσεσαι απο customs duty & tax.

https://www.gov.uk/moving-to-uk

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mathematician είπε

Εξαντλήθηκε πάλι αρκετά γρήγορα αλλά αυτή τη φόρα πρόλαβα😆. Με βάση το τελευταίο σκανάρισμα της ups, βρίσκεται στην Ιταλία οπότε εντός της εβδομάδας ίσως να βρίσκεται στην Ελλάδα. Άλλη μία τελεκάστερ στο Noiz.

 

Ωραίος!περιμένω την άποψη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που είπατε για ταξίδια με κιθάρα στο αεροπλάνο, θυμήθηκα τα νιάτα μου. Φοιτητής στην Αγγλία, θυμάμαι να πετάω από Ελλάδα προς Αγγλία και το ανάποδο με τη στρατ σε gig bag μέσα στην καμπίνα, ενώ στις μπροστινές τσέπες της θήκης είχα κατσαβίδια, άλεν, πένσες, χορδές, κουρδιστήρια και ένα σωρό εργαλεία. Πέρναγε η κιθάρα από τις ακτίνες, κανένας δεν ασχολούνταν. Με όλα αυτά τα εργαλεία δε θα μπορούσα απλά να κάνω αεροπειρατεία, θα μπορούσα να κάνω μετατροπή το boeing σε πυρηνικό υποβρύχιο που το σόναρ του να εκπέμπει 24 ώρες το 24ωρο παλιούς carcass. 

  • Χαχα 4
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

θυμάμαι να πετάω από Ελλάδα προς Αγγλία και το ανάποδο με τη στρατ σε gig bag μέσα στην καμπίνα, ενώ στις μπροστινές τσέπες της θήκης είχα κατσαβίδια, άλεν, πένσες, χορδές, κουρδιστήρια και ένα σωρό εργαλεία. Πέρναγε η κιθάρα από τις ακτίνες, κανένας δεν ασχολούνταν

Αυτά το καιρό εκείνο ήταν (κουτσά- στραβά) ανεκτά. Όμως (και ντροπή μου που το λέω) έχω τύχει σε πτήσεις- ναι ήταν τουλάχιστον 3- που κουβαλούσαμε μέσα στην καμπίνα ένα... σπαθί κατάνα, προσαρμοσμένο σε portable synth keyboard ως ντεκόρ, βέβαια μέσα σε gig bag. 😇

Όμως η τύχη δεν κρατάει για πάντα- μας "μπουζούριασαν" στη Βαρσοβία και η πρώτη σκέψη μου ήταν... το Εξπρές του Μεσονυκτίου 😂

  • Χαχα 6

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτά το καιρό εκείνο ήταν (κουτσά- στραβά) ανεκτά. Όμως (και ντροπή μου που το λέω) έχω τύχει σε πτήσεις- ναι ήταν τουλάχιστον 3- που κουβαλούσαμε μέσα στην καμπίνα ένα... σπαθί κατάνα, προσαρμοσμένο σε portable synth keyboard ως ντεκόρ, βέβαια μέσα σε gig bag. 😇

Όμως η τύχη δεν κρατάει για πάντα- μας "μπουζούριασαν" στη Βαρσοβία και η πρώτη σκέψη μου ήταν... το Εξπρές του Μεσονυκτίου 😂

και σεις ήταν ανάγκη να πάρετε κατάνα?

ας παίρνατε laney

πιο μικρά

  • Χαχα 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Όμως η τύχη δεν κρατάει για πάντα- μας "μπουζούριασαν" στη Βαρσοβία και η πρώτη σκέψη μου ήταν... το Εξπρές του Μεσονυκτίου 😂

Άντε θα είχε γράψει για τη πάρτυ σου το O.S.T o Giorgio Moroder. 

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Όμως η τύχη δεν κρατάει για πάντα- μας "μπουζούριασαν" στη Βαρσοβία

 

Επί κομμουνιΖμου?

Πώς ήτο το Γκουλάγκ?

Έχω ακούσει τα καλύτερα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Επί κομμουνιΖμου?

Πώς ήτο το Γκουλάγκ?

Έχω ακούσει τα καλύτερα.

Όχι... ευτυχώς είχε παρέλθει η γκλασνόστ, η περεστρόικα και η πτώση του τείχους 😄

Μετά από διαβουλεύσεις κατάλαβαν ότι έχουν απέναντι τους... ζαβά (μουσικούς), το επίμαχο "όργανο" παραδόθηκε στο πλήρωμα καμπίνας και συνεχίσαμε ανέφελα το ταξίδι μας.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου