Προς το περιεχόμενο

Γιατί ακριβαίνουν τα μουσικά όργανα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι προβλημα να ψηφιζουν ολοι. Πρεπει να υπαρχει μια minimum συναινεση. Ειναι μελος της κοινωνιας; Πρεπει να ψηφιζει. Προσφερει κατι στην κοινωνια; Πρεπει να αμοιβεται τοσο ωστε να μπορει να συντηρει τον εαυτο του και να συνεχιζει να προσφερει.

 

 

 Αυτα ετσι πρεπει να ειναι, χωρις συζητηση. Δεν ειναι η ψηφος το προβλημα.

 

 Το προβλημα ειναι οτι για να συνεχισει να λειτουργει η οικονομια χρειαζεται αναπτυξη. Αυτο ειναι προβλημα. Αναπτυξη ισον θετικη αναδραση, συνταγη καταστροφης, πυραμιδα και αεροπλανακι.

 

 Ενας πεπερασμενος πλανητης δε σηκωνει τετοια πραγματα. Ειναι θαυμα οτι φτασαμε ως εδω, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι ολη αυτη η επιταχυνση θα σκασει σα βομβα, ειτε οικολογικη βομβα, ειτε πολεμικη βομβα, ειτε οτιδηποτε, θα ειναι το πιο μεγαλειωδες εργο του ανθρωπου να καταφερει μια διαρκης αναπτυξη, αλλα ακομα και η ιδια η ζωη, το πιο πετυχημενο ισως παρομοιο παραδειγμα, ειχε στιγμες μεγαλων αφανισμων, τα ιδια τα αστρα φτανουν στο σημειο που εκρηγνυνται, δε νομιζω οτι θα τα καταφερουμε τελικα.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή το θέμα πήρε πολιτικές διαστάσεις 🤣 και λόγω του ότι τυγχάνει να βρισκόμαστε σε προεκλογική περίοδο και το forum μας δεν πρέπει να παρασύρεται, εγώ δεν θα συνεχίσω τον χαβαλέ χαχαχαχχαχαχ🤣

 Εξ άλλου δεν έχω σκοπό να αγοράσω μουσικό όργανο σύντομα, έχω αυτά που χρειάζομαι και τα σκεπάζω να μην χαλάσουν🤣 δεν ξαναμιλάω για το θέμα.

 Θα διαβάζω απλά  ΑΠΟΨΗΣ. 😃

 Να έχουμε μια υπέροχη Κυριακή και πάω να βάλω τον γιό μου να ΔΙΑΒΑΣΕΙ γιατί ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ και θα τον ΣΦΑΞΩ, δεν πάει άλλο χαχαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχαχ🤣

 

  • Χαχα 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Βill που άνοιξε το θέμα εχει δίκιο για την αδικαιολόγητη ή δικαιολογημένη ή αύξηση του συγκεκριμένου μοντέλου Korg PA700 (πρωτοκυκλοφόρησε το 2017).

Η αύξηση της τιμής είναι τόσο υπερβολική που δεν δικαιολογείται μόνο από την αύξηση του πληθωρισμού.

 

Σημειωτέον ότι το (σχετικά πάντα) αντίστοιχο σε κατηγορία/τιμή/λειτουργίες μοντέλο της Υamaha, το PSX 700 (πρωτοκυκλοφόρησε το 2019) από 1.100,00 ευρώ Έχει αυξηθεί στα 1.200,00 ευρώ το οποίο θα μπορούσε να δικαιολογηθεί από την αύξηση του πληθωρισμού ενώ υπό άλλες συνθήκες λογικά θα είχε "πέσει" στα 1.050,00 ευρώ.

 

Δυο ενδεχόμενα ίσως είναι:

α) H παραγωγή των Korg PA 700 δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση και αυτό οδηγεί σε αύξηση της τιμής του προϊόντος.

 

β) Το κόστος παραγωγής του Korg PA 700 όντως έχει αυξηθεί πολύ,

ενώ το Yamaha ίσως να βρίσκεται σε stock στις αποθήκες και για το λόγο αυτό δε "χωρεί" περαιτέρω αύξηση της τιμής του.

 

Εν πάσει περιπτώσει, το ότι η τιμή του αυξήθηκε τόσο πολύ σημαίνει ότι ο καταναλωτής/αγοραστής είναι διατεθειμένος, έστω και στην παρούσα φάση, να δώσει αυτά τα χρήματα για την απόκτηση του συγκεκριμένου προϊόντος.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Κάτι μου λέει ότι αυτοί που τον ψηφίζουνε αυτόν, τον ψηφίζουνε γιατί ρωτάς τον ΑΛΛΟΝ "Ακρίβυνε η τυρόπιτα; Ναι ή όχι;" Και σου λέει "αν συνυπολογίσουμε τα κόστη ενέργειας, και τις εξελίξεις στη Σρι Λανκα, η τυρόπιτα έχει διορθώσει, αλλά ένας καλά τοποθετημένος επενδυτής δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα τυροπιτάσσετς του."

Υπάρχει και ένα πιο "προσγειωμένο στα δικά μας" πλαίσιο εξήγησης για τη σχετική αύξηση της τιμής της τυρόπιτας, όπου με τον όρο τυρόπιτα εννοώ το προϊόν που ενσωματώνει χαμηλή τεχνογνωσία,  μερικώς εισαγόμενες πρώτες ύλες και το οποίο είναι τοπικής κατανάλωσης. Η τυρόπιτα σε αυτό το context είναι κατά βάση υπηρεσία. 

 

Φταίει λοιπόν και το γεγονός ότι όλοι γύρω από την τυρόπιτα (παραγωγοί - πωλητές - καταναλωτές) έχουν πλέον κινητό, ερκοντίσιο και τουαλέτα (μέσα στο σπίτι), ότι πλέον (κάποιος κάπου) ελέγχει τις πρώτες ύλες και δεν κυκλοφορεί παράνομο συντηρητικό (με ό,τι συνέπειες έχει αυτό στο κόστος) και ένα σωρό άλλα τέτοια στοιχεία της τοπικής αλυσίδας. 

 

Πρώτα απ' όλα όμως φταίει το γεγονός ότι μια ολόκληρη οικονομία έχει χτιστεί γύρω από "τυρόπιτες" όπου το κέρδος του τυροπιτά θα γίνει φρεντοτσίνος με γάλα αμυγδάλου και μαύρη ζάχαρη σε ποτήρι με φούσκα και 3 χάρτινα καλαμάκια. Τα ίδια λεφτά γυρίζουν άσκοπα (και το κράτος όπου προλάβει παίρνει το μερτικό του). 

 

Οι πολιτικοί λένε ξύλινα πράγματα για εξωστρέφεια και επενδύσεις. Δεν είναι τόσο απλό. Βγες στην Αθήνα να προσλάβεις ηλεκτρονικό, τορναδόρο, ηλεκτροσυγκολλητή. Ή υπεύθυνο παραγωγής να ξέρει βελτιστοποιεί τη δουλειά με βάση τη ροή των παραγγελιών και τις παραδόσεις των προμηθειών, να βγάζει βάρδιες κλπ. 

Βρες υπεύθυνο marketing να ξέρει να στείλει mail με τη σωστή προσφώνηση στους σωστούς παραλήπτες. Η ανεπάρκεια είναι διάχυτη στη χώρα. 

(Μόνο για software βρίσκεις ανθρώπους να ξέρουν τι τους γίνεται)

 

Ασχετο, τις προάλλες ήμουν στην Αμερική σε ένα εργοστάσιο που πουλάει προϊόντα τεχνολογίας σε όλο τον κόσμο. Τα ντόνατς (οι αντίστοιχες τυρόπιτες δηλαδή) είναι τζάμπα. Και οι καφέδες και τα μπισκότα. Πάει ένας χοντρός (που ξέρει να διαλέγει δηλαδή) και φορτώνει μια κούτα προμήθειες για όλους κάθε πρωι.

 

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

στα 45 μου είμαι οικονομικά ανεξάρτητος και δεν χρειάζονται να εργάζομαι πάνω από 5-10 ώρες την εβδομάδα. 

Εγώ από τις 8 σελίδες νήμα αυτό κρατάω. Ρε Κβαντική; Πώς το κάνεις αυτό ρε φίλε; Είσαι το νέο μου ίνδαλμα. 

 

Εγώ χθες μετά από 10 ώρες δουλειάς (μέσα σε μια μέρα μόνο αυτές) γυρίζω κομμάτια στο σπίτι μη βλέποντας μπροστά μου από την κούραση και μου στέλνει ένας από το smart noiz ειρωνικο μήνυμα ότι πουλαω ακριβά το πετάλι. Εεεεε ρε να μην έχει λειτουργία αυτόματης σφαλιάρας το φόρουμ...

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και κάπου εδώ αξιότιμα μέλη, φίλοι πουρουπουπούδες και λοιποί κανάγιες, θα ήθελα να θίξω ότι μιλάμε για το γιατί ακριβαίνουν τα μουσικά όργανα, όταν το μουσικό θέμα που (απ' ότι βλέπω εις το Twitter και όχι μόνο) έχει καθηλώσει το πανελλήνιο είναι το τεσσάρι μας στην Κύπρο 😮

 

Έγινε τέτοιο πράγμα και εμείς ομιλούμε για τιμές και πληθωρισμούς; Φωτιά θα πέσει να μας κάψει!!!

 

 

end.jpg

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Εγώ από τις 8 σελίδες νήμα αυτό κρατάω. Ρε Κβαντική; Πώς το κάνεις αυτό ρε φίλε; Είσαι το νέο μου ίνδαλμα. 

 

Εγώ χθες μετά από 10 ώρες δουλειάς (μέσα σε μια μέρα μόνο αυτές) γυρίζω κομμάτια στο σπίτι μη βλέποντας μπροστά μου από την κούραση και μου στέλνει ένας από το smart noiz ειρωνικο μήνυμα ότι πουλαω ακριβά το πετάλι. Εεεεε ρε να μην έχει λειτουργία αυτόματης σφαλιάρας το φόρουμ...

Ότι ακούς να λένε οι παπαγάλοι των πολιτικών στην τηλεόραση κάνεις ακριβώς το αντίθετο. Τώρα ας πούμε λένε ότι οι τράπεζες είναι θωρακισμένες οπότε ετοιμάσου για κατάρρευση. Αν κάνεις κάποιου είδους επενδύσεις θα πρέπει να κινηθείς ανάλογα. Το ίδιο και τα ακίνητα.Σε λίγο θα πάνε άπατα. 

Και φυσικά βρίσκεις τρόπο να φοροδιαφευγεις όσο τον δυνατόν περισσότερο είναι βασική υποχρέωση απέναντι στον εαυτό τον κόπο σου και την οικογένειά  σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ότι ακούς να λένε οι παπαγάλοι των πολιτικών στην τηλεόραση κάνεις ακριβώς το αντίθετο. Τώρα ας πούμε λένε ότι οι τράπεζες είναι θωρακισμένες οπότε ετοιμάσου για κατάρρευση. Αν κάνεις κάποιου είδους επενδύσεις θα πρέπει να κινηθείς ανάλογα. Το ίδιο και τα ακίνητα.Σε λίγο θα πάνε άπατα. 

Και φυσικά βρίσκεις τρόπο να φοροδιαφευγεις όσο τον δυνατόν περισσότερο είναι βασική υποχρέωση απέναντι στον εαυτό τον κόπο σου και την οικογένειά  σου.

 

Άτοκα δάνεια μοιράζουν στους κάτω των 40! Τρέξτε!

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Άτοκα δάνεια μοιράζουν στους κάτω των 40! Τρέξτε!

Επειδή κινούμαι ακριβώς σε αυτόν τον χώρο σε πληροφορώ ότι ελάχιστοι θα το πάρουν για ακίνητα χρεπια υπερκοστολογημενα εξαιτίας αυτού του προγράμματος τα οποία σε 6-12 μήνες θα έχουν την μισή αξία.

Δεν είμαι προφήτης βέβαια αλλά με την αύξηση των επιτοκίων και την υπερπροσφορά σε νέα ακίνητα εκεί πάει το πράγμα. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου