Προς το περιεχόμενο

Γιατί ακριβαίνουν τα μουσικά όργανα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, harilatron είπε

Φοβερό σαιτ της mercedes-benz, πάτησα accept cookies και μου τα χρέωσε 1200 ευρώ. 

 

Mercedes μπισκότα είναι, τι περίμενες?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, harilatron είπε

Επίσης τα ενβόληα έχουν μέσα τσιπάκΗ και στην τηλεόραση πωλούνται γνήσιες επιστολές του Ιησού.  😀

Και ο Πρόεδρος της Pfizer είναι κτηνίατρος.

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Το 1995 σε ηλικία 18 χρόνων έπιασα εργασία για πρώτη μου φορά με μισθό 200.000 δραχμές σημερινά περίπου 600 ευρώ και αγοραστική δύναμη 3 φορές πάνω από την σημερινή. Το ευρώ ήταν οι απόλυτη καταστροφή και το χρέος είναι αδιάψευστος μάρτυρας. Από 80-100  δις τότε φτάσαμε στα 400 σήμερα. 

 

Καταρχας μην αμελεις να ΠΛΗΘΩΡΙΖΕΙΣ τα ποσα που συγκρινεις, τα 600 ευρω του 1995 δεν ειναι σημερινα 600 ευρω.

Επισης εσυ,οπως και εγω (που εχω ενσημα απο το 1980) οπως και ΟΛΟΙ οι υπαλληλοι στον δημοσιο  και ιδωτικο τομεα επαιρνες ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ μιασ ΤΕΡΑΣΤΙΑ  αυξηση (στα τελη των 80s ετρεχε περιπου  με 25% ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ) για να αντιμετωπιστει ο ΚΟΛΟΣΙΑΙΟΣ πληθωρισμος ,φυσικα αυτο γινονταν με ΤΥΠΩΜΑ ΔΡΑΧΜΩΝ που γινονταν (δεδομενου οτι το ΕΜΠΟΡΙΚΟ μας ισοζυγιο ηταν δια τον ΠΕΟΥΛΑ εκΣ απανεκαθεν...) για να ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ την αγοραστικη σου αξια και μεσω αυτης η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ  (παντα μεσα σε περιβαλλον ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟΥ πληθωρισμου) ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ σε ΣΚΛΗΡΟ νομισμα που τωρα ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥΣ μια και ΑΝΤΙΘΕΤΑ με αλλες ΣΟΒΑΡΕΣ ΧΩΡΕΣ  δεν χρησιμοποιηθηκαν για ΑΝΑΠΤΥΞΗ αλλα για ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ..

 

Το οτι η ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗ και ΣΙΓΟΥΡΗ χρεοκοπια μας εσκασε ΜΕΣΑ σε περιβαλλον ΕΥΡΩ ηταν ΕΥΛΟΓΙΑ και ΣΩΤΗΡΙΑ... αν ΔΕΝ ειχαμε ΕΥΡΩ..τωρα η χωρα θα ηταν σαν τη ΜΟΛΔΑΒΙΑ (ή μαλλον σαν το ΣΟΥΔΑΝ).

 

ΦΥΣΙΚΑ και δεν φταιει το ΕΥΡΩ...  (αν και ΣΥΜΦΩΝΩ μαζι σου οτι ΔΕΝ επρεπε να μπουμε στο ευρω, αλλα να ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΟΥΜΕ κανονικα και ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ ολοι ΜΑΖΙ και οι ΠΟΛΙΤΕΣ και οι ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ .....μια και ΤΩΡΑ βλεπεις ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ακομα και λεμε και κανουμε τις ΙΔΙΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ξανα... )

 

Μου χρωστας 25 ευρω για το ΒΑΣΙΚΟ μαθημα οικονομικων που σου εκανα..αλλα δεχομαι και 4 πακετα ΧΟΡΔΑΙ 010-038 😄

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Καταρχας μην αμελεις να ΠΛΗΘΩΡΙΖΕΙΣ τα ποσα που συγκρινεις, τα 600 ευρω του 1995 δεν ειναι σημερινα 600 ευρω.

Επισης εσυ,οπως και εγω (που εχω ενσημα απο το 1980) οπως και ΟΛΟΙ οι υπαλληλοι στον δημοσιο  και ιδωτικο τομεα επαιρνες ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ μιασ ΤΕΡΑΣΤΙΑ  αυξηση (στα τελη των 80s ετρεχε περιπου  με 25% ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ) για να αντιμετωπιστει ο ΚΟΛΟΣΙΑΙΟΣ πληθωρισμος ,φυσικα αυτο γινονταν με ΤΥΠΩΜΑ ΔΡΑΧΜΩΝ που γινονταν (δεδομενου οτι το ΕΜΠΟΡΙΚΟ μας ισοζυγιο ηταν δια τον ΠΕΟΥΛΑ εκΣ απανεκαθεν...) για να ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ την αγοραστικη σου αξια και μεσω αυτης η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ  (παντα μεσα σε περιβαλλον ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟΥ πληθωρισμου) ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ σε ΣΚΛΗΡΟ νομισμα που τωρα ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥΣ μια και ΑΝΤΙΘΕΤΑ με αλλες ΣΟΒΑΡΕΣ ΧΩΡΕΣ  δεν χρησιμοποιηθηκαν για ΑΝΑΠΤΥΞΗ αλλα για ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ..

 

Το οτι η ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗ και ΣΙΓΟΥΡΗ χρεοκοπια μας εσκασε ΜΕΣΑ σε περιβαλλον ΕΥΡΩ ηταν ΕΥΛΟΓΙΑ και ΣΩΤΗΡΙΑ... αν ΔΕΝ ειχαμε ΕΥΡΩ..τωρα η χωρα θα ηταν σαν τη ΜΟΛΔΑΒΙΑ (ή μαλλον σαν το ΣΟΥΔΑΝ).

 

ΦΥΣΙΚΑ και δεν φταιει το ΕΥΡΩ...  (αν και ΣΥΜΦΩΝΩ μαζι σου οτι ΔΕΝ επρεπε να μπουμε στο ευρω, αλλα να ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΟΥΜΕ κανονικα και ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ ολοι ΜΑΖΙ και οι ΠΟΛΙΤΕΣ και οι ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ .....μια και ΤΩΡΑ βλεπεις ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ακομα και λεμε και κανουμε τις ΙΔΙΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ξανα... )

 

Μου χρωστας 25 ευρω για το ΒΑΣΙΚΟ μαθημα οικονομικων που σου εκανα..αλλα δεχομαι και 4 πακετα ΧΟΡΔΑΙ 010-038 😄

Φίλε μου εγώ λέω ότι τότε ως νέος επερνα 200.000 δραχμές και ξαφνικά την άλλη μέρα (περίπου στα 23 μου) επερνα 600 ευρώ ,όσα περίπου παίρνουν σήμερα σε αυτήν την ηλικία. Και σε ρωτάω ποια ήταν η αγοραστική δύναμη των 200.000 δραχμών τότε και ποια η αγοραστική δύναμη των 600 ευρώ τώρα. Αφού μπήκαμε στο ευρώ που είναι τόσο σκληρό νόμισμα τότε γιατί η αγοραστική δύναμη του ίδιου ποσού έπεσε στα ΜΙΣΑ;

Και θες να στο πάω παραπέρα;Τότε είχαν όλοι καταθέσεις ενώ τώρα είναι όλοι χρεωμένοι.Το ευρω ηταν το όχημα των Ναζί να πετύχουν οτι δεν πέτυχαν στον βππ. Ευτυχώς όμως έρχεται ο Άγιος Βλαδίμηρος. Δωρεάν μάθημα ιστορίας από εμένα.

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Και σε ρωτάω ποια ήταν η αγοραστική δύναμη των 200.000 δραχμών τότε και ποια η αγοραστική δύναμη των 600 ευρώ τώρα.

 

ως ο μεσος οικονομικα ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΣ Ελληνας (δεν σε προσβαλω,την αληθεια λεω απλως, αλλωστε δεν εισαι μονος, το 80% των Ελληνων δεν καταλαβαινουν γρι απο βασικα οικονομικα και αυτο φαινεται παντου στις συζητησεις) ξεχνας να κανεις την ΑΝΑΓΩΓΗ στο σημερα, οι 200.000 ΔΡΑΧΜΕΣ ειναι περιπου 1200 ευρω.

 

https://ergatika.gr/programmata/inflation/  

 

τα 1200 ευρω εχουν περιπου την ιδια αγοραστικη αξια σημερα που ειχαν οι 200.000 δραχμες το 1995.

 

Το προβλημα της ΕΛΛΑΔΑΣ δεν ειναι το ευρω ,τα ΜΥΑΛΑ μας και η ΨΩΝΑΡΑ μας ειναι... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

ως ο μεσος οικονομικα ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΣ Ελληνας (δεν σε προσβαλω,την αληθεια λεω απλως, αλλωστε δεν εισαι μονος, το 80% των Ελληνων δεν καταλαβαινουν γρι απο βασικα οικονομικα και αυτο φαινεται παντου στις συζητησεις) ξεχνας να κανεις την ΑΝΑΓΩΓΗ στο σημερα, οι 200.000 ΔΡΑΧΜΕΣ ειναι περιπου 1200 ευρω.

 

https://ergatika.gr/programmata/inflation/  

 

τα 1200 ευρω εχουν περιπου την ιδια αγοραστικη αξια σημερα που ειχαν οι 200.000 δραχμες το 1995.

 

Το προβλημα της ΕΛΛΑΔΑΣ δεν ειναι το ευρω ,τα ΜΥΑΛΑ μας και η ΨΩΝΑΡΑ μας ειναι... 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα...Φυσικά και οι 200.000 έχουν 1200 ευρώ σήμερα. 

Το θέμα είναι ότι οι νέοι τότε επερναν 200.000 δραχμές 1200 ευρω σημερινα ενώ τώρα 600 ευρώ δηλαδή 100.000 δραχμές. 

Με λίγα λόγια η αγοραστική δύναμη μειώθηκε στο μισό. 

Και πιστεψε με έχω πολύ καλή άποψη για την οικονομία γιαυτό και στα 45 μου είμαι οικονομικά ανεξάρτητος και δεν χρειάζονται να εργάζομαι πάνω από 5-10 ώρες την εβδομάδα. 

Κυρίως διότι έκανα ακριβώς το αντίθετο από ότι έλεγαν τα κυρίαρχα πολιτικά κόμματα. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

;Τότε είχαν όλοι καταθέσεις ενώ τώρα είναι όλοι χρεωμένοι.Τ

 

ειναι χρεωμενοι γιατι επι ΔΡΑΧΜΗΣ με επιτοκια κοντα στο 35% ΚΑΝΕΝΑΣ δεν επαιρνε ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ δανειο (πλην των φοροφυγαδων που τα επαιρναν την Δευτερα και τα εξοφλουσαν την Τριτη για να δικαιολογουν το ποθεν εσχες και βεβαιως των δημοσιων υπαλληλων που τα επαιρναν με γελοια επιτοκια το ΦΕΣΙ των οποιων πληρωνουμε τωρα εμεις μαζι με τα εφαπαξ,τις συνταξεις στα 40 και αλλα ωραια....)... 

2 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα...Φυσικά και οι 200.000 έχουν 1200 ευρώ σήμερα. 

Το θέμα είναι ότι οι νέοι τότε επερναν 200.000 δραχμές ενώ τώρα 600 ευρώ δηλαδή 100.000 δραχμές. 

 

αυτο εγινε επειδη η χωρα ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕ....εκτος και αν δεν το καταλαβες 😅

αν ΔΕΝ ειχαμε ΕΥΡΩ ομως οι ΝΕΟΙ τωρα θα επαιρναν 20.000.000 ΔΡΧ τον μηνα (με τις οποιες θα αγοραζες ενα σακουλακι ΠΑΚΟΤΙΝΙΑ και ΠΟΛΛΑ λεΓω) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

ειναι χρεωμενοι γιατι επι ΔΡΑΧΜΗΣ με επιτοκια κοντα στο 35% ΚΑΝΕΝΑΣ δεν επαιρνε ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ δανειο (πλην των φοροφυγαδων που τα επαιρναν την Δευτερα και τα εξοφλουσαν την Τριτη για να δικαιολογουν το ποθεν εσχες και βεβαιως των δημοσιων υπαλληλων που τα επαιρναν με γελοια επιτοκια το ΦΕΣΙ των οποιων πληρωνουμε τωρα εμεις μαζι με τα εφαπαξ,τις συνταξεις στα 40 και αλλα ωραια....)... 

 

αυτο εγινε επειδη η χωρα ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕ....εκτος και αν δεν το καταλαβες 😅

αν ΔΕΝ ειχαμε ΕΥΡΩ ομως οι ΝΕΟΙ τωρα θα επαιρναν 20.000.000 ΔΡΧ τον μηνα (με τις οποιες θα αγοραζες ενα σακουλακι ΠΑΚΟΤΙΝΙΑ και ΠΟΛΛΑ λεΓω) 

Μάλιστα. Δηλαδή ΠΡΙΝ το ευρώ πως έκτιζαν ΟΛΟΙ σπίτια και η ιδιοκατοικηση είχε ρεκόρ στην Ευρώπη ενώ τώρα δεν έχουν να πληρώσουν ούτε ενοίκια;

Η χωρα χρεοκόπησε αξαιτιας του ευρώ καθώς αυτός ήταν ο αρχικός σκοπός.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Μάλιστα. Δηλαδή ΠΡΙΝ το ευρώ πως έκτιζαν ΟΛΟΙ σπίτια και η ιδιοκατοικηση είχε ρεκόρ στην Ευρώπη ενώ τώρα δεν έχουν να πληρώσουν ούτε ενοίκια;

Η χωρα χρεοκόπησε αξαιτιας του ευρώ καθώς αυτός ήταν ο αρχικός σκοπός.

 

ενταξει....δεν μου χρωστας τιποτα, ουτε 010-038 ....αλλα σε παρακαλω μη με πΣεκσεις αν δεν περασεις στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΝΟΜΙΚΗΣ 😅

 

(σου εξηγησα παντως ΚΑΙ το πως εχτιζαν ολοι σπιτια,μαλλον δεν το ειδες/καταλαβες)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου