Προς το περιεχόμενο

Γιατί ακριβαίνουν τα μουσικά όργανα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βέβαια η Fender το 2020 δήλωσε ρεκόρ πωλήσεων. Το καλύτερο τους έτος ever σε εισπράξεις. Εν μέσω πανδημίας. Άρα ζήτηση υπήρχε. Άλλες εταιρίες (Gretsch) κράτησαν σταθερές τιμές σε σχέση με την εποχή προ πανδημίας αλλά μετέφεραν τα εργοστάσια σε άλλες χώρες για φτηνότερα εργατικά. 

 

Όλα ανέβηκαν. Η βενζινη να πέσει παιδιά γιατί γονατίσαμε

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Η βενζινη να πέσει παιδιά γιατί γονατίσαμε

Αν δεν το κλείσω μέχρι κι εγώ δεν πρόκειται να πέσει. Βολεύει εκεί που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Αν δεν το κλείσω μέχρι κι εγώ δεν πρόκειται να πέσει. Βολεύει εκεί που είναι.

Εσείς βγάζετε λιγότερα η περισσότερα από τότε που ανέβηκε; 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Άμα πάει 70 ευρώ η Αμερικάνα η τελεκάστερ, μέχρι κι εγώ θα μπω σε πειρασμό να ξέρεις.

Τα κάστρα πέφτουν ένα ένα σαν να είναι από χαρτί. 

  • Χαχα 3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Τα κάστρα πέφτουν ένα ένα σαν να είναι από χαρτί. 

Greg Koch: "At the end of time, there will be cockroaches and Telecasters - and the Teles will be in tune"

  • Χαχα 4

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Εσείς βγάζετε λιγότερα η περισσότερα από τότε που ανέβηκε; 

Το 2000κάτι, άντε το 2010, η βενζίνη είχε γύρω στο 1 ευρώ. Μου έδινες 10 ευρώ μετρητά στο χέρι, έπαιρνες 10 λιτρα βενζίνη. Εγώ πάω (γιατί ειμαι ακριβος, και δεν κλέβω, και γιατι δε γουστάρω να δουλευω τζάμπα και για όποιον λόγο) για 8-9 λεπτά το λίτρο, μικτά. Δηλαδή από το 10ρικο βενζίνης που πούλαγα, κέρδιζα 80 λεπτά. Τώρα, με 10 ευρώ βενζινης, που είναι 5 λίτρα και κάτι, κερδίζω 40 λεπτά, μειον τουλάχιστον 6,5 λεπτά που είναι η προμηθεια της κάρτας, που δουλεύει πάρα πολύ και άλλα προγράμματα πιστοτητας, προωθητικές ενέργειες, πες 30 λεπτά.

 

Οπότε, πολύ λιγότερα. Γιατί και η κατανάλωση έχει πέσει, και η τιμή έχει ανέβει, και το χρήμα παραμένει χρήμα. (Ένα φορτίο 3.000 λίτρων αμόλυβδης κάποτε κόστιζε μόνο μία λες πολ κάστομ σοπ. Τώρα κοστίζει 2 λες πολ κάστομ σοπ. Σε τέλε δεν ξερω πόσο κάνει.)

 

Αν είχε πάλι 1 ευρώ η βενζίνη, ή 60 λεπτά, και κυκλοφορούσε και ο κάθε πικραμένος όλη μερα άσκοπα, και τούρμπιζαν πάλι τα ούνο και τα πούντο, εγώ θα χόρευα καλαματιανό στην πλατεία από τη χαρά μου.

 

Αλλά δεν το βλέπω. Ποτέ ξανά.

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Έχουν ήδη σταματήσει...(πλην των τροφίμων που είναι φυσικό να πέσουν τελευταία,άντε κάνα 5μηνο τους δίνω ακόμα)

Τώρα σιγά σιγά θα αρχίσει και το ξεφουσκωμα.

Βέβαια αυτά είναι πταίσματα σε σχέση με αυτα που περνούσαμε εδώ στα 80s και 90s με 30% πληθωρισμό και μέση ετήσια διολίσθηση 10% στη δραχμή... Χώρια τις απανωτές υποτιμήσεις.... 

Απλά κακομαθαμε τόσα χρόνια Στας Ευρωπας με ευρώ και μηδενικο πληθωρισμό και κλαίμε τώρα σαν κορασιδε που τους σχίστηκε το καλτσονι🤣 τι να πούνε δηλαδή.. οι ... γείτονες που έχουν εκλογές αύριο ή ακόμα και χώρες τις ΕΕ χωρίς ευρώ ή κλειδωμένο νόμισμα...

Υπομονή λοιπόν σε δύο χρόνια θα μπορούμε να αγοράσουμε ξανά τα αναγκαία, δηλαδή TELECASTER USA, με ένα ή το πολύ δύο μεροκάματα.

 

Το 1995 σε ηλικία 18 χρόνων έπιασα εργασία για πρώτη μου φορά με μισθό 200.000 δραχμές σημερινά περίπου 600 ευρώ και αγοραστική δύναμη 3 φορές πάνω από την σημερινή. Το ευρώ ήταν οι απόλυτη καταστροφή και το χρέος είναι αδιάψευστος μάρτυρας. Από 80-100  δις τότε φτάσαμε στα 400 σήμερα. 

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Το ευρώ ήταν οι απόλυτη καταστροφή και το χρέος είναι αδιάψευστος μάρτυρας. Από 80-100  δις τότε φτάσαμε στα 400 σήμερα. 

Επίσης τα ενβόληα έχουν μέσα τσιπάκΗ και στην τηλεόραση πωλούνται γνήσιες επιστολές του Ιησού.  😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, harilatron είπε

Επίσης τα ενβόληα έχουν μέσα τσιπάκΗ

 

Πες τα φίλως, πες τα.

Γι' αυτό εξαφανίστηκαν τα τσιπάκια και ακρίβυναν τα ηλεκτρονικά.

Οι κάρτες γραφικών γι' αυτό πήγαν στον Θεό τότενες, και όχι λόγω του σκαψίματος κρύπτο.

Τα εμβόλια ρούφηξαν το απόθεμα τσιπακίων.

 

Κι εγώ που είχα παραγγείλει μια φτηνή Μερτσέντα ...

 

https://www.mercedes-benz.com/en/sustainability/responsibility/coupe-300-slr/

 

 ... είμαι ακόμα στο περίμενε ασούμε.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου