Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος χωρίς τον Βαγγέλη Παπαθανασίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τώρα που έκλεισα τα τηλέφωνα γιατί με έχουν φάει και έχω πονοκέφαλο σήμερα γιατί ήταν πολύ δύσκολη μέρα, έβαλα μαγειρεύοντας να ακούσω πάλι λίγο Βαγγέλη.

 Πραγματικά αυτό το thread ήταν πέραν από το περιεχόμενο, τις φωτογραφίες κλπ. ένα καλό κίνητρο για να τον ξαναακούσω που είχα καιρό.

 

 ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ!!!!!👌

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Δεν έχω ασχοληθεί με τον Fitoussi, πέρα από τη συνεργασία του με τον Παπ. όταν ακόμα ήταν άγνωστος, και το μεγα-hit του "Words" Το παραπάνω κομμάτι είναι πολύ καλό, πρώτη φορά το ακούω.

Έχω και τους 2 δίσκους των γαλλομαροκινών και δεν ξέρω τι άλλο είναι. Δυστυχώς δεν είναι πολύ καλά όλα τα κομμάτια. Μάλιστα νόμιζα ότι ο Fit... ήταν έλληνας και μάλιστα συγγενής της Ζωής. Αυτά την προ internet εποχή. Δεν χάνεις όμως να τα ακούσεις, έχουν ενδιαφέρον.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Mια και ασχοληθήκαμε με τον Fitoussi, να ακούσουμε και την παρακάτω κομματάρα από το "Earth" του Παπαθανασίου που κυκλοφόρησε το 1973. Ο Παπ. στα πλήκτρα και percussion, ο Fitoussi φωνή και μπάσο και ο Αργύρης Κουλούρης κιθάρα. Ο ala Mellotron ήχος είναι Hammond περασμένο από μερικές Binson Echorec μονάδες. Trademark ήχος του Παπ. την εποχή εκείνη αλλά και πολύ νωρίτερα, είχε τρελάνει κόσμο με αυτόν, όλοι τον μπέρδευαν και συνεχίζουν να τον μπερδεύουν με Mellotron.

 

 

Binson Echorec μονάδες να φάνε κι οι κότες. Τρεις τρεις τις αγόραζε ο Παπ....😛

 

image.png.d193a03f01fe080aa1fbcd2a0da2386d.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον δίσκο αυτόν τον έβαζε μανιωδώς ο Πετρίδης (το λέω για τους πολλούς αντιπετριδικούς) στις προσφερόμενες εκπομπές της Πολυγκραμ στις αρχές της δεκαετίας του 70 στο δεύτερο πρόγραμμα.

Αργότερα ήταν ένα από τα πρώτα cd που αναζήτησα να ψωνίσω στην δεκαετία του 80

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ακουω πρωτη φορα το Λετ ιτ Χαπεν. Μαζευω σαγονια....😮

δηλαδή μετά το he-o είχαν ξανανέβει πάνω?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το he-o το άκουσα αφού..

Τα σαγόνια ήταν ήδη κάτω (απέτυχε η απόπειρα να μαζευτούν) κ εκεί συνέχισαν να είναι κ με αυτό 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το earth βασικά ήταν η συνέχεια του 666.

Είναι αρκετά κοντά και ταυτόχρονα μακρυά

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ακουω πρωτη φορα το Λετ ιτ Χαπεν. Μαζευω σαγονια....😮

Από τη μία χαίρομαι, και από την άλλη λυπάμαι που οι Έλληνες στη πλειονότητα τους δεν έχουν πάρει μυρωδιά από το τεράστιο και πολυποίκιλο έργο του Παπαθανασίου. Δεν φταίνε αυτοί βέβαια. Όλα αυτά που συζητάμε και ακούμε εδώ είναι πασίγνωστα εδώ και δεκαετίες έξω από τη χώρα μας. 

Το πρόβλημα βέβαια διορθώνεται εύκολα, ιδιαίτερα στην εποχή μας. Όρεξη να υπάρχει και με μερικά κλικ μπορεί να βρει κανείς αδάμαντες, πολλούς αδάμαντες.😎

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το earth βασικά ήταν η συνέχεια του 666.

 

Μπααα...

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Από τη μία χαίρομαι, και από την άλλη λυπάμαι που οι Έλληνες στη πλειονότητα τους δεν έχουν πάρει μυρωδιά από το τεράστιο και πολυποίκιλο έργο του Παπαθανασίου. Δεν φταίνε αυτοί βέβαια. Όλα αυτά που συζητάμε και ακούμε εδώ είναι πασίγνωστα εδώ και δεκαετίες έξω από τη χώρα μας. 

Το πρόβλημα βέβαια διορθώνεται εύκολα, ιδιαίτερα στην εποχή μας. Όρεξη να υπάρχει και με μερικά κλικ θα βρει αδάμαντες, πολλούς αδάμαντες.😎

Να χαίρεσαι, δε λυπούνται για τέτοια πράγματα. Αν δεν είχαμε τρύπες ως ακροατές δε θα είχαμε χρόνο να ακουμπήσουμε όργανο ή να κάνουμε κάτι άλλο. Ξέρω τις δουλειές του Βαγγέλη με Αφρονταητς, δυο-τρια σάουντρακ κ κάνα δυο άλμπουμ του ..σποραδικά. Δε μπορούμε να ξέρουμε τα πάντα από όλους. Ακούγεται ελιτίστικο όπως το λες (ξέρω πως το εννοείς αλλιώς) . Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για όλους τους τεράστιους (που έχουν κ τεράστιους καταλόγους) να έχουμε εντρυφήσει σε όλο το έργο τους, ακόμα κ αν τους εκτιμαμε. 

Επιβάλλεται όμως να κάνουμε απντεητ που κ που κ ν'αφηνουμε  χώρο να μας αγγίξει κάτι. Εγώ για αυτό χαίρομαι 

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου