Προς το περιεχόμενο

Προσπάθεια για fusion αυτοσχεδιασμό


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Βρίζω από μέσα τον εαυτό μου ...

 

Από μέσα, από μέσα?

Το "πόσο μλκας μπορεί να είσαι" έχει αντηχήσει τόσες φορές δυνατά, που οι γείτονες θα νομίζουν ότι είμαστε καμιά δεκαριά εδώ μέσα.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοσοφία ζωής αυτό. Έπιασα την κιθαρα καί είπα ότι θα παίξω το εντελώς διαφορετικο απ' ότι συνηθίζω.

 

4 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το πρώτο τακε που έβαλες στο νήμα με τα μπάκινγκ ήταν το καλύτερο κατ' εμέ

 

 

Ήταν όντως το πρώτο take που έπαιξα σε αυτό το ύφος

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Άσκηση με 8α...

Νομίζω ότι του ψιλοπήρα το κολάι.

Στην ουσία, προσέχω η πρώτη νότα να ξεκινά στην άρση, και μετά παίρνει τον δρόμο της η φράση.  Δεν το καταφέρνω σε όλες τις φράσεις, αλλά έχω το νου και το κάνω σε κάμποσες.

 

Ποιο είναι το επόμενο βήμα? Τι να προσθέσω? Μικρές φρασεις και διαλλείματα?

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο ρε Γκουρμουλη μπραβο.

Εχεις πολυ μεγαλη ικανοτητα στο ν'απορροφας κ να εφαρμοζεις πραγματα, σε ζηλευω!

Κ φυσικα το δικο σου στοιχειο ειναι πολυ πολυ γουστοζικο (κ παντα δημιουργικος να προσθεσω).

 

Εγω στη θεση σου πρωτα απ'ολα θα ημουν πολυ χαρουμενος κ περηφανος (τοση αλλαγη κουστουμιου σε λιγες ωρες ειναι απιστευτη) κ δευτερον θα δουλευα το να παιζω μικροτερες φρασεις (οπως κανεις στα 15 πρωτα δευτερολεπτα) μεχρι να του βγαλω τον αδοξαστο, να μπορω να τις γενναω κατα κορον στο παιξιμο μου κ να βγαζουν ακομα περισσοτερο αερα (ρυθμικα). Βασικα θα δουλευα πολυ τη λεπτομερεια πανω σε τετοιου ειδους φρασεις. Πολυ εμφαση σε articulation κ διαρκεια νοτων. Θυμασαι αυτα που ελεγα πριν μερικες ωρες να τ'αφησεις προς το παρον? Ε τι να σε κανω εσυ ερχεσαι μεσα σε λιγες ωρες με αλλη αποψη τελειως οποτε δωσε βαση κ σε αυτα. Κ φυσικα ολα αυτα που εκανες σημερα για ν'ακουστει ετσι καντα ξανα κ ξανα. Αν εχει τοσο διαφορα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα, φαντασου να το δουλευεις περισσοτερο

 

Αλλα αντι να σου λεμε εμεις συμβουλες δε μας λες εσυ συμβουλες καλυτερα στο πως να εφαρμοζεις αυτα που σε συμβουλευουμε😚 . Απιστευτος! 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αλλα αντι να σου λεμε εμεις συμβουλες δε μας λες εσυ συμβουλες καλυτερα στο πως να εφαρμοζεις αυτα που σε συμβουλευουμε😚 . Απιστευτος! 

 

Δεν κάνω κάτι το ιδιαίτερο. Το σκέφτομαι όταν δεν παίζω και το δουλεύω στο μυαλό μου. Μπήκα πριν λίγο σπιτι, έπιασα μια τελε (πολύ σημαντικό!), και καταφερα αυτό.

Τώρα θα συνεχισω ακριβώς το ίδιο, αλλά θα προσέξω τις φράσεις, όπως ακριβώς μου περιγράψατε.

 

Σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και τα καλά λόγια. Υπερβάλλεις, βέβαια... 😁

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δεν κάνω κάτι το ιδιαίτερο. Το σκέφτομαι όταν δεν παίζω και το δουλεύω στο μυαλό μου. Μπήκα πριν λίγο σπιτι, έπιασα μια τελε (πολύ σημαντικό!), και καταφερα αυτό.

Τώρα θα συνεχισω ακριβώς το ίδιο, αλλά θα προσέξω τις φράσεις, όπως ακριβώς μου περιγράψατε.

 

Σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και τα καλά λόγια. Υπερβάλλεις, βέβαια... 😁

Η δουλεια η ρυθμικη γινεται κ χωρις κιθαρα.

 

Δεν υπερβαλλω καθολου, με κουφανες. Κ το αστειο ειναι πως επειδη στο μυαλο σου εχεις το πως θα αλλαξεις 5 πραγματα για να βγει αυτο που φανταζεσαι, μαλλον δε συνειδητοποιεις ποσο πολυ αλλαξε το αποτελεσμα αλλαζοντας ενα ή δυο. Κ ολα αυτα σε καναδυο ωρες.... Εισαι ωραιος 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Κοίτα, (ύστερα από τη μεσημεριανη συζητηση) ξαφνικά σταμάτησαν να με απασχολούν οι αλλαγές κλιμάκων κλπ, και να εκβιάζω με παράξενες νότες το αποτέλεσμα. Τώρα άρχισαν να με νοιάζουν το timing, και η οικονομία στις νότες.

Εφάρμοσα το πρώτο και η αλλαγή είναι μεγάλη. Το αντιλαμβάνομαι. Δεν ξέρω γιατί, αλλά οι φράσεις βγαίνουν πιο φυσικα, με τις αρσεις. Πιο ορθολογικά, με καλύτερη ροή. Ισως φταίει και το backing track (δεν το δοκίμασα με τον κλασικό μου τρόπο για να συγκρίνω).

Φυσικά, θα συνεχίσω τις δοκιμές...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ασχετο. Αλλα μηπως μπορεις ν'ανεβασεις το λινκ με το τελευταιο μπακινγκ. Αν ναι καν'το στο θρεντ με τα μπακινγκ μη χαλαμε αυτο

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν ξέρω γιατί, αλλά οι φράσεις βγαίνουν πιο φυσικα, με τις αρσεις. Πιο ορθολογικά, με καλύτερη ροή.

 

Γιατί έτσι γκρουβάρει καλύτερα το παίξιμο. :classic_wink:

Μπράβο Γιώργο.

Το 'πιασες.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Γιατί έτσι γκρουβάρει καλύτερα το παίξιμο. :classic_wink:

Μπράβο Γιώργο.

Το 'πιασες.

 

Πέρα από τη  fusion, είναι καλό να το εφαρμόζω και σε άλλα είδη μουσικής πχ μπλουζ και ροκ? Ή δε συνηθίζεται?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου