Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για αγορά τίμιας κάρτας ήχου με midi in/out. Πρόβλημα με Presonus Audiobox 96


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλη την παρέα

Αγόρασα πρόσφατα μια presonus audiobox 96 (μεταχειρισμένη) για να ηχογραφώ τα synth μου αλλά και να έχω δυνατότητα midi in/out, sync κλπ με το Ableton. Όταν έκανα κάποια απλά jamming συνειδητοποίησα ότι υπάρχει παραμόρφωση δυνατού σήματος και clip παρόλο που οι εντάσεις εισόδου της κάρτα αλλά και του μίκτη ήταν λιγότερο και από την μέση. Επίσης παρατήρησα ότι σε ήχους με delay panning εφέ χανόταν και γινόταν mono όταν ανέβαζα ένταση. 

Πίστεψα ότι εγώ κάνω κάτι λάθος με τις συνδέσεις και τον μεικτή (μπορεί και να κάνω φυσικά) η ότι κάρτα που πήρα είναι προβληματική. Είδα όμως ένα βίντεο review στο youtube (μακάρι να το είχα δει πριν προχωρήσω στην αγορά) που ο youtuber έλεγε ότι η presonus αυτή δεν μπορεί να ηχογραφήσει με απευθείας line in, πως η presonus δεν το προτείνει στις οδηγίες και πως είναι απαραίτητη η προσθήκη ενός di box. Έλεγε επίσης ότι έχει γνωστά θέματα με θόρυβο. Φουλ απογοήτευση και γι’ αυτό θα ήθελα μια βοήθεια και εναλλακτική πρόταση για κάρτα ήχου.

Θα ήθελα μια τίμια κάρτα που να έχει απαραίτητα midi in/out και να είναι γύρω στα 90-100ε

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Υ.γ. Γνωρίζει κάποιος αν όλες οι Presonus κάρτες η οι Audiobox iTwo και Audiobox USB 96 25th Anniversary Edition που υπάρχουν στη αγορά, έχουν αυτό το θέμα (di box)?

Επεξεργασμένο από pressuridion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • pressuridion changed the title to Πρόταση για αγορά τίμιας κάρτας ήχου με midi in/out. Πρόβλημα με Presonus Audiobox 96

χωρίς να είμαι ο απόλυτα σχετικός με το θέμα, η standard πρόταση τα τελευταία χρόνια είναι η focusrite. Από 2 εισόδους και πάνω έχουν midi in/out, οπότε διαλέγεις οποία σου ταιριάζει.

 

υγ. για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο με drivers κλπ, προτείνω 3rd gen (εγώ έχω 2nd και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα)

Επεξεργασμένο από blue
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζω για την Focusrite και είναι πάντα στη wishlist μου αλλά δυστυχώς η εκδοσή που έχει midi in out είναι η 4ι4 και είναι πολύ ακριβή. :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις. Αν δεν βρω κάποια φθηνότερη λύση, θα κοιτάξω για την 204HD αν και πάμε στα 130ε. Μου την έχουν προτείνει και άλλοι ως αρκετά καλή. 🙂 

 

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

και γιατί δεν παίρνεις ένα di box να τελειώνεις?

Είναι το πιο πιθανό αυτό, ισχύει. Αλλα δεν ακούω καλά σχόλια και για την Presonus :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι presonus είναι στην ίδια budget κατηγορία όπως η focusrite solo κλπ.

Αυτά που αναφέρεις φαίνονται παράξενα, εκτός αν η δική σου έχει πρόβλημα.

Όλες οι κάρτες της κατηγορίας αυτής δέχονται είτε κιθάρα είτε line στην ίδια είσοδο, είτε με προσαρμογή εσωτερικά είτε με διακόπτη.

 

Το τι ακούς στο ιντερνετ....άστο καλύτερα.

απο πληρωμένες κριτικές μέχρι τον πόνο του κάθε άσχετου

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

οι presonus είναι στην ίδια budget κατηγορία όπως η focusrite solo κλπ.

Αυτά που αναφέρεις φαίνονται παράξενα, εκτός αν η δική σου έχει πρόβλημα.

Όλες οι κάρτες της κατηγορίας αυτής δέχονται είτε κιθάρα είτε line στην ίδια είσοδο, είτε με προσαρμογή εσωτερικά είτε με διακόπτη.

 

Το τι ακούς στο ιντερνετ....άστο καλύτερα.

απο πληρωμένες κριτικές μέχρι τον πόνο του κάθε άσχετου

Ναι θα συμφωνήσω καπως μαζι σου. Οταν ομως το λενε σχεδον ολοι και σε διαφορα forums τοτε πιστεύω οτι εχει και μια δόση αληθείας. Ακομα και ο youtuber (μπορεί να μην είναι guru, δεν ξέρω κιόλας) οπως αναφέρω και στην αρχική ανάρτηση μίλησε για "γνωστά προβλήματα ήχου της Presonus". Είναι όντως παράξενα αυτά που συμβαίνουν και θεώρησα πολυ πιθανόν να κάνω λάθος εγώ στις συνδέσεις η οτι είναι ελαττωματική η κάρτα. Απο οτι βλέπω όμως ολοι λένε οτι οφείλεται ξεκάθαρα στο οτι η καρτα ειναι με mic/inst και οχι line in σήμα και ειδικά απο έξοδο μικτη. Αρα, η di box και ίσως να εχω πρόβλημα με "hot signals" η άλλη κάρτα. Τα ακούω ολα και σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stavros_d80 είπε

2i2 παρε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.... 

scarlett-2i2-hero-860-330_1.png

Σίγουρα καλύτερη μεν......δεν έχει midi in out δε. Πρέπει να πα σε 4ι4 που ειναι πολύ ακριβή δυστυχώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου