Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για αγορά τίμιας κάρτας ήχου με midi in/out. Πρόβλημα με Presonus Audiobox 96


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχω ιδέα. δεν ξέρω καν αν ισχύει αυτό που λέω. το midi κανάλι στο daw έχει επιλογή να στειλω σε focusrite midi ή midilink. Αυτό "καταλαβαίνω" ότι δεν σχετίζεται με drivers των win10, αλλά με drivers του midilink (αφού το daw το βλέπει με το όνομα του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Πράγμα που σημαίνει ότι οι midi drivers των windows (10άρια έχεις?) είναι πιο γρήγοροι από τους dedicated midi drivers της κάρτας?

 

Η συσκευή midi που είναι ενσωματωμένη στις περισσότερες κάρτες ήχου είναι class compliant δηλαδή δουλεύουν με τους midi drivers του λειτουργικού συστήματος. Απλά διαλέγουμε από το πρόγραμμα το ως midi device μας την κάρτα μας.

Το πόσο γρήγορα αποδίδεται η midi πληροφορία είναι θέμα των audio drivers και οι asio drivers των καρτών στριμάρουν ουσιαστικά την πληροφορία audio κατευθείαν στο audio interface χωρίς να την επεξεργάζεται το λειτουργικό, εξου και η λιγότερη καθυστέρηση αχαχαχαχαχαχαχαχαχχα🤣

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Η συσκευή midi που είναι ενσωματωμένη στις περισσότερες κάρτες ήχου είναι class compliant

 

Η κάρτα που είχα, είχε δικούς της midi drivers, γι' αυτό ρωτάω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, blue είπε

αν θέλεις πες μας για ποιον ακριβώς λόγο χρειάζεσαι το midi in/out. 

 

Πριν κάποια χρόνια είχα κι εγώ παρόμοιες απαιτησεις, αλλά δεν γνώριζα ότι με οποιοδήποτε usb to midi θα είχα άψογα αποτελέσματα.

 

πλέον έχω την 18i8 2ης γενιάς και για τις ελάχιστες περιπτώσεις που θα χρειαστεί να στείλω midi θα επιλέξω να το κανω από ένα παμφτηνο midilink, το οποίο έχω την εντύπωση ότι το κάνει καλύτερα από την κάρτα (αλλά δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω αν είναι αληθεια)

Θα ήθελα να συγχρονίζουν τα synth μου με το DAW.Τα Arpeggios η step sequences η preset ηχοι που έχουν τα synth να μπορούν να συγχρονίζουν με το tempo, drum machine, samples και γενικά με τις λειτουργίες του DAW. Δεν ξερω βεβαία αν ζητάω πολλά η αν είναι πολύπλοκο, αλλά θεωρώ οτι γίνονται αν η κάρτα έχει midi in/out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pressuridion είπε

Θα ήθελα να συγχρονίζουν τα synth μου με το DAW.Τα Arpeggios η step sequences η preset ηχοι που έχουν τα synth να μπορούν να συγχρονίζουν με το tempo, drum machine, samples και γενικά με τις λειτουργίες του DAW. Δεν ξερω βεβαία αν ζητάω πολλά η αν είναι πολύπλοκο, αλλά θεωρώ οτι γίνονται αν η κάρτα έχει midi in/out

Το midi latency δεν είναι μόνο θέμα software.  Είναι και θέμα επεξεργαστή στις συνολικές απαιτήσεις. 

Αν χρησιμοποιήσεις σε ένα σενάριο  σε project πολλά vst και effect που υπερβαίνουν τη δυνατότητα επεξεργασίας του επεξεργαστή που διαθέτεις, θα έχεις midi latency υψηλό, ότι hardware να έχεις και ακόμα και αν χρησιμοποιείς asio drivers 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το midi latency δεν είναι μόνο θέμα software.  Είναι και θέμα επεξεργαστή στις συνολικές απαιτήσεις. 

Αν χρησιμοποιήσεις σε ένα σενάριο  σε project πολλά vst και effect που υπερβαίνουν τη δυνατότητα επεξεργασίας του επεξεργαστή που διαθέτεις, θα έχεις midi latency υψηλό, ότι hardware να έχεις και ακόμα και αν χρησιμοποιείς asio drivers 

Α μάλιστα. Κατάλαβα. Θα πρέπει να δω πόσο θα σηκώνει το όλο set up. Δεν έχω βλέψεις για πολλά μαζί άλλα μπορεί και στα λίγα να έχω θέμα. Θα δω πρώτα σε τι κάρτα θα καταλήξω, να ξεκινήσω, να πειραματιστώ και μετά πόσο θα/αν περιορίζομαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pressuridion είπε

Α μάλιστα. Κατάλαβα. Θα πρέπει να δω πόσο θα σηκώνει το όλο set up. Δεν έχω βλέψεις για πολλά μαζί άλλα μπορεί και στα λίγα να έχω θέμα. Θα δω πρώτα σε τι κάρτα θα καταλήξω, να ξεκινήσω, να πειραματιστώ και μετά πόσο θα/αν περιορίζομαι....

Θα δεις τι προγράμματα χρησιμοποιείς και τι απαιτήσεις έχουν για να έχεις μια εικόνα. 

 Όσο περισσότερες πληροφορίες δώσεις για το software και το hardware σου αλλα και κάνα παράδειγμα για το σε τι θέλεις να θα είναι καλό για να ξέρει κάποιος τι καλύτερο να σου προτείνει 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Θα δεις τι προγράμματα χρησιμοποιείς και τι απαιτήσεις έχουν για να έχεις μια εικόνα. 

 Όσο περισσότερες πληροφορίες δώσεις για το software και το hardware σου αλλα και κάνα παράδειγμα για το σε τι θέλεις να θα είναι καλό για να ξέρει κάποιος τι καλύτερο να σου προτείνει 

σε ableton θα δουλέψω/μάθω/πειραματιστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου