Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για αγορά τίμιας κάρτας ήχου με midi in/out. Πρόβλημα με Presonus Audiobox 96


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

αυτη ειναι η 18i8 εγω ειπα την 4i4

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

αυτη ειναι η 18i8 εγω ειπα την 4i4

 

Το ξέρω βρε συ.

Την έβαλα για να δείξω ότι όλες αυξήθηκαν πολύ.

Από τον Δεκέμβριο 45 ευρώ πάνω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδιά ο άνθρωπος έχει ήδη μια κακή εμπειρία, ας μην του προτείνουμε άλλη μια επειδή έχει τις απαραίτητες τρύπες. Συμπεριφορές όπως αυτή που συνάντησε θα τις είχε αποφύγει με λίγη έρευνα πριν την αγορά. 

Κάρτα 2 εισόδων με MIDI που έχει καλό ήχο και σταθερό driver, στα 151  ευρώ είναι η TASCAM US-2X2HR κι αν αποφασίσεις πως το MIDI αντικαθίσταται με USB, τότε η NATIVE INSTRUMENTS Komplete Audio 2 κάνει 119 ευρώ και σκίζει. Εγώ μόλις πήρα δεύτερη φορά.

Εναλλακτικά βρες κάτι τέτοιο στις αγγελίες. 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Κάρτα 2 εισόδων με MIDI που έχει καλό ήχο και σταθερό driver, στα 151  ευρώ είναι η TASCAM US-2X2HR

 

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει/διαβάσει άσχημα πράγματα για την αξιοπιστία των Tascam.

Ότι χαλάνε εύκολα δηλαδή.

Τώρα μπορεί να είναι και φήμη, δεν ξέρω.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
12 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει/διαβάσει άσχημα πράγματα για την αξιοπιστία των Tascam.

Απο προσωπική εμπειρία έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και για τις δύο κάρτες που αναφέρω, εξ άλλου αυτό λέω παραπάνω. Γιατί να προτείνει κανείς κάτι με το οποίο δεν έχει εμπειρία.

Πέραν αυτού οι κάρτες είτε δουλεύουν, είτε όχι. Αυτό εξαρτάται απο τους οδηγούς τους που στην περίπτωση των NI κορυφαίοι σε latency. Απο εκεί και πέρα οι τεχνικές προδιαγραφές τους (distortion, dynamic range, gain, ποιότητα προενισχυτή ακουστικών) είναι πάνω απο τον μέσο όρο (δοκιμασμένα) και για τις δύο που ανέφερα.

Δεν έχω σκοπό να πείσω κανένα, απλά θέτω τα γεγονότα.

Σοβαρό review για την Tascam αλλά και κάθε άλλη κάρτα, θα βρείτε εδώ.

Ο άνθρωπος είναι κορυφή.

 

Τα νέα μου καμάρια για το εξοχικό.

 

20230609_103737.jpg

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, dimsonic είπε

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και την αγγελία. Έχω δει και εγώ κάποιες και το ψάχνω. Μετα από αυτό που έπαθα πρέπει να το ψάχνω καλά ανεξαρτήτως αν δείχνουν τα χαρακτηριστικά ότι μου κάνουν. Η Steinberg UR22 mk2 που μου έστειλες δείχνει πολύ ενδιαφέρον και στην τιμή της μεταχειρισμένης. Θα το ερευνήσω γιατί αυτές οι 2 steinberg έχουν  ανάμεικτες κριτικές από αγοραστές στο thomann. Η M Audio πάρα πολύ δελεαστική. Θα την ερευνήσω σίγουρα αν και μεταφορικα παμε στα 140+. Την presonus 24c μου την έχουν προτείνει 1-2 άτομα και είναι στην λίστα. Δεν έχω κάποια απάντηση όμως στο αν θα έχω τα ίδια θέματα λόγω Presonus. Πάντως καταλαβαίνω ότι στα 100 max μάλλον δεν θα βρω κάτι αξιόπιστο και με midi in out. 

Επεξεργασμένο από pressuridion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Παιδιά ο άνθρωπος έχει ήδη μια κακή εμπειρία, ας μην του προτείνουμε άλλη μια επειδή έχει τις απαραίτητες τρύπες. Συμπεριφορές όπως αυτή που συνάντησε θα τις είχε αποφύγει με λίγη έρευνα πριν την αγορά. 

Κάρτα 2 εισόδων με MIDI που έχει καλό ήχο και σταθερό driver, στα 151  ευρώ είναι η TASCAM US-2X2HR κι αν αποφασίσεις πως το MIDI αντικαθίσταται με USB, τότε η NATIVE INSTRUMENTS Komplete Audio 2 κάνει 119 ευρώ και σκίζει. Εγώ μόλις πήρα δεύτερη φορά.

Εναλλακτικά βρες κάτι τέτοιο στις αγγελίες. 

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις προτάσεις. Είναι σημαντικό που έχεις και προσωπική εμπειρία. θα την έχω στο νου μου αυτή την Tascam και μακάρι να βρεθεί σε κάποια αγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι tascam έχουν πολλά προβλήματα αξιοπιστίας.

Ως εταιρεία δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είχε πριν 10 χρόνια ή πριν 40 χρόνια.

Κυριώτερο θέμα τους είναι οι drivers.

 

Αν πάρεις πάντως πάρε οπωσδήποτε καινούργια για να μπορεις να έχεις εγγύηση.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2023 στις 8:46 ΠΜ, pressuridion είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζω για την Focusrite και είναι πάντα στη wishlist μου αλλά δυστυχώς η εκδοσή που έχει midi in out είναι η 4ι4 και είναι πολύ ακριβή. :( 

αν θέλεις πες μας για ποιον ακριβώς λόγο χρειάζεσαι το midi in/out. 

 

Πριν κάποια χρόνια είχα κι εγώ παρόμοιες απαιτησεις, αλλά δεν γνώριζα ότι με οποιοδήποτε usb to midi θα είχα άψογα αποτελέσματα.

 

πλέον έχω την 18i8 2ης γενιάς και για τις ελάχιστες περιπτώσεις που θα χρειαστεί να στείλω midi θα επιλέξω να το κανω από ένα παμφτηνο midilink, το οποίο έχω την εντύπωση ότι το κάνει καλύτερα από την κάρτα (αλλά δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω αν είναι αληθεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, blue είπε

πλέον έχω την 18i8 2ης γενιάς και για τις ελάχιστες περιπτώσεις που θα χρειαστεί να στείλω midi θα επιλέξω να το κανω από ένα παμφτηνο midilink, το οποίο έχω την εντύπωση ότι το κάνει καλύτερα από την κάρτα (αλλά δεν έχω τις γνώσεις για να κρίνω αν είναι αληθεια)

 

Πράγμα που σημαίνει ότι οι midi drivers των windows (10άρια έχεις?) είναι πιο γρήγοροι από τους dedicated midi drivers της κάρτας?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου