Προς το περιεχόμενο

Progressive rock κομμάτι


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Ακόμα ψάχνω τη δομή. Μόλις κατασταλαξω, το σόλο λογικά θα φύγει και θα μπει κάποια επαναλαμβανόμενη μελωδία/ριφ. Θα δώσω και περισσοτερη βάση και στις δυναμικές.

Στο παρακάτω κλιπ εχω αλλάξει λίγο τη δομή. 

 

 

progressive2023.mp3 9.25 MB · 90 downloads

 

 

 

Εχει αρχισει κ κανει μπαμ οτι θελει να μπουν φωνητικα κ να γινει κουμματ κανονικο κ μ'αρεσει πολυ

 

Το σολο δε χρειαζεται να φυγει, το αντιθετο ετσι πρεπει να κλεινει το ασμα. Μ'ενα τεραστιο αργοσυτο σολο σαν αυτο που εγραψες, το οποιο σκοτω μπαηδεγουεη (φαντααου το λαηβ). Απλα πρεπει το κομματι πριν το σολο να κραταει κανα 4λεπτο αντι για 2 κ κατι.

 

Συγγνωμη που πηρα την πρωτοβουλια αλλα το ακουγα παρα πολυ κ ηθελα να στο προτεινω. Στο τελος του κομματιου, το τελευταιο θεμα της ρυθμικης ειναι  Em --->D παλι σε Em κ κλεινει.

 

Θα ειχε πολυ ενδιαφερον στην τελευταια Em να μην παιζεις την τριτη αλλα να κλεισεις με suspensions (2 κ 4). Να σου αφησει αυτο το ανολοκληρωτο οτι ναι μεν γυρισα σπιτι αλλα αφηνω κ κατι ανοιχτο να... ξαναφυγω.

 

Αν δε σ'αρεσει βρισε με (στο αλλο θρεντ ομως) κ παλι συγγνωμη που πεταχτηκα σαν τη π0ρδ# αλλα επειδη λες πως σκεφτεσαι να φυγει το σολο, επρεπε να το πω ειδικα οταν μπορει να προσφερει κ λυση για κλεισιμο

Τη δευτερη ΜΙ στο μπασο παιξ'την κ ΡΕ δε ξερω γιατι προτιμησα τη ΜΙ για drone, το κλεισιμο ειναι το σημαντικο

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύτιμες οι συμβουλές σου, και σκέφτομαι να τις ακολουθήσω.

Θα επιμηκύνω το κομμάτι πριν το σόλο, αρκεί να βρω τι να βάλω μεσα. Φωνητικά δεν το σκέφτομαι, οπότε θα πρεπει να διευρύνω τις δυναμικές και την ενορχήστρωση, όπως επίσης να βάλω κάποιο ρεφραίν στα stoner μέρη.

Το κλείσιμο που προτείνεις μου αρέσει πολυ σαν ιδέα. Μόνο την τελευταία νότα (και την ενορχήστρωση πανω της) θα αλλάξω.

Το σόλο ήταν το πρώτο και μοναδικό take που έκανα ήταν πολύ sloppy και με μέτριο ήχο. Ή θα το διορθώσω σε κάποια σημεία στο τέλος, ή δοκιμάσω να γράψω άλλο.

 

Θες να αναλάβεις το μισό σολο? Πλάκα θα έχει...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Πολύτιμες οι συμβουλές σου, και σκέφτομαι να τις ακολουθήσω.

Θα επιμηκύνω το κομμάτι πριν το σόλο, αρκεί να βρω τι να βάλω μεσα. Φωνητικά δεν το σκέφτομαι, οπότε θα πρεπει να διευρύνω τις δυναμικές και την ενορχήστρωση, όπως επίσης να βάλω κάποιο ρεφραίν στα stoner μέρη.

Το κλείσιμο που προτείνεις μου αρέσει πολυ σαν ιδέα. Μόνο την τελευταία νότα (και την ενορχήστρωση πανω της) θα αλλάξω.

Το σόλο ήταν το πρώτο και μοναδικό take που έκανα ήταν πολύ sloppy και με μέτριο ήχο. Ή θα το διορθώσω σε κάποια σημεία στο τέλος, ή δοκιμάσω να γράψω άλλο.

 

Θες να αναλάβεις το μισό σολο? Πλάκα θα έχει...

Κάποια στιγμή να το κάνουμε από την αρχή (ούτως ή άλλως νομίζω το έχουμε πει στο φανκ κομμάτι κ το αφήσαμε στη μέση)

 

Είναι υπέροχες οι κιθάρες κ ο ήχος κ θέλω να τ'ακουω όχι να παίξω! Πιο πολύ όταν το ακούω προσπαθώ να σκεφτώ ιδέες για φωνητικές γραμμές, στην κιθάρα δεν πρέπει ν'αλλαξει τίποτα! (Αυτό στο τέλος που πρότεινα το ακούω όχι σαν κιθάρα αλλά σαν εργαλείο για κλείσιμο διατηρώντας το υπέροχο σόλο section πριν)

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Το κλείσιμο που προτείνεις μου αρέσει πολυ σαν ιδέα. Μόνο την τελευταία νότα (και την ενορχήστρωση πανω της) θα αλλάξω.

Το σόλο ήταν το πρώτο και μοναδικό take που έκανα ήταν πολύ sloppy και με μέτριο ήχο. Ή θα το διορθώσω σε κάποια σημεία στο τέλος, ή δοκιμάσω να γράψω άλλο.

 

Θες να αναλάβεις το μισό σολο? Πλάκα θα έχει...

Μα η τελευταία νότα είναι το θέμα κ το πώς ακούγεται σαν δεύτερη σε σχέση με το drone δηλαδή τη Μι που παύει πια να είναι μινόρε κ μένει στον αέρα. (Το Μι  αρπετζιο στο ανέβασμα είναι 1-4-5 κ καταλήγει σε 2 φουλ σασπενσιονς δηλ)

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεινει στην προηγουμενη νοτα (ΣΙ ως τελευταια "ψηλη" κ αντι για ΦΑ# που παιζω, παιξε ξανα ΜΙ drone μπαση για τελευταια.

Ουτως η αλλως το σασπενσιον ειναι εκει απο το 1-4-5 αρπετζιο στο ανεβασμα.

Ισως το παρακανα που εβαλα κ το 2 για τελευταια νοτα

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο Γιώργο.

Ωραίο θέμα. Ωραίοι οι ήχοι

Μόνο για τους χρόνους των delays  στις fx κιθάρες στο intro έχω μια ένσταση. 

Συμφωνώ με το "Βρασίδα" ότι κομμάτι θέλει φωνή.

 

Το σόλο έχει καλές ιδέες, ειδικά στο πρώτο μισό αλλά σίγουρα θέλει πέρασμα ξανά. 

 

Αναμενω την εξέλιξή του.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Το θέμα του κομματιού αριστουργηματικό. 

Ο σκληρός ήχος όμως όχι, όπως και το σόλο που παραπέμπει αλλού.

 

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Πολυ 80s το σόλο, συμφωνω. Ήδη δουλεύω άλλο, πιο ταιριαστό 

Νομιζω πως αν ελαττωσειw λιγο το gain κ το bite που εχει στις ψηλες θα ειναι πιο "style appropriate". Εμενα μ'αρεσει πολυ στυλιστικα ετσι οπως ειναι. Λιγο να κατσει ηχητικα πιο πολυ μεσα στο κομματι πρεπει, αλλα δεν εχω ιδεα πως μπορει να γινει αυτο

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Γιώργο, άλλη μια εξαιρετική έκπληξη. Πολύ ωραία και τα τύμπανα μαζί με τις κιθάρες. Λίγο το μπάσο κάνει κάτι επαναλαμβανόμενα ανεβάσματα τα οποία ίσως θα μπορούσαν να αλλάξουν λίγο για να υπάρχει μια κάποια διαφοροποίηση.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου