Προς το περιεχόμενο

Yamaha Pac612 Korea. Τι μαγνήτες να βάλω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κάτι ακόμη που θυμήθηκα και μπορεί να σου είναι χρήσιμο: ο 59 έχει περισσότερα μπάσα απ' ότι έχει ο JB. Αυτό μπορεί να σου αρέσει αν θες να 'χεις τελείως διαφορετικούς ήχους αλλά μπορεί και λιιιιιγο να σε δυσκολέψει αν θες με τα ίδια settings ενισχυτή να πηγαίνεις από bridge σε neck. Αναλόγως λοιπόν υπάρχει ακόμη και ο little JB που είναι μονός και είναι πιο κοντινός ήχος φυσικά στον bridge.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από τη διατριβή που έχεις κάνει για τους μαγνήτες άρχισα και εγώ να βλέπω κάποια πιο συγκεκριμένα πράγματα... Είδα αυτό το everything axe set που προτείνει η Seymour Duncan που είναι κοντά σε αυτό που συζητήσαμε και για κάποιο λόγο με ενθουσιάζει σαν ιδέα!

https://www.seymourduncan.com/single-product/everything-axe-set

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Super φαίνεται. Σκέψου μόνο αν θες έναν neck που θα σου δίνει extra μπάσα και στρογγυλάδα. Αν ναι, θα είσαι βασιλιάς με αυτό το σετ. Αν θες όλοι οι μαγνήτες σου να είναι πιο κοντά μπορείς να βάλεις κι έναν JB jr στο neck

 

https://youtu.be/gfMLlTytS4I

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δω τώρα! Ωστόσο έχω μια τελευταία χαζή απορία: όταν πάω να αγοράσω τους μαγνήτες, τώρα μοντέλα έχουν περίεργες ονομασίες. Από τα συμφραζόμενα βγάζω ότι 

 

για neck παίρνουν μπροστά στο τέλος την ονομασία “N” ή “for neck”, βλέπε:

 

https://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_little_59_strat_neck_pickup.htm?glp=1&gclid=EAIaIQobChMIqJqQtJ_C_wIVUZR3Ch0PWQqAEAQYAyABEgIlzfD_BwE

 

Στο duckbucker όμως (και σε κάθε είδος μαγνήτη από ό,τι βλέπω) δεν αναφέρεται πουθενά ο όρος middle. Βάζουμε τον neck ακόμη κι αν είμαστε σε θέση middle; Πχ:

 

https://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssdbr1n_wh_duckbucker.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι και ναι 😄

Το "Ν" στους Seymour Duncan 99% σημαίνει neck.

 

Αν δεν υπάρχει ξεχωριστός μαγνήτης στο σετ για θέση middle καλύτερα να πας με τον neck. O bridge (όταν διαφέρει απ τον neck που είναι σύνηθες αλλά δε συμβαίνει και πάντα) συνήθως είναι φτιαγμένος λίγο πιο hot και πιο μεσαίος για να αντιπαρέρχεται τη μικρότερη ταλάντωση που υπάρχει κοντά στη γέφυρα και τα αυξημένα πρίμα.

H γενική αρχή είναι ότι ένας μεσαίος μαγνήτης χαμηλότερου output θα δώσει περισσότερο quack στις θέσεις 2 & 4 όταν συνδυαστεί με neck και bridge μαγνήτες υψηλότερου output. Κάποιοι που έχουν σετ στα οποία ο neck και ο middle είναι ίδιοι, απλά κατεβάζουν χαμηλά τον middle για να πετύχουν αυτό το αποτέλεσμα. Γενικά το ύψος των μαγνητών όπως και το ύψος των pole pieces στους διπλούς είναι μία ακόμη μεγάλη και σοβαρή συζήτηση, μιας και μπορεί να επηρρεάσει δραματικά το τελικό αποτέλεσμα. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για το κερασάκι στην τούρτα, η Schaller έχει βγάλει και διάφορα Megaswitches με οποία μπορείς να έχεις όποιον συνδυασμό μαγνητών μπορείς να φανταστείς. Εγώ πχ χρησιμοποίησα έναν τέτοιον για να φτιάξω μια HH Telecaster με switching positions ίδια με των παλιών PRS (αυτών με το rotary). Στην περίπτωσή σου, αν πας για διπλό σε μέγεθος μονού στο neck και αθόρυβο μονό για middle, είσαι εδώ:

 

https://schaller.info/en/hsh


(Εγώ θα προτιμούσα τον Megaswitch M με το wiring HSH 6, η μεσαία θέση μόνη της μου είναι και λίγο άχρηστη)

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kpeyos είπε

 με switching positions ίδια με των παλιών PRS (αυτών με το rotary).

 

Που ειχε απο τη μαμα η δικια μου και εκτος του οτι χαλαγε ευκολα, δεν μου προσεφερε τιποτα ηχητικα καλυτερο απο το κλασσικο 3-Way και με δυσκολευε να αλλαξω γρηγορα απο bridge σε neck.
Keep it simple.

Μιλαω παντα για κιθαρα με 2 humbuckers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Που ειχε απο τη μαμα η δικια μου και εκτος του οτι χαλαγε ευκολα, δεν μου προσεφερε τιποτα ηχητικα καλυτερο απο το κλασσικο 3-Way και με δυσκολευε να αλλαξω γρηγορα απο bridge σε neck.
Keep it simple.

Μιλαω παντα για κιθαρα με 2 humbuckers

Πρώτον δεν μιλάμε για κιθάρα με δύο διπλούς αν εννοείς του OP, και δεύτερον δε μιλάμε για rotary αλλά για κλασικό 5way strat style επιλογέα που απλά σου δίνει τους ίδιους ήχους με τον rotary 🙂

 

Εμένα οι ήχοι του rotary μου άρεσαν. Ο ίδιος ο rotary καθόλου, πολύ άβολος. Με τον Schaller στην HH Tele μου έχω τους ήχους χωρίς τα προβλήματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου