Προς το περιεχόμενο

Behringer RSF Kobol clone/replica is ready for production


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει πάρει φόρα η Μπέριντζερ και έχει βαλθεί να τρελάνει τους fans των αναλογικών synths. Zούμε στην χρυσή εποχή των synths, αλλά ιδιαίτερα στον αναλογικό κλάδο υπάρχει υπερπροσφορά και σε τιμές ανήκουστες σε παλιότερες εποχές. Αφήνοντας απ'έξω τους "συνήθεις υπόπτους" που νομίζουν ακόμα ότι ζούμε στο 1973 και πουλάνε την πραμάτεια τους με όρους δεκαετιών '60s/'70s, οι υπόλοιπες εταιρείες, μικρές και μεγάλες, νέες και παλιότερες, προσφέρουν αναλογικά synths σε σχετικά νορμάλ τιμές  έως και πολύ χαμηλές. Η Behringer κάνει το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι, φέρνοντας ξανά στη ζωή ξεχασμένα, σπάνια και θρυλικά παλιά αναλογικά synths σε τιμές που στην εποχή τους δεν μπορούσαν να ακουστούν ούτε ως ανέκδοτο. 

Πρώτη φορά είδα πως μοιάζει ένα Kobol στην παρακάτω ανακοίνωση της Behringer, η οποία αρχίζει την παραγωγή του. Το συγκεκριμένο synth το είχα ακουστά μόνο από κάποιες δουλειές του J.M. Jarre. Good news λοιπόν για τους απανταχού αναλογικόκαυλους.😌 Τι κρίμα να μην είμαι ένας από αυτούς, αλλά δεν πειράζει, θα περιμένω κάποιο digital synth της εταιρείας, που θα πάει, κάποτε θα στραφεί και προς τα εκεί.

 

Αντιγράφω από το SYNTH ANATOMY:

Behringer starts 2021 with New Year’s congratulations and with a teaser of an upcoming RSF Kobol analog Synthesizer clone. 

Good news for everyone waiting for RSF Kobol clone/replica from Behringer. According to the last report, the Behringer Kobol is fully developed and will soon go into production.

I’m very curious about how authentic the version is. The original Kobol was a very unique synth with a very distinct sound character.

image.png.0651806d5cc61da6d6422c973f149686.png

 

Behringer says"

"The Kobol synthesizer is a true legendary synthesizer, designed by the long extinct company RSF. It’s so addictive that you’ll never want to put it down. It has amazing morphing features, but also full patch memory. Get ready to rock out with the Kobol and unleash your inner musician! The Kobol is now fully developed and scheduled for production. We’re super excited."

 

Article From March 19th, 2022:

For the New Year, more precisely on January 3, 2021, Behringer posted the first teaser of their RSF Kobol replica/replica project that they are doing together with the French developer Gilles. Today they gave an update and it seems like the Kobol is pretty much done.

Behringer also says Gilles is taking a closer look at the RSF Polykobol. So a clone/replica of the Polykobol is maybe in the planning stage. It would be interesting because they were very special vintage synthesizers that were very rare.

 

image.png.6c4cd582b3e534f8a67743a7d209d449.png

 

Behringer:

"Today we’d like to celebrate our French synthesizer engineer Gilles, who is working on amazing Kobol recreations made by the long defunct RSF company.

RSF was a French company founded by Ruben and Serge Fernandez.

The Kobol was their first monophonic synthesizer released in 1978 and described as the “French Minimoog”. However, fewer than 200 were made, as the company lacked the funds. The Kobol synthesizer offers many unique features such as patch sequencer, morphing VCOs with sweepable waveforms and also full memory recall.

 

image.png.ce3c9b2143d907300fe55412c639a766.png

 

The RSF Kobol is an amazing sounding synthesizer, used by Vince Clarke, Vangelis, Jean-Michel Jarre, Depeche Mode, Peter Gabriel and Hans Zimmer.

While Gilles has almost completed our Kobol recreation, he has also now started to study the Poly Kobol, one of the world’s rarest and sought-after synthesizers. We were so lucky to have received a unit. Gillles is an incredibly passionate and talented engineer, who loves to revive the legacy of French synthesizers. Were so proud of him and please send him some love."

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

image.png.ce3c9b2143d907300fe55412c639a766.png

 

Τι γίνεται εδώ; Παίζει και ο Κώστας Μακεδόνας με ιμιτασιόν Kobol;

Ε, θα πάρω ένα και εγώ, θέλω να διασκευάσω το "έγινα ρε μάγκα μου, Σαλονικιός....".

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι ρέπλικες αλλά εγώ έχω τόσα VA πλέον, να, ας πούμε από το Komplete της ΝΙ που πραγματικά είναι τρομερά ρε παιδιά, ακούγονται φανταστικά και έχουν τρομερά preset για να τα χρησιμοποιήσει π.χ. ένας πιο αδαής, όπως εγώ που δεν ασχολούμαι για να βγάλω ήχο from scratch να πειράξω λίγο τα φίλτρα και τις περιβάλλουσες και να κάνω δικές μου ηχάρες. Τρομερά μιλάμε. 😀

 

 

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αρκει ενα (1) απο τα καλα vst που κυκλοφορουν, για να καλυφθει καποιος πληρως απο synth ηχους. ΟΚ, για πιανο, ντραμς, φαγκοτα 😆 και γενικοτερα εξομοιωσεις θα πρεπει να παρει κατι αντιστοιχο, αλλα απο synth μπλιμπλικια αρκει ενα και καλο.

 

 Δεστε εδω ας πουμε το αριστουργημα της synapse, τι μπορει να κανει αν κατεχεις το σπορ της συνθεσης ηχου.

 

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manosx είπε

 Αρκει ενα (1) απο τα καλα vst που κυκλοφορουν, για να καλυφθει καποιος πληρως απο synth ηχους. ΟΚ, για πιανο, ντραμς, φαγκοτα 😆 και γενικοτερα εξομοιωσεις θα πρεπει να παρει κατι αντιστοιχο, αλλα απο synth μπλιμπλικια αρκει ενα και καλο.

 

 Δεστε εδω ας πουμε το αριστουργημα της synapse, τι μπορει να κανει αν κατεχεις το σπορ της συνθεσης ηχου.

 

 

 

Αυτά τα κάνει το Omnisphere για ΠΡΩΪΝΟ 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

 Και με το omnisphere καλυμμενος εισαι.

Εγώ έχω το omnispere 2, όσα VA έχει το komplete το 10, το V-Synth αλλά έχω ένα θέμα τώρα τελευταία.

 Δεν παίζω🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το αλλο το εχεις σκεφτει;

 

 Ενα μαμημενο DX7, κανα jupiter και κανα oberheim επαιζαν στα 80ies, και οι ΚΟΜΑΤΑΡΕΣ οι συνθετικες επεφταν βροχη, και τωρα υπαρχουν ενα δισεκατομμυριο διαφορετικα synth και ολο μαλακιες ακουμε.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου