Προς το περιεχόμενο

Behringer RSF Kobol clone/replica is ready for production


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Παντως απο τα πιο το πιο κωμικα θεαματα ηταν σε live σε φαση συνοικιακο μπαρακι, με ενα stage τόσο δα, που ειχε σκασει μπλουζογκρουπο και ειχε φερει ο αλλος hammond αυθεντικο ολοκληρο το μπαουλοντιβανο μαζι με τη σιφινιερα το leslie, στο ενα ποδι επαιζαν οι υπολοιποι του γκρουπ,  εντωμεταξυ ηταν και το μαγαζι ξεκαρφωτο, με κατι καμμενους πελατες εκτος κλιματος, το τι ατακες πεταγανε "βαλτου σεμεδακι" και τετοια δε λεγεται.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kpeyos είπε

To CX3 δεν είναι Hammond Clone απ τη στιγμή που οι engineers της Korg αποφάσισαν να το "βελτιώσουν" αφαιρώντας το foldback που είχε "αναγκαστικα" το παλιότερο Hammond. 

To digital το είχα παίξει, καθόλου δε μου άρεσε προτιμώ το αναλογικό. Γούστα είναι αυτά. Τα VST τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα, καμία σχέση. Αυτό που λες νομίζω για συνεργασία με τη Hammond, είναι της Arturia. Και τα Farfisa που λες ότι είναι εύκολα (έχω παίξει με παλιό) εγώ δεν τα ακούω έτσι. Ο ήχος τους in person είναι θηριώδης. Και μόλις πας στα upper registers, τα emulations ακούγονται αστεία (πάντα στα δικά μου αυτιά, είναι βερμπαλισμός αλλά για να μην παρεξηγηθώ). Anyway, to each his own I guess. 

Και οι δύο CX3 versions Hammond clones ήταν βρε Kreyos, το ότι του αφαίρεσαν (κακώς) το foldback δεν το βγάζει από την Hammond clone/tonewheel clone κατηγορία. Ο ήχος, τα 9 drawbars, o chorus/vibrato επιλογέας, τα percussion, το Leslie SIM, τα waterfall πλήκτρα κλπ φωνάζουν από χιλιόμετρα "tonewheel clone", Hammond clone δηλαδή. Και γι αυτό εξάλλου το σύγκριναν πάντα με το Hammond, όχι με το Vox, το Farfisa ή οποιοδήποτε άλλο organ.

Το Farfisa που έπαιξες ίσως το άκουσες στον δικό του ενσωματωμένο παλιό ενισχυτή, ή συνδεδεμένο σε κάποιον τρίτο ενισχυτή ή περασμένο κι εγώ δεν ξέρω από που. Δεν γίνονται έτσι οι συγκρίσεις. Αν θέλουμε να κάνουμε μια σωστη σύγκριση μεταξύ δύο Farflisa μοντέλων, του original και του soft, θα πρέπει αρχικά το soft μοντέλο να είναι φτιαγμένο πάνω στο original μοντελο, και μετα να συνδεθούν και τα δύο στην ίδια πηγή ήχου, τον ίδιο ενισχυτή πχ. 

Έτσι συγκρίνονται και τα Hammond μοντέλα, παίρνουμε ένα σύγχρονο κλώνο του B3 πχ και ένα vintage B3, τα περναμε και τα δύο από το ίδιο Leslie και αρχίζουμε τη σύγκριση. Δεν παίρνουμε απ'τη μία τον σύγχρονο κλώνο με το internal Leslie SIM του και απ'την άλλη ένα "πειραγμένο" vintage Β3 του Jon Lord με 4 Leslie και ένα Marshall amp.😛

Προσωπικά έχω τύχει να ακούσω vintage Hammond για το οποίο έπαιρνα όρκο ότι άκουγα ένα κάκιστο digital clone. Ναι, υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, manosx είπε

το τι ατακες πεταγανε "βαλτου σεμεδακι" και τετοια δε λεγεται.

Κάτι παρόμοιο έχω ακούσει από φίλο πριν πολλά χρόνια, για ένα live (σε βίντεο) των Deep Purple και ιδιαίτερα για τον Jon lord. Ο φίλος μου είχε εντυπωσιαστεί με το παίξιμο του Lord, και μου είχε πει το απίστευτο "τεράστιος πληκτράς ο τύπος, και ιδιαίτερα αν σκεφτείς τι ηχάρα έβγαζε από κείνο το παμπάλαιο αρμόνιο".

Το "παμπάλαιο αρμόνιο" που στο μυαλό του φίλου μου μεταφραζόταν σε κάποιο παλιό και ξεπερασμένο "αρμόνιο, ήταν ενα "πειραγμένο" Hammond C3 συνδεδεμένο σε δύο εξίσου "πειραγμένα" Leslie και έναν Marshall ενισχυτή.😁

Δεν του εξήγησα τίποτα βέβαια γιατί θα ήταν χάσιμο χρόνου. 

  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεω οτί η τεχνολογία του αναλογικού synth έφτασε στην ακμή του την εποχή που ο ανταγωνισμός έιχε σαν προταρχικό στόχο τούς επαγγελματίες και παρουσίαζε ένα προιόν καλύτερο από ένα ήδη άλλο καταπληκτικό προιον μιάς άλλης εταιρίας που υπήρχε ήδη στήν αγορά.

Δέν γνωρίζω πότε υπήρξε αυτή η κορύφωση,απλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτί από την στιγμή που η τιμή άρχισε να απεθύνετε σε μη επαγγελματίες,υπήρξαν και οι απαραιτητες μετατροπές του προιόντος και οι όποιες μεταβολες του τελικού αποτελέσματος ώς προς την ποιότητα.

 

Σήμερα αρκετοί μουσικοί που κάνουν χρήση κορυφαίων προιόντων της εποχής εκείνης,μπορούν να σβήσουν με ένα track,από θεωρητικής,εκτελεστικής και απόδοση παραγωγής,πάντα άποψη,ολόκληρη την δισκογραφία συγκροτημάτων που έγιναν γνωστά την εποχή εκείνη,αρκεί να αφαιρέσουμε το συναισθηματικό στοιχείο που μας κρατά συνδεμένους με αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, MGs είπε

Σήμερα αρκετοί μουσικοί που κάνουν χρήση κορυφαίων προιόντων της εποχής εκείνης,μπορούν να σβήσουν με ένα track,από θεωρητικής,εκτελεστικής και απόδοση παραγωγής,πάντα άποψη,ολόκληρη την δισκογραφία συγκροτημάτων που έγιναν γνωστά την εποχή εκείνη,αρκεί να αφαιρέσουμε το συναισθηματικό στοιχείο που μας κρατά συνδεμένους με αυτά.

 

Μου αρέσει το synthwave και η όλη φάση με τη φάση με το synth revival που συντελέστηκε απ το Stranger Things, το Dark και μετά αλλά παρα είναι μιμητισμός για να συμφωνήσω με αυτό το σχόλιο.

 

Φοβεροί synth ήχοι, άσχετα αν είναι γραμμένοι με vintage synths ή με κάποιο σύγχρονο VST υπάρχουν σήμερα και στη Neo Disco/Retro Pop (Weeknd, Dua Lipa, Miley Cirus) αλλά και στη Neo Soul μπορείς να βρεις κάποιους ωραίους 70s style ήχους. 

Απλά όλα αυτά ήταν "φρέσκα κουλούρια" στην εποχή τους. Παρουσιάζουν ενδιαφέρον κυρίως για ανθρώπους που έρχονται σε επαφή με αυτά χωρίς να έχουν ακούσει τα αντίστοιχα κομμάτια της εποχής. Γι αυτούς που έζησαν την εποχή not so much,  αν και εξαιρέσεις φυσικά υπάρχουν πχ το OST του Stranger Things. Το οποίο παρεμπιπτόντως μου θυμίζει το Running Up That Hill της Kate Bush που έφτασε Νο1 στα charts...το οποίο κι αυτό κάτι μας δείχνει στη σύγκριση παλιού και νέου, δε συμφωνείς;

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Και οι δύο CX3 versions Hammond clones ήταν βρε Kreyos, το ότι του αφαίρεσαν (κακώς) το foldback δεν το βγάζει από την Hammond clone/tonewheel clone κατηγορία. Ο ήχος, τα 9 drawbars, o chorus/vibrato επιλογέας, τα percussion, το Leslie SIM, τα waterfall πλήκτρα κλπ φωνάζουν από χιλιόμετρα "tonewheel clone", Hammond clone δηλαδή. Και γι αυτό εξάλλου το σύγκριναν πάντα με το Hammond, όχι με το Vox, το Farfisa ή οποιοδήποτε άλλο organ.

Το Farfisa που έπαιξες ίσως το άκουσες στον δικό του ενσωματωμένο παλιό ενισχυτή, ή συνδεδεμένο σε κάποιον τρίτο ενισχυτή ή περασμένο κι εγώ δεν ξέρω από που. Δεν γίνονται έτσι οι συγκρίσεις. Αν θέλουμε να κάνουμε μια σωστη σύγκριση μεταξύ δύο Farflisa μοντέλων, του original και του soft, θα πρέπει αρχικά το soft μοντέλο να είναι φτιαγμένο πάνω στο original μοντελο, και μετα να συνδεθούν και τα δύο στην ίδια πηγή ήχου, τον ίδιο ενισχυτή πχ. 

Έτσι συγκρίνονται και τα Hammond μοντέλα, παίρνουμε ένα σύγχρονο κλώνο του B3 πχ και ένα vintage B3, τα περναμε και τα δύο από το ίδιο Leslie και αρχίζουμε τη σύγκριση. Δεν παίρνουμε απ'τη μία τον σύγχρονο κλώνο με το internal Leslie SIM του και απ'την άλλη ένα "πειραγμένο" vintage Β3 του Jon Lord με 4 Leslie και ένα Marshall amp.😛

Προσωπικά έχω τύχει να ακούσω vintage Hammond για το οποίο έπαιρνα όρκο ότι άκουγα ένα κάκιστο digital clone. Ναι, υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις. 

 

 

Καλά ΟΚ ας μην το κάνουμε λύσσα αυτό, ασχολούμαι πλέον καμιά 30αριά χρόνια με τρία τέσσερα διαφρετικά όργανα όντας και gearhead, οπότε η σύγκριση με τον φίλο σου μάλλον είναι λίγο άκυρη. Εγώ ακούω Χ εσύ ακούς Ψ, that simple. 

Το έχω ακούσει και το IK και η άποψή μου παραμένει. Btw, και το IK και το CX3 μέσα από τα ίδια studio monitors και μέσα από το ίδιο studio PA. Κι ο ενισχυτής του Farfisa δεν είναι και κάνα θηρίο...

Όταν είπα ότι το CX3 δεν είναι κλώνος βασικά εννοούσα πως αν θες ήχο Hammond, δεν πας να πάρεις το CX3. Συγκαταλέγεται μεν στα Hammond clones, αλλά η γενική αντίληψη είναι πως το CX3 το παίρνεις αν θες CX3. Αν θες Hammond, θα απογοητευτείς. Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2023 στις 11:17 ΠΜ, trolley είπε

 

Τι γίνεται εδώ; Παίζει και ο Κώστας Μακεδόνας με ιμιτασιόν Kobol;

Ε, θα πάρω ένα και εγώ, θέλω να διασκευάσω το "έγινα ρε μάγκα μου, Σαλονικιός....".

 

ρε...είναι ολόιδιος 😂

  • Χαχα 1

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Μου αρέσει το synthwave και η όλη φάση με τη φάση με το synth revival που συντελέστηκε απ το Stranger Things, το Dark και μετά αλλά παρα είναι μιμητισμός για να συμφωνήσω με αυτό το σχόλιο.

Η Γαλλική σκηνή δέν σταμάτησε ποτέ να παράγει,ούτε τώρα,το συγκεκριμένο είδος.Οι σειρές αυτές βγήκαν μεταγενέστερα.Η τελευταία αναβίωση του είδου μαζικά,έγινε όταν έσκασε αυτό(2006,θυμίζει λίγο ψόφιο ποντικό😉) και όλα τα dancefloor της ευρώπης ακολούθησαν,μαζί αρκετοί μεγάλοι παραγωγοί/σχολές,djs(deadmau5,pryda κ.α),δίνοντας ο κάθε ένας την δική του οπτική.

Και μήν ακούτε διαφημίσεις,όλα hardware.Βασικά εκεί γίνετε η αποδοχή του ενός καλλιτέχνη/στούντιο/σκηνής με το άλλο,στο ποιός θα βγάλει τον πιό "άρρωστο-μοναδικό-δύσκολο στήν αντιγραφή"

ήχο και οι τεχνικές,όχι ποίος θα είναι ο εκατομμυριοστός μαλάκας που θα χρησιμοποιήσει το sample uk bass απο το m1 για να γράψει deep house η το έτοιμο kick από το sample pack που έχουν άλλοι 100.000.000 ατάλαντοι σαν αυτόν,όπως σήμερα.Βασικά μόνο το kick απο το παρακάτω να προσπαθήσουν να βγάλουν,θα βαράνε μία μπότα για το υπόλοιπο της ζωής τους.

Με λίγα λόγια η συνταγή της επιτυχίας είχε να κάνει με αυτήν την σειρά.Πρωτα θα σε αποδεχτούν οι άλλοι επαγγελματίες/στούντιο/σχολές που κάνουν ακριβώς αυτό που κάνεις και εσύ και μετά ο κόσμος.Μιλάμε για την κορυφή της μουσικής βιομηχανίας και τον εξοπλισμό/τεχνογνωσία που διαθέτει.

Που πάτε ωρέ ξεβράκωτοι με τα vst?😂

Ωραίοι καιροί για όσους τους έζησαν.

Δέν υπάρχει ακριβώς μιμητισμός,απλά ερασιτεχνικά κακέκτυπα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου