Προς το περιεχόμενο

Behringer RSF Kobol clone/replica is ready for production


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ο σκοπος ειναι να το εζησες αρχες των 90ies, το τι μαλακιες θεωρουνται "αποδεκτες απο τη σκηνη" τωρα που εχει ψοφησει, το θαψαμε και εχει βρομισει δεν μπορω να σκεφτω ποιον ενδιαφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ενοχληθεί κάποιος, νομίζω ότι όλη η συζήτηση περί καινούργιας και παλιάς μουσικής, καλυτερότητας της μίας ή της άλλης, εργαλείων και μεθόδων που έφτιαχναν την μία ή την άλλη, είναι εντελώς διανοουμενίστικο ζήτημα. Είμαι βέβαιος πως όλοι έχουμε σκέψεις για όλα αυτά, καλύτερα είναι να ανοιχτεί άλλο thread του στυλ "Παλιά / Καινούργια Μουσική", όχι να καταχωνιαστούν όλα σε ένα νήμα για ένα προϊόν της Μπάχραντούα.

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kpeyos είπε

Αυτό που λες νομίζω για συνεργασία με τη Hammond, είναι της Arturia. 

Οχι

Είναι αυτο που πηρα εγω. το Β3Χ της ik multimedia

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Οχι

Είναι αυτο που πηρα εγω. το Β3Χ της ik multimedia

 

και είναι ΠΟΛΥ ψαγμένο λόγω πατέντας με suzuki

20230616_155052.jpg

20230616_155033.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

και είναι ΠΟΛΥ ψαγμένο λόγω πατέντας με suzuki

ΟΚ επειδή τα έχω ακούσει και τα δύο (απλά μπέρδεψα τις εταιρείες) και της Arturia και της IK, συνεχίζω να προτιμώ και να γράφω με το παλιό μου CX-3 μέσα από ένα Ventilator.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kpeyos είπε

Καλά ΟΚ ας μην το κάνουμε λύσσα αυτό, ασχολούμαι πλέον καμιά 30αριά χρόνια με τρία τέσσερα διαφoρετικά όργανα όντας και gearhead, οπότε η σύγκριση με τον φίλο σου μάλλον είναι λίγο άκυρη. Εγώ ακούω Χ εσύ ακούς Ψ, that simple. 

Ποιον "φίλο μου" εννοείς, και ποια σύγκριση?

Επίσης τι θα πει "Εγώ ακούω Χ εσύ ακούς Ψ"? Εδώ μιλάμε για αντικειμενικά κριτήρια και καταστάσεις.

Να σου πω επίσης ότι ασχολούμαι αρκετά παραπάνω χρόνια από σένα με το αντικείμενο, ενώ τα τελευταία 8 χρόνια παίζω κιόλας με το "αντικείμενο", οπότε επέτρεψε μου να ξέρω το θέμα Hammond πολύ πολύ καλά. 

 

10 ώρες πριν, kpeyos είπε

Το έχω ακούσει και το IK και η άποψή μου παραμένει.

Η οποία είναι?

 

10 ώρες πριν, kpeyos είπε

και το IK και το CX3 μέσα από τα ίδια studio monitors και μέσα από το ίδιο studio PA. Κι ο ενισχυτής του Farfisa δεν είναι και κάνα θηρίο...

Το ΙΚ είναι ένα software φτιαγμένο με την βοήθεια της ίδιας της Hammond, το CX3 είναι ένας hardware Hammond κλώνος. Οπότε δεν μπορεί να γίνει ουδεμία σύγκριση, παρά μόνο αν ακούσουμε και τα δύο εντελώς στεγνά από οποιοδήποτε εφέ που ενσωματώνουν και μέσα από το ίδιο σύστημα ήχου. Αν ποτέ γίνει αυτή η σύγκριση και αν βέβαια μπορεί να γίνει, το CX3 δεν έχει καμία απολύτως ελπίδα.

Το "Κι ο ενισχυτής του Farfisa δεν είναι και κάνα θηρίο" δεν καταλαβαίνω που κολλάει στη συζήτηση. 

 

10 ώρες πριν, kpeyos είπε

αν θες ήχο Hammond, δεν πας να πάρεις το CX3. Συγκαταλέγεται μεν στα Hammond clones, αλλά η γενική αντίληψη είναι πως το CX3 το παίρνεις αν θες CX3.

Δεν υπάρχει καμία τέτοια "γενική αντίληψη" για το CX3. Το όργανο αυτό ήταν ο καλύτερος Hammond clone σε μια εποχή που η ίδια η Hammond δεν είχε βρει ακόμα την "περπατησιά" της. Όλα αυτά άλλαξαν όπως σου είπα το 2003, βάζοντας ξανά την Hammond στο παιχνίδι, ένα παιχνίδι στο οποίο ακόμα και σήμερα παραμένει o leader.
Να συμφωνήσουμε λοιπόν στο "αν θες ήχο Hammond, δεν πας να πάρεις το CX3."

Προσωπικά δεν ξέρω ούτε έναν που αγόρασε ή σκέφτεται να αγοράσει ένα CX3 για τον ήχο του, όσοι το κάνουν αυτό το κάνουν προσωρινά γιατί είναι μια φτηνή εναλλακτική, και στο τέλος όλοι τους καταλήγουν είτε στη μαμά Hammond είτε σε κάποιο άλλο πολύ πιο αξιόπιστο και σύγχρονο clonewheel (Viscount, Crumar, Clavia κλπ).

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

Εγω λεω ποιο εχει το license

... to Kill?🤔

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

 

... to Kill?🤔

 

να χρησιμοποιεί τα λογότυπα και τα brand names

 

The first real Hammond organ for Mac/PC

Hammond B-3X is the next-level organ virtual instrument that delivers an unprecedented new degree of realism and detail to give musicians full immersion into the electro-mechanical Hammond organ experience with all its soul, passion and vibe. Created in close collaboration with both the Hammond Organ Company, of Chicago, Illinois, and Suzuki Musical Instruments Mfg. of Hamamatsu, Japan, the Hammond B-3X instrument captures the authentic sound and vibe of the legendary Hammond B-3, with a comprehensive, wholistic approach. The end result delivers the full sonic impact that this legendary organ has made on generations of musicians and modern music as we know it.

 

Τιποτα παραπάνω δεν ξέρω, δηλώνω άσχετος. Ήταν για μένα η λύση α απαλύνω τον πόνο μου όταν δεν μπόρεσα να αντέξω την πολυτέλεια να έχω ένα κανονικό στο τραπέζι μου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

να χρησιμοποιεί τα λογότυπα και τα brand names

Μ'αρέσει που απαντάς κιόλας.😛 Πλάκα κάνω ωρέ Dim.😌

Άσχετο, δεν μου είπες αν απάντησε ο άλλος γιa την αγγελία. Στείλε κάνα pm στο FB αν σου απάντησε.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου