Προς το περιεχόμενο

Behringer RSF Kobol clone/replica is ready for production


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
57 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Ποιον "φίλο μου" εννοείς, και ποια σύγκριση?

21 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Κάτι παρόμοιο έχω ακούσει από φίλο πριν πολλά χρόνια, για ένα live (σε βίντεο) των Deep Purple και ιδιαίτερα για τον Jon lord. Ο φίλος μου είχε εντυπωσιαστεί με το παίξιμο του Lord, και μου είχε πει το απίστευτο "τεράστιος πληκτράς ο τύπος, και ιδιαίτερα αν σκεφτείς τι ηχάρα έβγαζε από κείνο το παμπάλαιο αρμόνιο".

 

 

57 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Επίσης τι θα πει "Εγώ ακούω Χ εσύ ακούς Ψ"? Εδώ μιλάμε για αντικειμενικά κριτήρια και καταστάσεις.

Αντικειμενικά είναι μόνο τα null tests και οι φασματογράφοι. Όχι το αυτί, το δικό σου ή όποιου άλλου.

 

 

57 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Να σου πω επίσης ότι ασχολούμαι αρκετά παραπάνω χρόνια από σένα με το αντικείμενο, ενώ τα τελευταία 8 χρόνια παίζω κιόλας με το "αντικείμενο", οπότε επέτρεψε μου να ξέρω το θέμα Hammond πολύ πολύ καλά. 

Ποιο αντικείμενο παίζεις κατ' αρχάς; Κάποιο vintage Hammond? Kάποιον ψηφιακό κλώνο; Το ΙΚ? Επίσης, έχω το CX3 καμιά 25αριά χρόνια και ξεκίνησα ως αποκλειστικά οργανίστας. Ακόμη και αν έχεις πολλαπλάσια εμπειρία στο θέμα από μένα, και η δική μου νομίζω αρκεί. Αλίμονο δηλαδή αν περίμενα κάποιον τρίτο μετά από δυόμιση δεκαετίες να μου πει τί ακούω.

 

 

57 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Η οποία είναι?

6 ώρες πριν, kpeyos είπε

ΟΚ επειδή τα έχω ακούσει και τα δύο (απλά μπέρδεψα τις εταιρείες) και της Arturia και της IK, συνεχίζω να προτιμώ και να γράφω με το παλιό μου CX-3 μέσα από ένα Ventilator.  

 

 

57 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Οπότε δεν μπορεί να γίνει ουδεμία σύγκριση, παρά μόνο αν ακούσουμε και τα δύο εντελώς στεγνά από οποιοδήποτε εφέ που ενσωματώνουν και μέσα από το ίδιο σύστημα ήχου. Αν ποτέ γίνει αυτή η σύγκριση και αν βέβαια μπορεί να γίνει, το CX3 δεν έχει καμία απολύτως ελπίδα.

12 ώρες πριν, kpeyos είπε

Το έχω ακούσει και το IK και η άποψή μου παραμένει. Btw, και το IK και το CX3 μέσα από τα ίδια studio monitors και μέσα από το ίδιο studio PA. Κι ο ενισχυτής του Farfisa δεν είναι και κάνα θηρίο...

Εδώ που τα λέμε το παρουσιάζεις σχεδόν σαν κάποιον άθλο το να έχει κάποιος ένα CX3 κι ένα midi keyboard και να τα συγκρίνει στο ίδιο σύστημα χωρίς εφέ. Δεν είναι. 

 

 

57 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Το "Κι ο ενισχυτής του Farfisa δεν είναι και κάνα θηρίο" δεν καταλαβαίνω που κολλάει στη συζήτηση. 

21 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Το Farfisa που έπαιξες ίσως το άκουσες στον δικό του ενσωματωμένο παλιό ενισχυτή, ή συνδεδεμένο σε κάποιον τρίτο ενισχυτή ή περασμένο κι εγώ δεν ξέρω από που. Δεν γίνονται έτσι οι συγκρίσεις.

 

 

57 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Δεν υπάρχει καμία τέτοια "γενική αντίληψη" για το CX3.

Άλλα βλέπω εγώ και άλλα εσύ απ' ότι φαίνεται στα organ και clonewheel fora.

 

Anyway, απ' την απάντηση εδώ γίνεται εμφανές ότι έχεις μια μικρή αδυναμία παρακολούθησης ακόμη και των δικών σου γραφομένων + μια τεράστια πεποίθηση για αυτό που πιστεύεις + ένα καταπληκτικό εγώ (για να σου λέω ότι παίζω τόσα χρόνια και να συνεχίζεις για να με πείσεις ότι δεν ξέρω τί μου γίνεται).

 

Δε μ' ενδιαφέρει λοιπόν να το συνεχίσω άλλο αυτό. Καλή συνέχεια...




 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εδω ενα γ@μημενο overdrive, που ειναι ενα κυκλωματακι ξεφτιλα, και τσακωνονται μεχρι θανατου για αν το ταδε πεταλακι ειναι καλυτερο απο το αλλο, ποσο μαλλον να πουμε για ψηφιακη εξομοιωση του πεταλιου. Και θα βρεθει ακρη σε τοσο περιπλοκοτερο πραγμα;

 

 Το θεμα ειναι αν ειναι good enough η ψηφιακη εξομοιωση, ή το plug in. Για μενα ειναι, για αλλον δεν ειναι και παμε παρακατω.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, manosx είπε

 Εδω ενα γ@μημενο overdrive, που ειναι ενα κυκλωματακι ξεφτιλα, και τσακωνονται μεχρι θανατου για αν το ταδε πεταλακι ειναι καλυτερο απο το αλλο, ποσο μαλλον να πουμε για ψηφιακη εξομοιωση του πεταλιου. Και θα βρεθει ακρη σε τοσο περιπλοκοτερο πραγμα;

 

 Το θεμα ειναι αν ειναι good enough η ψηφιακη εξομοιωση, ή το plug in. Για μενα ειναι, για αλλον δεν ειναι και παμε παρακατω.

 

Ναι κοίτα γενικά στη φαση ιθαγενών που χορεύουν γύρω απ' το βουντού νομίζω πάει:
drummers>guitarists>keyboardists>bass players...😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα πσρω το KOBOL

 Θα πσρω το ΚΟΒΟLOI😂

 

Eγω δεν θα πσρω το KOBOL

 Θα πάρω το PASCAL😂😂

 

  μμμμ... κρύα. 

  Ντα-λε α του κουέρπο αλεγκρία

 Χαχαχαχαχαχα😂

 

 

 

 

 

 

 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παράθεση

Ναι κοίτα γενικά στη φαση ιθαγενών που χορεύουν γύρω απ' το βουντού νομίζω πάει:
drummers>guitarists>keyboardists>bass players...😅

 

 Φιλε αστο, δεν υπαρχει καμια αλλη φυλη κανιβαλων σαν τους μουσικους της κλασσικης. Τον πιο τελειωμενο πανκη να παρεις με τη μοικανα και τα piercing, ειναι προσχαρο προσκοπακι μπροστα τους, μιλαμε για αγνο και ανοθευτο ΜΙΣΟΣ.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Δε μ' ενδιαφέρει λοιπόν να το συνεχίσω άλλο αυτό. Καλή συνέχεια...

Σοφή απόφαση. Με βγάζεις από τον κόπο να σου απαντήσω. Αλλά παράλληλα με αναγκάζεις να χαλάσω περισσότερα λεφτά σε τζιν-τόνικς, μια και θα κατέβω παραλία νωρίτερα απ'ότι περίμενα.

Καλή συνέχεια και σε σένα.👍

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου