Προς το περιεχόμενο

Γνωρίζοντας την νέα Fender stratocaster American standard.


taq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν από ένα μήνα περίπου είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω την νέα σειρά της Fender new American srtat.

 

Η κιθάρα μόλις βγήκε από την θήκη της, ήθελε την κλασσική ρύθμιση 1/4 δεξιόστροφα στην βέργα, για να έρθει το μπράτσο ακριβώς. Τίποτε άλλο.

 

Με 2 λόγια, είναι εξαιρετικότατη, πολύ ζωντανή, όι μαγνήτες κατ εμέ δεν πρέπει να τους ακουμπήσεις για αρκετό καιρό (ίσως και καθόλου), διαθέτει νέα γέφυρα 2 point με vintage saddles, high mass bridge, strd tuner keys, το μπράτσο σε σχέση με τις προηγούμενες έχει λίγο γίνει πιό "πλατύ" από το 9-10 τάστο και κάτω ενώ διατηρείται το modern C shape.

 

Εντύπωση προκαλούν 3 πράγματα κατευθείαν.

 

Ο πολύ ζεστός της ήχος στα καθαρά, το vibrato system που δεν ξεκουρδίζει την κιθάρα ακόμα και σε πιό "κανιβαλικές" διαθέσεις  ;D (στο clip ελάχιστα το χρησιμοποίησα) και κρατάει σταθερό το κούρδισμα (πράγμα λίγο σπάνιο), και το μπράτσο της κιθάρας το οποίο είναι βαμμένο στο fretboard με πολυουρεθάνη που σε συνδιασμό με την δουλειά που έχει γίνει στα τάστα (στρογγύλεμα στο χέρι, κάνοντας την να είναι και να παίζει σαν "στρωμένη") κάνουν το παίξιμο απόλυτη ευχαρίστηση.

 

Δυστηχώς το κλίπ που είχα γράψει τότε δεν είναι τίποτα άλλο από ένα τράκ των Iron Maiden, που έβγαλα εκείνο το απόγευμα, που ήταν στο πρόγραμμα της μπάντας μου για να παιχθεί. Αυτό σημαίνει ότι στα καθαρά δεν υπάρχει δείγμα... στο βίντεο.

 

Έγραψα με τον Peavy VK 1x12, που παίρνω στις πρόβες, με το volume στο 4, gain @ 2 clock, Bass @ 2 o'clock, middle - high @ 6 o' clock. Το θέμα είναι με το crunch κανάλι και τα σόλο με το lead κανάλι. Μετά το πρώτο σόλο δοκιμάζω κάποιες άλλες θέσεις όπως την 4 στα ρυθμικά και στο δεύτερο σόλο παίζω μισο - μισό με τον neck και μετά με τον bridge.

 

Δεν το θεωρώ το απόλυτο τέστ φυσικά, αλλά μπορούμε να πάρουμε μιά καλή γεύση από τις νέες στρατοκάστερ της Fender που παραδέχομαι ότι επιτέλους (προσωπικά πάντα) κάτι άλλαξε ουσιαστικό και όχι μαρκετινίστικο ....

 

Υ.Γ το πανώ των Maiden πάνω στις κεφαλές και στην καμπίνα μου δεν είναι decor στο δωματιό μου (αφίσα των Maiden έχω να κολλήσω από 16 ετών). Αποτρέπει την σκόνη  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γειά σου βρε taq μερακλή.  ;D Ευχαριστούμε για την όρεξη και το χρόνο σου να μοιραστείς την εμπειρία από την καινούρια strat.

Μα... ρίξε μας δυο καθαρές πενιές να την ακούσουμε... τζάμπα το ορεκτικό video.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx boys... έχετε δίκιο για τα καθαρά... έχω δανείσει την κάμερα σε ένα φίλο αυτές τις μέρες, μόλις επιστρέψει πάλι σε εμένα, θα κάνω μιά πιό αναλυτική παρουσίαση, και σε όλες τις θέσεις αντί για τις 3 που χρησιμοποιώ εδώ...

 

Έγραψα λάθος λίγο πάνω μόνο τις ρυθμίσεις του ενισχυτή... τα μεσαία και τα πρίμα είναι στο 1 o'clock και όχι στο 6!!!! (πω πωωωω  :P).

 

@'Αγγελος  :-[  ναι η κιθάρα δεν φαίνεται... και ... πολύ.... στο επόμενο βίντεο...ολόκληρη, I promise! (και είναι κουκλα!)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Taq... κι εγώ όταν την έπαιξα κάτι μήνες πριν μου άφησε ακριβώς τις ίδιες εντυπώσεις. "Ζωντανή" σε ακουστικό και ηλεκτρικό ήχο, ωραίοι μαγνήτες, φροντισμένη, με ωραία χρώματα και με επιρροές από τις vintage correct ιδέες των master builders του Custom Shop της που ασχολήθηκαν για αρκετό καιρό με τις μεξικάνικες Classic Player στρατ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!! Για μένα η καινοτομία των 2 point high mass bridges & vintage saddles, που εμφανίστηκε πέρσι στις Μεξικανικές CP 50s - 60s, είναι τα μισά λεφτά στον ήχο της!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβώς!! Για μένα η καινοτομία των 2 point high mass bridges & vintage saddles, που εμφανίστηκε πέρσι στις Μεξικανικές CP 50s - 60s, είναι τα μισά λεφτά στον ήχο της!!

 

Πράγματι, αυτή η γέφυρα φαίνεται να είναι καλή ιδέα από την πλευρά της fender.  :)

(Αν και για τη χρήση που κάνω εγώ στο tremolo και το κανονικό 6βιδο μια χαρά είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοιως αν και θιασωτης του κλασσικου vintage 6βιδου tremolo οφειλω να πω πως αυτα τα καινουργια 2point με vintage saddles που ευρεως χρησιμοποιησε η fender στις CP (και μεχρι προτινος περιοριζονταν σε custom shop μοντελλα), προσφερουν αφενος το σωστο look αφετερου πολυ καλυτερη αισθηση στο χερι και ακριβεια σε σχεση με τα εξαβιδα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

την εχω και εγω(το καλυτερο δωρο που μου εκαναν ποτε!!!)!!! με rosewood.

επειδη δεν ειμαι και φοβερος παιχτης video δεν παιζει να ανεβασω.

αν και μ΄αρεσει περισοτερο ο ηχος της strat δεν ειχα (κατι κινεζικες δεν μετρανε) και δεν μπορω να συγκρινω με τις προηγουμενες γενιες, αλλα αυτα τα καθαρα που βγαζεις ειναι αλλο πραγμα, μαγεια!!!

 

και μια απορια: επειδη εχω το κακο κουσουρι να ακουμπαω τη γεφυρα και φαλτσαρει.. υπαρχει τροπος να γινει λιγο πιο σφιχτη???

sorry για το off topic αλλα τωρα μου ηρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιησε περισσοτερα ελατηρια (4 η 5) και παιζοντας με την ταση τους (σφιγγοντας η ξεσφιγγοντας τις βιδες στην πισω μερια του σωματος) ισορροπησε το τρεμολο εκει που θελεις (η καντο να ειναι flat πανω στο σωμα της κιθαρας)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου