Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Mixolydianb9b13 είπε

 

Πολύ σωστά.

 

Τα πόσταρα αφενός επειδή ενισχύουν το point πως "100 μαλάκες συμφώνησαν στο big bang και έγινε η "πραγματικότητα" μας", αφού όπως διαφαίνεται έχει αρχίσει ήδη να καταπεφτει ως η επικρατέστερη θεωρία. Η πλάκα είναι πως όταν το έγραψα δεν ειχα δει τα videos ούτε ήξερα πως είναι υπό αμφισβήτηση.

 

Αφετέρου, μήπως ξυπνήσουν οι θρησκόληπτοι φανατικοί Ταλιμπάν της οποιασδήποτε άποψης ή "πλευράς" αν και δεν το βλέπω. Κάποια μυαλά είναι πιο τετράγωνα κι απ'του Φρανκενστάιν.

Καμία σχέση. Το big bang δεν είναι η επικρατέστερη θεωρία και δεν διδάσκεται καν στο φυσικό στο πανεπιστήμιο. Είναι η επικρατέστερη θεωρία στο YouTube. 

Το αστείο της υπόθεση βέβαια είναι ότι οι άθεοι ταλιμπαν δεν γνωρίζουν ότι η αρχική θεωρία του big bang διατυπώθηκε από έναν καθολικό ιερέα. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεπτόμουν ένα project ΑΙ ειδικό για ανθρώπους με ειδικές ανάγκες !

Κι επειδή από μια ηλικία και μετά πολλοί θα έχουμε ειδικές ανάγκες...φαντάστηκα ένα ρομπότ τη Τζιν.

Κι αντί να παραχωρήσω ότι έχω και δεν έχω (και καλά να έχεις...αν δεν έχεις ;) σε κάποιο ίδρυμα ή στην εκκλησία ή σε μοναστήρι, αποφάσισα να νοικιάσω τη Τζιν...και για όσο θα ζω θα πληρώνω κάθε μήνα ένα ποσό στην τάδε εταιρεία.

Η Τζιν μπορεί να επικοινωνεί με τον έξω κόσμο για λογαριασμό μου , θυμάται τηλέφωνα , τα πάντα - όλα , παραγγέλνει βασικά αγαθά από τα Super Market και αλλού ,  άσε που χτυπάει έγκαιρα τις προσφορές... , παρακολουθεί ειδήσεις και με ενημερώνει όπου κρίνει σκόπιμο ή όπου της έχω επισημάνει ο ίδιος , συζητάμε για διάφορα θέματα και ακούει πάντα με προσοχή...δεν με τρελαίνει ούτε μιλάει συνέχεια όπως η γυναίκα μου (χαχαχα)  ενώ, όταν ζητάω μια απάντηση , απαντά πολύ έξυπνα και μάλιστα μέσα στο χρόνο που θα της δώσω !

Με παρακολουθεί μέρα και νύχτα...ξέρει τι κάνω , που πάω , ρωτάει μήπως κάτι θέλω , ξέρει πότε θα πάρω - ποιο χάπι από τα μπόλικα...γνωρίζει πρώτες βοήθειες...γνωρίζει ότι είμαι γέρος και αν δεν απαντήσω σε μια ερώτηση μπορεί να έχω πάθει εγκεφαλικό...ή έμφραγμα....και ναι ξέρει τι θα κάνει και σε αυτήν την περίπτωση που εγώ θα χάσκω μεταξύ ζωής και θανάτου !

Αμ το άλλο ... έχει βασικές γνώσεις αυτοάμυνας και μπορεί να με προστατεύσει ως ένα βαθμό από πολλούς "ερασιτέχνες" εγκληματίες.

Με σηκώνει το πρωί από το κρεββάτι χωρίς να πέσουμε κι οι δύο...και με ξαναβάζει για ύπνο , αφού προηγουμένως κλείσει την τηλεόραση....

Κι όταν πεθάνω δεν θα κλάψει ... και δεν με πειράζει , αρκεί που δεν με σιχαινόταν όσο με βοηθούσε όσο ζούσα...ούτε καν σκέφθηκε ποτέ να με ληστέψει και να σηκωθεί να φύγει....

Καλή συνέχεια......

robot-woman-6397986_1280.jpg

  • Συμφωνώ 1

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fanisatt είπε

Σκεπτόμουν ένα project ΑΙ ειδικό για ανθρώπους με ειδικές ανάγκες !

Κι επειδή από μια ηλικία και μετά πολλοί θα έχουμε ειδικές ανάγκες...φαντάστηκα ένα ρομπότ τη Τζιν.

Κι αντί να παραχωρήσω ότι έχω και δεν έχω (και καλά να έχεις...αν δεν έχεις ;) σε κάποιο ίδρυμα ή στην εκκλησία ή σε μοναστήρι, αποφάσισα να νοικιάσω τη Τζιν...και για όσο θα ζω θα πληρώνω κάθε μήνα ένα ποσό στην τάδε εταιρεία.

Η Τζιν μπορεί να επικοινωνεί με τον έξω κόσμο για λογαριασμό μου , θυμάται τηλέφωνα , τα πάντα - όλα , παραγγέλνει βασικά αγαθά από τα Super Market και αλλού ,  άσε που χτυπάει έγκαιρα τις προσφορές... , παρακολουθεί ειδήσεις και με ενημερώνει όπου κρίνει σκόπιμο ή όπου της έχω επισημάνει ο ίδιος , συζητάμε για διάφορα θέματα και ακούει πάντα με προσοχή...δεν με τρελαίνει ούτε μιλάει συνέχεια όπως η γυναίκα μου (χαχαχα)  ενώ, όταν ζητάω μια απάντηση , απαντά πολύ έξυπνα και μάλιστα μέσα στο χρόνο που θα της δώσω !

Με παρακολουθεί μέρα και νύχτα...ξέρει τι κάνω , που πάω , ρωτάει μήπως κάτι θέλω , ξέρει πότε θα πάρω - ποιο χάπι από τα μπόλικα...γνωρίζει πρώτες βοήθειες...γνωρίζει ότι είμαι γέρος και αν δεν απαντήσω σε μια ερώτηση μπορεί να έχω πάθει εγκεφαλικό...ή έμφραγμα....και ναι ξέρει τι θα κάνει και σε αυτήν την περίπτωση που εγώ θα χάσκω μεταξύ ζωής και θανάτου !

Αμ το άλλο ... έχει βασικές γνώσεις αυτοάμυνας και μπορεί να με προστατεύσει ως ένα βαθμό από πολλούς "ερασιτέχνες" εγκληματίες.

Με σηκώνει το πρωί από το κρεββάτι χωρίς να πέσουμε κι οι δύο...και με ξαναβάζει για ύπνο , αφού προηγουμένως κλείσει την τηλεόραση....

Κι όταν πεθάνω δεν θα κλάψει ... και δεν με πειράζει , αρκεί που δεν με σιχαινόταν όσο με βοηθούσε όσο ζούσα...ούτε καν σκέφθηκε ποτέ να με ληστέψει και να σηκωθεί να φύγει....

Καλή συνέχεια......

robot-woman-6397986_1280.jpg

Και ούτε καν σκέφτηκες όταν τη χακαραν και τους άνοιξε την πόρτα την ώρα που κοιμόσουν, και με τη βοήθειά της σε κρέμασαν από το πολύφωτο και σε έγδερναν ζωντανό για να τους πεις που έχεις τα λεφτά. Δεν μπορούσες να σκεφτείς από τον πόνο 😃

 Και έφυγαν λέγοντας στην Τζιν. Φάτονα! 

 Και κοκκίνησαν τα μάτια της και σε σήκωσε ψηλά και με μια ακαριαία κίνηση, ξερίζωσε το κεφάλι σου μαζί με τη σπονδυλική στήλη, το χώρισε από το υπόλοιπο σώμα που χύθηκε στο πάτωμα. 😢

 

 Στον αγώνα μας να φύγουμε στο διάστημα να το εξερευνήσουμε, ξεχάσαμε τον τόσο όμορφο τόπο που κατοικούμε, αυτή τη σφαιρική όαση ζωής, τον παραμελησαμε, φτιάξαμε ρομπότ για να μας εξυπηρετούν και η απληστία μας τα έστρεψε εναντίον μας. 

 Γιατί ο δυτικός κόσμος έκανε Θεό το profit, ξέχασε την αλληλεγγύη, τη συλλογικότητα, την αρμονική συνύπαρξη με το περιβάλλον που μας υποσχέθηκαν για τον εικοστό πρώτο αιώνα. 

 

 Δεν νοιαζόμαστε για εμάς δεν αγαπάμε ο ένας τον άλλο. Δεν συνεργαζομαστε. Πάρα μόνο αν υπάρχει ΚΈΡΔΟΣ για εμάς 

 

 Καλο Μεσημέρι 🙄

 Χαχαχαχαχαχα 😂

 

 

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ένας τύπος ο οποίος επισκέφτηκε ένα petshop για να κάνει δώρο στη γυναίκα του για τα γενέθλιά της. Άρχισε λοιπόν να ρωτάει τον καταστηματάρχη για διάφορα ζώα. Ο καταστηματάρχης καθώς του έδειχνε διάφορα ζώα του έλεγε και τις αντίστοιχες τιμές:

"......καναρίνι 50 ευρώ, παπαγάλος 230 ευρώ, κουνέλι 200 ευρώ, ........, χρυσόψαρα 100 ευρώ......., βάτραχος 1000 ευρώ!

Έκπληκτος ο τύπος διακόπτει τον καταστηματάρχη: "Ορίστε? Μα καλά, είσαι σοβαρός? Ένας βάτραχος 1000 ευρώ? Το καναρίνι, να το καταλάβω, κελαηδάει! Ο παπαγάλος μιλάει! Ο βάτραχος τί στο καλό κάνει και τον πουλάς 1000 ευρώ?"

Ο καταστηματάρχης: "Μα και ο βάτραχος κάνει κουάξ κουάξ κύριε!" Ο άνθρωπός μας αγανακτισμένος: "Μα καλά είσαι ηλίθιος? Ποιός θα δώσει 1000 ευρώ για το κουάξ κουάξ του βατράχου σου?" Ο καταστηματάρχης τον πλησιάζει, σκύβει και του λέει στο αυτί: "Μη με παρεξηγήσετε, αλλά ξέρετε κύριε, ο βάτραχος αυτός δεν κάνει μόνο κουάξ κουάξ....... κάνει και πολύ ωραίες πίπ€ς!

Ο τύπος μένει έκπληκτος: " Μα είναι δυνατόν? Πίπ€ς ο βάτραχος?"

 " Σας διαβεβαιώ πως ναι κύριε και μάλιστα πολύ καλές!"

Αφού ο τύπος σκέφτεται για λίγο και δεν είχε βρεί κάποια άλλη λύση για τα γενέθλια της γυναίκας του...: --"Θα τον πάρω κύριε και εύχομαι να λέτε αλήθεια! Ετοιμάστε τον για δώρο."

Φεύγει λοιπόν από το petshop ο άνθρωπος και πάει τρέχοντας το δώρο στη γυναίκα του!

 "Γυναίκα, γυναίκα σου έφερα δώρο για τα γενέθλιά σου!

"Ω άντρα μου σ'ευχαριστώ!"

Ανοίγει το δώρο η γυναίκα και μόλις αντικρίζει το βάτραχο μένει έκπληκτη,... αλλά δε λέει τίποτα μη στεναχωρήσει τον άντρα της.

Την άλλη μέρα το μεσημέρι, γυρνώντας σπίτι ο άντρας από τη δουλειά, παίρνει το βάτραχο και πηγαίνει στο μπάνιο. Η γυναίκα δε δίνει ιδιαίτερη σημασία. Την άλλη μέρα, πάλι μετά τη δουλειά, ο άντρας παίρνει το βάτραχο και πάει στο μπάνιο. Και την άλλη μέρα το ίδιο, και την παράλλη επίσης. Κάθε μέρα γινόταν το ίδιο πράγμα.

Κάποια μέρα η γυναίκα δεν άντεχε άλλο την περιέργεια και αποφασίζει να σταθεί έξω από την πόρτα του μπάνιου για να δεί τί έκανε κάθε μέρα ο άντρας της με το βάτραχο μέσα εκεί!

Βάζει λοιπόν το αφτί στην πόρτα του μπάνιου και ακούει τη φωνή του άντρα της:

"....Αφού βράσει το νερό ρίχνουμε το ρύζι με τον αρακά και λίγο λάδι και ανακατεύουμε. Μετά από 10 λεπτά ρίχνουμε και το κρεμμύδι με τη σάλτσα...........Σερβίρουμε με ελιές και πατάτες.........."

Η γυναίκα ακούγοντας αυτά, η περιέργειά της μεγαλώνει και δεν αντέχει, ανοίγει την πόρτα, μπαίνει μέσα και τι να δεί: Ο βάτραχος έκανε πίπα στον άντρα της και εκείνος κρατούσε το τσελεμεντέ και διάβαζε στο βάτραχο συνταγές!

Γυρίζει τότε ο άντρας και της λέει:

"Έτσι και του μάθω και να μαγειρεύει έχεις πάρει τον π@ύλο!"

  • Χαχα 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, manosx είπε

....κουνέλι 200 ευρώ....

Ο τύπος κοιτάει τον καταστηματάρχη με έντονο ύφος για μερικά δευτερόλεπτα, δεν λέει τίποτα και σηκώνεται και φεύγει. Πάει στο κοντινότερο Market In, αγοράζει ένα ολόκληρο αρνί 12 κιλών, 5 κιλά χοιρινές μπριζόλες και 2 κιλά λοκάνικα χωριάτικα και πάει σπίτι.🚗

 

Στο επόμενο επεισόδιο, η προετοιμασία και το ψήσιμο του οβελία. Μην το χάσετε!☝️

 

image.png.79a232d560e34645578b6410c012ae60.png

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

 Στον αγώνα μας να φύγουμε στο διάστημα να το εξερευνήσουμε, ξεχάσαμε τον τόσο όμορφο τόπο που κατοικούμε, αυτή τη σφαιρική όαση ζωής, τον παραμελησαμε, φτιάξαμε ρομπότ για να μας εξυπηρετούν και η απληστία μας τα έστρεψε εναντίον μας. 

 Γιατί ο δυτικός κόσμος έκανε Θεό το profit, ξέχασε την αλληλεγγύη, τη συλλογικότητα, την αρμονική συνύπαρξη με το περιβάλλον που μας υποσχέθηκαν για τον εικοστό πρώτο αιώνα. 

 

 Δεν νοιαζόμαστε για εμάς δεν αγαπάμε ο ένας τον άλλο. Δεν συνεργαζομαστε. Πάρα μόνο αν υπάρχει ΚΈΡΔΟΣ για εμάς 

Για αυτό ακριβώς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί !!!

Τα κονδύλια πρέπει να πιάνουν τόπο και θα πιάνουν όταν οι προτεραιότητες είναι περισσότερο γήινες και λιγότερο ... εξωγήινες !

Σπαταλώνται στην κυριολεξία άνθρωποι , χρόνος και χρήμα στο βωμό μιας απερίγραπτης ματαιοδοξίας.

Να το δούμε και το διάστημα , να φτιάξουμε και ρομπότ ! 

Να προοδεύουμε , κανείς δεν είπε το αντίθετο  αλλά,  κάποτε πρέπει να ασχοληθούμε στα σοβαρά και με το ζήτημα της ασύμμετρης προόδου. Να ψάξουμε για νερό στον Άρη αλλά, πρώτα να εξασφαλίσουμε νερό για όλους ανεξαιρέτως εδώ στη Γη... Ίσως δεν είναι τόσο δαπανηρό όσο φαίνεται.

Δυστυχώς...το μόνο που ακούγεται απ' άκρη σ' άκρη και που το ζούμε στην καθημερινότητα είναι ότι, η μία κρίση διαδέχεται την άλλη ενώ, ο ψυχρός πόλεμος όχι μόνον αναστήθηκε αλλά, πιθανόν να αναληφθεί εις τους ουρανούς με δόξες και τιμές και ... μεγάλα μανιτάρια...!  Εκεί να δείτε κλιματική αλλαγή που θα έχουμε....

 

 

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fanisatt είπε

Για αυτό ακριβώς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί !!!

Τα κονδύλια πρέπει να πιάνουν τόπο και θα πιάνουν όταν οι προτεραιότητες είναι περισσότερο γήινες και λιγότερο ... εξωγήινες !

Σπαταλώνται στην κυριολεξία άνθρωποι , χρόνος και χρήμα στο βωμό μιας απερίγραπτης ματαιοδοξίας.

Να το δούμε και το διάστημα , να φτιάξουμε και ρομπότ ! 

Να προοδεύουμε , κανείς δεν είπε το αντίθετο  αλλά,  κάποτε πρέπει να ασχοληθούμε στα σοβαρά και με το ζήτημα της ασύμμετρης προόδου. Να ψάξουμε για νερό στον Άρη αλλά, πρώτα να εξασφαλίσουμε νερό για όλους ανεξαιρέτως εδώ στη Γη... Ίσως δεν είναι τόσο δαπανηρό όσο φαίνεται.

Δυστυχώς...το μόνο που ακούγεται απ' άκρη σ' άκρη και που το ζούμε στην καθημερινότητα είναι ότι, η μία κρίση διαδέχεται την άλλη ενώ, ο ψυχρός πόλεμος όχι μόνον αναστήθηκε αλλά, πιθανόν να αναληφθεί εις τους ουρανούς με δόξες και τιμές και ... μεγάλα μανιτάρια...!  Εκεί να δείτε κλιματική αλλαγή που θα έχουμε....

 

 

Εγω είχα γράψει κομμάτι γι αυτό και έφτιαξα και βίντεο κλιπ 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fanisatt είπε

Τα κονδύλια πρέπει να πιάνουν τόπο και θα πιάνουν όταν οι προτεραιότητες είναι περισσότερο γήινες και λιγότερο ... εξωγήινες !

Τα κονδύλια μια χαρά τόπο πιάνουν. Το θετικό αντίκτυπο που είχε και συνεχίζει να έχει η αεροδιαστημική τεχνολογία στην καθημερινότητα μας είναι τεράστιο. Δεν φαντάζεσαι πόσο η αεροδιαστημική έρευνα έχει επηρεάσει την εξέλιξη σε άπειρους τομείς της ζωής μας και την ίδια μας τη ζωή. Από την ιατρική, τους υπολογιστές, τα smartphones, το GPS, τη μετεωρολογία κλπ ως τις κάμερες, την δημιουργία νέων υλικών, τα τεχνητά άκρα, τις βρεφικές τροφές, τα φίλτρα νερού και ένα μύριο άλλες εφαρμογές, χρωστάνε την ύπαρξη και την εξέλιξη τους στην αεροδιαστημική έρευνα και τεχνολογία. Αν δεν είχαμε βγει "παραέξω" σήμερα θα ζούσαμε πάνω κάτω όπως ζούσαν στις αρχές του 20ου αιώνα.
Δεν είναι θέμα ματαιοδοξίας λοιπόν, είναι καθαρά θέμα εξέλιξης και επιβίωσης της ανθρωπότητας.

  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 6:05 ΜΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

Τα δικαιώματα ανοίκουν στους χρήστες ή στην πλατφόρμα;

Ηθικά και πρακτικά.

 

Ήδη ξεκίνησαν αγωγές για κλοπή δεδομένων από την AI.

 

 

https://www.msn.com/el-gr/news/other/τεχνητή-νοημοσύνη-αγωγή-για-κλοπή-δεδομένων-στην-open-ai-κλέβει-και-τους-χρήστες-της-η-εφαρμογή-chatgpt/ar-AA1dhDVy?ocid=hpmsn&cvid=3705bbd6750548afb3dc9e8a14614070&ei=29

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου