Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Tape saturation plug ins


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
7 ώρες πριν, MGs είπε

ορίστε η γνώμη μού για τα 2 δείγματα που ανέβασες,πες μου σε παρακαλώ,αυτά που έγραψα απο πάνω,τα ακούς?

 

 

α "την γνώμη σου" γιατί νόμιζα ότι μιλάς μόνο με θέσφατα (τα οποία ως γνωστόν σιχαίνομαι) αντιπροσωπεύοντας τους "όλους" του μικρόκοσμου σου...

 

να ακούσω τι βρε; εγώ τα διαμόρφωσα έτσι ώστε να κάνουν το διάφορον για να έχει νόημα το εγχείρημα... το ότι κάποιος μπορεί να έχει άλλη γνώμη και να του αρέσει "η ομοιογένεια του πειραγμένου, η laid back αίσθηση και ο χώρος σε βάθος που απέκτησε ακριβώς λόγω της συμπίεσης και της μείωσης της ατάκας"  (έτσι ακριβώς μου το περιέγραψε το πρωί φίλος που το συζητήσαμε) δεν περνάει από το μυαλό σου;.... 

 

πως να σεβαστώ την γνώμη σου αν δεν σέβεσαι κανενός άλλου (ακόμα και αν όλοι τελικά συμφωνήσουν μαζί σου για τα αυταπόδεικτα και αναμενόμενα λόγω της φύσης του "πειράγματος"); θες μπράβο που τα "άκουσες" τα αυτοαναδεικνυόμενα;  να στο δώσω... εγώ σε περιμένω στα blind να δω το αισθητήριο σου κι όχι το θυμικό σου...

 

εδώ να ξαναπώ χιλιοστή φορά ότι δεν αναφερόμαστε σε ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ... προς τι λοιπόν τα "ξεπλύματα" των πιατινιών και π@π@ρια μάντολες... μιλάμε για άλλη οπτική που ενδεχομένως κάποιος να έδινε σε μια παραγωγή (τηρουμένων των αναλογιών των μέσων που χρησιμοποιήθηκαν)... ή σ αρέσει ή δεν σ αρέσει...  εμένα όπως είπα από την αρχή η οriginal εκδοχή κοσμεί χρόνια την δισκοθήκη μου... αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα άκουγα ευχάριστα και μια εναλλακτική της προσέγγιση... ειδικά μία που θα κρατούσε κάποια απόσταση από την in your face της αρχικής...

 

το να συγκρίνεις απαίδευτα (αλλά με πάθος να αποδείξεις κάτι) μια πολυδάπανη παραγωγάρα, με μια πρόχειρη πειραγμένη εκδοχή της με φτωχά μέσα για να εξυπηρετηθεί μια κουβεντούλα εδώ, με κουράζει και είναι βασικός λόγος που απομακρύνομαι όλο και περισσότερο από ανάλογες  σκέψεις να συμμετέχω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα λέω την προσωπική μου γνώμη,έχεις διαβάσει ποτέ απο εμένα "εμας" και "εμείς"?Μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο εδώ μέσα.

Πάντα δέχομαι μια άλλη γνώμη και πίστεψε με αυτό με εξελίσει.Αν ακούσεις το πρώτο μου ροκ κομμάτι που ανέβασα εδώ για έναν διαγωνισμό 4 χρόνια πρίν και το τελευταίο,θα καταλάβεις μια τεράστια διαφορά την οποία την κατάφερα απο ερωτήσεις και γνώμες άλλων.

42 λεπτά πριν, npap είπε

η ομοιογένεια του πειραγμένου, η laid back αίσθηση και ο χώρος σε βάθος που απέκτησε ακριβώς λόγω της συμπίεσης και της μείωσης της ατάκας (έτσι ακριβώς μου το περιέγραψε το πρωί φίλος που το συζητήσαμε) δεν περνάει από το μυαλό σου;....

Η αλήθεια είναι οτί δέν το χωράει το μυαλό μου.Να βρώ θετικά στο 2 δείγμα,έχοντας ακούσει το 1.

Μου θυμίζετε με τον φίλο σου,λίγο αυτούς που κάθονται σε κάτι εκθέσεις ζωγραφικής και υπεραναλύουν τρίβοντας τα μούσια τους,το πόσο ρεαλιστικός και φουτουριστικός είναι ένας πίνακας,την ασύμμετρη αλλά συγχρόνος ταξική τοποθέτηση των γεωμετρικών σχημάτων που τον απαρτίζουν,της εναλλαγές μεταξύ των χρωμάτων και τον συνδιασμό υλικών,μέχρι να μπεί μπροστά τους ο νυχτοφύλακας,να ανοίξει το τζαμάκι,να κατεβάσει τους διακόπτες για τα φώτα και να τους ειδοποιήσει οτί η έκθεση έκλεισε και πρέπει να αποχωρίσουν.Μαζί με τον πυροσβεστήρα που αγόρασαν 1 ώρα πρίν.

 

1 ώρα πριν, npap είπε

το να συγκρίνεις απαίδευτα αλλά με πάθος να αποδείξεις κάτι, μια πολυδάπανη παραγωγάρα με μια πρόχειρη πειραγμένη εκδοχή της με φτωχά μέσα για να εξυπηρετηθεί μια κουβεντούλα εδώ, με κουράζει και είναι βασικός λόγος που απομακρύνομαι όλο και περισσότερο από ανάλογες  σκέψεις να συμμετέχω...

Αγαπητέ Npap,προσπαθείς να αποδείξης εν αγωνιωδώς την χρηστικότητα κάποιων εργαλείων,τα οποία και εγώ χρησιμοποιώ,αλλά σε σύγκριση με αυτό που υποτίθεται κάνουν,εκθέτουν δια του αποτελέσματος.Καλό Βράδυ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ένα δεν θέλησα πεισματικά να μάθω τόσα χρόνια στο κουρμπετ'... το ότι δεν αξίζουν όλοι και όλα τον κόπο... ευτυχώς η μαζοχιστική μου αφέλεια με εγκαταλείπει σιγά σιγά... το μόνο που δεν αντέχω είναι τα "στα λεγα εγώ" που θα ακούσω για μια ακόμα φορά από κάποιους (πραγματικούς) φίλους... δεν γ@μι3ται όμως... πάλι δίκιο θα χουν οι μπαγάσες... respect...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Φιλε npap μην το παιρνεις προσωπικα. Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, το ιδιο πραγμα συμβαινει.

 

  Σε αλλα thread ο waterfall δικαια απορει και εξανισταται για την τιμη του minimoog. Αυτο ομως που δεν καταλαβαινει ειναι πως, αν η moog βαλει μια λογικη και προσιτη τιμη, ΑΜΕΣΩΣ ο ηχος του mini θα παψει να εχει "αυτην την πραγματικη vintage μαγεια" και την "αυθεντικη αυθεντικοτητα των αυθεντικων 70ies". Αμεσως. Θα γινει meh.

 

 Ποσες και ποσες φορες δεν το εχουμε δει αυτο το εργο. Το εχω ξαναπει, ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΑΝ analog synth και δεν μπηκα καν στον κοπο να το παρω, γιατι " τα ψηφιακα ειναι τα καλα, αυτα κοστιζουν". Η δε θυμασαι τι ακουγαμε για τα protools; Οποιος δεν εγραφε σε pro tools ηταν λεσης αγραμματος κατσιβλαχος. Αυτα μεχρι να βγουν τα native protools, και ω του θαυματος μεσα σε μια μερα με το που επαψαν να χρειαζονται μια περιουσια για να τα λειτουργησεις επαψαν να ειναι και must.

 

 Τα ιδια εχουν γινει και με τους ψηφιακους επεξεργαστες. Ακομα θυμαμαι προ αμνημονευτων κατι απιστευτες θριαμβολογιες οταν εσκαγαν μυτη σε μορφη ρακ καποιοι πραγματικα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ ψηφιακοι mastering επεξεργαστες , μιλαμε επιληψια βαραγαν ολοι στα πατωματα, θυμαμαι ατακα σε στυλ " μην κουραζεστε αδικα να προσπαθειτε να φτασετε τον ηχο μεγαλων παραγωγων, πριν αποκτησετε τον ταδε digital processor", και δε μιλαμε για καφενειακη forumικη φαση, μιλαμε για επωνυμη αποψη, και να σου πω, δικιο δεν ειχε; Ακομα και σημερα, που τα μεσα που εχουμε στο home/ project studio ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερα απο τα τοτε, ακομα ομως και σημερα, αν δε βαλουμε κανα limiter η κανα multiband, η καμια πουτανια τελος παντων στο master bus, μπορουμε να κανουμε Α/ Β,  να παρουμε ενα reference απο καλες παραγωγες; Με τιποτα.

 

 Και τωρα, αυτο το "μαγικο πσηφιο" που ηταν το ιερο δισκοποτηρο οταν ηταν σε μορφη ρακ και κοστιζε καποια εκατομμυρια δραχμες, εγινε meh, γιατι βγηκε σε μορφη προσιτου plug in.

 

 Μην το ψαχνεις. Μην το παιρνεις προσωπικα. Δε θα αλλαξει ποτε αυτο. Αν ενα laptop με το sonar κοστιζε 1.000.000 ευρω, και η μπομπινα ηταν freeware 😆, θα ακουγαμε ΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΠΟΔΑ, ποσο μαγεια και ομορφια δινει τη πσηφιο, ειναι 100% σιγουρο και εμπειρικα επιβεβαιωμενο αυτο.

 

 Οσοι λοιπον καταλαβαινουν το απο πανω, απολαμβανουν μεχρι το κοκκαλο αυτα που τους δινει η σημερινη τεχνολογια, και φτιαχνουν τη μουσικουλα τους με οτι εχουν χωρις φοβο και παθος. Οι υπολοιποι βραζουν στο ζουμι τους, και χτυπανε το χερι γιατι, "αχ γαμωτο, να ειχαμε τη μπομπινα και το moog να καναμε σωστα τη δουλεια μας, αδικη ζωη, dishonorable society." 😆

  • Like 1
  • Συμφωνώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, manosx είπε

 Ειναι πολυ σημαντικο, απαραιτητο θα ελεγα, να βαζουμε ολες τις διαδικασιες της μουσικης δημιουργιας στη σωστη τους διασταση.

 

 Και να το κανω πολυ απλο: Αυτη τη στιγμη, για οποιον εχει επιγνωση της ιστοριας της τεχνης, οι τρεις κορυφες της μουσικης ολων των εποχων ειναι καβατζωμενες απο το τριο Bach- Beethoven- Mozart, και το μονο ερωτημα ειναι σε ποια σειρα θα τους βαλουμε μεταξυ τους.

 

 Λοιπον, αυτοι οι τιτανες δεν ειχαν ουτε μπομπινα, ουτε DAW, ουτε hardware outboard, ουτε plug in, και οι θαυμασιοι αυτοσχεδιασμοι τους θα μεινουν χαμενοι για παντα. Ηταν ομως συνθετες τετοιου επιπεδου, που και μονο οι συνθεσεις τους, οι παρτιτουρες τους, οι ιδεες τους αν θελετε και η μουσικοτητα των μελωδιων τους ως συλληψη, αρκει για να τους βαλει στην κορυφη του πανθεον της μουσικης για την αιωνιοτητα.

 

 Αρκει δηλαδη το πρωτο βημα της μουσικης δημιουργιας, τη συνθεση να κανει καποιος καλα, και ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

 

 Οταν λοιπον συζηταμε οχι τη συνθεση, οχι την ενορχηστρωση που ειναι το Α και το Ω του ηχου, οχι την εκτελεση που κανει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τη διαφορα, οχι το οργανο, την επιλογη του και την κατασταση του, οχι το μικροφωνο και την τοποθετηση του, οχι τον χωρο που θα γραψουμε, οχι τον χωρο και τα μεσα αναπαραγωγης που ακουμε και κατα συνεπεια παιρνουμε και τις αποφασεις, οχι ολα αυτα τα απειρως σημαντικοτερα στοιχεια της παραγωγης, αλλα συζηταμε το αν η καταγραφη θα γινει σε ταινια η DAW, τοτε θα πρεπει τελικα να συνειδητοποιησουμε το εξης απλο:

 

  Δε θα κανει καμια διαφορα, απλα και ξεκαθαρα, δε θα κανει καμια ουσιαστικη διαφορα, στα ισα.

 

 Διοτι ακομα και η ελαχιστη αυτη διαφορα που υπαρχει, και η τελειομανια μιας παραγωγης που τα πρωτα βηματα συνθεσης- ενορχηστρωσης ειναι ηδη υψηλου επιπεδου, και θα ασχοληθει και με τις παραμικρες λεπτομεριες και την οποια διαφιρα, δεν ειναι ικανη ομως αυτη η διαφορα για να κανει μονοδρομο την μπομπινα. Μαλιστα αυτη η διαφορα δειχνει να εχει αποδειχθει πλεον οτι ειναι μαλλον υπερ του ψηφιακου. ΟΚ υποκειμενικη αισθητικη, ο καθενας κανει τις επιλογες του, αλλα οπου τα ζητουμενο ειναι η πιστοτητα, π.χ. στα Bach και τα Beethoven, η πρωτη επιλογη ειναι η ψηφιακη. Δεν υπαρχει δηλαδη κατι που να κανει την μπομπινα αναντικαταστατη, ακομα και οταν η τεραστια διαφορα του κοστους δεν ειναι θεμα, το αντιθετο μαλλον.

Συμφωνώ σε όλα εκτός του ότι οι 3 που ανέφερες ήταν οι πιο σπουδαίοι μουσικοί.Ειδικα ο Μότσαρτ είναι επιπέδου Ελεονόρας Ζουνελη.Και ο Μπαχ φανφαρας. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψυχολογία του αγοραστή λέει ότι αν το χαβιάρι είχε δυο ευρώ το κιλό τότε θα το βάζαμε για κολατσιό στο ταπεράκι του σχολείου και θα λέγαμε Αχ Και Να Ήμουν Πλούσιος Να Έτρωγα Τον Ταραμά. Τι να πεις, άβυσσος η ψυχή του καταναλωτή.

 

Για την τριάδα ας συμφωνήσουμε ότι στον θρόνο κάθεται ο Άγιος της Δυτικής Μουσικής, γιατί αν δεν συμφωνήσουμε και σε αυτό τότε μάλλον καταρρέουν τα δομικά στοιχεία της καλλιτεχνικής μας ύπαρξης. O Bach γύρισε την σελίδα και αν ο χρόνος ήταν μουσικός τότε σήμερα θα ζούσαμε στο έτος 338 μΜ (μετά Μπαχ).

Ο Μότσαρτ έδειξε το πως παράγεται το μέγιστο αποτέλεσμα με τα ελάχιστα υλικά και ο Μπετόβεν αποφάσισε να καθηλώσει το ακροατήριο προσθέτοντας ό,τι καρύκευμα υπάρχει στις συνταγές του Μότσαρτ. Κάπως έτσι τους τοποθετώ.

 

Σχετικά πάντως με τα επίμαχα plug-ins, είναι καταπληκτικό το πως μπορούμε στο σήμερα να φτάσουμε (με ελάχιστο κόστος) πράγματα που ούτε στο όνειρό μας δεν φανταζόμασταν. Ας είμαστε ευγνώμονες και δημιουργικοί (και ρετρό όποτε το θέλουμε, το ρετρό είναι ταξίδι στον χρόνο και έχει απίστευτη μαγεία, όση και το σκρατς του δίσκου, όση και τα σατουρέσιο της μπομπίνας! )

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

🕵️‍♂️ (Αυτός που συμφωνείς και του δίνεις δίκιο αγαπητέ Npap είναι αυτός που λέει συνέχεια εμείς και εμάς και αυτά είναι τα καλύτερα και τέλος,αλλά μιας και ανήκετε στον ίδιο κόσμο,δεν βλέπω να σε ενοχλεί ιδιαίτερα).Πάει ο Waterfall,θα του την πέσουν ξημερώματα και θα του σπάσουν ότι vintage αναλογικό έχει στην πλατεία του χωριού. R.I.P  😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου