Προς το περιεχόμενο

NPap Tests: Tape saturation plug ins


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Namaste πάλι εδώ Αντρέα...😎

 

αφορμή γι αυτό το "απότοκον" τεστάκι, έδωσε το κάτωθι που γράφτηκε σε παράπλευρο θέμα:

 

Στις 2/7/2023 στις 8:53 ΠΜ, MGs είπε

Οσο για τα tape emulation είναι ολα μούφα.

Ολα.

Η ταινία δέν κάνει μόνο φσσσσσσ. 

 

ισχύει ο αφορισμός του συμπαθούς κατά τα άλλα audioεπαναστάτη ποπολάρου;🤔

 

έχοντας από το προηγούμεν,ο μέρη από 2 παράλληλα ηχογραφημένα δείγματα, ένα αναλογικά σε ένα θρυλικό 24κάναλο καταγραφικό ταινίας Studer και ένα ψηφιακά σε Pro Tools, τα χρησιμοποίησα κι εδώ...

 

έτσι έφτιαξα ένα αρχείο που ξεκινάει με το ψηφιακό δείγμα ακατέργαστο και το ακολουθούν επεξεργασμένες μορφές του η κάθε μια με ένα από τα 9 Tape saturation plug ins που βρήκα πρόχειρα για τις ανάγκες του τεστ (τα παραθέτω από κάτω σε τυχαία σειρά που δεν αντιστοιχεί σε αυτή του αρχείου)... ανάμεσα τους υπάρχει και το original αναλογικό της αυθεντικής ταινίας...

 

αυτή την φορά δεν χρειάζεται να βρείτε κάτι... απλά ακούστε τα δείγματα και επιλέξτε αυτό που θα σας αρέσει περισσότερο με γνώμονα να πλησιάζει το δυνατόν αυτό που έχετε στο μυαλό σας ως αναλογικό ήχο... ή τέλος πάντων αυτό που θα σας κινήσει το ενδιαφέρον, αν εννοείται υπάρξει κάποιο (καλά αν βέβαια βρείτε χωρίς να κλέψετε και τη θέση του original αναλογικού ανάμεσα στα άλλα κερδίζετε ένα γλυφιτζούρι σε σχήμα αυτιού)...

 

Tip: επειδή εδώ μέσα είστε επί το πλείστον κιθαρίστες, όταν ανακοινώσω ποιο είναι ποιο (αν έχετε ήδη ξεχωρίσει κάποιο), χρησιμοποιήστε το χωρίς να έχετε βάλετε καθόλου compression, σε πρώτη ευκαιρία στο bus που γκρουπάρετε π.χ. τις παναρισμένες κιθάρες που ηχογραφήσατε... παίξτε με τις ρυθμίσεις (κυρίως το bias και τα είδη ταινίας) κινούμενοι στα πλαίσια του "ψευδοheadroom" καβαλώντας το 0 στα vu του και ίσως εκπλαγείτε πολύυυυυυ ευχάριστα...😉

 

Tape saturation plug ins test [ PLAY ]> ή download    enjoy!

 

 

 

ΥΓ. να επαναλάβω ακόμα μια φορά ότι κι εδώ δεν δημοσιεύουμε έρευνα σε ιατρικό περιοδικό για το εμβόλιο... ένα παρεΐστικο τεστάκι κάνομεν...  χαλαρώστε κι απολαύστε το αν σας αφορά, ειδάλλως προσπεράστε... άλλωστε τα θέματα για κσύλα και τέλε ποτέ δεν τελειώνουν... όλο και κάποιο θα έχει ανοίξει παραδίπλα... α!!! και μύγες δεν επιστρέφονται αν τις χάσει κανένας...😘

 

 

--------------------------VST  plugins σε τυχαία σειρά---------------------

 

Softube Tape

tape-high-res-gui-2040px.thumb.jpeg.73fc1ace1c716867f508453475485de6.jpeg

 

T-Racks Tape Machine 440

trtapemac440mac@2x.thumb.jpg.2a947d921d06cd4f473ca373bee3003f.jpg

 

T-Racks Tape Machine 24

trtapemac24mac@2x.thumb.jpg.c1cde6ef1faf490cf17d35af19bbf4bd.jpg

 

Cana Mystique Tape Machine

Mystique-Tape-Machine_3.jpg.8c1040b9f8d5932b7762875a87535be1.jpg

 

U-he Satin Tape Machine

uhe-satin-screenshot-fullui-1150x850.thumb.jpg.8fc339b4fef4c4d64e008b7a44bc90d0.jpg

 

T-Racks Tape Machine 99

trtapemac99mac@2x.thumb.jpg.7fd283c05c8dd51bc9f63e18759c3cb8.jpg

 

Waves Abbey Road J37 Tape

j37-tape.thumb.jpg.473b2159beae23f9a3d827a48d6e1eaf.jpg

 

KiiveAudio Tape Face

Kiive-Audio-Tape-Face.jpg.webp.80d960eb9fa75778aea089a09f6a9e04.webp

 

Tessla PRO mkII

tpmk2.webp.bdd0b1b7ee80d3981c3cff1cec73e121.webp

 

 

  • Like 6

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ωρα είναι,ο αγαπητός npap να έχει πιει τα τσιπουράκια του και να τα βάλει μαζί μου)

Δέν είμαι κατά του ψηφιακού,απλά πιστεύω ότι σε κάποια πράγματα ο ένας κόσμος υπερτερεί του άλλου και

η ταινία,είναι ένα απο αυτά.

Απλά.

Οπως και η χρήση της.Υπεροδηγημένη σε σημείο παραμόρφωσης,διακριτικά?

Η δοκιμή ίσως θα ήταν προτιμοτερό να γίνει μόνο σε ένα κανάλι,πχ το snare η το kick κατά την γνώμη μου πάντα.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
11 ώρες πριν, MGs είπε

(Ωρα είναι,ο αγαπητός npap να έχει πιει τα τσιπουράκια του και να τα βάλει μαζί μου)

 

μην ανησυχείς ορέ... κατά πρώτον δεν πίνω ποτέ τσιπουράκια καθότι μεγαλώνοντας πέρασα τα καλοκαίρια μου στο ομώνυμο μαγαζί του θείου μου στην παραλία της Χαλκίδας πίνοντας ούζο 12, και οι συνήθειες δεν κόβονται έτσι εύκολα... και κατά δεύτερον μαζί σου δεν θα τα έβαζα ποτέ καθότι δεν σε ξέρω... με αυτά που λες όμως γιατί όχι;...😎

 

11 ώρες πριν, MGs είπε

Η δοκιμή ίσως θα ήταν προτιμοτερό να γίνει μόνο σε ένα κανάλι,πχ το snare η το kick κατά την γνώμη μου πάντα.

 

θα μπορούσε αλλά δεν θα σε φώτιζε περισσότερο ως προς το αρχικό συμπέρασμα που μας ενδιαφέρει... τα transients τους στο δείγμα διεγείρουν τα πλαγκινάκια επαρκώς ώστε να σου κινηθεί ενδεχομένως το ενδιαφέρον ως προς το αν αξίζει τον κόπο (πάντα για σένα) να μπεις σε διαδικασία dedicated ενασχόλησής σου με αυτά σε δεύτερο χρόνο ή απλά να αδιαφορήσεις...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Για τις ευκολιες και αυτα τα εχουμε πει, μη γινομαστε γραφικοι.

 

 Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι, ποια ακριβως ηχητικη αδυναμια παρουσιαζει ας πουμε αυτο:

 

 

 

 

 Η ας πουμε αυτο

 

 

 

 

 Μπορω παντως να σας διαβεβαιωσω οτι οι χαιενταδες που εκανα παρεα τον καιρο εκεινο, και τα δυο αυτα συγκεκριμενα κομματια τα ειχαν ως reference tracks.

 

 

 Τωρα, τι ειναι αυτο που εμποδιζει τον Τζονυ απο το Μπραχαμι να ακουστει και αυτος  ετσι δεν ξερω, ΣΙΓΟΥΡΑ παντως δεν εμποδισε αυτους να ακουστουν ετσι η ψηφιακη καταγραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψε λίγο αρίθμηση στο κλιπάκι γιατί ξεκινάει το πρωώτο sample χωρίς να πει αριθμό και μετα ξεκινάει με το No1.

Τέλος πάντων δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά θα πω ότι μου άρεσαν τα:

2 (0:13)

6 (0:41)

10 (1:10)

Ποιο είναι το original...δε θα προσπαθήσω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, mpamps είπε

Με μπέρδεψε λίγο αρίθμηση στο κλιπάκι γιατί ξεκινάει το πρωώτο sample χωρίς να πει αριθμό και μετα ξεκινάει με το No1.

 

το πρώτο είναι απείραχτο το ψηφιακό sample... μετά από αυτό ξεκινάνε από το 1 έως το 10  επεξεργασμένα το καθένα με έναν saturator...

 

5 ώρες πριν, mpamps είπε

Ποιο είναι το original...δε θα προσπαθήσω καν.

 

ανάμεσα τους είναι και το αναλογικό με το saturator της φυσικής ταινίας που θα το αποκαλύψω σε 2-3 μέρες (μαζί με τα υπόλοιπα) μήπως φιλοτιμηθεί και κανένας άλλος να μας πει τις προτιμήσεις του (παρεμπιπτόντως σ' ευχαριστώ που έκανες την αρχή, γιατί καταλαβαίνω δεν είναι και λίγο να αφιερώσεις τον χρόνο σου καλοκαιριάτικα)...😇

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

να ζητήσω συγνώμη για την αργοπορία από τον μοναδικό που ενδιαφέρθηκε και συμμετείχε αλλά είχα ένα  ψυχοφθόρο deadline αυτές τις μέρες...

 

η αντιστοιχία της εφαρμογής των saturators στο αρχείο είναι:

00-      Digital original

01-     Tessla PRO mkII

02-    Waves Abbey Road J37 Tape

03-    U-he Satin Tape Machine

04-    T-Racks Tape Machine 24

05-    Analog original

06-    Cana Mystique Tape Machine

07-    T-Racks Tape Machine 99

08-    T-Racks Tape Machine 440

09-    KiiveAudio Tape Face

10-    Softube Tape

 

σε ευχαριστώ και πάλι Μπάμπη μου που τίμησες την προσπάθειά μου με την μονάκριβη δημόσια συμμετοχή σου (όπως και εσάς που επικοινωνήσατε με email ή πμ αλλά να επαναλάβω κι από εδώ ότι οι απόψεις καλό είναι να μοιράζονται γιατί αυτό είναι και το απώτερο νόημα του φόρουμ... η συλλογική δημιουργική ανταλλαγή γνώσης και απόψεων)...

 

 

ΥΓ. από τα τρία που σου άρεσαν το Cana Mystique είναι και free οπότε μπορείς να το κατεβάσεις και να το αξιοποιήσεις άμεσα στα projects σου αν κάπου ταιριάξει... εγώ ήδη χρησιμοποιώ σε διάφορες περιπτώσεις και σε διάφορα ζητούμενα το KiiveAudio Tape Face...

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου διέφυγε αυτή η δοκιμή με όλα αυτά τα plugins, αξιέπαινη η προσπάθεια μες στο κατακαλόκαιρο για άμεση σύγκριση . 

 

Δεν εξηγείται αλλιώς, αν όλοι καταλαβαίνετε διαφορές τοτε δεν πανε καλά τα αυτιά μου 😜 . Εαν κατάλαβα κατι ήταν μόνο στο 10ο δείγμα στα hihats, ελπιζω να ειναι η ζέστη 😄

 

Έκανα κ εγώ μία δοκιμή με ένα effect του reason το οποίο δίνει ηχόχρωμα σε διαφορες κατηγορίες tape, vinyl κλπ, το audiomatic. Δεν το θεωρώ τίποτα σπουδαίο αλλά ίσως σε κάποιον να μπορούσε να φανεί χρήσιμο. Η παραμετροποίησή του είναι πολύ περιορισμένη έως μηδαμηνή. Έχει μόνο ένα knob, το "transform", το οποίο μεταβαίνει ανάμεσα σε "προκατασκευασμένες" ρυθμίσεις. Το knob το ρύθμισα στο 50%, και το blend ανάμεσα σε dry/wet signal ήταν στο 25%. Ανεβάζω και το σχετικό κλιπάκι. Καλό υπόλοιπο ημέρας , υπομονη καυσωνας ειναι θα περασει! 

 

 

npap tape saturation test, audiomatic.zip

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω πιστευα οτι ειναι το 5 ( I swear to god), αυτο που με προβληματιζε ομως και με εκανε να εχω αμφιβολιες ηταν το 3. Φοβερος developer ο URS, πλασε μεγαλου παιχτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ακούμε το μικρόφωνο από ενα ταμπούρο (χωρίς overheads) απο ένα αναλογικό path και εγγραφή σε ταινία.Και είναι ψηφιοποιημένο σε κακό χάλι το δείγμα που ανέβασα(mp3).

 

Φορτώστε όποιο tape emulation θέλετε,βαρέστε ένα ταμπούρο και κάντε το να ακουστεί έτσι.

 

Λογικά,κάποια στιγμή θα δείτε στην οθόνη σας την ένδειξη "winter is coming" και δυστηχώς δέν θα είναι απο καινούργιο κυκλό του Game of Thrones,ενώ αν επιμείνετε λίγο ακόμη,θα δείτε στην τηλεόραση την διαφήμιση του jumbo που θα μετράει αντίστροφα για τα χριστούγεννα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου