Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
Στις 20/7/2023 στις 1:46 ΜΜ, dimsonic είπε

Σε πολλές περιπτώσεις (έχω τουλάχιστον 2 cd που θυμάμαι τώρα όταν ήταν out of print για την δημιουργία του cd χρησιμοποιήθηκε ψηφιοποιημένο βινύλιο. Αυτό το καταλαβαίνεις ιδίως στα πρώτα αυλάκια από το pre echo. Μη μου πει κανείς ότι έχει και η ταινία pre echo, ναι έχει, αλλά το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί για το pre echo είναι στάνταρ για περιστροφή 33 1/3 στροφών και είναι τέτοιο. Εχω πάρα πολλά cd που στη βιασύνη μου να αντικαταστήσω βινύλια, διαπίστωσα ότι ήταν ηχητικά χειρότερα, και σήμερα καταλήγω να ακούω τα παλιά βινύλια.

 

Εδώ κάνεις λάθος, καθότι αυτό το pre echo που αναφέρεις στην ηχοληπτική ορολογία λέγεται print through και ήταν γνωστό φαινόμενο στις αποθηκευμένες ταινίες. Δηλαδή στην αρχή της ταινίας άκουγες τη μουσική απο το επόμενο τύλιγμα και με διαφορά 15ips ή 7,5 ανάλογα με την ηχογράφηση.

Για να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα οι ταινίες αποθηκεύονταν tail out, δηλαδή στο δεξιό καρούλι ώστε το print through που θα προέκυπτε θα περνούσε πάνω σε μουσική και όχι σε κενό που θα ακούγεται. Πολλά στούντιο όμως δεν το έκαναν αυτό με αποτέλεσμα όσοι δεν έχουν δουλέψει με μπομπίνα, να καταλήγουν σε λάθος συμπεράσματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Εδώ κάνεις λάθος, καθότι αυτό το pre echo που αναφέρεις στην ηχοληπτική ορολογία λέγεται print through και ήταν γνωστό φαινόμενο στις αποθηκευμένες ταινίες. Δηλαδή στην αρχή της ταινίας άκουγες τη μουσική απο το επόμενο τύλιγμα και με διαφορά 15ips ή 7,5 ανάλογα με την ηχογράφηση.

Για να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα οι ταινίες αποθηκεύονταν tail out, δηλαδή στο δεξιό καρούλι ώστε το print through που θα προέκυπτε θα περνούσε πάνω σε μουσική και όχι σε κενό που θα ακούγεται. Πολλά στούντιο όμως δεν το έκαναν αυτό με αποτέλεσμα όσοι δεν έχουν δουλέψει με μπομπίνα, να καταλήγουν σε λάθος συμπεράσματα.

Νομιζω το εχω ξαναπει.

Η χρονικη διαφορα που ακουγεται και οπου το παρατηρησα αντιστοιχει σε εξωτερικο αυλακι απο lp και ταχυτητα 33.33 στροφων.

Επαναλαμβανεται μετα βιας για 2 αυλακια.

Αρα μιλαμε για λακερ 100%

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Κάτι θα ξέρεις...

Δεν ξερω, κανω υπολογισμους.

Ο δισκος γυριζει με 33 στροφες. Αν ακουγεται ανα 2 δλ περιπου αντιστοιχει σε αυλακι.

Δεν γινεται να ακουγεται ανα 2 δλ για ταχυτητα 15ips. Και παλι εξαρταται κι απο το καρουλι που τυλιγεται.

Ισχυει και για ταινία και για δισκο.

Αν ειναι καθε 2 δλ δεν μπορεί να μην είναι δισκος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου