Προς το περιεχόμενο

Περι βινυλίων (προ cd era) και άλλα διάφορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, trolley είπε

Πάντως dim, αντιφάσκεις.

 

Χρησιμοποιείς ως ακρογωνιαίο λίθο της άποψής που διατυπώνεις ότι το πρώτο master είναι εκείνο που ενέκρινε ο καλλιτέχνης. Μάλιστα, πολύ ωραία, συμφωνώ και μπράβο και ζήτω το έθνος.

 

Μετά, ο καλλιτέχνης πέθανε;

 

Σε μερικές περιπτώσεις, ναι. Σε άλλες τα παράτησε. Στις περισσότερες όμως, είναι ακόμη ενεργός (και σίγουρα ήταν την περίοδο της ανόδου του CD). Τότε, εκείνη την περίοδο για την οποία σου αρέσει να λες, ο καλλιτέχνης επαν-ενέκρινε. Τώρα όμως, στα πελμένια σου η γνώμη του καλλιτέχνη και η εγγύτητα του αποτελέσματος στην αυθεντία του.αντικαθίσταται από το "σε ενδιαφέρει η αρχική μορφή ενός έργου τότε σε ενοχλεί η διαφορά", δηλαδή κάποιο είδος προσκόλλησης στην ιστορική διάσταση του ζητήματος.

 

Τελικά τι ισχύει; Εσύ π.χ. αν είχες ηχογραφήσει κάτι το 1975, επέτρεπες την re-mastered κυκλοφορία του το 1985, και τελικά ξαναμίξαρες το υλικό σου το 1995, εμείς θα έπρεπε να ψάχνουμε να ακούσουμε την έκδοση του 1975 επειδή αυτή ήταν η "αρχική μορφή";

 

Άκουσα το "All Things Must Pass" για το οποίο είχες αναφερθεί. Το άκουσα σε όλες τις διαθέσιμες εκδόσεις και σε ένα παλιό βινύλιο επίσης (ιδέα δεν έχω αν ήταν το πρώτο-πρώτο, πάρε καίει-καίει). Υπάρχουν διαφορές; Ναι, υπάρχουν. Τις θυμάμαι; Όχι. Επηρρεάζουν έστω και ελάχιστα τη γνώμη μου για το δίσκο; Όχι.

 

Αποδέχομαι την προσωπική (σου) ιδιοτροπία, όπως και τις δικές μου, και άλλων. Αλλά είναι ιδιοτροπίες, δεν είναι τίποτε με μεγαλύτερη αξία.

 

Σόρυ για τα bold, ενεργοποιήθησαν μόνα τους, δεν κατάφερα να τα αφαιρέσω.

 

 

 

 

1. οι ιδιοτροπίες για κάποιους είναι τρόπος ζωής. Ναι με ενδιαφέρει σημαντικά. Επίσης με ενδιαφέρει να μπορώ να έχω την αρχική όποτε και εάν θέλω. Σήμερα για τον συγκεκριμένο δίσκο, όλες οι επανακυκλοφορίες και ό,τι είναι διαθέσιμο είναι οι επανεκδόσεις (= αλλοιωμένες). Θα ήθελα συνεπώς να υπήρχε και μια έκδοση διαθέσιμη, έστω στις πλατφόρμες (αυτό είναι σήμερα το τρέντυ). 

2. Δεν είναι προσωπική ιδιοτροπία. Το να υπάρχουν πιουρίστες ή άνθρωποι προσκολλημμένοι σε πρώτες εκδόσεις δεν είναι δικό μου χούι. Το έχουν πολλοί.

3. Λες ότι υπάρχουν διαφορές. Αυτό λεω και εγώ. Υπάρχουν. Σε πολλά πράγματα οι διαφορές ξεκινάνε από την ποσότητα του reverb, έως την δυναμική περιοχή ή όργανα χαμένα στο μιξ. Εσένα δεν σε ενοχλεί, εμένα και άλλους ναι. Αλλά οι νέες εκδόσεις δεν είναι το ίδιο. Και σίγουρα ακόμα και το ίδιο να ήταν μετά από εκατοντάδες μήτρες και επανεκτυπώσεις η ηχητική ποιότητα έχει περιοριστεί

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή βινύλιο ή streaming .,Τα υπόλοιπα είναι για τον κουβά. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Η βινύλιο η streaming .,Τα υπόλοιπα είμαι για τον κουβά. 

ο καλός ο μύλος...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία ερώτησις: και που το ξέρεις dim ότι η πρώτη έκδοση θα είχε την τρέχουσα έγκριση του δημιουργού, αν αυτός ζούσε και εργαζόταν ακόμη; Πως ξέρεις π.χ. ότι το reverb, τη μίξη ή οτιδήποτε άλλο δεν θα τα είχε κάνει από την αρχή έτσι όπως είναι σήμερα, αν είχε την τεχνική δυνατότητα και το χρόνο να το κάνει; Εγώ ξέρω ότι ο χρόνος στο στούντιο ήταν πανάκριβος, ότι πολλά από τα δισκογραφικά επιτεύγματα εκείνων των εποχών ήταν άγριος συμβιβασμός ανάμεσα στο τεχνολογικώς εφικτό, καλλιτεχνικά επιθυμητό, οικονομικώς επιτεύξιμο - για τους περισσότερους δηλαδή.

 

Και ήλθε το πλήρωμα του χρόνου, ο χρόνος στούντιο είναι προσιτότερος, η γνώση πιο διαθέσιμη, οι στόχοι πιο συγκεκριμένοι και ο καλλιτέχνης (αν πρόλαβε) αποφάσισε να αλλάξει το αρχικό αποτέλεσμα. Εμείς λοιπόν του λέμε "όχι, δεν δικαιούσαι να το κάνεις διότι μας χαλάς τις αναμνήσεις".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

ο καλός ο μύλος...

Δεν εννοώ για την ποιότητα του ήχου. Αυτή η κουβέντα για εμένα είναι αστεία καθώς σημασία έχει το περιεχόμενο.

Απλά όταν δίνω τα ωραία μου τα λεφτά θέλω βινύλιο. Αυτό είναι το βίτσιο μου.

Διαφορετικά μπορώ να ακούσω ότι θέλω από το YouTube. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δεν εννοώ για την ποιότητα του ήχου. Αυτή η κουβέντα για εμένα είναι αστεία καθώς σημασία έχει το περιεχόμενο.

Απλά όταν δίνω τα ωραία μου τα λεφτά θέλω βινύλιο. Αυτό είναι το βίτσιο μου.

Διαφορετικά μπορώ να ακούσω ότι θέλω από το YouTube. 

 

και μεις έτσι καμνομεν

 

Πήραμε βινύλιον, αλλά θα το ακούσωμεν μετά τις 23.59 όταν θα έχουμε 25 βαθμούς

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάντως παίρνω βινύλια (και cd's) για να τα γράφω σε κασσέτες 😆

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Εγώ πάντως παίρνω βινύλια (και cd's) για να τα γράφω σε κασσέτες 😆

τώρα που με το λες, πρέπει να βγάλω από το ντουλάπι το κασετόφωνο που αγόρασα πρόπερσι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

τώρα που με το λες, πρέπει να βγάλω από το ντουλάπι το κασετόφωνο που αγόρασα πρόπερσι

A ΄ΟΧΙΙΙΙ.

Εγώ σου είπα τι κάνω ΔΕΝ , σου είπα να το βγάλεις.

Payback's a bitch 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

A ΄ΟΧΙΙΙΙ.

Εγώ σου είπα τι κάνω ΔΕΝ , σου είπα να το βγάλεις.

Payback's a bitch 😆

ηχογραφεί κι όλας

έχει και vu

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου