Προς το περιεχόμενο

J & D Jazzcaster M


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ερωτεύθηκα

 

J & D Jazzcaster M

 

https://www.musicstore.com/en_GR/EUR/J-D-Jazzcaster-M/art-GIT0058742-000

 

 

Για τα τωρινά μου γούστα είναι κοντά στις ανάγκες μου. Αν την αγόραζα, θα περίμενα να ακούσω  τους μαγνήτες .  Διαφορετικά δεν βλέπω λόγο για κάτι. Μια καλή ρύθμιση τάστα action  και κούκλα.

 

 

 

Μη με αφήσετε να πατήσω το κουμπί.         😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

Μη με αφήσετε να πατήσω το κουμπί.

 

Πατα το.

Κιθαρα που συνδιαζει την ομορφοτερη Fender εβερ (jazzmaster) & την ΚΑΛΥΤΕΡΗ κιθαρα εβερ (telecaster) δεν μπορει θα μαμαει και θα δερνει.

 

Πατα το ΣΕ λεΓΟ

'

  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την με σωστό headstock και χρωμα.

 

Επίσης, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τους μαγνητες. Ακούγονται χάρμα...

 

https://www.thomann.de/gr/squier_paranormal_offset_tele_dr.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwzo2mBhAUEiwAf7wjkmisbOmtnTXaiWurgj5Hp7ktq4jxfyuOD5PY9bcUvKJ9602iEI9WthoCLgsQAvD_BwE

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ όμορφη, και σε αυτή την τιμή, σχεδόν ακαταμάχητη - πιο φθηνή από δυο επισκέψεις στο σουπερμαρκετ 🤪

 

Κάποια πραγματάκια που θα με προβλημάτιζαν σε μια τόσο οικονομική κιθάρα (για να μην πατήσεις το κουμπί):

 

1. Το βάρος. Έχοντας αντίστοιχη εμπειρία από κιθάρες αυτής της κλάσης, κάποιες ήταν τόσο βαριές που δεν δοκίμασα καν να τις κρατήσω. Απλά τις έβαλα για πούλημα. Το καλό σε αυτή τη φάση είναι ότι τόσο φθηνές κιθάρες φεύγουν πολύ γρήγορα, κι άντε να χάσεις κανα 50ρικο.

 

2. Το γεγονός ότι κατά 99% θα θέλει δουλειά στα τάστα και στο nut. Άλλα 100€ αν δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου.

 

3. Τα ηλεκτρικά. Ο μαγνήτης πίσω θα θέλει 250k για να πάιξει σωστά και ο μπροστά 500k. Οκ, υπάρχουν κόλπα για να το φτιάξεις να βλέπουν διαφορετικές αντιστάσεις με τα ίδια pots αλλά αυτή η κιθάρα μάλλον δεν θα είναι τόσο sofisticated. Οπότε, αν εισαι περίεργος σαν κι εμένα, πας για μόντες. Αν δεν ξέρεις να τις κάνεις μόνος σου, βάλε άλλο ένα κατοστάρικο (μιας που τις κάνεις θα αλλάξεις και κανα pot και καναν πυκνωτή με καλύτερους).

4.  Μαγνήτες. Τους έβαλα τελευταίους στη λίστα γιατί εγώ έτσι κι αλλιώς πάντα τους αλλάζω. Αλλά από κει και πέρα, η συγκεκριμένη μάλλον θα 'χει επάνω κεραμικούς της πλάκας, οπότε η αλλάγη θα είναι must. Κόστος: Από 150€.

Μ αυτά και μ' αυτά δηλαδή, έστω και με δόσεις φτάνεις να χεις δώσει μαζί με την αγορά 4-5 κατοστάρικα για να την φέρεις στα γούστα σου. Σ αυτή την τιμή υπάρχουν επιλογές στα μεταχειρισμένα εξίσου καλές ή καλύτερες.

Αλλά αν γουστάρεις το σχήμα, το setup των μαγνητών της κλπ, είναι πολύ ιδιαίτερο όργανο για να το βρεις στις αγγελίες.

Υ.Γ Γιατί ξέχασα το σημαντικότερο: Μην εκπλαγείς αν σε καμιά πενταετία η βέργα του μπράτσου σταματήσει να "ακούει". Το έχω επίσης συναντήσει σε κάποιες τόσο φθηνές κιθάρες. Κυρίως σε Squier. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς kpeyos ενταύθα

 

1. Το βάρος. Έχοντας αντίστοιχη εμπειρία από κιθάρες αυτής της κλάσης, κάποιες ήταν τόσο βαριές που δεν δοκίμασα καν να τις κρατήσω. Απλά τις έβαλα για πούλημα. Το καλό σε αυτή τη φάση είναι ότι τόσο φθηνές κιθάρες φεύγουν πολύ γρήγορα, κι άντε να χάσεις κανα 50ρικο.

 

Καλή παρατήρηση , αλλά ...... το μαχογκάνι με αρέσει , εξ'άλλου δεν θα είναι η μοναδική μου κιθάρα. GASίτιδα βαράω.

 

2. Το γεγονός ότι κατά 99% θα θέλει δουλειά στα τάστα και στο nut. Άλλα 100€ αν δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου.

 

Τα κάνω πλέον μόνος, χρόνια τώρα.

 

3. Τα ηλεκτρικά. Ο μαγνήτης πίσω θα θέλει 250k για να πάιξει σωστά και ο μπροστά 500k. Οκ, υπάρχουν κόλπα για να το φτιάξεις να βλέπουν διαφορετικές αντιστάσεις με τα ίδια pots αλλά αυτή η κιθάρα μάλλον δεν θα είναι τόσο sofisticated. Οπότε, αν εισαι περίεργος σαν κι εμένα, πας για μόντες. Αν δεν ξέρεις να τις κάνεις μόνος σου, βάλε άλλο ένα κατοστάρικο (μιας που τις κάνεις θα αλλάξεις και κανα pot και καναν πυκνωτή με καλύτερους).

 

Το αυτό με το 2

 

 

4.  Μαγνήτες. Τους έβαλα τελευταίους στη λίστα γιατί εγώ έτσι κι αλλιώς πάντα τους αλλάζω. Αλλά από κει και πέρα, η συγκεκριμένη μάλλον θα 'χει επάνω κεραμικούς της πλάκας, οπότε η αλλάγη θα είναι must. Κόστος: Από 150€.

 

Εν καιρώ είδωμεν.

 

 

Μ αυτά και μ' αυτά δηλαδή, έστω και με δόσεις φτάνεις να χεις δώσει μαζί με την αγορά 4-5 κατοστάρικα για να την φέρεις στα γούστα σου. Σ αυτή την τιμή υπάρχουν επιλογές στα μεταχειρισμένα εξίσου καλές ή καλύτερες.

Αλλά αν γουστάρεις το σχήμα, το setup των μαγνητών της κλπ, είναι πολύ ιδιαίτερο όργανο για να το βρεις στις αγγελίες.

 

Παρατήρηση σωστή. Όμως μου κάθεται καλά ο συνδυασμός :         μαόνι ala tele offset body & P90.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συνδυασμός τελεοβίδας με φσιτ μπόινγκ guitar... Ενδιαφέρον. Πάντως, επειδή είμαι οπαδός του "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτες" και καθώς την ηράσθεις σφόδρα, με τις ευλογίες μου.

 

Πάτησε το, το τιμημένο.  

  • Like 2
  • Χαχα 4

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@bouzoukleri Αν ξέρεις κι έχεις και τον χρόνο αν την φέρεις μόνος σου, είναι πολύ καλή περίπτωση.


Αϊ ρεστ μάι κέις. Πάτα το. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@bouzoukleri

Έχουν περάσει εννιά ώρες και όλοι σου είπαμε, "πάτα το". Το πάτησες;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου