Προς το περιεχόμενο

Plexi ήχος test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Εάν πιάσω τελε ή στρατ, θα ξύνει περισσότερο ο ηχος. Η charvel έχει πολλά μεσαία, μπάσο στο neck, και τα ψηλά είναι πολύ στρογγυλά. Οτιδήποτε άλλο με μόνους θα είναι χειρότερο. Δεν θα έπρεπε να έχει σημασία για το τεστ, βέβαια.

 

Di σου έστειλα με το παίξιμο μου, για να αποδείξουμε εάν το τελευταίο είναι ο φταιχτης ή οι ρυθμίσεις που κάνω. Εαν μπορείς εύκολα να βγάλεις ήχο, χωρίς το χαρακτηριστικό μου "δάγκωμα", τοτε έχουμε καταλήξει σε συμπερασμα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Δεν ειναι θεμα ξυσιματος. Το di το ζητησα για να κανω ρη-αμπ να δω αν εχω το ιδιο αποτελεσμα. Το εκανα κοπυ πεηστ κ στο δευτερο κατεβασα το γκεην (του σηματος οχι του ενισχυτη). Το συμπερασμα που θελω να δω ειναι αν γραφεις πολυ hot σημα στην καρτα ηχου κ δευτερον αν ειναι θεμα μαγνητων.

 

Ακομα κ στο λιγοτερο χοτ σημα τα χαρακτηριστικα ηταν εκει. 

Οι μαγνητες αυτοι σε πρησετ καθαρα που οι τελε που λες κ εσυ δουλευανε μια χαρα, ειχαν κατι απιστευτα μοντερνο κ πικυ στα ψηλα που ειναι θεμα καθαρα μαγνητων απ'οτι καταλαβαινω. Το ξυρισμα πιστεψε με ειναι εκει κ σ'εμενα με στρατ αλλα ειναι αλλιωτικο. Με αυτο το σημα οι ηχοι οι κλασσικοι που δοκιμασα (no gain μεχρι low gain ολοι), δε μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν. Θελαν πρασαρμογη.

Επειδη ειχαμε αυτη την κουβεντα δηλαδη ψαχνω να βρω απο που πηγαζει ολο αυτο. Εκει που κατεληξα ειναι πως με αυτο το σημα οι ηχοι που θα εστηνα θα ηταν πιο μοντερνοι. Δεν ταιριαζουν για παραδοσιακους ηχους δηλαδη.

 

Απο την αλλη επειδη ακουω αυτα τα χαρακτηριστικα σε ολους τους ηχους σου κ ειχαμε την κουβεντα αυτη τις προαλλες για μαγνητες,  με αυτα που μου ειπες, μαλλον το γουστο σου στους μαγνητες προκαλει αυτο το χαρακτηριστικο σε ολους τους ηχους σου. Το σημα πχ ηταν εκτος απο hot κ voiced με τετοιο τροπο πως να το πω, σαν να υπηρχε treble booster ενεργοποιημενο ολη την ωρα στο di σημα. Αυτο δεν ειναι κακο. Εγω  προσπαθω να καταλαβω απο που προερχεται κ να βγαλω συμπερασματα. Για εμενα δηλαδη οχι να σου πω εσυ τι να κανεις. Κ μολις το εβαλα σε clean blackfaced amp ειπα κατευθειαν ωπα αυτο το σημα ειναι πολυ μοντερνα βοισντ. Τα πιο μοντερνα presets ομως δουλευαν καλυτερα απ'οτι εχουν δουλεψει  ποτε (με το di που εστειλες)

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν φταίνε οι ρυθμίσεις μου, σωστά???

 

Φταίνε ή οι μαγνήτες της κιθάρας ή το παίξιμο μου για το "δάγκωμα". Και επειδή αυτό συμβαινει με όλες τις κιθάρες μου, υποψιάζομαι ότι δεν είναι οι μαγνήτες. 

Μένεις να σου στείλω di σήμα από les paul και vintage μονούς, για να το επαληθευσουμε.......

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φταινε βαλ'το σε εισαγωγικα γιατι μου φαινεται πως παρεξηγησες το ολο σκεπτικο. Εχουμε σημερα μια κουβεντα για τον ηχο σου. Δεδομενα ειναι διαφορετικος. Αυτο δεν ειναι απο μονο του ουτε κακο, ουτε καλο. Επειδη ομως το αναλυουμε κ επειδη απ'ολο αυτο μπορουμε να βγαλουμε πολλα συμπερασματα κ μ'ενδιαφερει σου ζητησα το di. Ειτε τα συμπερασματα ηταν γυρω απο το level της καρτας, ειτε γυρω απο κατι αλλο χρησιμο θα ηταν

 

To σημα ηταν χοτ, δε μου φανηκε για τοσο hot ομως που να ηταν θεμα λεβελ. Οταν κατεβασα πχ το γκεην του σηματος οι ηχοι καθαρισανε (τωρα αναφερομαι στο ποσο βρωμικος ακουγοταν ο ενισχυτης) αλλα ειχαν τα ιδια χαρακτηριστικα

 

Οποτε μενει ή μαγνητης ή παιχτης. Συμβαινουν δυο τινα. Δεν εχω δει ποτε παιχτη να αλλαζει σε τετοιο βαθμο το Voicing ενος σηματος. Εχω δει παιχτες που βγαζουν εντελως αλλον ηχο απο ολους με το ιδιο gear/ρυθμισεις (κ δε μιλαω για περφορμανς) αλλα οχι να κανουν εναν vintage low output paf πχ ν'ακουγεται μοντερνος. Το δευτερο ειναι κατι που εχω συναντησει πολλες φορες, Να βαζεις σε vintage στυλ ηχο πολυ μοντερνους σε βοισινγκ/χοτ μαγνητες κ να χρειαζεται επeιγοντως αλλαγη ρυθμισεων ή προσθηκη eq γιατι δεν ειναι φτιαγμενοι για κατι τετοιο, Αυτο ακουσα στο σημα. Γι'αυτο κ σου ειπα πως δουλευε καλυτερα απο ποτε σε πιο μοντερνα πραγματα.

 

Τωρα αν εχω πεσει τοσο εξω κ ειναι ο παιχτης... ε τι να πω...σκιζω τα πτυχια μου. Εξ αλλου 20 χρονια τα εχω κ δεν τα χρησιμοποιησα πουθενα🤣

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

μ'ενδιαφερει σου ζητησα το di.

 

Δεν το ζήτησες. Εγώ το πρότεινα λίγα ποστ πιο πανω😄

 

 

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

το level της καρτας

 

Το level είναι στη μέση.

 

7 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Οποτε μενει ή μαγνητης ή παιχτης. Συμβαινουν δυο τινα. Δεν εχω δει ποτε παιχτη να αλλαζει σε τετοιο βαθμο το Voicing ενος σηματος. Εχω δει παιχτες που βγαζουν εντελως αλλον ηχο απο ολους με το ιδιο gear/ρυθμισεις (κ δε μιλαω για περφορμανς) αλλα οχι να κανουν εναν paf πχ ν'ακουγεται μοντερνος. Το δευτερο ειναι κατι που εχω συναντησει πολλες φορες, Να βαζεις σε vintage στυλ ηχο πολυ μοντερνους σε βοισινγκ/χοτ μαγνητες κ να χρειαζεται επιγοντως αλλαγη ρυθμισεων ή προσθηκη eq γιατι δεν ειναι φτιαγμενοι για κατι τετοιο, Αυτο ακουσα στο σημα. Γι'αυτο κ σου ειπα πως δουλευε καλυτερα απο ποτε σε πιο μοντερνα πραγματα.

 

Δεν άλλαξα κανένα voicing. Presence και treble ρίχνω να μη ξυρίζει.  Διδω λίγο μπάσο να έχει σώμα. Μικρορυθμισεις κάνω. Με ολες τις κιθαρες και μαγνήτες το ίδιο θα ακουστω (με λίγο tweaking.

 

Εάν βάλω στο ίδιο preset vintage μόνους, ανεβάσω gain, και μπουσταρω λίγο παραπάνω, θα έχω ίδιο ακριβώς ηχο. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Δεν το ζήτησες. Εγώ το πρότεινα λίγα ποστ πιο πανω😄

 

 

 

 

Αν σου πω πως τωρα ειδα το ποστ😆

Αν δεις το ζηταω στο αμεσως επομενο ποστ σαν να μην το ειχες πει ποτε

Που σημαινει πως εγραφα το ιδιο ακριβως πραγμα την ωρα που το εγραφες κ εσυ (γι'αυτο κ δεν το'δα) 😘

 

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δεν άλλαξα κανένα voicing. Presence και treble ρίχνω να μη ξυρίζει.  Διδω λίγο μπάσο να έχει σώμα. Μικρορυθμισεις κάνω. Με ολες τις κιθαρες και μαγνήτες το ίδιο θα ακουστω (με λίγο tweaking.

 

Το voicing των μαγνητων εννοω

Οταν συγκρινουμε εξοπλισμο δεν κανουμε τουικινγκ. Με αυτο που λες σκεφτομαι πως...

 

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εάν βάλω στο ίδιο preset vintage μόνους, ανεβάσω gain, και μπουσταρω λίγο παραπάνω, θα έχω ίδιο ακριβώς ηχο. 

Εχεις αυτο τον ηχο στο μυαλο σου, τον βγαζεις με καποιες κιθαρες κ προσπαθεις να φερεις τις υπολοιπες να ακουστουν σαν αυτες. Οπως ειδες δε μπορω να δεχτω πως αυτο το eq γινεται απο δαχτυλα 😂. Απο ηχο που ακους (στο μυαλο σου εννοω)  κ ρυθμισεις που κανεις ναι. Οπως κ απο επιλογες μαγνητων

 

Αν θες το συνεχιζουμε σαν κουβεντα κ σαν πειραμα. Εμενα μ'ενδιαφερει πολυ. Οχι για ν'αλλαξει κατι στον ηχο, αλλα να δουμε απο που προερχεται. Αν μπορουσαμε να βρεθουμε απο κοντα, το ειχαμε λυσει σε 1 λεπτο . Το αστειο θα ειναι να ειναι συνδυασμος μαγνητων κ παιχτη 😛. Επισης δεν εχω καταλαβει αν αυτο το χαρακτηριστικο το ακους εντονα (οταν παιζεις) κ αν σε ενοχλει. Οχι συνολικα ο ηχος σου. Μονο αυτο. Πχ στα κλιπς που μου εστειλες ενω σε ολα ηταν εντονα, ολοι οι ηχοι σου ειχαν παρουσια στη μιξη. Αν ελειπε δηλαδη αυτο θα ηταν λουκουμι ηχος

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εάν παίξω και με τις 20 κιθάρες που έχω, όλες με διαφορετικούς μαγνήτες, σου στείλω DI, και σε όλες ακούς το ίδιο ενοχλητικό "δάγκωμα" με τους δικούς σου ηχους, θα συνεχίσεις να επιμένεις ότι φταίνε οι μαγνήτες και οχι κάτι αλλο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

 

Ακουω παλι αυτο που ακουω στα ψηλα κ ενα περιεργο δαγκωμα που εχουν ολοι οι ηχοι σου με ο.τι κιθαρα κ εξοπλισμο να παιζεις. Αυτο δεν ειναι απαρατητα κακο, απλα διαφορετικα γουστα.

 

Την ίδια άποψη έχω κι εγώ. Είναι προφανώς ο τρόπος που παίζει και που (πολλές φορές) δεν μ’ αφήνει να ευχαριστηθώ το μουσικό αποτέλεσμα. 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δηλαδή εάν παίξω και με τις 20 κιθάρες που έχω, όλες με διαφορετικούς μαγνήτες, σου στείλω DI, και σε όλες ακούς το ίδιο ενοχλητικό "δάγκωμα" με τους δικούς σου ηχους, θα συνεχίσεις να επιμένεις ότι φταίνε οι μαγνήτες και οχι κάτι αλλο?

Φυσικα λεμε. Δεν εχω δει παιχτη που να το κανει αυτο με τα χερια. Αν γινεται κ στις 20 θα ειναι η υγρασια στο νησι ή κατι αλλο περιεργο ΛΑΙΜΑΙ. 😆

3 ώρες πριν, Nestoras είπε

Την ίδια άποψη έχω κι εγώ. Είναι προφανώς ο τρόπος που παίζει και που (πολλές φορές) δεν μ’ αφήνει να ευχαριστηθώ το μουσικό αποτέλεσμα. 

Αν υπηρχε η δυνατοτητα να βρεθουμε απο κοντα θα διαπιστωναμε με ασφαλεια ολα οσα συζηταμε. Στα κλιπ που μου εστειλε για το κομματι που ανεβασαμε απο τη μια ηταν εντονο αυτο που περιγραφουμε, αλλα (οπως ειπα) απο την αλλη ο ηχος για εναν κανονικο ηχοληπτη θα ειχε ολα τα χαρακτηριστικα που θα ηθελε. Αν δηλαδη το βρισκαμε το πως μπορει να αφαιρεθει το κομματι του "δαγκωματος" κ το αφαιρουσαμε, κατευθειαν θα ειχε ηχαρα. Βασικα μου ακουγεται σαν ενας εν δυναμει σουπερ ηχος που με αυτα τα εξτρα παυει να ειναι σουπερ 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

Αν θες το συνεχιζουμε σαν κουβεντα κ σαν πειραμα. Εμενα μ'ενδιαφερει πολυ. Οχι για ν'αλλαξει κατι στον ηχο, αλλα να δουμε απο που προερχεται. Αν μπορουσαμε να βρεθουμε απο κοντα, το ειχαμε λυσει σε 1 λεπτο .

Να το συνεχίσετε. Έχει ενδιαφέρον το thread. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mpamps είπε

Να το συνεχίσετε. Έχει ενδιαφέρον το thread. 

Μαλλον θα το κανουμε σωστα κ θ'ανοιξουμε νεο, μολις το οργανωσουμε κ βγαλουμε συμπερασματα

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου