Προς το περιεχόμενο

Plexi ήχος test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις κατι με βιντατζ voiced μαγνητες ή που οι μαγνητες να μην εχουν τοσο pronoynced ta ψηλα

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Εχεις κατι με βιντατζ voiced μαγνητες ή που οι μαγνητες να μην εχουν τοσο pronoynced ta ψηλα

 

Εάν πιάσω τελε ή στρατ, θα ξύνει περισσότερο ο ηχος. Η charvel έχει πολλά μεσαία, μπάσο στο neck, και τα ψηλά είναι πολύ στρογγυλά. Οτιδήποτε άλλο με μόνους θα είναι χειρότερο. Δεν θα έπρεπε να έχει σημασία για το τεστ, βέβαια.

 

Di σου έστειλα με το παίξιμο μου, για να αποδείξουμε εάν το τελευταίο είναι ο φταιχτης ή οι ρυθμίσεις που κάνω. Εαν μπορείς εύκολα να βγάλεις ήχο, χωρίς το χαρακτηριστικό μου "δάγκωμα", τοτε έχουμε καταλήξει σε συμπερασμα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, η ταπεινή μου γνώμη (αν και δεν σκαμπάζω και πολλά) είναι ότι φορτώνεις υπερβολικά τον ήχο σου.

Προσπαθείς να πετύχεις ήχους που είναι στουντιακά επεξεργασμένοι με ότι αυτό συνεπάγεται (πχ double tracking) και νομίζω ότι χάνεις λίγο το νόημα.

Οι ήχοι σου είναι καλοί, αλλά ούτε σε live θα είναι χρηστικοί, ούτε σε στούντιο ηχογράφηση.

 

Η γνώμη μου είναι να βρεις κάποιους βασικούς, λιγότερο "πληθωρικούς"/φορτωμένους ήχους "βάσης", χωρίς τρεις προενισχύσεις και άλλα τρία βρωμοπέταλα, τρία eq και δύο κομπρέσορες, και από εκεί και πέρα να τους επεξεργαστείς κατά το δοκούν.

 

Αν χρειαστεί κάπου, συμπληρώνεις κάτι σε πετάλι φυσικά.

 

Ξαναλέω βέβαια ότι δεν σκαμπάζω και πολλά.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βασικοί μου ήχοι είναι απλοι. Δύο πετάλια (συνήθως) στακαρισμενα σε καθαρό κανάλι. Μετα βάζω eq, λίγο compression εάν χρειαστεί (σε καθαρούς ήχους συνήθως) και βαθος.  Δεν κάνω κάτι πολύπλοκο. Το ίδιο κάνω σε λαιβ.

Double tracking δεν ξέρω καλά καλα τι είναι, ούτε το χρησιμοποιώ...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Οι βασικοί μου ήχοι είναι απλοι. Δύο πετάλια (συνήθως) στακαρισμενα σε καθαρό κανάλι. Μετα βάζω eq, λίγο compression εάν χρειαστεί (σε καθαρούς ήχους συνήθως) και βαθος.  Δεν κάνω κάτι πολύπλοκο. Το ίδιο κάνω σε λαιβ.

Double tracking δεν ξέρω καλά καλα τι είναι, ούτε το χρησιμοποιώ...

 

Σύμφωνοι, και πολύ καλά κάνεις.

Απλά όταν προσπαθείς να πετύχεις ηχογραφημένους ήχους που έχουν υποστεί στουντιακή επεξεργασία, νομίζω ότι υπερβάλλεις στο "φόρτωμα".

Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Σύμφωνοι, και πολύ καλά κάνεις.

Απλά όταν προσπαθείς να πετύχεις ηχογραφημένους ήχους που έχουν υποστεί στουντιακή επεξεργασία, νομίζω ότι υπερβάλλεις στο "φόρτωμα".

Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια.

 

Υπερβάλλω πολλές φορές, ειναι η αλήθεια και χάνω την ουσία. Είναι κάτι που ισχύει. Γι'αυτό και ο ήχος μου, συνήθως δεν μου αρέσει (ο απογευματινος μου άρεσε btw).

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου