Προς το περιεχόμενο

Plexi ήχος test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ "τρέχω" πάλι τα ίδια πετάλια (και μπουστάρω με ts9 σε κάποια σημεία). Πως σας φαίνεται ο ήχος, από άποψη ρεαλιστικότητας? 

 

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια χαρά ήχος. Αν σε παρακινεί στο παίξιμο είναι το ζητούμενο. Εδώ ακούγεται όμορφα.

 

Υ.Γ. By the way αναλογικά speaker simulations υπάρχουν απο τα 80'ς. Tech21 Sansamp, H&K Red box, κ.α. 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ παίζω με τον origin 20 σταλμένο στο tsakalis multicab. Όπως λες και εσύ, το ζητούμενο είναι να με συνεπαίρνει και να παρακινεί ο ήχος.

 

Επί τη ευκαιρια, εάν ήθελα να συνοψισω τον τρόπο που έψαξα να βρω καλό ήχο, θα το έκανα σε 3 σταδια:

 

1. Πρώτα έψαξα τη χροιά, ώστε να μου αρέσει και να κόβει στο μιξ. Λίγο tweaking στο eq, και την έφερα στα μέτρα μου.

 

2.Έπειτα ψάχνω το απαιτούμενο compression/sustain. Χωρίς αυτό, εάν δλδ μου σβήνουν νωρίς οι νότες, παίξω διαφορετικά απ' ότι θέλω. Άρα επιλέγω το καταλληλο/α πετάλι/ια και τους κατάλληλους μαγνήτες, για να πάρω αυτό που θέλω.

 

3. Εάν δεν ρυθμίσω το reverb σωστά, όλα τα παραπάνω πάνε στράφι. Προσπαθώ να φέρω την κιθάρα στον "χώρο" που βρίσκονται τα λοιπά όργανα του backing track. Το δευτερεύον όφελος, που εντοπίζω, είναι ότι η νότα έχει έξτρα sustain και όγκο, κάτι που με "φτιάχνει" ακόμα παραπάνω.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να στα πω ρε Γκουρμουλη ? Εδω ή στο Fb?

Το παιξιμο σκιζει. Σκιζει τοσο πολυ που δεν τιθεται καν θεμα αν σε εμπνεει ο ηχος.

Τωρα στα του ηχου ακουμε ενα ηχο αριστα βαλμενο μεσα σ'ενα ηχητικο πλαισιο.

Περισσοτερα μπορουμε να πουμε για το πως το μιξαρες παρα για τον ηχο το καθαρα κιθαριστικο.

 

Αφου λοιπον ξαναπω πως το επεξεργαστηκες σουπερ, αν επρεπε να κρινω το ηχητικο αποτελεσμα θα πω πως η βαση του ειναι ο γνωστος ηχος κατετεθεν σου.

Ακουω παλι αυτο που ακουω στα ψηλα κ ενα περιεργο δαγκωμα που εχουν ολοι οι ηχοι σου με ο.τι κιθαρα κ εξοπλισμο να παιζεις. Αυτο δεν ειναι απαρατητα κακο, απλα διαφορετικα γουστα.

 

Το υποκειμενικο καλο ειναι πως εδω ειναι λιγο λιγοτερο εντονο απ'οτι σε αλλους ηχους σου (δεν ξερω ομως αυτο ειναι μετα απο επεξεργασια ή οχι). Το αντικειμενικα καλο ειναι πως ο ηχος σου εχει σιγουρα παρουσια κ κοβει στη μιξη.

 

Οποτε σου βανω αριστα δεκα για το παιξιμο, εννεα για τον ηχο μεσα στο κομματι κ δε βαθμολογω τον ηχο κιθαρας γιατι δεν ξερω πως ηταν μαμα 🤪 

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Περισσοτερα μπορουμε να πουμε για το πως το μιξαρες παρα για τον ηχο το καθαρα κιθαριστικο.

 

Σημαντικό κομμάτι αυτό, όντως. Άντε βρηκαμε τον ήχο. Δεν μπορούμε να τον βάλουμε στο κομμάτι όπως είναι. Θέλει eq και compression. Μέχρι και μαστερινγκ κάνω για να δέσει καλα ο ηχος με το backing track.

 

4 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ακουω παλι αυτο που ακουω στα ψηλα κ ενα περιεργο δαγκωμα που εχουν ολοι οι ηχοι σου με ο.τι κιθαρα κ εξοπλισμο να παιζεις. Αυτο δεν ειναι απαρατητα κακο, απλα διαφορετικα γουστα.

 

Βασικά, αυτό είχα την απορία εάν είναι το ίδιο στα αυτιά σου.

 

 

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

εννεα για τον ηχο μεσα στο κομματι

 

Αφού βάζεις 9, συνεχίζω το ψάξιμο...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 

Σημαντικό κομμάτι αυτό, όντως. Άντε βρηκαμε τον ήχο. Δεν μπορούμε να τον βάλουμε στο κομμάτι όπως είναι. Θέλει eq και compression. Μέχρι και μαστερινγκ κάνω για να δέσει καλα ο ηχος με το backing track.

 

 

Βασικά, αυτό είχα την απορία εάν είναι το ίδιο στα αυτιά σου.

 

 

 

Αφού βάζεις 9, συνεχίζω το ψάξιμο...

Αφου βαζω 9 στον μιξαρισμενο ηχο? Να σου βαλω πιο κατω τοτε να ψαξεις περισσοτερο μηπως βρεις πιο πολλα κ μου μαθεις κ εμενα τιποτα 🙂

 

Τωρα στον "πρωτογενη" ηχο κιθαρας, δε χρειαζεται κ δεν πρεπει να συμφωνησουμε. Αλλα πραγματα εμπνεουν τον καθενα. Κ αφου σε φτιαχνει ο ηχος να παιξεις οπως επαιξες το τι λεω εγω ειναι χαζομαρες γιατι δεν προκειται να παιξω εγω μ'αυτον τον ηχο 😉

 

Αν υπαρχει κατι "αντικειμενικα" προβληματικο στον ηχο, τοτε ναι να ακουγες τον καθενα μας. Δεν ειμαστε ομως σε αυτη την κατηγορια. Επισης αν ζηταγες γνωμες κ συμβουλες για το πως ν'ακουστει ο ηχος πιο... ετσι ή πιο ταδε παλι να ακουγες καποιον που μπορει να ειχε καλες συμβουλες πανω στο θεμα. Αλλα συμβουλες για ηχο Γκουρμουλη ποιος να σου δωσει? Μονο αν τον γουσταρουμε. Κ εδω η απαντηση ειναι ναι να τον ακουω απο καποιον που θα επαιζε οπως εσυ μ'αυτον , οχι ομως για να παιξω εγω μ'αυτον.  

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έπεισες. Θα συνεχίσω τις προσπάθειες μόλις βρω κάνα καλό backing track, όπως το σημερινό.

(Μεγάλη σημασία παίζει και η "μπάντα" να σε εμπνέει να παίξεις ωραίες νότες)

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου