Προς το περιεχόμενο

Θα γραψω μια μπαλάντα...


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μια ερώτηση εδώ ρε dim.

 

Πώς μπορείς και κρατάς το συναισθηματικό δέσιμο με ένα κομμάτι σε λογικά επίπεδα (για να πάρεις αποφάσεις σε arrangement/production/mix) όταν έχεις περάσει τόσο χρόνο μαζί του;

 

Εγώ μια βδομάδα τώρα δουλεύω μια ιδέα και έχω αρχίσει και δεν βλέπω/ακούω καθαρά, που οδηγεί στο να μη μπορώ να βγάλω ή να αλλάξω πράγματα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

 

Άμα χρειαστείς τρομπονι, ξερεις ποιον να φωνάξεις...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Χαχα 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και του το πα του @Ali Barout οταν γνωριστηκαμε...

-Ξερεις κανα ακομη οργανο εκτος απο τρομπονι γιατι σε 20 χρονια θα ερθει ο Πανος κ θα σου παρει τη δουλεια...

-Κιθαρα, μπουζουκι, πληκτρα, μπασο, τσελο ηλεκτρικο, κανα-δυο πνευστα κ καμμια δεκαρια ακομη που τα ξεχναω μου λεει

 

Κ τελειωσε η κουβεντα εκει 🤣

  • Like 1
  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Και του το πα του @Ali Barout οταν γνωριστηκαμε...

-Ξερεις κανα ακομη οργανο εκτος απο τρομπονι γιατι σε 20 χρονια θα ερθει ο Πανος κ θα σου παρει τη δουλεια...

-Κιθαρα, μπουζουκι, πληκτρα, μπασο, τσελο ηλεκτρικο, κανα-δυο πνευστα κ καμμια δεκαρια ακομη που τα ξεχναω μου λεει

 

Κ τελειωσε η κουβεντα εκει 🤣

Να σου πω την αλήθεια έχω τρομάξει λίγο, και δίνω έναυση μπιφ με τον @PAL, επειδή το ξέρω ότι θα μου τη φάει τη δουllιτσα, γιατί έλα μωρέ τι κάνεις στο τρομπόνι; φυσάς και κουνάς το χέρι. Μεγαλώνει εκεί μικραίνει, ζαλίζεται ο άλλος, δε δίνει βάση τι ακούει, βγαίνει η δουllιτσα πέρα. Στις ηχογραφήσεις που δε σε βλέπουν είναι πιο δύσκολο, αλλά γι αυτό υπάρχουν τα σαμπλ.😂

 

Βρασίλη, μακάρι να τα ξερα όλα αυτά που λες πραγματικά...

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2023 στις 2:11 ΜΜ, dimsonic είπε

5. Βασικο οργανο που θα παιξει τη φωνη

Αυτό μάλλον το βρήκαμε... Τον παίκτη μένει να διαλέξουμε τώρα. Αλής vs Πάνου.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Μια ερώτηση εδώ ρε dim.

 

Πώς μπορείς και κρατάς το συναισθηματικό δέσιμο με ένα κομμάτι σε λογικά επίπεδα (για να πάρεις αποφάσεις σε arrangement/production/mix) όταν έχεις περάσει τόσο χρόνο μαζί του;

 

Εγώ μια βδομάδα τώρα δουλεύω μια ιδέα και έχω αρχίσει και δεν βλέπω/ακούω καθαρά, που οδηγεί στο να μη μπορώ να βγάλω ή να αλλάξω πράγματα.

μα δεν δουλεύω έτσι.

Ήδη έχω αποφασίσει ότι θα είναι μπαλάντα, ότι θα έχει αυτά τα μέρη, έχω φτιάξει τον σκελετό και τα μέτρα και θα ακολουθήσω το πλάνο. Υπολογίζω γύρω στα 5 λεπτά. Θέματα και ιδέες δεν υπάρχουν. Θα έρθουν μετά καθώς θα στήνεται. Εννοείται ότι αυτά δεν είναι 100% φιξ. Μπορεί μια ιδέα να με αναγκάσει σε ένα μέρος να προσθέσω 4 μέτρα, να αλλάξω τεμπο κλπ αλλά η δομή υπάρχει.

Και εντάξει δεν πέρασαν 20 μέρες με το να σκέφτομαι αν θα είναι 102 ή 110 bpm. Το είχα στο νού μου, απλά σήμερα έκατσα και αποφάσισα. Και ούτε θα πάει 4 μήνες. Μπορεί όμως να πάει 4 μήνες για στίχους, αν μπούν ποτέ.

 

Ετσι δουλεύω τα τελευταία 2 χρόνια και θα έλεγα ότι η συνταγή λειτουργεί.

 

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου