Προς το περιεχόμενο

Behringer UB-Xa


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ακουμε- κρινουμε- προχωραμε, και αφηνουμε τη λεζα να τη φανε οι early adopters, δεν πεφτουμε με τα μουτρα να παρουμε καινουργιο μοντελο με το που βγαινει, για το dimsonic το λεω που ειναι ετοιμος να κανει την κινηση 😆

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, trolley είπε

Όμως, μία ερώτησις, γιατί το γράφετε (εσύ και ο Καταράκτης) συνέχεια αυτό το "όποιος θέλει να δώσει Χ χρήματα, ας πάει να τα δώσει". Είναι λίγο σα να γράφεις "όποιος μπορεί να πάει διακοπές με τη Μάργκοτ Ρόμπυ, ας το κάνει".

😀

Το πρόβλημα με όλους τους vintageanalogόπληκτους είναι ότι, πιστεύουν πραγματικά ότι οι αρχαιολογίες με τις οποίες είναι κολλημένοι αντιπροσωπεύουν την ΧΨ Margot Robbie των synths, ή ακόμα χειρότερα, την Lamborghini/Ferrari/Rolls-Royce των synths. Γιατί το πιστεύουν αυτό? Κυρίως γιατί είναι τραγικά ανίδεοι στο θέμα "Synth" και στην ιστορική & τεχνολογική του εξέλιξη, σε συνδυασμό με τα παιδικά τους απωθημένα (βλέπεις δεν μπορούσαν όλοι πίσω στα '70s/'80s να αγοράσουν ένα CS80 / Minimoog / Prophet 10 / DX5/7 κλπ) και στην υιοθέτηση βλακωδών μύθων που δημιουργήθηκαν για συγκεκριμένα synths και τους (μας) ταλαιπωρούν ακόμα και σήμερα. Βάλε και μια γερή δόση βλακείας και έχεις την απάντηση.

Όταν λοιπόν γράφω 

"όποιος θέλει να δώσει Χ χρήματα για το Ψ synth ας πάει να τα δώσει"

εννοώ (και φανταζόμουν ότι ήταν προφανές)

"όποιος θέλει να δώσει τόσα πολλά χρήματα για αυτή την overpriced πατάτα, ας πάει να τα δώσει".😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε είναι κακό να θες να ζήσεις το όνειρο; Γιατί περί αυτού πρόκειται.........

Α, ξέχασα, είναι ακριβό το όνειρο - οπότε ΑΝ έχεις τα χρήματα τότε προσπαθείς να δικαιολογήσεις το γιατί το αξίζει. 

Εντάξει, νομίζω ότι μετά την συζήτηση για τα ΚΣύλα, αυτή η αναλογκ βι-ες ντιτζιταλ είναι η σίγουρη να-χαμε-να-λέγαμε συζήτηση. Και ναι, θα ήθελα να έβρισκα σε παλαιοπωλείο στο Μοναστηράκι ένα minimoog και να το παζάρευα για < 100 eur (με επιχειρήματα τυπου ΤιΛεΡεΦιλεΑυτοΔενΕιναιΚανΠΣηφιακό :-) ) αλλά αυτό και αν είναι όνειρο!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, trolley είπε

οπότε τι να λέμε; Αν είναι "ίδια"; Και γιατί να είναι ίδια; Ποιο είναι το νόημα;

Ίδια να είναι γιατι σε κάποιον αρέσει ο ήχος του minimoog και δε θελει να σκάσει ένα τσουβάλι λεφτά. Δε θα απαιτούσα να είναι ίδιο , όμως όταν η εταιρία σου λέει "ρεπλικα" έχεις τέτοιες προσδοκίες. Το νόημα είναι να ικανοποιήσεις την επιθυμία σου να δημιουργήσεις με όργανο που βγάζει τον ήχο που σου αρέσει. Όχι για να αντιγράψεις κάποιον καλλιτέχνη. Μιλάμε για το hardware παντα. 

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

Ότι θα γυρίζαμε το χρόνο πίσω, θα δίναμε στον Έμερσον ή τον Βαγγέλη ένα Μπέχρινγκερ και αυτός θα το επέλεγε έναντι του πρωτοτύπου ή θα έλεγε "ναι μωρέ, γιατί να κουβαλάμε τα μπαούλα, ας βάλουμε το μπιχλιμπίδι στο σακ-βουγιάζ και φύγαμε";

Τα χαρακτηριστικά που δίνονται στα σημερινά synth λόγω τεχνολογίας δεν είναι κατι που θα πει κάποιος οχι... μιλάμε αποκλειστικά για τον ήχο

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

Η όλη συζήτηση για το αν είναι "ίδια" απευθύνεται σε fanboys της ιδέας ότι μπορούν να έχουν τον ήχο του Έμερσον στο δωμάτιό τους

Εαν θέλω εναν vintage ηχο δε σημαίνει πως θέλω να μιμηθώ κάποιον καλλιτέχνη. Όμως το οτι ένα όργανο έχει γράψει δισκογραφία όπως το dx7 που αναφέρεις, δεν είναι και αμελητέο. 

Επειδή η ροή της κουβέντας έφερε πολύ στο θέμα τη σύγκριση με τους καλλιτέχνες όπως Παπαθανασίου ή Εμερσον, να σημειώσω πως δεν πρόκειται για ετεροπροσδιορισμό, εαν θέλω πχ το arp2600 ή τον κλώνο του επειδή το είχε ο Michael Jarre που είναι πολυ καλός κλπ... Απλά και μόνο επειδή μου αρέσει ο ήχος του και θα ήθελα να το δοκιμάσω εαν μου δωθεί η ευκαιρία. Εαν δεν είναι ίδιος ο ήχος, δεν έχει νόημα να το δοκιμάσω και το προσπερνάω.

 

4 ώρες πριν, trolley είπε

Εδώ βέβαια χρειάζεται μία καλή παρένθεση, ότι τα όργανα τα ακούμε και τα αξιολογούμε ΙΝ ΤΗΕ ΜΙΧ, όχι μόνα τους παρέα με τα τζιτζίκια από το απέναντι πεύκο.

Αυτό είναι το πιο σημαντικό , γι αυτό και ανέφερα πως θα αρκούμουν σε μία ρέπλικα που αντικατοτρίζει 95% το αυθεντικό. 

 

4 ώρες πριν, kpeyos είπε

Εγώ πάντως, πρώην κάτοχος του SY77 που είναι τέσσερα DX7 μαζί, δεν έβλεπα κανένα νόημα να το κρατάω αντί για το FM8 για χίλιους λόγους.

Εδώ έχει να κάνει το νόημα της χροιάς και όχι των χαρακτηριστικών . 

3 ώρες πριν, kpeyos είπε

Αν δεν υπήρχε η Behringer τώρα κάποιοι θα έδιναν 1000€+ για να αγοράσουν κάποιο virtual analog της Roland. Και επειδή έχω και το System-1 της Roland, πίστεψε με όταν σου λέω ο κόσμος θα ήταν ένα πολύ χειρότερο μέρος. Η καταναλωτική ανάγκη για αναλογικά synths με real time controls υπάρχει. Δεν είναι ανάγκη να την ασπάζεσαι εσύ. 

Ναι το έχω ακούσει σαν άποψη για τη roland... Αυτό με απογοητεύει πως στο όνομα του marketing και των πωλήσεων παροτρύνουν τον κόσμο να αγοράζει χαζομάρες. 

1 ώρα πριν, trolley είπε

Αυτή η ιδέα ότι όλα είναι στις προδιαγραφές (SY-77= 4x DX7) είναι απλά λανθασμένη, αλλά η εταιρεία του Ούλη καλά κάνει και παριστάνει πως δεν το ξέρει. Οπότε και εγώ τι λέω... δεν με νοιάζει αν είναι ρέπλικα, ποιανού είναι ρέπλικα... ακούμε, κρίνουμε, προχωράμε.

Κατσε γιατι μπερδεύτηκα , εδώ συμφωνούμε. Δηλαδή οτι η οποιαδήποτε εταιρία μπορεί να βγάλει κατι που να ισχυρίζεται πως έχει τα πάντα συγκριτικά με το προς αντιγραφή όργανο , όμως ηχητικά να μην είναι ίδιο.

 

Τελος πάντων , φαίνεται να μακραίνει πολύ η κουβέντα, το θέμα δεν είναι να έχουμε τα μηχανήματα μιας άλλης εποχής για αν φτιάξουμε τη μουσική που μας αρέσει...Με ένα όργανο τα έχουμε όλα, ας πουμε εγώ θέλω να αγοράσω κάποια στιγμή ένα montage και θα είμαι υπαρικανοποιημένος. Ή εαν θέλω να εξομοιώσω έναν ήχο και ο σκοπός μου είναι αποκλειστικά αυτός, μπορώ να τον κάνω και με ένα vst ή κατα περιπτώσεις με κάποιο απο τα υπάρχοντα hardware synths. Αλλά όταν κάποιος σου λέει replica μπορεί να σε βάλει στο τρυπάκι να δεις τι γίνεται άσχετα με το αν έχει νόημα ή οχι. Και το αποτέλεσμα περιμένεις να είναι (σχεδόν) ίδιο με το αρχικό. Αν ναι , έχει καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Κατσε γιατι μπερδεύτηκα , εδώ συμφωνούμε.

Γενικώς συμφωνούμε, δεν χρησιμοποίησα τα γραφόμενά σου παρά μόνο σαν αφορμή.

 

1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

overpriced πατάτα,

Υπερτιμημένη, ναι.

Πατάτα, για ποιο λόγο;

Αν είναι πατάτα, τότε μία ρέπλικα που προσπαθεί να την προσεγγίσει είναι επίσης πατάτα.

 

1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Margot Robbie των synths

Η αξία κάθε ερωτεύσιμου αντικειμένου, καθορίζεται από τον εραστή αυτού - οι υπόλοιποι δεν καταλαβαίνουν. Στην ποδιά κάποιας σφάζονται παληκάρια, άλλη καθαρίζει χόρτα για το βραδυνό.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2023 στις 11:57 ΠΜ, manosx είπε

τα καλα vintage αναλογικα ξεπερνουν πλεον τα 20 χιλιαρικα, δεν ειναι ο ηχος τους για 20 χηνες αλλα η σπανιοτητα τους

 

Μη ξυνεις πληγες (πουλησα το 2000 ενα Jupiter 8 ,500.000 δρχ.......και γελαγα με τον τρελλο που εδωσε τοσα λεφτα για να το παρει....)

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jet72 είπε

Και ναι, θα ήθελα να έβρισκα σε παλαιοπωλείο στο Μοναστηράκι ένα minimoog και να το παζάρευα για < 100 eur

Στη δεκαετία των '80s τα μεταχειρισμένα Minimoog κόστιζαν $200-$300 max, μια απολύτως νορμάλ τιμή δηλαδή για την τεχνολογία και τα χαρακτηριστικά αυτού του synth. Τώρα πως φτάσαμε εν έτει 2023 να πωλούνται ρέπλικες του Minimoog στα €6,000, ίσως μόνο η επιστήμη της Ψυχιατρικής μπορεί να εξηγήσει.

Για το SY77 btw που αναφέρθηκε, δεν ήταν "4x DX7" μαζί, δεν ξέρω από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα. Το SY77 (και SY99) ήταν έτη φωτός ανώτερα σαν synths από οποιοδήποτε DX synth, ενσωμάτωνε δύο sound engines (AWM (rompler) & FM), ενώ η FM του ήταν πολύ ανώτερη ενός DX7 (6x operators / 45 algorithms / 3 feedback loops & 16 waveforms per operator). Η μαγκιά του SY77 ήταν ότι η ΑWM engine του μπορούσε να διαμορφώσει την FM engine, όχι απλά να παίζουν παράλληλα οι δύο engines (όπως γίνεται σήμερα στα Montage/MODX synths), και αυτό έδινε στο synth απίστευτες δυνατότητες δημιουργίας νέων και εξαιρετικά πολύπλοκων ήχων.

Το SY77 ήταν επίσης workstation με 32-voice polyphony (16 + 16), 4x effect units, 16-track sequencer, 16-part multitimbrality και 22bit DAC. Και όλα αυτά το 1989 παρακαλώ! Και βλέπεις σήμερα κάτι αστείους να σου κυκλοφορούν 10φωνικά! digital synths με...5-part multitimbrality στα €2,3Κ και ψάχνεις να βρεις ημερολόγιο να τσεκάρες αν ζεις όντως στο 2023 ή στο 1983.🤢

Το SY77 (είχα δύο btw) παραμένει ένα εξαιρετικό και πολύ δυνατό synth, λόγω της FM engine του βέβαια αφού το rompler κομμάτι του είναι αρχαίο, αλλά μετά το 2016 που κυκλοφόρησε το Montage δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να αγοράσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο. Σήμερα με €1,400 αγοράζει ένα MODX6+ και καθάρισε με την FM για μια ζωή. Αν θέλει βέβαια να κουβαλάει στα lives του ένα "ψαρωτικό" synth που ζυγίζει 19,6 κιλά, ας αγοράσει ένα και καλή τύχη (στη μέση του😄).

 

13 λεπτά πριν, trolley είπε

Πατάτα, για ποιο λόγο;

Αν είναι πατάτα, τότε μία ρέπλικα που προσπαθεί να την προσεγγίσει είναι επίσης πατάτα.

 

Μιλάμε για ένα απίστευτα basic monosynth του 1969, το οποίο δεν διέθετε καν...LFO.🤐 Ε, πατάτα το λες στον αιώνα που ζούμε, και συγκριτικά με το 99% των synths που κυκλοφορούν σήμερα, αλλά και συγκριτικά με την πλειονότητα των vintage synths. Οι πατάτες απ'την άλλη μας αρέσουν, ιδιαίτερα αν είναι τηγανιτές με μαγιονέζα & τριμμένο τυρί από πάνω, αλλά να, αν παραγγείλω μια μερίδα πατάτες και πάνε να μου την χρεώσουν €50, θα μας δείξουν οι ειδήσεις των 8:00μμ....😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jet72 είπε

Ε είναι κακό να θες να ζήσεις το όνειρο; Γιατί περί αυτού πρόκειται.........

Α, ξέχασα, είναι ακριβό το όνειρο - οπότε ΑΝ έχεις τα χρήματα τότε προσπαθείς να δικαιολογήσεις το γιατί το αξίζει. 

Εντάξει, νομίζω ότι μετά την συζήτηση για τα ΚΣύλα, αυτή η αναλογκ βι-ες ντιτζιταλ είναι η σίγουρη να-χαμε-να-λέγαμε συζήτηση. Και ναι, θα ήθελα να έβρισκα σε παλαιοπωλείο στο Μοναστηράκι ένα minimoog και να το παζάρευα για < 100 eur (με επιχειρήματα τυπου ΤιΛεΡεΦιλεΑυτοΔενΕιναιΚανΠΣηφιακό :-) ) αλλά αυτό και αν είναι όνειρο!!!!!!

Αν η εμπορική αξία του minimoog(δεν ξέρω καν τι ειναι) ήταν 150€ και δίπλα είχε ένα behringer με εμπορική αξία 3000€ ευρώ ποιο θα παζαρευες;Θέλω να πω ότι και εγώ θα το παζαρευα το moog που δεν ξέρω τι είναι αλλά για να το πουλήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Αν η εμπορική αξία του minimoog (δεν ξέρω καν τι ειναι)...

Είπαμε: 😌

 

image.png.9b7f8fa3df25f1853866ebeee9f3cec4.png

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Για το SY77 btw που αναφέρθηκε, δεν ήταν "4x DX7" μαζί, δεν ξέρω από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα.

Πιθανό να εννοεί σε μορφή μονοφωνίας, οπου εκεί λειτουργούν και τα 4 elements ως FM, σε αντίθεση με την πολυφωνική λειτουργία που εκεί λειρουργούν τα 2 elements. 

Οσο για τον DAC αν δεν κανω λαθος ειναι 16 bit .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου