Προς το περιεχόμενο

Behringer UB-Xa


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Σοβαρά? Αυτά ακούμε σε "κάθε thread για synth"? Δεν το έχω προσέξει...

Δεν κολλάμε, εξηγούμε και βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους, μια και κάποιοι που μας παρακολουθούν μπορεί να μην τους αρέσει να διαβάζουν τεχνικές ανακρίβειες σε ένα υποτίθεται μουσικό τεχνικό φόρουμ.

Δεν τα χρειαζόμαστε, τα ξέρουμε ήδη και από πρώτο χέρι.

Αν άνοιγες και διάβαζες το manual και πατούσες και το EDIT button στο SY77 που και που, θα ήξερες ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

Μάιστα.

Εντάξει μάλλον ξέρεις καλύτερα τί χρειάζομαι εγώ από ένα FM synth απ' ότι ξέρω εγώ ο αδαής πρώην ιδιοκτήτης του κι επίσης αν με βολεύει ή όχι το analog σε hardware ή όχι.

 

Και ΟΚ, σε βοηθάω λίγο με την κατανόηση κειμένου να πιάσεις το νόημα της παραγράφου, αντί να ασχολείσαι με την υπολεπτομέρεια για τα 4 DX7, αλλά αν πιστεύεις ότι αξίζει από μόνο του ένα ολόκληρο thread για να ασχοληθούμε, άνοιξέ το εσύ. 

Aλλα΄τί να σου κάνω που μου είσαι και ειρωνικό τρολάκι βρε μπαγάσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Εντάξει μάλλον ξέρεις καλύτερα τί χρειάζομαι εγώ από ένα FM synth απ' ότι ξέρω εγώ ο αδαής πρώην ιδιοκτήτης του

Εγώ απαντάω στο "το SY77 δε μου έδινε τίποτα παραπάνω από το FM8", το οποίο δεν ισχύει, αλλά που να σου εξηγώ...

13 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Και ΟΚ, σε βοηθάω λίγο με την κατανόηση κειμένου να πιάσεις το νόημα της παραγράφου

Δεν φαντάζεσαι πόσο τυχερός νιώθω που ένας genius ασχολείται μαζί μου και κάνει τα αδύνατα δυνατά να μου εξηγήσει τα βαθιά νοήματα του θρεντ, νοήματα που το φτωχό μικρο μου μυαλό θα ήταν αδύνατον να κατανοήσει χωρίς την ανυπολόγιστη βοήθεια ενός genius.😊  Thank you Master.🙏😊

23 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Aλλα΄τί να σου κάνω που μου είσαι και ειρωνικό τρολάκι βρε μπαγάσα. 

Που να με γνωρίσεις κι απ'την "καλή"...😊

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Κάτι θα έχει, βγαίνουν synths πλέον στις μέρες μας χωρίς κάποια εφέ πάνω? Μην ξεχνάς ότι εδώ και κάποια χρόνια οι TC Electronic και Klark Teknik ανήκουν στην Behringer.

Είναι φθηνή και έχει έσοδα και αγοράζει τους άλλους, γίνεται κολοσσός και στο τέλος τα παίρνουν όλα οι Κινέζοι. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

στο τέλος τα παίρνουν όλα οι Κινέζοι. 

Ακριβώς, και μετά αυτά τα προϊόντα τα αγοράζει κόσμος που καταλήγει να γράφει "Κινέζικη" μουσική. 😀

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ακριβώς, και μετά αυτά τα προϊόντα τα αγοράζει κόσμος που καταλήγει να γράφει "Κινέζικη" μουσική. 😀

Να τα λέμε και αυτά 😄

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos

 

Αυτά που έγραψες είναι ο λόγος για τον οποίο τα "Νέα" σε ένα δικτυακό τόπο, έχουν το δικό τους μη-σχολιάσιμο χώρο. Τα "Reviews" έχουν το δικό τους χώρο. To "Οι Επισκέπτες του Δικτυακού Τόπου Αποτιμούν τους Ισολογισμούς Μίας Εταιρείας Μουσικών Προϊόντων Χωρίς Να Είναι Λογιστές Και Χωρίς Να Τους Έχουν Δει Ποτέ Στην Ζωή Τους Ολάκερη", δεν υπάρχει πουθενά. Το "Να Τι Λέει η Μπέχρινγκερ Για Το Νέο Της Προϊόν Μεταφρασμένο Στην Ελληνική" επίσης δεν υπάρχει πουθενά.

 

Όταν κάθε είδους content χώνεται κακήν-κακώς κάτω από το "Φόρουμ", με κάθε μέλος να μπορεί να λέει τη γνώμη του, τότε είναι μοιραίον πως θα γράφουμε τα ίδια-και τα ίδια-και τα ίδια, με μικρές παραλλαγές, διότι απλώς οι άνθρωποι δεν αλλάζουμε απόψεις τόσο εύκολα ή τόσο γρήγορα.

 

Η απουσία γενικεύσεων του τύπου "Όλοι όσοι αδιαφορούν για την Μπέχρινγκερ είναι fanboys (σ.σ.σιχαμερός συριζο-όρος, επί τη ευκαιρία)" ή "Καθαρίσαμε, ο ήχος της Μπέχρινγκερ είναι υπεράνω υποψίας (σ.σ. ούτε της Yamaha δεν είναι υπεράνω υποψίας)" θα βοηθούσε βέβαια, αλλά ναι, τα "Νέα" θα έπρεπε να είναι "Νέα" και τίποτε περισσότερο.

 

Για την ιστορία, παρ'ότι έχουμε πολλές διαφωνίες και επειδή έχω προσωπική εμπειρία από τέτοιες "ρουφιανιές" που μετά είναι δύσκολο να αποτάξεις, ο Καταρράκτης δεν είναι τρολ σε απολύτως καμία περίπτωση, είναι - αυτή την περίοδο - βασικός συντελεστής πραγματικού περιεχομένου στο φόρουμ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο, αυτό το το μπεχρινγκερ

μου θυμίζει τη μουχρίτσα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@trolley

 

Κατ' αρχάς δεν ξέρω τί εννοείς με τον όρο ρουφιανιές. Εγώ δεν έκανα κανένα αμένσιοτο: σας ταγκάρισα και εσένα και τον @Waterfall-K mk2 και σχολίασα επί του σχολιασμού σας. Και τον χαρακτηρισμό τρολ δε θα τον πάρω πίσω, γιατί αν τον έπαιρνα θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω κάποια βαρύτερη ίσως έκφραση για κάποιον που σε δεύτερο thread αντί να συζητήσει μέσα σε ενα πλαίσιο τεχνικού forum, χλευάζει σε συνεχόμενα posts λες και γνωριζόμαστε απ τον στρατό ή είμαστε ακόμη στο γυμνάσιο και με ύφος χιλίων καρδιναλίων επίσης σε δεύτερο thread και για συνεχόμενα posts μου γράφει τί είναι καλό για εμένα και δεν το ακούω/ξέρω. Χωρίς φυσικά να κάνει πουθενά την παραμικρή προσπάθεια να μάθει τί θέλω εγώ από ένα FM synth, ειρωνεύεται κάτι που εγώ δεν είπα ποτέ (το ότι το FM8 και το SY77 είναι ισάξια ή έχουν ίδιες δυνατότητες) με δηλώσεις επιπέδου "αν πατούσες το edit" & "άνοιξε το manual"... 


Αυτά για το πιο σοβαρό που έγραψες. Από κει και πέρα πάλι διευρίνεις τη θέση μου και επιχειρηματολογείς πάνω σε πράγματα που δεν έχω πει. Ποιος μίλησε για fanboys και ποιος είπε ότι καθαρίσαμε; Μήπως πάλι μπερδεύεις εμένα με τα επεισόδια της κόντρας σου πάνω στο θέμα με κάποιον άλλον; Γιατί ακριβώς γι αυτό έγραψα προηγουμένως. Ότι αντί να ασχοληθούμε και να μιλήσουμε για το thread είναι σα να παρακολουθούμε άλλο ένα επεισόδιο απ' το ίδιο σήριαλ της κόντρας σας. Και δε φταίει καθόλου γι αυτό που το θέμα μπήκε στο forum και όχι στα news. Φυσικά και ήθελα να σχολιαστεί.

Όσο γι αυτά που όντως είπα, όταν μια εταιρεία έχει ήδη βγάλει καμιά δεκαριά επιτυχημένες υλοποιήσεις ή τουλάχιστον καμία από αυτές δεν θεωρείτε μέχρι σήμερα πατάτα, αυτό της δίνει ένα αξιόλογο προηγούμενο. Φυσικά και πάλι εγώ δεν ισχυρίστηκα όπως γράφεις ότι "έχει κλείσει το θέμα". Μπορεί όντως να βγει το UB-X και να είναι χάλια. Αλλά εννοείται ότι ο κάθε λογικός άνθρωπος θα το λάμβανε υπόψιν. Όπως ο κάθε λογικός άνθρωπος θα λάβει υπόψιν τα test που δείχνουν ότι συγκεκριμένα Behringer στον φασματογράφο φαίνονται να μην έχουν διαφορές από αντίστοιχα vintage units και θα τα χρησιμοποιεί αυτά τα vintage units ώς σημείο αναφοράς. 

 

 

 

 

 

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 Eγινε αναφορα σε vintageολαγνους και στη συγκριση behringer με originals σε θεμα που τιτλο εχει ενα Behringer που βασιζεται σε vintage synth, που ειναι το παραξενο; 😁

 

 Αλλωστε, με τη μια η την αλλη μορφη, αυτη η κοντρα ειναι και η βασικη κοντρα οταν μιλαμε για synths, original σχεδια vs συγχρονες υλοποιησεις, ειτε μιλαμε για analog vs digital, ειτε για FM vs Samples, ειτε για hardware vs vst, ειτε τωρα για original analog vs clones. Παντα αυτο γινοτανε, ετσι προχωραει η φαση, και αυτη ειναι η αφορμη για αντιπαραθεσεις. ΟΚ, και εγω θα προτιμουσα να μιλουσαμε πιο ηρεμα, σιγουρα αυτο πρωτα πρωτα, και περισσοτερο για πρακτικα ζητηματα, τις ηχητικες δυνατοτητες ας πουμε η την αξιοπιστια, παρα για το ποσο κοντα ειναι η σκετη sawtooth η το ποσο υπερχρεωμενο ειναι η δεν ειναι το ταδε συνθ, αλλα τι να κανουμε, μες το παιχνιδι και μες τα κολληματα του καθενος ειναι και αυτα.

 

 

 Απο εκει κει περα ομως, δεν καταλαβα κατι που λεει ο Trolley:

 

 

Παράθεση

ο ήχος της Μπέχρινγκερ είναι υπεράνω υποψίας (σ.σ. ούτε της Yamaha δεν είναι υπεράνω υποψίας)

 

 

 Υπαρχει περιπτωση ενας ηχος να ειναι υποπτος; Υποπτος ως προς τι; Οταν ακους ενα συνθ, υπαρχει περιπτωση κατι να σου κρυβει;

 

 Υποπτη μπορει να ειναι η ποιοτητα κατασκευης, και να σου μεινει στο χερι το μηχανημα. Και σε αυτο, καμια εταιρια δεν ειναι υπερανω υποψιας, ΕΙΔΙΚΑ η Moog 😁 εχω βαρεθει να διαβαζω καταρες απο τους χρηστες της 😁 αν δε με πιστευετε καντε μια βολτα στα ξενα καταγωγια.

 

 Αλλα ο ηχος, πως μπορει να σου κρυφτει; Να μη σου αρεσει μπορει, να πιστευεις οτι δεν πλησιαζει το original μπορει (αν και αυτο ειναι καπως πιο αντικειμενικο να το πει κανεις), αλλα να σου κρυφτει αποκλειεται.

 

 Αν λοιπον δεν αρεσει ο ηχος των behringer, η οποιασδηποτε αλλης μαρκας σε καποιον, η συζητηση τελειωνει εκει. Δεν εχει να ειπωθει κατι αλλο. Τελος, δεν το αγοραζεις. Αν ομως του αρεσει, τοτε ξεκιναει η πραγματικη συζητηση, για το αν το μηχανημα εχει τα features, την ποιοτητα κατασκευης και την αξιοπιστια για να μας καλυψει και να φτουρησει.

 

 Αν λοιπον trolley πιστευεις οτι ηχητικα τα behringer ειναι μαπα, δε χρειαζεται ουτε καν να ασχοληθεις με το τι λεγεται περαιτερω. Ειναι σα μια γυναικα, αν δε σου αρεσει οπτικα, δε θα πας να της μιλησεις για να δεις τι ρολο βαραει και σα χαρακτηρας. 😁

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Κατ' αρχάς δεν ξέρω τί εννοείς με τον όρο ρουφιανιές.

Εννοώ αυτό που έγραψα, ότι είπες τον άνθρωπο "τρολ", ενώ δεν είναι. Έχει ένα ύφος γραφής, όπως έχεις και εσύ και εγώ. Να το αποσύρεις, είναι άκυρο (ή, μην το αποσύρεις, δεν έχει σημασία για άλλον εκτός από εσένα).

 

Το υπόλοιπο της απάντησής μου δεν έχει προσωπικό χαρακτήρα, δηλαδή δεν έγραψα πως εσύ τα κάνεις αυτά. Έγραψα ότι είναι καλό να μην γίνονται γενικώς. Κάποια τα κάνεις εσύ, κάποια εγώ και ούτω καθεξής.

 

Διευρίνεις = διευρύνεις.

 

:)

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου