Προς το περιεχόμενο

Behringer UB-Xa


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Πιθανό να εννοεί σε μορφή μονοφωνίας, οπου εκεί λειτουργούν και τα 4 elements ως FM, σε αντίθεση με την πολυφωνική λειτουργία που εκεί λειρουργούν τα 2 elements. 

Οσο για τον DAC αν δεν κανω λαθος ειναι 16 bit .

Το SY77 ήταν 16-part multitimbral, οπότε αν θέλουμε σώνει και καλά να το συνδέσουμε με το DX7, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν "16 DX7 μαζί". Αλλά το SY77 δεν είχε σοβαρή σχέση με το DX7, εκτός του ότι ήταν κι αυτό (και) ένα 6-op. FM synth που μπορούσε να παίξει ήχους από το DX7 (οι οποίοι όμως δεν ακούγονταν ακριβώς το ίδιο). Η FM engine του SY77 ήταν πολύ ανώτερη ενός DX7 και γενικότερα σαν synth ήταν πολλά σκαλοπάτια πιο πάνω.

Χρησιμοποιούσε 24bit εσωτερική επεξεργασία με 16bit δείγματα στα 32kHz & 48kHz, και το DAC του ήταν 22bit.

Οργανάρα.

 

image.thumb.png.1fe4cc0eaebb4b314f7b31abecca1df2.png

 

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Το SY77 ήταν 16-part multitimbral, οπότε αν θέλουμε σώνει και καλά να το συνδέσουμε με το DX7, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν "16 DX7 μαζί". Αλλά το SY77 δεν είχε σοβαρή σχέση με το DX7, εκτός του ότι ήταν κι αυτό (και) ένα 6-op. FM synth που μπορούσε να παίξει ήχους από το DX7 (οι οποίοι όμως δεν ακούγονταν ακριβώς το ίδιο). Η FM engine του SY77 ήταν πολύ ανώτερη ενός DX7 και γενικότερα σαν synth ήταν πολλά σκαλοπάτια πιο πάνω.

Χρησιμοποιούσε 24bit εσωτερική επεξεργασία με 16bit δείγματα στα 32kHz & 48kHz, και το DAC του ήταν 22bit.

Οργανάρα.

 

image.thumb.png.1fe4cc0eaebb4b314f7b31abecca1df2.png

 

Eξαίρετο, το έπαιζα και αυτό και παρακαλούσα τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου να μου το πάρει μικρός και δεν μου το έπαιρνε γιατί έλεγε πως ήταν ακριβό και άσε που δεν ήθελε να γίνω μουσικάντης🤣

 

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Eξαίρετο, το έπαιζα και αυτό και παρακαλούσα τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου να μου το πάρει μικρός και δεν μου το έπαιρνε γιατί έλεγε πως ήταν ακριβό και άσε που δεν ήθελε να γίνω μουσικάντης🤣

Ήταν ακριβό, δίκιο είχε ο πατέρας σου. Σήμερα το βρίσκεις στο ebay με €350.

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K mk2 είπε

Ήταν ακριβό, δίκιο είχε ο πατέρας σου. Σήμερα το βρίσκεις στο ebay με €350.

Ναι αλλά θα έκανε το παιδί του χαρούμενο. Καλύτερα που δεν μου το πήρε και με κοροϊδευε με τη μουσική και με έλεγε γελώντας Μπετόβεν όταν έπαιζα στο πιάνο, άσε που μου έλεγε, τι να το κάνεις αυτό, αφού έχεις πιάνο και άντε να του εξηγήσεις. Με πείσμωσε και έγινα ο μεγάλος συνθεσαϊζεριάρης και εμβληματικός συνθετομαέστρος που είμαι σήμερα🤣 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ🤣

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Guys ακούστε. Έχει γίνει λίγο βαρετό σε κάθε thread για synth να ακούγονται απ'τούς ίδιους @trolley και @Waterfall-K mk2 τα ίδια και τα ίδια, αν οι ρετρόπληκτοι είναι ηλίθιοι, αν όσοι γουστάρουν τα Behringer και πάνε να κάνουν μια σύγκριση με τα vintage originals διαπράττουν ανοσιούργημα και στο τέλος να κολλάμε στο αν το SY77 είναι 4 ή 14 DX7.

 

Είπα εκεί ένα νούμερο για να δείξω μια τάξη μεγέθους, υπάρχουν αναλυτικότατα άρθρα και posts σε fora για τις διαφορές όχι μόνο του SY77 με το DX7 αλλά και των διαφόρων DX7 μεταξύ τους.

 

Κι αυτό γιατί to point ήταν ότι το SY77 δε μου έδινε τίποτα παραπάνω από το FM8 αντίθετα έπρεπε να ξαναπάω πανεπιστήμιο και να αρχίσω τα ψυχοφάρμακα για να μάθω να το προγραμματίζω.

 

Αντίθετα το Behringer Deepmind μου δίνει παρά πολλά πράγματα σε σχέση πχ με το Diva γιατί στο Behringer θα παίξω in the moment με real time controls ενώ με το Diva μέχρι να ανοίξω pc να φτιάξω ή να θυμηθώ τα assign στο midi και να ξεκινήσω, έχω ξενερώσει ήδη. Το Diva είναι γαμάτο για άλλες δουλειές και άλλο workflow. 

 

Εν κατακλείδι το νόημα του post ήταν πως για εμένα και εμένα μόνο και προσωπικά το FM hardware synth δεν είχε νόημα, όπως δεν έχουν και τα ROMplers. Το analog έχει. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Guys ακούστε. Έχει γίνει λίγο βαρετό σε κάθε thread για synth να ακούγονται απ'τούς ίδιους @trolley και @Waterfall-K mk2 τα ίδια και τα ίδια, αν οι ρετρόπληκτοι είναι ηλίθιοι, αν όσοι γουστάρουν τα Behringer και πάνε να κάνουν μια σύγκριση με τα vintage originals διαπράττουν ανοσιούργημα...

Σοβαρά? Αυτά ακούμε σε "κάθε thread για synth"? Δεν το έχω προσέξει...

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

...και στο τέλος να κολλάμε στο αν το SY77 είναι 4 ή 14 DX7.

Δεν κολλάμε, εξηγούμε και βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους, μια και κάποιοι που μας παρακολουθούν μπορεί να μην τους αρέσει να διαβάζουν τεχνικές ανακρίβειες σε ένα υποτίθεται μουσικό τεχνικό φόρουμ.

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

υπάρχουν αναλυτικότατα άρθρα και posts σε fora για τις διαφορές όχι μόνο του SY77 με το DX7 αλλά και των διαφόρων DX7 μεταξύ τους.

Δεν τα χρειαζόμαστε, τα ξέρουμε ήδη και από πρώτο χέρι.

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

το SY77 δε μου έδινε τίποτα παραπάνω από το FM8...

Αν άνοιγες και διάβαζες το manual και πατούσες και το EDIT button στο SY77 που και που, θα ήξερες ότι αυτό που γράφεις δεν ισχύει.

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

για εμένα και εμένα μόνο και προσωπικά το FM hardware synth δεν είχε νόημα, όπως δεν έχουν και τα ROMplers. Το analog έχει. 

Μάιστα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Σοβαρά? Αυτά ακούμε σε "κάθε thread για synth"? Δεν το έχω προσέξει...

ε, το ακούμε λίγο αλλά εντάξει, κουβέντα να γίνεται, μην κολλάμε εκεί. Το ένα θέμα ούτως η άλλως φέρνει και άλλο.🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

ε, το ακούμε λίγο αλλά εντάξει, κουβέντα να γίνεται, μην κολλάμε εκεί. Το ένα θέμα ούτως η άλλως φέρνει και άλλο.🤣

Εγώ απλά απαντάω όταν γράφεται κάτι που αξίζει απάντησης, δεν έχω κάνα καημό να ασχολούμαι με Minimoogs. Άλλοι βάζουν φιτιλιές Κωστή....🧨😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Εγώ απλά απαντάω όταν γράφεται κάτι που αξίζει απάντησης, δεν έχω κάνα καημό να ασχολούμαι με Minimoogs. Άλλοι βάζουν φιτιλιές Κωστή....🧨😌

Εντάξει, μην κολλάμε στις ΑΠΟΨΗΣ. Ο καθένας λέει αυτό που θέλει. Θέλουμε μηντιακό πλουραλισμό εξάλλου.

 Αυτό τέλος πάντων τώρα που μιλάμε στο θέμα το behringer είναι ας το πούμε σκέτο? Μονάδες εφφέ δεν έχει? Το βλέπω πολύ ξερό. Θα μου πεις ρέπλικα είναι, τι λέω.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Μονάδες εφφέ δεν έχει? Το βλέπω πολύ ξερό. Θα μου πεις ρέπλικα είναι, τι λέω.

Κάτι θα έχει, βγαίνουν synths πλέον στις μέρες μας χωρίς κάποια εφέ πάνω? Μην ξεχνάς ότι εδώ και κάποια χρόνια οι TC Electronic και Klark Teknik ανήκουν στην Behringer.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου