Προς το περιεχόμενο

ΜΑΓΕΙΑ ιφλουεσιγκ (Andertons κ Victory)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ρε ΜΙΣΟΣ με την ΤΑΜΑ .....🤣  μαμω τα τυμπανα φτιαχνουν ρε συ σε ολα τα Price points γιατι τραβας τετοιο ζορι μαζι τους? 🤣 

Πού το είδες το μίσος; Ίσα ίσα αυτόν καιρό που συμπαίκτης drummer ήθελε μια drums με 153 toms και 89 μπότες αλλά δεν είχε και λεφτά, μου ανέθεσε και του μάζεψα σιγά σιγά μια Tama Superstar Classic Birch του 2005 και είναι χαλαρά το πιο εκπληκτικό vfm που υπάρχει εκεί έξω αυτή τη στιγμή στα μεταχειρισμένα τύμπανα. Hardware από τις παλιές Starclassic των 90s και ηχάρα!

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kpeyos είπε

από τις παλιές Starclassic των 90s και ηχάρα!

 

αυτες ετσι κι αλλιως ειναι vintage  high end drums ισαξια των Yamaha Recording (και λιγο πιο "ζωντανα" in my book) που εκαναν μια περιουσια οταν πρωτοβγηκαν....

 

για τα ΝΕΑ μονδΕλα λεΓω 😅 που κανουν ινφλουΕσιΝγκ

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Έμοιαζε πάντως πολύ με τον Hurricane, και θυμάμαι ότι ήταν εκεί στα 15-20 watt. Tώρα δεν έχω ασχοληθεί ενδελεχώς με την ιστορία του brand και δεν ξέρω αν είχε κάποιον παρεμφερή Κινέζικο. 

Είχε κ τον roadhouse νομιζω. Τώρα που το έψαξα λίγο πρέπει να ήταν ποιητική άδεια το Κινέζικος. Ήταν σίγουρα pcb κ αν κρίνω από τα διάφορα προβλήματα που εβγαζαν μάλλον όχι η πιο καλή υλοποίηση 

 

Σίγουρα καμμία σχέση με τη συνταγή που έκανε διάσημα τα ακριβά μοντέλα. 

 

Οπότε απολογουμαι για τη σημαντική ανακρίβεια 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

αυτες ετσι κι αλλιως ειναι vintage  high end drums ισαξια των Yamaha Recording (και λιγο πιο "ζωντανα" in my book) που εκαναν μια περιουσια οταν πρωτοβγηκαν....

 

για τα ΝΕΑ μονδΕλα λεΓω 😅 που κανουν ινφλουΕσιΝγκ

Ναι, πιο ζωντανές και με λίγο περισσότερα μπάσα που ανάλογα με το τί θες, μπορεί να είναι καλό ή κακό. Σίγουρα καλύτερες μπότες για μένα από τις Recording αλλά λιγότερο "καθαρά" toms. Anyway, δεν έχω τίποτα όπως κατάλαβες με τις Tama, απλά σε έναν ιδανικό κόσμο που θα επέλεγα όποιο σετ ήθελα, για τα στυλ που μου αρέσουν και τα references που έχω δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Αλλά αυτό δε λέει τιποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
30 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Είχε κ τον roadhouse νομιζω. Τώρα που το έψαξα λίγο πρέπει να ήταν ποιητική άδεια το Κινέζικος. Ήταν σίγουρα pcb κ αν κρίνω από τα διάφορα προβλήματα που εβγαζαν μάλλον όχι η πιο καλή υλοποίηση 

 

Σίγουρα καμμία σχέση με τη συνταγή που έκανε διάσημα τα ακριβά μοντέλα. 

 

Οπότε απολογουμαι για τη σημαντική ανακρίβεια 

Δεν ξέρω για το pcb, η καμπίνα του και το μεγάφωνο πάντως ήταν της πλάκας. Μάλλον edit, ο συνδυασμός καμπίνας και μεγαφώνου.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ali εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες, και για μενα ειναι και ο βασικοτερος λογος που προτιμω το software.

 

 Διοτι το software καθαρα σα software γινεται back up, αλλα ταυτοχρονα εξελισσεται διαρκως, και αν τυχον γινει obsolete λογω αναβαθμισεων ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα εχει βγει καποιο αντιστοιχο πολυ- πολυ καλυτερο. Ακομα και αν υποθεσουμε οτι χανεις το κλειδι ρε παιδακι μου 😆 ε τοτε θα εχεις χασει ενα μικρο μερος του συστηματος σου, το συγκεκριμενο software δηλαδη 😆 και το υπολοιπο συστημα θα δουλευει κανονικα, ενω αν "τουβλιασει" ας πουμε το firmware σε κανα μηχανημα το κλαις ολο μαζι.

 

 Επιπλεον, και αυτο ειναι το ΠΙΟ σημαντικο, οταν δουλευεις με software εχεις την επιλογη του τι hardware θα χρησιμοποιησεις με αυτο. ΑΥΤΟ ειναι η μαγεια.

 

 Δεν παρακαλαω δηλαδη να εχει βαλει στο μηχανημα της η καθε εταιρια τροφοδοτικο της προκοπης, ουτε ανησυχω αν εχει προβλεψη για να μην ανεβαζει θερμοκρασια, ουτε αν ειναι αθορυβο, ουτε αν εχει μνημη που δεν ψοφαει, ουτε τιποτα. Και ναι, ΟΛΑ τα παραπανω εχουν εμφανιστει κατα καιρους σε διαφορα μηχανηματα απο μεγαλες εταιριες. Ενω τα PCακια που φτιαχνω εγω 😆 με τα πιο αγνα υλικα 😆 και με σπιτικη φροντιδα και μερακι 😆 τετοιες τσαπατσουλιες και αστοχιες δεν εχουν, και αν τυχον συμβει και κατι θα το σιαξω παραυτα με υλικα που βρισκεις σε καθε γειτονια 😆 και οχι να τρεχω να βρω ακρη στις Γερμανιες η στους γνωστους καφροαντιπροσωπους.

 

 Το κακο ειναι βεβαια οτι δεν αρκουν μονο η intel, η corsair και η steinberg 😆 πρεπει αναγκαστικα να μπλεξεις και με καποιο hardware, μια καρτα ηχου, εναν midi controller κλπ. Ε, εκει πρεπει να εισαι προσεκτικος, να μην κανεις τσιγκουνιες και τσαπατσουλιες, και αν παρεις αξιοπιστα μηχανηματα θα σε βγαλουν για πολλα χρονια.

 

 Και τελικα εκει καταληγουμε: Οτι παιρνεις, καλο ειναι να φτουραει. Τι να τα κανω τα φτηνα οργανα που εχει βρωμισει ο τοπος, αν θα πρεπει να τα αλλαξω σε δυο χρονια ειτε γιατι τα εφτυσαν ειτε γιατι αποδειχθηκαν μουφα. Δεν υπαρχει μεγαλυτερο κοροιδιλικι απο αυτο. Τα οργανα δεν ειναι κινητα, δεν ειναι οτι βγαινει το επομενο μοντελο και ειναι κλασεις ανωτερο. Ενα καλο οργανο, ενα πραγματικα καλο οργανο, ενα οργανο που πραγματικα αξιζει να λεγεται καλο οργανο, θα πρεπει να σου κραταει οχι απλα για μια ζωη, αλλα να το αφηνεις κληρονομια στα παιδια και στα εγγονια σου. Αν ειναι να το κανουμε και αυτο αναλωσιμο σαν τα κινητα, και δυστυχως τα περισσοτερα πλεον καπως ετσι φτιαχνονται ειτε απο ποιοτητα κατασκευης ειτε απο ηθελημενη παραληψη- αποκοπη της τεχνολογικης εξελιξης, ε τοτε αντε γεια. Αντε γεια. Softwareακι και τα βασικα να κανουμε τη δουλεια μας και αντε γεια.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Μου λείπει μερικές φορές αυτό με τις φυλές του παρελθόντος. Πάρε τον @Freedom, π.χ. Θα μπει στο θρεντ, θα σου πει ΠΑΡΡΚΕΕΕΡ ΡΕ Μ#$@%ΙΑΑΑΑΑ ΝΙΙΑ ΝΙΑΑ ΝΙΑ και θα την κάνει. Τι πιο όμορφο. Θα περίμενε κανείς ότι ο λευτεριάς είναι μονόχνωτος, μισαλλόδοξος, ότι δεν ξέρει ότι υπάρχουν άλλες γκιτάρες. Νομίζω ότι το γνωρίζει πολύ καλά ότι υπάρχουν, όπως και το τι ακριβώς κάνουν. Απλά ρε φίλε, έχει ΓΚΑΒΛΑ. Πώς να το κάνουμε. Ξέρει τι θέλει. Αααααποτηνάλλη, ο μέσος όρος, κι εγώ μαζί,

 

Καλά, έλιωσα, μου βγήκε ο γκαϊφές από τα αυτία assούμε...😆

 

Jokes aside, προσπαθώ να είμαι σε χαβαλέ-mode, o εύκολος χαβαλές (χαμηλού επιπέδου αλλά still, χαβαλές) είναι και καλά να "φορέσεις" μια πολωμένη περσόνα στυλ Μπάμπη Σουγιά.

 

Επειδή εδω και καμια 20αριά χρόνια που είμαι σε αυτό το φορουμ βλέπω οτι η πλυση εγκέφάλου για τις Τελεβραστερ έχει φτάσει σε 11πλάσια μεγέθη σε σχέση και με το tdpri.com, πολύ απλά περνάω στην αντεπίθεση ως γνήσιος και true ΑΝΤΙ-ινφλουέτζας...

 

Οι Parker (Fly, γιατι υπάρχουν και άλλα μοντέλα) για μένα ειναι τα οργανά μου πλέον. Κάτσε να μπεί κανένας και να αρχιζει να τις εκθειάζει και θα σου πω έγω τι έχει να ακούσει από εμένα. Το ιδιο και με τα Fractal και με οτιδήποτε άλλο έργαλειο έχω.

 

Α, και για μουσικά όργανα και υλικά ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ γκάβλα από εμένα, ψυχρα εργαλεία ειναι, τιποτα παραπάνω.

 

Εν κατακλείδι...

 

 

 

...PAAAAARKEEEEER PAAAAAARKER τον καημόοοοοοοοοοο μου, τοοοοοον μετράωω και πονώωωωωωωωω...

 

 

ΜΠΑΛΑΛΑΪΚΑ ΦΟΡ ΕΒΑ ΡΕ ΝΙΑΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!! 🤪

 

 

 

 

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Αααααποτηνάλλη, ο μέσος όρος, κι εγώ μαζί,

 

Ρε ασταδιαλα που είσαι στον μέσο όρο, μην αρχίσω και ξηλώνω τάστα και στα πετάω σαν αστεράκια ninja assούμε... 🤩

 

 

  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

 

 

 

 

Ρε ασταδιαλα που είσαι στον μέσο όρο, μην αρχίσω και ξηλώνω τάστα και στα πετάω σαν αστεράκια ninja assούμε... 🤩

 

 

Άσπρου ή μαύρου νίντζα. Για να ξέρω να κάνω εικόνα σαινομπι ή σαντοου ντανσερ (μακράν σαντοου ντανσερ, είχε κ σκυλαρο)

 

Πάντως αν ο Αλί είναι μέσος όρος προκύπτει κ ένα καλό. Ο μέσος όρος δε γουστάρει τέλε 🙄

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Freedom είπε

Οι Parker (Fly, γιατι υπάρχουν και άλλα μοντέλα) για μένα ειναι τα οργανά μου πλέον.

 

Κατσε ρε φιλωΟυζ βγαζει και κιθαραΙ η εταιρΓια?

 

εγω παντως εχω δυο ΤΡΟΜΕΡΑ βινταΤΖ μονδελα ενα του 1938 και ενα του 1939...ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΆ λαιμε

 

 

20230831_170201.thumb.jpg.5ae1501451e14e60b35b8f8229b7a682.jpg

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

σαντοου ντανσερ (μακράν σαντοου ντανσερ, είχε κ σκυλαρο)

Έεεετσι. Βέβαια αν το παράκανες στον στέλνανε πίσω κουρεμένο κανις.😅

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου