Προς το περιεχόμενο

ΜΑΓΕΙΑ ιφλουεσιγκ (Andertons κ Victory)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγω παιδιά αυτούς τους βλέπω πλέον όπως βλέπω το σκαι

 

ήταν μια εποχή που ήταν κάπως ρομαντικά και τρελλά.

Μετά ο greetings έγινε λιγδερός, ο καπετάνιος με το μαγαζί του (τι όνομα στο θεό κι αυτό), ο πιτσαδόρος και τώρα ο δανός.....

...δεν

 

χίλιες φορές οι άλλοι με τα πεταλάκια τους.

Χίλιες φορές τον γερο Νορμ

Εδώ μέσα έχουμε όλοι και κάποια ηλικία, οπότε όλοι αυτοί οι "reviewers" είναι απλά γραφικοί και ακίνδυνοι. Πιο πολύ ανησυχώ για τους ανθρώπους που τώρα ξεκινούν στο ταξίδι του gear και θα μάθουν στραβά, θα χαλάσουν ένα σκασμό λεφτά και θα πρέπει στο τέλος του λαβύρινθου να βρουν την έξοδο που γράφει "Noiz" ώστε να συνειδητοποιήσουν διαβάζοντας @Superfunkότι το μόνο που χρειάζονταν τελικά ήταν 5 ίδιες Telecaster με 10-38 χορδές. 🤣😅😂

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Χαχα 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μετά ο greetings έγινε λιγδερός, ο καπετάνιος με το μαγαζί του (τι όνομα στο θεό κι αυτό), ο πιτσαδόρος και τώρα ο δανός.....

.

Ο πιτσαδορος ποιος ειναι?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ο πιτσαδορος ποιος ειναι?

Ο ραμπεας

  • Χαχα 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω, γιατι να κρύψουν τους ενισχυτές αλλά όχι τις κιθάρες, τα πετάλια, κτλ.

Ναι οκ θα πεις, οι Chapman λέγονται Chapman και είχαν στόχο το κοινό του κυρίου, αλλά θα μπορούσαν κάλιστα να τις πουν BestGuitarEver, ή Victory, να τις κρύψουν, και να λένε ότι είναι υπεργαμάουα κτλ. Γιατί άραγε ενισχυτές; Μήπως γιατί υπάρχει εργοστάσιο στην Αγγλία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω, γιατι να κρύψουν τους ενισχυτές αλλά όχι τις κιθάρες, τα πετάλια, κτλ.

Ναι οκ θα πεις, οι Chapman λέγονται Chapman και είχαν στόχο το κοινό του κυρίου, αλλά θα μπορούσαν κάλιστα να τις πουν BestGuitarEver, ή Victory, να τις κρύψουν, και να λένε ότι είναι υπεργαμάουα κτλ. Γιατί άραγε ενισχυτές; Μήπως γιατί υπάρχει εργοστάσιο στην Αγγλία;

Έλα μου ντε 

 

Αν σκεφτείς πονηρά λόγοι μπορεί να προκύψουν (κ έχουν αναφερθεί)

 

Αν σκεφτείς μη πονηρά, τα συγκεκριμένα μηχανήματα δε χρειάζονται πονηραδες. Μια χαρά ανταγωνιστικά είναι. Κ από ήχο κ από design  κ απ'όλα. Αν βάλεις κ την καλή τιμή τους μέσα (για uk made ενισχυτή που μάλλον boutique τον χαρακτηρίζεις) είναι κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικά

 

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω το πώς μου φαίνεται εμένα. 

Οι cornford που ήταν  μπουτίκ μηχανήματα άλλης κλάσης, τιμής κ προδιαγραφών, τελικά απέτυχαν εμπορικα.

 

Οπότε αποφασίζουν να κινηθούν σε πιο συγκρατημένη κατεύθυνση. Μικρότερα κόστη παραγωγής λόγο τρόπου κατασκευής κ σχεδίασης αλλά πολύ πιο στοχευμένα στο μάρκετινγκ από πριν.

Εξαιρετικά μηχανήματα πάλι, άλλης φιλοσοφίας. Το τοπίο το 2010 είναι αρκετά διαφορετικο. Τα κανάλια Τσάπμαν κ Αντερτονς είναι όμως από τα πρώτα που έκαναν το μπαμ. Κάπου εκεί κ με το φόβο μη γίνει ότι έγινε με Κορνφορντ, ως δικλείδα ασφαλείας αποφασίζουν να το εκμεταλλευτούν αυτό, αποφεύγοντας το ειλικρινές disclosure, για να πάρουν αυτό το μικρό πλεονέκτημα (για άλλους unfair, για άλλους όχι) που μπορεί να κάνει τη διαφορά. Ακομα κ εγώ που το βλέπω έτσι, οφείλω να ομολογήσω πως πιστεύω πως το brand Victory θα έπιανε κ χωρίς αυτό που περιγράφω. Είναι κ καλά μηχανήματα κ έξυπνα στημένα για τη σημερινή αγορά . Παρ'ολα αυτά πιστεύω πως έτσι σκέφτηκαν τοτε μιας κ ήταν αλλά τα δεδομένα κ υπήρχε από πίσω κ το κλείσιμο της Κορνφορντ . 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχει δει κάποιος επεισόδιο του Andertons που να λέει "πω πω guys, αυτό που πουλάμε είναι πραγματικά χάλια;"

 

Αν ναι, είναι δόκιμη η κριτική. Αν όχι, τότε το συγκεκριμένο site πρέπει να αντιμετωπίζεται ως διαφημιστικό έτσι κι αλλιώς και όχι ως αντικειμενικό. 


Εμένα πιο άσχημη πχ μου φάνηκε η περίπτωση γνωστού ντραμιστικού καναλιού που έκανε μέτριες/συγκρατημένες κριτικές στην Tama και ξαφνικά όταν η Tama ξεκίνησε να τους στέλνει special run μοντέλα είδικά για το μαγαζί τους, ξεκίνησαν την αποθέωση με εκφράσεις του επιπέδου "θα μπορούσαν να φτιάχνουν μπότες από χαρτόκουτα και πάλι να σκίζουν" και άλλα τέτοια. Εκεί ας πούμε μπορώ να διακρίνω ότι είτε χρησιμοποιούσαν τη συγκεκριμενη εταιρεία ως λαγό μέχρι ενός σημείου για να πουλάνε τα υπόλοιπα σετ τους, είτε συγκαλυμμένα εκβίαζαν που και τα δύο μου φαίνονται πιο πονηρά και άθλια.  
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλοι εξάχορδοι, έτσι από περιέργεια το ρωτάω... Έχει παίξει κάποιος σας με Victory, τι μέρος του λόγου είναι; 

Προσωπικά πριν δω το βίντεο αγνοούσα και την ύπαρξη τους...

 

'Έχουμε κάποια βιωματική άποψη;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνουμε λίγο σε μαρκετινίστικες ατραπούς τώρα. Αλλά δεν πειράζει, όλη η ζωή μας ένα μάρκετινγκ έχει καταντήσει.

 

Το να βγάζαν ριβιού και να κατηγορούσαν τα προϊόντα που πουλάνε, θα ήταν... άσοφο τουλάχιστον. Αν δεν εκτιμάς ένα προϊόν, δεν το στοκάρεις, δεν το πουλάς. Γιατί να στοκάρεις κοντέινερ κι ύστερα να βγεις να πεις εδώ μιλάμε για χάλια μαύρα, απορώ ποιος μπουμπούνας το αγοράζει. Δε νιώθει ο πελάτης καλά έτσι. Ο πελάτης θέλει να τον θωπεύσεις, να τον κανακέψεις, ναντονε βυζάξεις. Να του πουλήσεις switch pedal (SWITCH) 100 ευρώ, και να πεις είναι "πρίμιουμ", "οποία στιβαρότης!", "ανωτέρα αισθητική". Τι να πεις; Πάρε το ανώνυμο με 10 ευρώ που κάνει την ίδια δουλειά, έτσι κι αλλιώς δε σε βλέπει ο κόσμος τι πατάς στα λάιβ πάνω στο πατάρι; Τράβα στον συνεταιρισμό ηλεκτρολόγων και αγόρασε ένα διακόπτη; Αφού τα έχεις αγοράσει, τα πουλάς.

 

Γενικά το ριβιούινγκ είναι ένα φαινόμενο αξιοσημείωτο, και χωράνε συζήτηση οι ψυχολογικές προεκτάσεις του, (όπως και επίσης η έξαλλα εξωστρεφής φύση του εμπορίου τη σήμερον) αλλά πάλι καταλήγουμε στο ότι αν τα βίντεο ήταν μόνο ο εξοπλισμός που τρέχει από το 0:00 του βίντεο, μούγκα σε ένα καθημερινό δωμάτιο, κι ένας που ξέρει να το χειρίζεται, λάικ θα πατάγαμε τρεις τέσσερις ξενέρωτοι, κι εκεί ακόμα μπορεί να το ξεχνάγαμε.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φίλοι εξάχορδοι, έτσι από περιέργεια το ρωτάω... Έχει παίξει κάποιος σας με Victory, τι μέρος του λόγου είναι; 

Προσωπικά πριν δω το βίντεο αγνοούσα και την ύπαρξη τους...

 

'Έχουμε κάποια βιωματική άποψη;

Έχω παίξει με Cornford που υποτίθεται είναι η εταιρεία την οποία κληρονόμησε η Victory κι αυτό που μου έμεινε ως εντύπωση είναι ότι οικονομικό και boutique δεν μπαίνουν μαζι στη ίδια πρόταση.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ali, ειναι δυο διαφορετικα πραγματα, το reviewing ως αυτουσιο βιντεο-προιον του youtube, και το reviewing ως μερος του γενικοτερου promotion της καθε εταιριας πωλησης μουσικων οργανων.

 

 Στην πρωτη περιπτωση, μπορουμε να εχουμε ακομα και αρνητικες κριτικες, η εστω clickbait τιτλους αρνητικων κριτικων στο βωμο των views. Μπορουμε επισης να εχουμε οντως ενα σκετο δωματιο και καποιον να παιζει, διοτι υπαρχουν και αυτοι οι χρηστες του youtube ( π.χ. εγω 😆) που βγαζουν σπυρακια με τους μαλακες που βρισκουν αφορμη ενα μηχανημα για να μοστραρουν την σκατοφατσα τους.

 

 Οταν ομως μιλαμε για reviews που γινονται απο καταστηματα πωλησης μουσικων οργανων, ε τοτε ισχυουν αυτα που ειπες, και ακομα χειροτερα. Ολο αυτο το review, και ΟΛΑ αυτα τα review, παντα θα εχουν την εξης δομη ως στοχο και συμπερασμα: "Ναι παιδια, το ακριβοτερο ειναι ακριβοτερο γιατι ειναι ακριβο και ωραιο και μπλιμπλικατο, μα τι ωραιο που ειναι, αλλα και το φτηνο παιδια, αξιζει, ειναι τιμιο παιδια, μα τι ωραιο που ειναι." ΟΛΑ. Ανεξαιρετως ΟΛΑ.

 

 Να πουλησουν θελουν τα παιδια, να πουλησουν και τα ακριβα και τα φτηνα, και παντα σε αυτο το συμπερασμα θα καταληγουν. Τωρα, να το δεις το βιντεο για το χαβαλε, η ετσι για να παρεις μια ιδεα γιατι οχι, και σε μαγαζι irl να πας για  να δεις κατι θα ακουσεις και τον πωλητη, αν σου πιασει την κουβεντα δε θα του πεις "ουστ απο εδω τσιρακι της εταιριας" 😆

 

 Αλλα ξερεις οτι θα σου τα πει φουσκωμενα για να σε πεισει, η θα επρεπε να το ξερεις.

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου