Προς το περιεχόμενο

ΜΑΓΕΙΑ ιφλουεσιγκ (Andertons κ Victory)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η cornford εκτός από ένα οικονομικό μοντέλο ήταν πανάκριβη μπουτίκ handwired μάρκα.

 

Οπότε @kpeyos φαντάζομαι να μην έχεις παίξει με αυτόν κ να βγάζεις συμπεράσματα για την μάρκα...

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Η cornford εκτός από ένα οικονομικό μοντέλο ήταν πανάκριβη μπουτίκ handwired μάρκα.

 

Οπότε @kpeyos φαντάζομαι να μην έχεις παίξει με αυτόν κ να βγάζεις συμπεράσματα για την μάρκα...

Θυμάμαι ότι ήταν 1x12, τον είχε ο Κουρμπής γύρω στο 1000ρικο πριν καμιά δεκαετία (στο περίπου δε θυμάμαι ακριβώς) και ακουγόταν σαν Vox που τον έχεις βάλει μέσα σε χαρτόκουτο.

 

Αλλά ναι, δεν ισχυρίστηκα ότι έχω παίξει με πολλούς Cornford. Τώρα που το είπες μπήκα και είδα τιμές, όντως οι περισσότεροι ανήκουν στην ακριβή κατηγορία. Εσύ τους έχεις ακούσει από κοντά; Επίσης η Victory στο οικονομικό boutique δε θα έλεγες ότι ανήκει; Άρα ακόμη κι αν έχω ακούσει το πιο οικονομικό μοντέλο της Cornford, ίσως ΙΣΩΣ και να βγαίνει κάποιο έμμεσο συμπέρασμα για τους Victory. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyosΚινέζικος. Απέλπιδα προσπάθεια της Κορνφορντ αφού είχε φαληρισει να κάνει αρπαχτη.

 

Σαν να βγάζει η μπεντλεη ένα τελευταίο μοντέλο πριν κλείσει, φτηνιαρικο, στην Ινδία, να εκμεταλλευτεί τη δίψα όλων όσων τόσα χρόνια θέλανε μπεντλεη κ δεν μποραγανε 🤣

 

Οπότε δεν έχεις παίξει με Κορνφορντ. Δεν πιάνεται αυτός 🤪

 

Η Κορνφορντ ήταν πανάκριβα handwired British στυλ μηχανήματα που πολύ τα μνημονεύουν μέχρι κ σήμερα.

 

Η Victory έχει πιο πλήρη γκάμα, αρκετούς clean oriented αλλά φτάνει μέχρι μοντέρνο σούπερ hi gain. Μηχανήματα που να είναι καθαρή αναφορά στους κτηνώδεις κλασσικούς Κορνφορντ δεν έχει.

Ακόμα κ ο Κοτζεν που είχε μοντέλα κ με τις δύο μάρκες, αυτά έχουν διαφορές .

Πάλι καλά μηχανήματα. Πολύ πιο έξυπνα, ας το πω ανθρώπινα κ μοντέρνα στημένα όμως. Όχι αποκλειστικά κτήνη όπως η Κορνφορντ 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
45 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φίλοι εξάχορδοι, έτσι από περιέργεια το ρωτάω... Έχει παίξει κάποιος σας με Victory, τι μέρος του λόγου είναι; 

Προσωπικά πριν δω το βίντεο αγνοούσα και την ύπαρξη τους...

 

'Έχουμε κάποια βιωματική άποψη;

 

Είχα το Victory Kraken για 2 χρόνια. Hard rock/metal ενισχυτής με 2 κανάλια. Το πρώτο φάση JCM800, το δεύτερο 5150.

 

Δε μου αρέσουν οι παπαρολογίες "καλύτερο/χειρότερο", οπότε θα πω ότι ήταν ΜΑΚΡΑΝ ο αγαπημένος μου ενισχυτής. Τα βρήκα μαζί του από την πρώτη μέρα και κάθε φορά που τον άνοιγα χαιρόμουν φουλ.

 

50 watt λάμπα (6L6 η δική μου version) και λιγότερο από 8 κιλά. Ευλογία.

 

Δυστυχώς έπρεπε να τον πουλήσω για να μαζέψω φράγκα τότε που μετακόμιζα Ολλανδία. Μαζί με το Axe Fx είναι τα 2 κομμάτια gear που μετανιώνω πολύ που τα άφησα.

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1
  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
22 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

@kpeyosΚινέζικος. Απέλπιδα προσπάθεια της Κορνφορντ αφού είχε φαληρισει να κάνει αρπαχτη.

 

Σαν να βγάζει η μπεντλεη ένα τελευταίο μοντέλο πριν κλείσει, φτηνιαρικο, στην Ινδία, να εκμεταλλευτεί τη δίψα όλων όσων τόσα χρόνια θέλανε μπεντλεη κ δεν μποραγανε 🤣

 

Οπότε δεν έχεις παίξει με Κορνφορντ. Δεν πιάνεται αυτός .

Έμοιαζε πάντως πολύ με τον Hurricane, και θυμάμαι ότι ήταν εκεί στα 15-20 watt. Tώρα δεν έχω ασχοληθεί ενδελεχώς με την ιστορία του brand και δεν ξέρω αν είχε κάποιον παρεμφερή Κινέζικο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φίλοι εξάχορδοι, έτσι από περιέργεια το ρωτάω... Έχει παίξει κάποιος σας με Victory, τι μέρος του λόγου είναι; 

Προσωπικά πριν δω το βίντεο αγνοούσα και την ύπαρξη τους...

 

'Έχουμε κάποια βιωματική άποψη;

 

Φιλε 4χορδε (ενΙοτΕΣ και 5χορδε) και εδω ισχυει οτι ισχυει και στις κιθαρΑΙ και μπασα δηλ. "αν δεν γραφει πανω Fender (και δεφτερεΒοντοΣ: Gretsch,Rickenbacker,Gibson,Guild) ΠΕΤΑ το, ΔEN ΚΑΝΕΙ"  🤣  

 

Απλα ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΣ με "αν δεν γραφει πανω Fender (και δεφτερεΒοντοΣ: VOX,MARSHALL,HIWATT,ORANGΕ) και τα ΚΑΛΑ boutique αντιγραφα τους,   ΠΕΤΑ το, ΔEN ΚΑΝΕΙ"

 

ΟΛΑ handwired φυσικα (ή αντε να καΜω και λιγο.... πισω σε ΣΟΒΑΡΑ PCB με τις λυχνιες στο σασσι)

 

ετσι για να μη κουραζεσαι δηλαδης και προΒλιματιζεσε

 

🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos με ακριβούς Κορνφορντ έχω "παίξει" όταν ήμουν Αγγλία. Το βάζω σε εισαγωγικά επειδή ήταν δοκιμή σε καταστήματα κ όχι σε συνθήκες πολέμου.

Σε λαηβ τους έχω ακούσει κ ήταν σούπερ αλλά αυτό δε λέει κάτι

 

Ο φτηνός Κορνφορντ ήταν pcb κ κινέζικος, καμμία σχέση με βικτορυ που είναι κ made in uk  κ ή handwired ή συνδυασμός με ,pcb ,σε κάποια μέρη του. Οι βικτορυ έχουν τη φήμη στιβαρής κατασκευής κ καλης ποιότητας απ'όσο ξέρω . Πάλι μόνο σε μαγαζί έχω παίξει κ μάλιστα όχι τα μοντέλα που θέλω , θετική εντύπωση μου άφησαν .

 

 

 

@BillTrantos αν όταν λες για παπαρολογιες περί καλύτερου/χειρότερου αναφέρεσαι σ'εμενα , εγώ το λέω καθαρά από άποψη κατασκευής κ υλικών οπου υπάρχει αντικειμενικα καλύτερο χειρότερο. Αν δε φαίνεται ότι αναφέρονται εκεί τα λεγόμενα μου τότε ζητώ συγγνώμη κ το ξεκαθαρίζω τώρα. 

Που κ πάλι βέβαια δεν είπα πουθενά κακά λόγια για τη βικτορυ.

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, manosx είπε

"Ναι παιδια, το ακριβοτερο ειναι ακριβοτερο γιατι ειναι ακριβο και ωραιο και μπλιμπλικατο, μα τι ωραιο που ειναι, αλλα και το φτηνο παιδια, αξιζει, ειναι τιμιο παιδια, μα τι ωραιο που ειναι." ΟΛΑ. Ανεξαιρετως ΟΛΑ.

Ρε συ μάνο πόσο δίκιο έχεις. Κι αυτό με βάζει σε σκέψεις μερικές φορές, που οκ δεν είναι του παρόντος (α του βρασίδα είναι το θέμα, γράψε λάθος).

 

Μου λείπει μερικές φορές αυτό με τις φυλές του παρελθόντος. Πάρε τον @Freedom, π.χ. Θα μπει στο θρεντ, θα σου πει ΠΑΡΡΚΕΕΕΡ ΡΕ Μ#$@%ΙΑΑΑΑΑ ΝΙΙΑ ΝΙΑΑ ΝΙΑ και θα την κάνει. Τι πιο όμορφο. Θα περίμενε κανείς ότι ο λευτεριάς είναι μονόχνωτος, μισαλλόδοξος, ότι δεν ξέρει ότι υπάρχουν άλλες γκιτάρες. Νομίζω ότι το γνωρίζει πολύ καλά ότι υπάρχουν, όπως και το τι ακριβώς κάνουν. Απλά ρε φίλε, έχει ΓΚΑΒΛΑ. Πώς να το κάνουμε. Ξέρει τι θέλει. Αααααποτηνάλλη, ο μέσος όρος, κι εγώ μαζί, τείνουμε να εκτιμούμε πολύ τη σφαιρικότητα των απόψεων ως δείγμα καλλιέργειας και ευφυίας, τη χαρμολύπη του να τρως πιτόγυρο και να βλαστημάς μεν το σουβλατζή που του είπες χωρίς κρεμμύδι και σου έβαλε, ενώ ταυτόχρονα να πενθείς για την πείνα στην αφρική. Γινόμαστε κι εμείς, και σκεφτόμαστε λίγο, σαν τέτοιοι έμπορες. Σύμφωνοι, η σακαράκα το ποδήλατο καλή, και τι μεγάλη ρόδα, και πόσο ίσια πάει λόγω της μάζας του (που p=mv), αλλά και το πιναρέλλο το κάρμπον χρειάζεται, και το σιμάνο το χειριστήριο το Ultegra, και όλα καλά σε αυτό τον κόσμο, και τα SRAM δηλαδή τα χειριστήρια άριστα είναι, κτπ κτπ.. άρα όλα καλά είναι, άρα όλα θα μπορούσα να τα έχω, άρα γιατί να μην τα θέλω όλα, άρα τα θέλω όλα.

 

Κι ενώ το φιλτράρισμα πλέον γίνεται από πολύυυ χαμηλά, π.χ. θα βγει μια τσιν τσον εταιρεία ανώνυμη, θα κάνει 5 βήματα, θα βγάλει κάτι mesh pads κι έναν εγκέφαλο, χρόνο δε θα προλάβει να κλείσει, θα βγει η Alesis μέσω της Inmusic και θα πει "Ωπ! Τιιιι έχουμε εδώ; κοντρολλεράκι-κοντρολλεράκι καινούργιο; Έλα παιδί μου να σε αγοράσω!" "Μα δε θέλω, θέλω να δοκι..." "Α θέλει παραπάνω ο πένητας, φέρτε του δυο βαλίτσος ντόλαρς ακόμα" "Όχι, αλήθεια, σκεφτόμουν να..." "Φέρτε άλλες δύο" "Ε αφού επιμένετε, ας δοκιμάσει και κανας νεότερος.", εμείς καθόμαστε και λέμε ωραίο και το ένα, ωραίο και το άλλο, όλα έχουν τη χάρη τους, ενώ όλη η προσφορά είναι προσχεδιασμένη και αρκετά ελεγχόμενη. Θα πάρεις το κοντρόλλερ φέτος, στο εξάμηνο θα βγει 2 φορές καλύτερο και θα λες εγώ γιατί το πήρα τότε; Αλλά επειδή στους 6 μήνες θα έχει χαλάσει το άλλο, θα πεις πάμε για φρέσκα μωρέ, τι τα θες όλα αναλώσιμα είναι αυτά.

 

Αυτά είναι όλα καλά αν έχεις άπειρους πόρους. Αλλά κάτι έχει πάρει το αυτί μου τώρα τελευταία, κάτι για εξοικονόμηση, πόρων λέει, ενέργειας, κάτι για το περιβάλλον, αλλά είναι όλα θολά. Μπορεί να τα είδα στον ύπνο μου και να μπερδεύτηκα. Είμαι και αφηρημένος γενικά. Αλλά μας φαίνεται φυσιολογικό όλο αυτό. Ότι έτσι γίνονται τα πράγματα.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

στην Tama

 

Ρε ΜΙΣΟΣ με την ΤΑΜΑ .....🤣  μαμω τα τυμπανα φτιαχνουν ρε συ σε ολα τα Price points γιατι τραβας τετοιο ζορι μαζι τους? 🤣 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

@BillTrantos αν όταν λες για παπαρολογιες περί καλύτερου/χειρότερου αναφέρεσαι σ'εμενα , εγώ το λέω καθαρά από άποψη κατασκευής κ υλικών κ εκεί συγγνώμη αλλά υπάρχει αντικειμενικα καλύτερο χειρότερο. Αν δε φαίνεται ότι αναφέρονται εκεί τα λεγόμενα μου τότε ζητώ συγγνώμη κ το ξεκαθαρίζω τώρα. 

Που κ πάλι βέβαια δεν είπα πουθενά κακά λόγια για τη βικτορυ.

Όχι ρε συ, παρεξήγηση. Δεν το είπα για σένα, για κανέναν βασικά.

 

Το είπα γιατί δεν ήθελα να πω “είναι ο καλύτερος ενισχυτής που έχω παίξει”, αυτό θεωρώ παπαρολογια.

 

Καμια σύνδεση με ο,τι έχεις πει, στην τελική δε τσιμπάω μισθό από την Victory, θα σας το έλεγα 😂

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου