Προς το περιεχόμενο

Roger Waters - Time


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε γνώριζα το παρασκήνιο που ανέφερε ο @Jazzjoker. Τι να πω... θα ήταν πολύ πιο αξιέπαινο να ακούγαμε ένα νέο δίσκο ή τουλάχιστον μια σειρά από singles όπως επιβάλει η νέα μόδα, και να άφηνε το παρελθόν και τα έργα αυτού στο χρονικό πλαίσιο που ανήκουν.  Δεν ξέρω τι προσδοκά ο Waters απο αυτή τη σειρά ενεργειών και έχοντας ως δεδομένο ότι υπάρχει και παρελθόν δικαστικού αγώνα με τους υπόλοιπους που έχουν μείνει. Θεωρώ ότι η υστεροφημία του ως συνθέτης-στιχουργός είναι δεδομένη και στο βάθρο που της αξίζει. Αλλά μια ακόμα εκδοχή του έργου του σαν "επανεπίσκεψη" στα 80 είναι μάλλον περιττή για το ακροατήριο.

 

Ωστόσο κρατάω μικρό καλάθι γιατι στα 80 δεν ξέρω τι επιπέδου καλλιτεχνικές προσδοκίες μπορούμε να έχουμε από κάποιον, όσο καλή και να είναι η διανοητική και φυσική του κατάσταση (εν προκειμένω εξαιρετικές). Μακάρι να μας διαψεύσει κάπως. Αλλά θέλω να πιστεύω ότι η συνεχής παρέμβασή του στην πολιτική φανερώνει ότι μάλλον είναι άοκνος και τα ενδιαφέροντά του ενεργά. Ωστόσο είχαμε πιο κοντινά παραδείγματα καλλιτεχνών πιο ενεργών στον πολιτικό λόγο παρά στη μουσική.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει κάποια μπιτσόμπαρα ή ανοικτές καφετέριες που παίζουν πασίγνωστα ροκ κομμάτια σε chill out εκτελέσεις

 

(χρόνια πολλά στον Waters παρεπιπτόντως που γίνεται 80 χρονών σήμερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grey είπε

Άκουσα και τις δύο εκτελέσεις για πρώτη φορά.

Κάτσε για να καταλάβω, εννοείς ότι δεν είχες ποτέ ξανακούσει το "Time" των Floyd, ή ότι δεν είχες ποτέ ξανακούσει τις δύο διασκευές του στα "Money" & "Time"?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Κάτσε για να καταλάβω, εννοείς ότι δεν είχες ποτέ ξανακούσει το "Time" των Floyd, ή ότι δεν είχες ποτέ ξανακούσει τις δύο διασκευές του στα "Money" & "Time"?

Ήμουν σαφής νομίζω.Ναι,δεν είχα ξανακούσει ποτέ το "Τime" των Floyd.Για την ακρίβεια,έχω ακούσει ελάχιστα από τη δισκογραφία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grey είπε

Ναι,δεν είχα ξανακούσει ποτέ το "Τime" των Floyd.Για την ακρίβεια,έχω ακούσει ελάχιστα από τη δισκογραφία τους.

Μου ακούγεται πραγματικά απίστευτο να υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν ακούσει ποτέ, έστω και τυχαία, το "Time" ή το "Money", μια και αυτά τα κομμάτια (και πολλά άλλα) έχουν ακουστεί -και συνεχίζουν να ακούγονται- κυριολεκτικά παντού.🤔  

Τέλος πάντων, δεν τρέχει και τίποτα, απλώς είναι αρκετά περίεργο και πολύ σπάνιο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μου ακούγεται πραγματικά απίστευτο να υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν ακούσει ποτέ, έστω και τυχαία, το "Time" ή το "Money", μια και αυτά τα κομμάτια (και πολλά άλλα) έχουν ακουστεί -και συνεχίζουν να ακούγονται- κυριολεκτικά παντού.🤔  

 

Δεν μπορώ να βρίσκομαι παντού.😄

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grey είπε

Δεν μπορώ να βρίσκομαι παντού.😄

Ίσως βρίσκεσαι στα λάθος μέρη τις λάθος στιγμές...🤔 Anyway, συγχωρείσαι...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Ίσως βρίσκεσαι στα λάθος μέρη τις λάθος στιγμές..

 

Σκέψου Κώστα να μην είχε ακούσει το smoke on the water, το hotel california, το stairway to heaven, το paranoid, και το "να μ' αγαπάς".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Σκέψου Κώστα να μην είχε ακούσει το smoke on the water, το hotel california, το stairway to heaven, το paranoid, και το "να μ' αγαπάς".

 

Δεν με εκφράζουν αυτά τα πράγματα...Ποτέ δεν με βόλεψε να καπνίσω πάνω σε νερό,πάντα ήμουν της κατασκήνωσης,δεν είμαι θρησκευόμενος και θεωρώ χαζό το να ζητάς από κάποιον να σ'αγαπάει.

 

Παρανοϊκός όμως σίγουρα είμαι γι' αυτό και μπορώ να κάνω τίιν-τίιν-τίιν-τίριριρίν-τίριριρίν.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, fusiongtr said:

 

Σκέψου Κώστα να μην είχε ακούσει το smoke on the water, το hotel california, το stairway to heaven, το paranoid, και το "να μ' αγαπάς".

 

To Να μ' αγαπάς το έχω ακούσει... το έχει τραγουδήσει ο Στέλιος Ρόκος. Τα άλλα όχι. Τραγούδια του Ρόκου είναι και αυτά;

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου