Προς το περιεχόμενο

Native Instruments Komplete Kontrol S MK3


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Στάθης Π. είπε

Παρε το montage, δε θα χρειαζεσαι λαπτοπ (ουτε ΝΙ kontrol)😁

Μου τη βάρεσε και γράφω μουσική τώρα με τα VST μου και τo V-Synth μου, αυτό που γράφω τώρα δεν βγαίνει με το Montage,, ήδη έχει τουλάχιστο 3 ήχους που το Montage με καμία "μηχανή σύνθεσης" που έχει πάνω δεν μπορεί να τους αναπαράγει. Αν το τελειώσω θα το ανεβάσω στο Noiz, θα υποδείξω τους ήχους και άμα ένας που έχει το Montage τους αναπαράγει ακριβώς με το ίδιο παίξιμο και ηχόχρωμα κατά τη διάρκειά του, θα του δώσω 1000 ευρώ μετρητά χαχαχαχαχαχαχαχαχχααχ🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

πικαρισμα

Τι είναι αυτό? Κανα plugin?

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμα βιντεάκι που ας πούμε ξεχώρισα, λέει αρκετά και το δείχνει και λίγο στην πράξη όσο αφορά το integration με το software.  Η έκδοση με τα 88 πλήκτρα. Enjoy!🙏 Ι love it! ❤️

 

 

 

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

όσο αφορά το integration με το software

Το είδα αποσπασματικά . Φαίνεται πως έχουν εστιάσει την προσοχή τους αποκλειστικά σε αυτόν τον τομέα, intergration με το komplete πιο συγκεκριμενα, αντε και και με vst . Σε αυτόν τον τομέα πιθανό να πετάει. Το jog wheel φαίνεται πολύ βολικό και ξεχωριστό. Όπως είχα αναφέρει κ γω, ο παρουσιαστής λέει κάποια πραγματάκια περι περιορισμού των physical controllers, αναφέρει πως θα περίμενε να δει τα pads του machine εκει επάνω, θα ήταν πολύ βολικό , ή κάποια faders.  Σε αυτην την τιμή πιστεύω ειναι λογικό να τα περιμένει κανείς. Ξεχώρισα όμως που λέει πως το mk2 έχει integration και για το maschine... τι εννοεί ο ποιητής ; Το mk3 δε θα έχει; Αφήνει και κάποιες αιχμές οτι τα plugins του ableton δεν είναι integrated (ακόμα τουλάχιστον). Αφού το έχουν προσανατολίσει προς αυτό το κομμάτι, πιστεύω δεν πρεπει να τους ξεφύγει τίποτα... Αφήνει και μία άλλη αιχμή, πως το software integration του mk2 είναι και αυτό αρκετά ικανοποιητικό.

Θα έλεγα να το ξεκοκαλίσεις πρωτού το αγοράσεις φίλτατε 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Το είδα αποσπασματικά . Φαίνεται πως έχουν εστιάσει την προσοχή τους αποκλειστικά σε αυτόν τον τομέα, intergration με το komplete πιο συγκεκριμενα, αντε και και με vst . Σε αυτόν τον τομέα πιθανό να πετάει. Το jog wheel φαίνεται πολύ βολικό και ξεχωριστό. Όπως είχα αναφέρει κ γω, ο παρουσιαστής λέει κάποια πραγματάκια περι περιορισμού των physical controllers, αναφέρει πως θα περίμενε να δει τα pads του machine εκει επάνω, θα ήταν πολύ βολικό , ή κάποια faders.  Σε αυτην την τιμή πιστεύω ειναι λογικό να τα περιμένει κανείς. Ξεχώρισα όμως που λέει πως το mk2 έχει integration και για το maschine... τι εννοεί ο ποιητής ; Το mk3 δε θα έχει; Αφήνει και κάποιες αιχμές οτι τα plugins του ableton δεν είναι integrated (ακόμα τουλάχιστον). Αφού το έχουν προσανατολίσει προς αυτό το κομμάτι, πιστεύω δεν πρεπει να τους ξεφύγει τίποτα... Αφήνει και μία άλλη αιχμή, πως το software integration του mk2 είναι και αυτό αρκετά ικανοποιητικό.

Θα έλεγα να το ξεκοκαλίσεις πρωτού το αγοράσεις φίλτατε 🙂

νομίζω πως o έλεγχος του maschine software θα είναι δεδομένος.

 Τώρα αν έβαζαν περισσότερα στοιχεία του Maschine Kontrol τότε θα του έδιναν λειτουργίες που θα απέτρεπαν τον χρήστη του Komplete Kontrol να ........ πάρει και το άλλο Kontrol.

 Αυτή η προσθήκη και η touch oθόνη ίσως θα είναι στο ....... Komplete TOTAL Kontrol MK1

 

 για το Ableton θα βγάλουν στο μέλλον, δεν νομίζω να το αφήσουν στην απόξω διότι αφού διαφημίζουν το integration με όλα τα δημοφιλή DAW.

 

 Εχθές πριν κοιμηθώ άνοιξα το Komplete Software και έπαιζα με τους ήχους διαλέγοντάς τους μάλιστα από το V-Synth αφού δέχεται MIDI CC (δεν θυμάμαι αν δέχεται και SYSEX, και τώρα δεν το ανοίγω)  τουλάχιστο για το scroll των ήχων γιατί υπάρχει integration με το Novation Zero μου για τα plug ins που ανοίγω, όλα τα plugin instrument και effects μου ελέγχονται μέσω του Automap με presets αλλά και ότι custom ρύθμιση γουστάρω μέσω learn

 

 Δηλαδή με αυτά που έχω δεν το χρειάζομαι, κάνω τη δουλειά μου με το Komplete Kontrol Software με αυτά που έχω,  αλλά θα ήθελα να το έχω γιατί ..... του πάει όπως έχω πει.

Επίσης αυτό που με χαλάει είναι τα wheels γιατί είμαι συνηθισμένος/εθισμένος😀 στο joystick αν και χρειάζεται στα VST το modulation wheel που δεν έχω και συνήθως το αναθέτω σε κάτι άλλο.

 

 Μαλακία που το Novation Zero δεν έχει wheels, θα έπρεπε να του βάλουν κάτι, έστω και ενα μικρο joystick που διαθέτει η πληκτροφόρος έκδοση των SL. Μεγάλη απώλεια για κάτι που τότε άξιζε χωρίς πλήκτρα 200 ευρώ (το ΜΚΙΙ)

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

https://fb.watch/nMKkybAWh6/

 

Τι βλέπουν τα μάτια μου. 😲

Παίζει ο Θεός με το KOMPLETE ΚΟΝΤROL και ας είναι το προηγούμενο? 

 

Ο ΘΕΟΣ ΕΊΝΑΙ ΜΕΓΆΛΟΣ!!!! 

ΚΟMPLETE!!!! 

ΘΑΎΜΑ!!!!! 

ΘΡΗΣΚΕΊΑ!!!!!! 

 Χαχαχαχαχαχα 😂😂😂

 

Και το V-synth XT είναι εκεί? Μαζί? 🌈🌈🌈🌈🌈

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί έχουν παίξει φίλε cos , λογικό μου φαίνεται, μπορεί να τα λιμπιζόμαστε εμείς που είμαστε ερασιτέχνες αλλά προορίσονται κυρίως για επαγγελματίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Πολλοί έχουν παίξει φίλε cos , λογικό μου φαίνεται, μπορεί να τα λιμπιζόμαστε εμείς που είμαστε ερασιτέχνες αλλά προορίσονται κυρίως για επαγγελματίες

Όλοι οι ερασιτέχνες όχι μονο λιμπίζονται αλλα και διαθέτουν επαγγελματικό εξοπλισμό για τα χόμπι τους. Και αθλήματα που έκανα, επαγγελματικό εξοπλισμό έπαιρνα και εγώ και όλοι το θέλω πάρτο μου 😃

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου