Προς το περιεχόμενο

Roland GAIA 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

Η ισχύς και όλο το τεχνικό μπακράου είναι για εμένα ψιλά γράμματα που έρχονται δευτερότριτα. Το καλύτερο συνθ για εμένα είναι το σύνθ που είναι:

1) Σκέτο τρακτέρ. Όχι ένα τρακτέρ μέσα σε ένα διαστημόπλοιο.

2) Αβέρτα cntrollers. Ροδάκια, joystiks, aftertouch, timetrip pads, ribbons, knobs, sliders, macros, d-beams, usb κοντοσούβλια, the works.

3) Να μην ψάχνω. Όλα εδώ μπροστά μου. το γνωστό knob per function, αλλά όχι με πολλαπλά functions..

4) Χαρακτήρας στον ήχο. Μόνο το Virus ακούγεται σαν Virus, μόνο το hydrasynth ακούγεται σαν hydrasynth κλπ. Όχι generic ηχόχρωμα.

5) Να θέλω να το ακουμπήσω at first sight. Είναι πολύ λίγα τα συνθ που το έχουν καταφέρει αυτό το, σχεδόν λιμπιντικό, request απο μεριάς μου. Και έχουν υπάρξει και μερικά που το ικανοποιούσαν αυτό, αλλά δεν είχαν να μου πούν τίποτε άλλο.

Εν κατακλείδι, το μόνο συνθ που κάπως τα παντρεύει όλα αυτά και θα με ικανοποιούσε απόλυτα να έχω κι ας μην είχα τίποτα άλλο, είναι το Solaris του John Bowen. Αλλά επειδή έχει αστρονομική τιμή, φτιάχνω το παζλ του τέλειου συνθ με αυτά που έχω και προανέφερα. Τα workstations είναι έτοιμα παζλ, αλλά τα κομμάτια τους δεν φτιάχνουν το τελικό προϊόν που ψάχνω και που θα ικανοποιήσει όλα τα παραπάνω. Για εμένα.

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Η ισχύς και όλο το τεχνικό μπακράου είναι για εμένα ψιλά γράμματα που έρχονται δευτερότριτα. Το καλύτερο συνθ για εμένα είναι το σύνθ που είναι:

1) Σκέτο τρακτέρ. Όχι ένα τρακτέρ μέσα σε ένα διαστημόπλοιο.

2) Αβέρτα cntrollers. Ροδάκια, joystiks, aftertouch, timetrip pads, ribbons, knobs, sliders, macros, d-beams, usb κοντοσούβλια, the works.

3) Να μην ψάχνω. Όλα εδώ μπροστά μου. το γνωστό knob per function, αλλά όχι με πολλαπλά functions..

4) Χαρακτήρας στον ήχο. Μόνο το Virus ακούγεται σαν Virus, μόνο το hydrasynth ακούγεται σαν hydrasynth κλπ. Όχι generic ηχόχρωμα.

5) Να θέλω να το ακουμπήσω at first sight. Είναι πολύ λίγα τα συνθ που το έχουν καταφέρει αυτό το, σχεδόν λιμπιντικό, request απο μεριάς μου. Και έχουν υπάρξει και μερικά που το ικανοποιούσαν αυτό, αλλά δεν είχαν να μου πούν τίποτε άλλο.

Εν κατακλείδι, το μόνο συνθ που κάπως τα παντρεύει όλα αυτά και θα με ικανοποιούσε απόλυτα να έχω κι ας μην είχα τίποτα άλλο, είναι το Solaris του John Bowen. Αλλά επειδή έχει αστρονομική τιμή, φτιάχνω το παζλ του τέλειου συνθ με αυτά που έχω και προανέφερα. Τα workstations είναι έτοιμα παζλ, αλλά τα κομμάτια τους δεν φτιάχνουν το τελικό προϊόν που ψάχνω και που θα ικανοποιήσει όλα τα παραπάνω. Για εμένα.

εγώ θα συμφωνήσω φυσικά σε όλα αυτά γιατί έτσι είναι, απλά πιστεύω πως το MONTAGE και το MODX είναι όντως στον προσανατολισμό του SYNTHESIZER και ακόμα και έτσι πλασάρονται από την ίδια την εταιρεία, γιατί φέρουν προς τη δόμηση του quote σου με έμφαση στο συνδυασμό των πολύ καλών και αναλυτικών "μηχανών σύνθεσης" που διαθέτει και το πως αυτές συνδέονται. Και αυτό και το ROLAND είναι πρώτα συνθεσάιζερ και μετά workstations γιατί έχουν φυσικά και τη δυνατότητα console/sequencing με πλήρεις υπερδυνατότητες στη μουσική παραγωγή, ιδιαίτερα το yamaha που έχει όλο αυτό το software και hardware integration με DAW

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο, δεν ενδιαφέρει κάποιον τι είναι "καλύτερο synth" για σένα, για μένα, για τον δίπλα, τον παραδίπλα και τον από πίσω. Μην μπερδεύουμε τα γούστα και τις ανάγκες μας με τα "ψυχρά" αντικειμενικά γεγονότα. Καλά κάνεις βέβαια και τονίζεις το "για μένα", αλλά αν αρχίσουμε τα "για μένα" η μπάλα χάθηκε.

Και για μένα το Olivetti Prodest PC1 μου που τρέχει στα...8Mhz  και έχει 512KB RAM είναι το καλύτερο pc όλων των εποχών. Αλλά η Πραγματικότητα χέστηκε -ως συνήθως- για το τι εγώ θεωρώ ως καλύτερο pc.😄 

 

28 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Χαρακτήρας στον ήχο. Μόνο το Virus ακούγεται σαν Virus, μόνο το hydrasynth ακούγεται σαν hydrasynth κλπ. Όχι generic ηχόχρωμα.

΄Ένα Montage φυσικά  και μπορεί άνετα να ακουστεί "generic", όπως και όλα τα workstations. Πέρα όμως από τους generic ήχους που έχουν φτιαχτεί για να υποστηρίξουν generic ανάγκες κ' καταστάσεις, οι ήχοι αυτοί αποτελούν ένα απειροελάχιστο ποσοστό των μη-generic ήχων που μπορούν να δημιουργηθούν. Εκεί να δεις "χαρακτήρα", totally unique χαρακτήρα που ούτε στα πιο τρελά όνειρα της συντριπτικής πλειονότητας των synths δεν μπορεί να βρεθεί.

Αν θες "χαρακτήρα" στο -όποιο- synth σου, πάτα το EDIT. Όλα ανεξαιρέτως τα synths έχουν χαρακτήρα, απλά μερικά από αυτά, τα "διαστημόπλοια", διαθέτουν ένα πλήθος χαρακτήρων. Και αυτό τα κατατάσσει στην κορυφή της αλυσίδας.image.gif.4005292791db278c2d5090cd3188a37b.gif

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αν θες "χαρακτήρα" στο -όποιο- synth σου, πάτα το EDIT.

Με 40.000 ήχους που λέει ο λόγος που έχουν φτιάξει επαγγελματίες του είδους και συνοδεύουν τα preset του Montage πόσο χαρακτήρα να του δώσω εγώ άμα το πάρω διαφορετικό άμα πατήσω το EDIT.

 Αφού είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ🤣

 

 Εγώ βλέπω έναν που πουλάει ήχους για το V-Synth π.χ. και εκεί που νομίζω πως το ξέρω το όργανο, ξενερώνω🤣

 

 Πάντως επίσης καταλαβαίνω τι εννοεί και ο Πάνος με το ηχόχρωμα.

 Και εσύ με τα εκατοντάδες 🤣 συνθ που έχουν περάσει από τα χέρια σου, τα περισσότερα αναγνωρίζονται όσο και edit να τους κάνεις γιατί μέσω της δομής τους, όσο μάστερ και να είσαι στη διαμόρφωση και τη δημιουργία ήχου, η δομή των φίλτρων και των effects σε αυτά δεν είναι τόσο modular πάντα, έχει κάποια πράγματα που οδηγούν κάπου που αναγνωρίζεται γι αυτό και το Virus και άλλα τα ξεχωρίζει κάποιος.

 

Εγώ το V-Synth π.χ. θα το καταλάβω και ας πέσω στον καλύτερο προγραμματιστεί, αρκεί να ακούσω κάτι που συνδυάζει τα ιδιαίτεραι φίλτρα και effect του και θα καταλάβω, όχι πάντα, αλλά θα το κάνω, όλοι μας έτσι κάνουμε.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Καλά κάνεις βέβαια και τονίζεις το "για μένα", αλλά αν αρχίσουμε τα "για μένα" η μπάλα χάθηκε.

Αν θυμάσαι, το αρχικό μου σχόλιο ήταν "Δεεεεν ασχολούμαι με workstations, δε μου λένε τίποτα πιά." που σε έκανε να διαμαρτυρηθείς. Αυτό το σχόλιό μου αιτιολογώ τόση ώρα με τα bold και τις υπογραμμίσεις. Για να δείξω οτι δεν έχω καμμιά διάθεση να ακυρώσω τις επιλογές άλλων ανθρώπων, αλλά να υπερασπιστώ τις δικές μου. Τίποτα άλλο. Κι όταν λέω για χαρακτήρα εννοώ χροιά του οργάνου συνολικά, οχι τους ήχους καθαυτούς. Το "για μένα" είναι για εμένα η εύρεση της μπάλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Και εσύ με τα εκατοντάδες 🤣 συνθ που έχουν περάσει από τα χέρια σου, τα περισσότερα αναγνωρίζονται όσο και edit να τους κάνεις γιατί μέσω της δομής τους, όσο μάστερ και να είσαι στη διαμόρφωση και τη δημιουργία ήχου, η δομή των φίλτρων και των effects σε αυτά δεν είναι τόσο modular πάντα, έχει κάποια πράγματα που οδηγούν κάπου που αναγνωρίζεται γι αυτό και το Virus και άλλα τα ξεχωρίζει κάποιος.

Δύσκολο. Όσο ανεβαίνουν οι δυνατότητες δημιουργίας νέου ήχου σε ένα synth, τόσο πιο δύσκολά μπορεί να αναγνωριστεί ο "χαρακτήρας/χροιά" του, κι αυτό γιατί το synth παύει πλέον να έχει μία χαρακτηριστική χροιά. Το Minimoog έχει αναγνωρίσιμη χροιά για παράδειγμα, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί σαν synth έχει καρα-basic δυνατότητες δημιουργίας νέων ήχων. 10-20 ήχους μπορεί να δημιουργήσει, τους έχουμε ακούσει και φάει στη μάπα για δεκαετίες. Έχει αναγνωρίσιμο χαρακτήρα λοιπόν, οκ. Και? Αν θέλουμε αναγνωρίσιμο χαρακτήρα δεν αγοράζουμε synths, πάμε και αγοράζουμε ακουστική κιθάρα/κλαρίνο/σαξ/πιάνο και τέλος.😌

 

Ρίξτε ένα αυτί στα παρακάτω patches και πείτε αν μπορείτε να αναγνωρίσετε ποια synths παίζουν.

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως σε επιπεδο hardware, ακομα και ξεχωριστα τα στοιχεια του montage ειναι δυνατα. Δηλαδη και η sample μηχανη ειναι απο τις δυνατοτερες hardware, και η FM ειναι δυνατη, ενω η virtual analog εχει και αυτη ψωμι οπως φαινεται.

 

 Και βεβαια οταν τα κανεις integrate ολα μαζι, τοτε θα βγουν και δυνατοι ηχοι.

 

 Τωρα, αν καποιος ηταν PCακιας, θα μπορουσα να καταλαβω το να μην πολυτρελαινεται. Αλλα πως γινεται ρε Πανο να εχεις περι πολλου το Triton π.χ. και να θεωρεις το montage μπας κλας, αυτο δεν μπορω να το καταλαβω 😆

 

 Τα πραγματικα one knob per function synth, δεν μπορουν να εχουν τις δυνατοτητες του montage. Ακομα και το virus εχει μενου και διπλες λειτουργιες, διαολε ακομα και τα nord εχουν.

 

 Παντως καταλαβαινω τι λες. Η γοητεια του montage ειναι το ποσα πραγματα μπορει να καλυψει μονο του. Αν ομως καποιος εχει ηδη ενα συνολο απο synthesizer, και ειδικα αν δεν τον ενδιαφερουν οι sampled και οι FM ηχοι, τοτε οντως δεν εχει να του δωσει κατι το montage. Η virtual analog μηχανη του δεν πολυκλανει μπροστα στο virus, wavetable και τετοια που εχει το hydrasynth δεν εχει, ε, καταλαβαινω τη λογικη σου.

 

 Αλλα αν επεφτε στα δικα μου χερια, θα σου εφτιαχνα κατι πατσες θανατηφορες και θα αλλαζες γνωμη 😆. Εχει τρομερο modulation συστημα, εχει πλεον και virtual analog, σηκωνει πολυ πραγμα. Ευτυχως ειμαι PCακιας και μπορω να τα κανω αυτα ηδη, αλλιως θα ειχα ξεπαραδιαστει 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δύσκολο. Όσο ανεβαίνουν οι δυνατότητες δημιουργίας νέου ήχου σε ένα synth, τόσο πιο δύσκολά μπορεί να αναγνωριστεί ο "χαρακτήρας/χροιά" του, κι αυτό γιατί το synth παύει πλέον να έχει μία χαρακτηριστική χροιά. Το Minimoog έχει αναγνωρίσιμη χροιά για παράδειγμα, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί σαν synth έχει καρα-basic δυνατότητες δημιουργίας νέων ήχων. 10-20 ήχους μπορεί να δημιουργήσει, τους έχουμε ακούσει και φάει στη μάπα για δεκαετίες. Έχει αναγνωρίσιμο χαρακτήρα λοιπόν, οκ. Και? Αν θέλουμε αναγνωρίσιμο χαρακτήρα δεν αγοράζουμε synths, πάμε και αγοράζουμε ακουστική κιθάρα/κλαρίνο/σαξ/πιάνο και τέλος.😌

 

Ρίξτε ένα αυτί στα παρακάτω patches και πείτε αν μπορείτε να αναγνωρίσετε ποια synths παίζουν.

 

 

άμα τα είχα θα τα αναγνώριζα🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

άμα τα είχα θα τα αναγνώριζα🤣

Δεν χρειάζεται να τα έχεις ρε συ, κάπου μπορεί να τα έχεις ακούσει. Δηλαδή δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ένα Minimoog επειδή δεν είχες ποτέ σου ένα? Όλοι μπορούμε να αναγνωρίσουμε το αγαπημένο μας Minimoog.:classic_love:🥰😊😍😘

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Δεν χρειάζεται να τα έχεις ρε συ, κάπου μπορεί να τα έχεις ακούσει. Δηλαδή δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ένα Minimoog επειδή δεν είχες ποτέ σου ένα? Όλοι μπορούμε να αναγνωρίσουμε το αγαπημένο μας Minimoog.:classic_love:🥰😊😍😘

Το ακούω.

 Να σου πω την αλήθεια προτιμώ να απολαμβάνω τον ήχο παρά να σκέφτομαι τι είναι γιατί δεν πρόκειται και να το βρώ και θα με πιάσει ψύχωση με την κούραση που έχω😃

 Να βάζεις να ακούμε να χαλαρώνουμε, καλύτερα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου