Προς το περιεχόμενο

Roland GAIA 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

Ε καλά, δε θα το έπαιρνα με τίποτα, απλώς ρωτάω για να δώ σε τί φάση βρίσκεται η Roland εν έτει 2023. Αν είναι δλδ το ίδιο απογοητευτική όσο την θυμάμαι απο την τελευταία φορά που ασχολήθηκα μαζί της.

(η τελευταία φορά που ασχολήθηκα ήταν όταν έβγαζε τα Juno X / Jupiter X / System 8. Όλα θα μπορούσανε να είναι σούπερ αλλά τελικά ήταν σούπες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ε καλά, δε θα το έπαιρνα με τίποτα, απλώς ρωτάω για να δώ σε τί φάση βρίσκεται η Roland εν έτει 2023.

Στο Fantom βρίσκεται η Roland, που αλλού? Και είναι πολύ καλό. 

 

image.thumb.png.d15bfb9f94465487ba3d99d4e1b22fad.png

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Δεεεεν ασχολούμαι με workstations, δε μου λένε τίποτα πιά.

Τι θα πει "Δεεεεν ασχολούμαι με workstations"? ωρέ Πάνο? Τα workstations  είναi πρώτα και κύρια synthesizers, το ότι κουβαλάνε και κάποια εξτραδάκια ποιον πειράζει? Καλώς ή κακώς, μερικές από τις καλύτερες synth engines της εποχής μας βρίσκονται μέσα σε workstations. H Yamaha έχει να κυκλοφορήσει "σκέτο" synth εδώ και σχεδόν 25 χρόνια, τι να κάνουμε τώρα? θα απορρίψουμε το mega-synth Montage Μ επειδή τυγχάνει να είναι και workstation? E όι δα...😎

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Μου αρέσει το Access Virus. Μου αρέσει το HydraSynth. Μου αρέσει το DeepMind 12. Και κανένας απο τους Big3 (Korg, Yamaha, Roland) δεν έβγαλε κάτι κοντά σε αυτά ούτε μία φορά, τα τελευταία 20 χρόνια. Μόνο το Prologue άξιζε και πλησίαζε σε αυτό που ψάχνω, αλλά οι ίδιοι το ξηλώσανε στη διετία, δεν το πρόλαβα. Βγάζουνε συνέχεια workstations άχρωμα, χωρίς χαρακτήρα στον ήχο τους, θεάκριβα και εν τέλει αδιάφορα για εμένα. Απο την Roland πχ, εγώ θα περίμενα να βγάλει κάτι σαν το DeepMind. Δεν το έκανε. Απο την Yamaha θα ήθελα να βγάλει κάτι σαν το Hydrasynth. Δεν το έκανε. Η Korg τα σκ@τωσε με το prologue.... Να παν να φαλιρίσουνε, ούτε που με νοιάζουν, έχω βρεί αυτά που θέλω απο άλλες εταιρείες, σε καλύτερες τιμές και ακριβώς όπως τα θέλω. End of story. Ά μα δα, πολλά μας τά 'πανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

 Απο την Yamaha θα ήθελα να βγάλει κάτι σαν το Hydrasynth.

Γιατί, θα έπρεπε? Μόλις κυκλοφόρησε το καλύτερο synth όλων των εποχών, δεν σου φτάνει?  'Άντε να ζητήσω κι εγώ λοιπόν απ'την ASM να βγάλει κάτι σαν το Montage/MODX, απ'την Behringer να αρχίσει να κυκλοφορεί digital synths και απ'την Moog το ίδιο.😄 Δεν πάει έτσι φίλος...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Δεν πάει έτσι φίλος...

Φυσικά δεν πάει έτσι. Δεν είπα αυτά εγώ. Το "όπως" που έγραψα είναι για μένα το πιό σημαντικό. Αυτοί έχουν διαλέξει ένα "όπως" που εμένα δε μου λέει τίποτα. Κάλλιστα θα πρότεινα τα workstations τους σε κάποιον που θα με ρωτούσε και θα καταλάβαινα οτι αυτό ψάχνει. Αλλά εγώ ψάχνω κάτι τελείως διαφορετικό απο αυτό που αυτοί προσφέρουν. Απλούστατο. Και μάλιστα, τώρα πιά τους θεωρώ και αρνητές στο να φτιάξουν κάτι σε αυτά που ψάχνω. Οπότε, εντάξει, δε τρέχει τίποτα. Αυτοί φτιάχνουν διαστημόπλοια κι εγώ θέλω ένα τρακτέρ να καλλιεργήσω τη δημιουργικότητά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
15 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

το καλύτερο synth όλων των εποχών

Οχι, είναι το καλύτερο Workstation όλων των εποχών. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO ΦΑΝΤΟΜ είναι πολύ δυνατό.

 Και τα παλιότερα ΦΑΝΤΟΜ.

 Είναι πολύ δυνατή η ROLAND και στα WORKSTATIONS ακόμα και θεωρητικά ο zen core είναι και πιο καινούργια ας το πούμε μηχανή ROMPLER από ότι έχω διαβάσει και βλέπω κιόλας στα βίντεο.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Οχι, είναι το καλύτερο Workstation όλων των εποχών. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.

To καλύτερο synth όλων των εποχών, και να προσθέσω Μακράν. Δεν υπάρχει τίποτα κοντά στην synth ισχύ ενός Montage M. 

O τίτλος του "καλύτερου workstation" πάει λογικά στο Kronos/Nautilus.

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου