Προς το περιεχόμενο

Roland GAIA 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Το ακούω.

 Να σου πω την αλήθεια προτιμώ να απολαμβάνω τον ήχο παρά να σκέφτομαι τι είναι γιατί δεν πρόκειται και να το βρώ και θα με πιάσει ψύχωση με την κούραση που έχω😃

 Να βάζεις να ακούμε να χαλαρώνουμε, καλύτερα.

Έχω δυο-τρία με random ήχους, διάλεξα στην τύχη αυτό και το ανέβασα. Είναι χαλαρωτικό όντως.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Όταν δεν διαλέγουμε ένα προϊόν επειδή δεν μας αφορά, αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως οτι το θεωρούμε basse classe. Δεν έχω τέτοια αρνητική ιδέα για τα workstations, απλώς δεν με αφορούν. Δεν έχω δίπλωμα οδήγησης νταλίκας, δε σκοπεύω ποτέ να οδηγήσω νταλίκα, δεν με αφορούν, άρα γιατί να με νοιάζουν οι νταλίκες; Αυτό όμως δε σημαίνει οτι τις απεχθάνομαι, απλά οτι δεν με αφορούν. Επίσης, μιας και αναφέρθηκε το Triton: Ναι, το 2004 και με βάση τις λιγοστές μου γνώσεις τότε περι synthesizers, όντως μου φαινόταν σα δώρο θεού και το ξεκοκκάλισα κι έχω γράψει με αυτό το μεγαλύτερο μέρος των κομματιών μου για σχεδόν 15 χρόνια. Αν ήξερα όμως το 2004 αυτά που ξέρω σήμερα, δεν υπήρχε περίπτωση να έπαιρνα το Triton. Αλλά και χωρίς το Triton, δεν θα μάθαινα αυτά που ξέρω σήμερα. Στο σήμερα όμως δεν το εκθειάζω. Ακόμα κι αυτό που τόσα μου έμαθε, το κρατάω για λόγους βιωματικούς, αρχειακούς κλπ, αλλά είναι το συνθ που ανάβει λιγότερο, σχεδόν ποτέ. Τώρα πιά. Και θα είναι και το πρώτο που θα φύγει αν είναι να πουλήσω κάτι. Ασχολήθηκα δηλαδή με workstation για 15 χρόνια και τώρα πιά που ξέρω πώς ακούγονται και ξέρω πώς θέλω εγώ να ακούγομαι, βλέπω οτι αυτό που θέλω να πώ, θα ειπωθεί με ευστοχία ως προς το ποιός είμαι, με τα συνθ που θα μιλάνε την γλώσσα ΜΟΥ κι όχι με αυτά που μιλούν 200 γλώσσες και ενδεχομένως και την δική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΟΚ.

 

 Ειναι και τι μουσικη θελεις να φτιαξεις.

 

 Δηλαδη, προσωπικα δε θα μπορουσα να μην εχω προσβαση σε φυσικους ηχους. Με τιποτα.

 

  Ειτε παλια με romplers και samplers, ειτε τωρα με το software, δε μπορω να μην εχω προσβαση σε τετοιους ηχους,  παροτι για καθαρη συνθεση ηχου θα προτιμησω και εγω τα συνθενια συνθς 😆

 

  Αν ομως δε θελεις καθολου φυσικους ηχους, χανουν μεγαλο μερος της χρησιμοτητας τους τα workstation.

 

 Αν επιπλεον δε θελεις και εντυπωσιακους multilayer ηχους, οι οποιοι ειναι διασκεδαστικοι μεν οταν παιζεις αλλα στην ενορχηστρωση ειναι βασανο να "καθησουν" καλα, τοτε χανει καθε χρησιμοτητα.

 

 Η ηλεκτρονικη μουσικη δεν ξεκινησε με το M1, ουτε περιμενε το montage για να εμφανιστει. Βεβαια σε ενα πληρες και all around hardware setup επιβαλλεται να υπαρχουν καποιο η καποια αναλογα μηχανηματα, διοτι αυτα καλυπτουν ενα μεγαλο μερος των τυπικων ηχοχρωματων.

 

 Αλλα δεν παιζουν ολοι με τυπικα ηχοχρωματα 😉

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
7 λεπτά πριν, manosx είπε

δε μπορω να μην εχω προσβαση σε τετοιους ηχους

Ο βασικότερος λόγος που κρατάω ακόμα το Triton. Και πιό πολύ για πελάτες παρά για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως ειναι βεβαιο οτι θα δινει τρελους συνθ ηχους το montage. OK, δεν ειναι τοσο αμεσο στο editing, ουτε εχει ξερω γω τα analog φιλτρα του αιωνα, αλλα με ολα αυτα τα ψιψιψινια που εχει πανω, σε κινητικους multipart ηχους θα ΣΚΟΤΩΝΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εχει ενδιαφερον. Σε αυτο το thread για το Gaia, καταληξαμε να μιλαμε για workstation και montage. Στο αλλο thread για το gaia καταληξαμε να μιλαμε για κιθαρες και tele.

 

 Κατι μου λεει οτι δε θα τα παει καλα αυτο το synth. 😁

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Στο αλλο thread για το gaia καταληξαμε να μιλαμε για κιθαρες και tele.

 

 Κατι μου λεει οτι δε θα τα παει καλα αυτο το synth. 😁

 

Μην πείτε ότι μπήκαμε κιθαρίστες και σας το χαλάσαμε.

Εντάξει? :classic_tongue:

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Αααχ, πού είναι ρε η εποχή που έβγαινε το JD-800 και τρελαινόμασταν; κι αργότερα, το V-Synth και το Triton και νομίζαμε οτι αγγίζουμε τη θέωση; Πού είναι αυτή η αθωότητα και ο αγνός ενθουσιασμός; Που τα βλέπαμε και πιστεύαμε οτι θα καλυτερεύσει ο ήχος μας κι είχαμε δίκιο.. Αυτές, οι ίδιες οι εταιρείες μας τα κατέστρεψαν αυτά. Τώρα βγαίνει κάτι και πρώτα το αντιμετωπίζουμε με δυσπιστία κι ύστερα, αν αποδειχτεί η αξία του λέμε "άντε, ας ασχοληθώ κι εγώ να δώ τί μπορεί να μου δώσει". Π.χ. το Gaia II καλή ώρα. Αν αυτό έβγαινε πριν 10 χρόνια θα σήμαινε συναγερμός. Τώρα.. έχουμε υπερκορεστεί και το θεωρούμε "meh.." Για να το είχε όμως ο Jarre το 2007 ας πούμε.. τί Radias και σούπα-μούπες, τώρα θα το θεωρούσαμε must-have.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Δεν έχω τέτοια αρνητική ιδέα για τα workstations, απλώς δεν με αφορούν. Δεν έχω δίπλωμα οδήγησης νταλίκας, δε σκοπεύω ποτέ να οδηγήσω νταλίκα, δεν με αφορούν, άρα γιατί να με νοιάζουν οι νταλίκες;

Τα έχεις μπερδέψει λίγο Πάνο, και πιθανόν μπερδεύεις και άλλους που μπορεί να σε διαβάζουν. Πάμε απ'την αρχή:

Τα Workstations είναι πρώτα και κύρια synthesizers. Και σαν synthesizers, μερικά από αυτά τυγχάνει να έχουν όχι μόνο τις πλέον ισχυρές sound engines αλλά και sound engines μοναδικές στο είδος τους. To 2016 που κυκλοφόρησε το πρώτο Montage, δεν υπήρχε synth με FM engine στην αγορά, πλην των παλιών μεταχειρισμένων FM synths της Yamaha. Με το να λέει κάποιος "δεν με αφορούν τα workstations" αυτόματα βγάζει από τις επιλογές του την ισχυρότερη FM engine που υπάρχει στην αγορά, και αν ενδιαφέρεται για μια FM engine τότε η μόνη επιλογή που του μένει είναι η αγορά μεταχειρισμένων. Γιατί? Γιατί "δεν τον αφορούν τα workstations".

Το "δεν με αφορούν τα workstations" καταργεί επίσης την δυνατότητα κάποιου να αποκτήσει μια VAST engine (Kurzweil) ή την -μακράν- καλύτερη sample-based sound engine(s) της αγοράς, που βρίσκεται μόνο στα workstations Montage/MODX/MODX+/Montage M. Sorry αλλά αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα. Να στερείται κάποιος δηλαδή μερικές από τις πλέον κορυφαίες synth engines μόνο και μόνο γιατί τυχαίνει να βρίσκονται εγκατεστημένες σε workstations.

 

48 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ασχολήθηκα δηλαδή με workstation για 15 χρόνια και τώρα πιά που ξέρω πώς ακούγονται...

Ώπα. Δεν έχεις ιδέα πως ακούγονται γενικά τα workstations, αυτό που ξέρεις πως ακούγεται είναι το Triton και μόνο το Triton, γιατί μόνο με αυτό ασχολήθηκες. Το "τώρα πιά που ξέρω πώς ακούγονται" μπορεί να το πει κάποιος που έχει παίξει/προγραμματίσει ΟΛΑ τα workstations που έχουν κατασκευαστεί ποτέ. Η δήλωση "τώρα ξέρω πώς ακούγονται (όλα τα workstations)" έχει την ίδια σοβαρότητα με το "τώρα ξέρω πώς ακούγονται όλα τα synths". 

Τα workstations λοιπόν δεν ακούγονται "έτσι" ή "αλλιώς", πολλές φορές δεν ακούγονται καν το ίδιο ακόμα κι αν ανήκουν στην ίδια εταιρεία, και δεν μιλάω για workstations διαφορετικής χρονολογίας αλλά workstations που κατασκευάζονται την ίδια χρονική περίοδο και πωλούνται ταυτόχρονα (βλέπε διάφορα workstations της Korg πχ)

 

Πες καλύτερα ότι δεν σε αφορούν κάποιες λειτουργίες των workstations (πχ sequencer, sampler, multitrack recording κλπ) παρά "δεν με αφορούν, γενικά, τα workstations" γιατί αυτό στην ουσία δεν έχει νόημα.😎 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Αααχ, πού είναι ρε η εποχή που έβγαινε το JD-800 και τρελαινόμασταν; κι αργότερα, το V-Synth και το Triton και νομίζαμε οτι αγγίζουμε τη θέωση; Πού είναι αυτή η αθωότητα και ο αγνός ενθουσιασμός; Που τα βλέπαμε και πιστεύαμε οτι θα καλυτερεύσει ο ήχος μας κι είχαμε δίκιο.. Αυτές, οι ίδιες οι εταιρείες μας τα κατέστρεψαν αυτά. Τώρα βγαίνει κάτι και πρώτα το αντιμετωπίζουμε με δυσπιστία κι ύστερα, αν αποδειχτεί η αξία του λέμε "άντε, ας ασχοληθώ κι εγώ να δώ τί μπορεί να μου δώσει". Π.χ. το Gaia II καλή ώρα. Αν αυτό έβγαινε πριν 10 χρόνια θα σήμαινε συναγερμός. Τώρα.. έχουμε υπερκορεστεί και το θεωρούμε "meh.." Για να το είχε όμως ο Jarre το 2007 ας πούμε.. τί Radias και σούπα-μούπες, τώρα θα το θεωρούσαμε must-have.

 

 

 Μα τοσα χρονια με το massive και το serum και τα αλλα παιδια θεριζει η wavetable, εχουν πεσει με τα μουτρα τα αρρωστακια και μας εχουν κανει μπλε τα ουμπαλα με τα ΓΚΡΑΑΑΑΚ και τα ΓΟΥΟΜΠΛΕ-ΓΟΥΟΜΠΛΕ 😆 Και επειδη τωρα εδεησε να βγαλει ενα φτηνιαρικο wavetable η roland θα πεσουμε στα πατωματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου