Προς το περιεχόμενο

Περί tone και power amp tubes...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Πολλοί από τους καλλίτερους "καθαρούς" ήχους, δεν είναι καθόλου καθαροί.

Τίγκα στο saturation είναι.

Εξ' ου και η γλύκα τους.

Τι έρχεται πρώτο στο νου; Hendrix;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα παίζεις με Γκρετς και με τελεκάστερ αυτά παθαίνεις.

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Τι έρχεται πρώτο στο νου; Hendrix;

 

Το λες σοβαρά ή κάνεις πλάκα?

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Άμα παίζεις με Γκρετς και με τελεκάστερ αυτά παθαίνεις.

 

Το λες σοβαρά ή κάνεις πλάκα?

Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς με το τίγκα στο saturation. Σκέφτηκα tone τύπου Hendrix που δεν τον λες τέρμα καθαρό, σπάει αρκετά, αλλά είναι πολύ ωραίος 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αγαπημένος μου φεντερ καθαρός ήχος είναι αυτός του SRV με 2 tube screamer μπροστα 😆

 

Νεκκωνα πάντως κατά περιόδους έχεις αναφέρει πόσους ενισχυτές (άλλοι κλασσικοι άλλοι μπουτίκ), που με τον καθέναν από αυτούς έχουν γραφτεί καθαρά που με κάθε κριτήριο είναι κορυφαία καθαρά που έχουν αποτυπωθεί σε κλασσικές ηχογραφήσεις . Μη ψάχνεις τον έναν ενισχυτή με τα καλύτερα καθαρά. 100 υπάρχουν με τέτοια.

 

Ξεκινά από τους πιο προσιτούς, παίξε , έχε κάποιον που τον ξέρει κ σου αρέσει ο καθαρός ήχος του να βεβαιωθείς πως δεν κάνεις κάτι λάθος στις ρυθμίσεις κ αν δε σου αρέσει κάτι προσπάθησε να καταλάβεις τι δε σου αρέσει πριν δοκιμάσεις τον επόμενο.

 

Αυτό το γενικό κ αόριστο που λες για τα καλύτερα καθαρά δε θα σε οδηγήσει πουθενά κ φυσικά δεν ισχύει. Με έναν απλό DR ας πούμε έχουν γραφτεί χιλιάδες παραδείγματα που κανονικά για τα δικά σου κριτήρια είναι κορυφαια. Παίζεις λοιπόν. Δε σ' αρέσει? Τράβα κ φτιάξε μια hand wired βερσιόν αυτού από , colorsound (να μην υπάρχει δηλαδή το ψυχολογικό , πως είναι pcb) κ εκεί κλείνεσαι μέσα μέχρι να φτιάξεις ακριβώς τον ήχο που φαντάζεσαι χωρίς δικαιολογίες.

 

Όχι πως δε γίνεται αυτό με  πιο φτηνά μηχάνηματα...

 

Αλλά για εσε ειδικά αυτή είναι η λύση!

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Με έναν απλό DR ας πούμε έχουν γραφτεί χιλιάδες παραδείγματα που κανονικά για τα δικά σου κριτήρια είναι κορυφαια.

Σωστος. O John Mayer παίζει live με Dumble. Αλλά το Slow dancing in a burning room ηχογραφήθηκε σε έναν απλό Deluxe Reverb 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς με το τίγκα στο saturation. Σκέφτηκα tone τύπου Hendrix που δεν τον λες τέρμα καθαρό, σπάει αρκετά, αλλά είναι πολύ ωραίος 

 

Δεν μιλάω για σπασμένο ήχο.

Για καθαρό μιλάω.

Πολλές κιθάρες jazz πχ (όχι fusion, jazz καθαρή) που θεωρούνται από τους καλλίτερους καθαρούς ήχους, δεν είναι καθαροί στην πραγματικότητα.

 

Γι' αυτό αν ακούσεις κάποια chord solo, θα αντιληφθείς ότι κάποιες φορές, όταν χτυπούσαν πιο δυνατά, ακουγόταν ένα ελάαααααχιστο γρεζάκι.

Αλλά τα single note τους ήταν καμπάνα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ μου μην ακούς τον κάθε ΠΑΠΆΡΑ στο ντερνετ.

Βρες τον ήχο που αρέσει σε ΕΣΕΝΑ και κλειστο το θέμα 😅

 

Πάντως αν ζητάς πΓιοτικο ΚΑΘΑΡΟ ήχο,ΟΛΟΙ οι λαμπατοι ενισχυτές από το 1.5-3 θα σου τον δώσουν ,ανάλογα με το wattage και το tone stack τους,από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου.

 

Τεράστια σημασία έχουν και οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ που χρησιμοποιείς και το ποσο ταιριάζουν με τον ενισχυτή και τα βαττ του,π.χ.αν είναι hot humbuckers μόνο με 100 βαττ έχεις ελπίδα για καθαρό ήχο,μιλάω για την περίπτωση που παίζεις με το volume της κιθάρας στο φουλ,αν είσαι.... επιστήμονας :)     και δεν παίζεις έτσι αλλά το ανεβοκατεβαζεις,ξεκινάμε άλλες συζητήσεις και θα ξημερωσουμε. :)

 

ΤΩΡΑ τι ενισχυτή έχεις;

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Τεράστια σημασία έχουν και οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ που χρησιμοποιείς και το ποσο ταιριάζουν με τον ενισχυτή και τα βαττ του

Gretsch blacktop filtertrons (😅) που δεν αρπάζουν με τίποτα αν δεν ανεβάσω τον ενισχυτή στο 5-6 και τους dimarzio twang kings σε fender Bassbreaker 30r

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι σ' αρέσει, αλλά πουλά τον μπασμπρεηκερ κ πάρε έναν δελουξη ρηβερμπη να μην έχεις δικαιολογία στα καθαρά. 

 

Με κλασσικό μπλακφεης ενισχυτή ιφ γιου γκο ρονγκ γουιδ δε καθαρς, γιου Αρ ντουιν σαμθινγκ ρονγκ. Ντο ετ Φαίδων

 

(Προς τους υπόλοιπους αναγνώστες, πλην Νεκκωνα. Ο,τι λέω στα θρεντ του Νεκκωνα απευθύνονται μόνο στον Νεκκωνα, την παρούσα φάση που βρίσκεται κ το πώς σκέφτεται γύρω από το θέμα καθαρού ήχου.)

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήν αναζήτηση για το Holy grail του ήχου που κάνεις,μια διαφορετική προσέγγιση ίσως βοηθήσει.

 

Υπάρχει η περίπτωση να περιμένεις να ακούσεις την ηχογράφηση μίας καθαρής κιθάρας που λατρεύεις μέσα σε μιά μίξη,κατ ευθείαν απο τον εκάστοτε ενισχυτή που χρησιμοποιείς.

Ακόμη και αν διαθέτεις την ίδια κιθάρα,τον ιδιο ενισχυτή και τα ίδια πετάλια με μιά τέτοια ηχογράφηση,δέν διαθέτεις την υπόλοιπη αλυσίδα που ακολούθησε αυτή η εγγραφή,τον χώρο,την εμπειρία,τις ρυθμίσεις που είχε, τοποθετήσεις μικροφώνων,την ποιότητα αυτών καθώς και την τεχνική παιξίματος.

 

Τα reference track(multi/stems) θα σε βοηθήσουν περισσότερο πιστεύω.Solo το κανάλι της κιθάρας και θα δείς τελικά απο τι κράμα είναι φτιαγμένη.

Δέν θα προσπαθήσεις να την προσεγγίσεις με γυμνό αυτί,αλλά με το τί περνάς εσύ στην ηχογράφηση σου μέσα στο DAW.

Ακούς,γράφεις,πειράζεις,ξανά ακούς,συγκρίνεις Α/Β,πειράζεις,ξαναγράφεις...μέχρι να είσαι κοντά.Ακριβώς δέν θα πάς ποτέ,γιατί παράδειγμα το/τα μικρόφωνα που πήραν αυτόν τον ήχο δεν τα έχεις,οπώς και όλα τα παραπάνω που προανέφερα,αλλά θα πλησιάσεις αρκετά.

 

Εγώ το κάνω αυτό με τις γυναίκες και δουλεύει μια χαρά.

 

Πρίν λίγες μέρες καθόταν μία πανέμορφη ατσαλάκωτη από κάποια επενδυτική,κατα πάσα πιθανότητα,δίπλα μου σε ένα καφέ,άκουσα τι έλεγε,σηκώνω το τηλέφωνω και παίρνω το τμήμα εξυπηρέτησης του οτέ και έλεγα ότι μαλακία έχω ακούσει απο την τηλεόραση.

Για βλάβη στην τηλεφωνική σας γραμμή πατήστε το 4 μου έλεγε το ρομπότ,πιστεύω οτι είναι καιρός να επενδύσουμε του έλεγα εγώ.

Μια φορά και την πάρλα πιάσαμε και τηλεφωνάκι πήρα.

Επρεπε δηλαδή να έχω βγάλει οικονομικό για να της την πέσω?

 

Ηθικό δίδαγμα,οι πιθανότητες του να κυνηγάς να βγάλεις έναν ήχο απο μιά μεγάλη παραγωγή,μεγάλο κιθαρίστα, είναι ίδιες με αυτές που έχω εγώ,στο να αποκτήσω πτυχίο στα οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου