Προς το περιεχόμενο

Περί tone και power amp tubes...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, MGs είπε

Πρίν λίγες μέρες καθόταν μία πανέμορφη ατσαλάκωτη από κάποια επενδυτική,κατα πάσα πιθανότητα,δίπλα μου σε ένα καφέ,άκουσα τι έλεγε,σηκώνω το τηλέφωνω και παίρνω το τμήμα εξυπηρέτησης του οτέ και έλεγα ότι μαλακία έχω ακούσει απο την τηλεόραση.

Για βλάβη στην τηλεφωνική σας γραμμή πατήστε το 4 μου έλεγε το ρομπότ,πιστεύω οτι είναι καιρός να επενδύσουμε του έλεγα εγώ.

Μια φορά και την πάρλα πιάσαμε και τηλεφωνάκι πήρα.

Επρεπε δηλαδή να έχω βγάλει οικονομικό για να της την πέσω?

Αν τελικά την παντρευτείς, ενημέρωσε το noiz community να μας ικανοποιήσεις την περιέργεια όμως ρε συ 😄

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

Ξέρω ότι σ' αρέσει, αλλά πουλά τον μπασμπρεηκερ κ πάρε έναν δελουξη ρηβερμπη να μην έχεις δικαιολογία στα καθαρά. 

 

Με κλασσικό μπλακφεης ενισχυτή ιφ γιου γκο ρονγκ γουιδ δε καθαρς, γιου Αρ ντουιν σαμθινγκ ρονγκ. Ντο ετ Φαίδων

 

(Προς τους υπόλοιπους αναγνώστες, πλην Νεκκωνα. Ο,τι λέω στα θρεντ του Νεκκωνα απευθύνονται μόνο στον Νεκκωνα, την παρούσα φάση που βρίσκεται κ το πώς σκέφτεται γύρω από το θέμα καθαρού ήχου.)

Κατανοητό, και θα ταιριάζει καλύτερα σε αυτά που παίζω. Αλλά μετά θα ξαναπεράσω boutiqueοφάση και θα θέλω morgan, tone king κλπ. Οπότε θα καθίσω λιγααααακι ακόμα με τον Bassbreaker και μετά θα κάνω μια και καλή αγορά να πάρω τον ενισχυτή με τον οποίο θα θαφτώ μαζι. Όμως μέχρι τότε, θέλω να ξέρω τι χρειάζομαι. Πχ ο deluxe έχει spring reverb και όχι fx loop/attenuation. Και τα καθαρά του, αν και θεϊκά, είναι vintage oriented 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπάρχει μια μεγάλη παρανόηση για το τι είναι ο "καθαρός" ήχος. Αυτό που αρέσει σε εμάς τους κιθαρίστες με τους λαμπάτους ενισχυτές ΔΕΝ είναι καθαρός. Αλλά δεν έχει σημασία. Αλλά αν πεις σε έναν τεχνικό ενισχυτών ότι στόχος σου είναι ο καθαρός ήχος, καταλαβαίνει άλλο πράγμα.

 

Αυτό που λένε οι τύποι για το μαγείρεμα με τις λάμπες 🤪 δεν είναι κάτι νέο. Αλλά αφενός εξαρτάται και απο το πως ειναι biased ο ενισχυτής (και το hot biased ειναι ωραίο αλλά καιει τις λάμπες πιο γρήγορα) και αφερέρου έχει side effect την ένταση. Αυτό είναι και ο λόγος που αρκετοι στα στούντιο γράφαν και γράφουν με μικρους ενισχυτές. Για παράδειγμα πολυηχοφραφημένος είναι ο tweed champ. Πρέπει να βρείς sweet spot στον ενισχυτή ΣΟΥ και φυσικά καθε κιθάρα ακούγεται διαφορετικά με τον ιδιο ενισχυτή και ρυθμίσεις.

 

Γενικά θεωρώ ότι στη χώρα μας και με τις συνθήκες που συνήθως επικρατούν, ο μικρός λαμπάτος ενισχυτής ειναι η καλύτερη λύση. Εκτός αν θέλεις απλά να έχεις ένα κτήνος κλεισμένο στο κλουβί οπως εγώ που έχω δυο και να παίζεις με μικρό ενισχυτή στο 85% των περιπτώσεων.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Κατανοητό, και θα ταιριάζει καλύτερα σε αυτά που παίζω. Αλλά μετά θα ξαναπεράσω boutiqueοφάση και θα θέλω morgan, tone king κλπ. 

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι αναζήτηση καθαρών, αλλά αγνό, πατροπαράδοτο, ακατέργαστο g.a.s.

 

Από την άλλη ένας ενισχυτής με σούπερ καθαρά, είναι σίγουρο πως αν βρεθεί στα χέρια σου, θα σε κάνει ν'αναθεωρήσεις.

Μετά θα ρωτάς τον εαυτό σου πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις. Υπάρχει κάτι που στο οποίο δε με καλύπτει; τελικά θέλω άλλου τύπου καθαρά πχ; μήπως δε μπορώ να φτιάξω το drive που έχω στο μυαλό μου με τίποτα; 

 

Γιατί τα λέω όλα αυτά; Γιατί μιλάς συνεχώς για καθαρά, αλλά οοοοοοο,τι έχεις ανεβάσει είναι χαρνροκ επίπεδα gain κ πάνω . Το στυλ drive που ιδανικά θα ταίριαζε με αυτά που ανεβάζεις, δε βγαίνει εύκολα από τους καθαρούς combo που συζητάμε, οπότε ή αναθεωρεις ή με εμπειρία κ δοκιμές (κ καμμια φορά συμβιβασμούς) αρχίζεις να βρίσκεις λύση, ή πας για πάνω από έναν ενισχυτή....

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Γιατί τα λέω όλα αυτά; Γιατί μιλάς συνεχώς για καθαρά, αλλά οοοοοοο,τι έχεις ανεβάσει είναι χαρνροκ επίπεδα gain κ πάνω

Εεεεελα ρε, έχω ανεβάσει και πολλά καθαρά. Το gain μόνο με pluginια. Άκου καθαριότητα εδώ πχ η Gretsch 

 

 

 

Αλλά σε πιάνω, δεν είναι τέρμα καθαρό ακόμα και το καθαρό κανάλι. 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, shelter είπε

Γενικά υπάρχει μια μεγάλη παρανόηση για το τι είναι ο "καθαρός" ήχος. Αυτό που αρέσει σε εμάς τους κιθαρίστες με τους λαμπάτους ενισχυτές ΔΕΝ είναι καθαρός.

 

Αυτό ακριβώς.

Και ο πλήρως καθαρός ήχος δεν είναι το ζητούμενο όταν πας σε λάμπα ακόμα και για καθαρό ήχο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή αναφέρθηκε ο Hendrix και τα καθαρά, να (ξανα)γράψω πως και αυτός (όπως πολλοί της εποχής αλλά και μέχρι σήμερα) συνήθως χρησιμοποιούσε fuzz & treble booster πετάλια που έχουν βασικό χαρακτηριστικό τους το εξαιρετικό clean up όταν χαμηλώνεις την ένταση απο την κιθάρα. Το στυλ του παιξίματος είναι βασική παράμετρος στο πως ακούγεται ο ήχος.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 4

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ez είπε

Επειδή αναφέρθηκε ο Hendrix και τα καθαρά, να (ξανα)γράψω πως και αυτός (όπως πολλοί της εποχής αλλά και μέχρι σήμερα) συνήθως χρησιμοποιούσε fuzz & treble booster πετάλια που έχουν βασικό χαρακτηριστικό τους το εξαιρετικό clean up όταν χαμηλώνεις την ένταση απο την κιθάρα. Το στυλ του παιξίματος είναι βασική παράμετρος στο πως ακούγεται ο ήχος.

Με πρόλαβε ο @ez

 

 

  • Like 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου