Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες των πλήκτρων μας, Volume 2


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η υπό κατασκευή ακόμη γωνία των synths. Στη προκειμένη φάση έχω πουλήσει ένα 60% των synths που είχα και δε χρησιμοποιούσα αρκετά για να δικαιολογήσω το χώρο που πιάνουν. 'Έχω καταλήξει με αυτό το minimal setup όπου τα hardware synths είναι κατά κύριο λόγο analog monophonic.
Αφότου έδωσα το Deepmind, polyphonic synths έχω μόνο VST (με μια εξαίρεση το microfeak στο οποίο κάνω Pads συχνά πυκνά). Πάντως γενικά αλλάζω θέσεις και όργανα συνέχεια ανάλογα με το τι κομμάτι φτιάχνω κτλ.
Το επόμενο synth βήμα θα είναι ένα καλό polyphonic analog, δεν έχω καταλήξει ακόμη σε πιο.
Αγαπημένα αυτή τη στιγμή είναι Korg MS20 και MiniBrute2S. 

IMG_3608.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
21 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Το επόμενο synth βήμα θα είναι ένα καλό polyphonic analog

Ωραίος! Αν σε παίρνει (οικονομικά) για Polybrute, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Αν σε παίρνει (οικονομικά) για Polybrute, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συμφωνώ, συνθάρα! Και το Take5 (αν και δε μου αρέσει εμφανισιακά) διάβασα πρόσφατα για το τρόπο που διαχειρίζεται το patch bay και είναι επίσης μια πολύ καλή λύση στη μισή τιμή. Δε ξέρω, δεν έχω βγάλει πόρισμα σε αυτή τη κατηγορία τιμών ακόμη. Νομίζω η καλύτερη λύση είναι να δοκιμάσω κάποια σε κανένα κατάστημα την επόμενη φορά που θα βρεθώ Αθήνα. Γιατί καλά τα reviews αλλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
1 ώρα πριν, Ioan Eko είπε

το τρόπο που διαχειρίζεται το patch bay

Μπας και εννοούσες το Mod Matrix? γιατι είδα κι εγώ πρόσφατα κάτι παρόμοιο σε ενα βίντεο του Matt Johnson νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Μπας και εννοούσες το Mod Matrix? 

ναι όντως, η συνήθεια στους όρους από τα analog :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και βλέπω και ποστάρετε και παλιότερα σετάπ, ανεβάσω και μερικές φώτο από την πρόσφατη εποχή που ότι synth έβγαζε η "ακατανόμαστη" το αγόραζα. Έτσι να κρατάμε και το thread ανοιχτό. Έχουν πουληθεί όλα πλέον τα συγκεκριμένα (εκτός απο το KARP). Δυστυχώς δε έχουν επιβιώσει φώτο από τα χρόνια των analog modeling (Norlead, MS2000, Electribes κτλ). 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι την εποχή που είχα πολλά δεν έκανα σχεδόν καθόλου μουσική 😄 
Τελικά ίσως ο μινιμαλισμός να δουλεύει. 
 

IMG_0152.jpg

20191231_200916.jpg

IMG_0243.MOV

Επεξεργασμένο από Ioan Eko
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το 2600 γιατί το έδωσες?

Καλή ερώτηση! Το μόνο που μετάνιωσα βασικά... Πάνω κάτω παρόμοια πράγματα κάνω και με το minibrute, σίγουρα όχι τόσο πολύπλοκα αλλά πέφτει κοντά. Και είπα ας δώσω κάμποσα monosynths μπας και βρω κανένα σοβαρό poly που δεν έχω. Και το πήρε και αυτό η μπάλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Αυτό που είπες για τον μινιμαλισμό.. Εγώ έχω προσέξει οτι πέφτω σε συνθετική λειψυδρία όταν έχω για πολύ καιρό τα ίδια όργανα, ενώ αν αποκτήσω κάτι καινούριο, γράφω συνέχεια. Πόσο μάλλον πολλά  καινούρια.. Θέλω να πώ δηλαδίς οτι μήπως δεν είναι θέμα ποσότητας, αλλά προσφατότητας. Χμμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου