Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες των πλήκτρων μας, Volume 2


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Αυτό που είπες για τον μινιμαλισμό.. Εγώ έχω προσέξει οτι πέφτω σε συνθετική λειψυδρία όταν έχω για πολύ καιρό τα ίδια όργανα, ενώ αν αποκτήσω κάτι καινούριο, γράφω συνέχεια. Πόσο μάλλον πολλά  καινούρια.. Θέλω να πώ δηλαδίς οτι μήπως δεν είναι θέμα ποσότητας, αλλά προσφατότητας. Χμμ..


Τροφή για σκέψη τώρα αυτό που είπες! Ίσως και να 'χεις δίκιο. Καμιά φορά είναι και τι συνθ έχεις μπροστά σου. Το χαρακτηριστικό του ήχο του καθενός κτλ. Πολλές φορές έχω παρατηρήσει σε συγκεκριμένα συνθ κάνω συγκεκριμένους ήχους ξεχνώντας ότι μπορούν να κάνουν περισσότερα. Και όπως λες, όταν έρθει κάτι νέο στο σεταπ ,μέχρι να βρεις σε τι πράγμα σε βολεύει πειραματίζεσαι περισσότερο ίσως? Γι' αυτό βγαίνουν ΄νεα πράγματα? Δύσκολο να πω με σιγουριά, αλλά πολύ ενδιαφέρων υπόθεση 🤔. Που αν ισχύει δε θα σταματήσουμε ποτέ να αγοράζουμε νέα συνθ... Ωχ αμάν 😅 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Το Triton Le είναι το παλαιότερο αγορασθέν, το περισσότερο χρησιμοποιηθέν και αυτό που έχω περισσότερο ξεκοκκαλίσει εδώ και 20 χρόνια και σκέφτομαι οτι δεν έχει πιά κάτι ΝΕΟ να μου δώσει. To HydraSynth απο την άλλη μεριά, είναι το πιό πρόσφατα αγορασθέν και αυτό που ανάβει πρώτο μόλις θέλω να γράψω κάτι, κυρίως γιατι ακόμα το μαθαίνω. Όλα τα υπόλοιπα παίζουν σε ενδιάμεσα κλιμάκια προσφατότητας/χρηστικότητας, accordingly, δηλ. όσο παλιότερο, τόσο σπανιότερα ανάβει κλπ. Κατα κάποιο τρόπο, το Triton είναι η σύζυγος και όλα τα άλλα είναι οι γκόμενες, με πιό πρόσφατη το Hydra. Και όταν ανάβουν όλα μαζί, απογειώνεται η έμπνευση και μπορεί να περάσω και οκτάωρο γράφοντας και να μη το καταλάβω, φαινόμενο δλδ που δε θα συνέβαινε αν είχα μόνο ένα και παλαιό. Απο την άλλη μεριά βέβαια, μερικές φορές ισχύει αυτό που λέει ένας φίλος μου: "Το λιγότερο σεξ το κάνει αυτός που έχει χαρέμι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και θέμα δυνατοτήτων του κάθε synth. Κάποια synths τα έχεις "τερματίσει" σε χρόνο ντετέ, κάποια άλλα θα σου κρατάνε συντροφιά για μια ζωή. Αυτό που έπαθες με το Triton LE εγώ το είχα πάθει με το Yamaha SY55. Όταν μπήκε στο σπίτι το SY77, το SY55 μπήκε στην ντουλάπα (και εκεί παραμένει ακόμα). Το SY77 όμως μπορεί να δημιουργεί νέους ήχους επ' άπειρον γιατί η αρχιτεκτονική του το επιτρέπει, το SY55 δεν...

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To MONTAGE έχει 10GB sample memory.

Το Triton έχει 32 ΜΒ sample memory και βγάζει το καημένο ήχους που στέκονται ακόμα και σήμερα.

 Τα 32 ΜΒ δειγμάτων στη ROM ήταν ένα αξιοσέβαστο νούμερο την εποχή εκείνη.

Τα sample playback synths δεν τερματίζουν ποτέ γιατί μπορείς να τα τροφοδοτείς με άπειρες

κυματομορφες σκάσε cos_dr!!! χαχασχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τα sample playback synths δεν τερματίζουν ποτέ γιατί μπορείς να τα τροφοδοτείς με άπειρες

κυματομορφες 

Αν έχουν αυτή τη δυνατότητα, ναι, δεν τερματίζουν ποτέ. Τώρα τα περισσότερα από αυτά, αν όχι όλα, φορτώνουν και user samples οπότε δεν έχουν ημερομηνία λήξης. Το SY55 δεν είχε τέτοια δυνατότητα πίσω στο 1990, έπαιρνε μόνο κάρτες ROM της εταιρείας με νέα waveforms και ήχους, και οι κάρτες αυτές ήταν λιγοστές. Το workstation αυτό διέθετε...74 waveforms σε 2MB ROM,😛 και τώρα το Montage M διαθέτει waverom με 6,347 waveforms.🤘 Για το 1990 βέβαια αυτά τα specs ήταν super.

Δύο rom cards παρακάτω που μου έχουν μείνει σε κάποιο συρτάρι. 

 

image.thumb.png.acd00baa15a53909c540e20e0958f65b.png

 

image.thumb.png.5c542421670b6d8748fca406125b6722.png

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Αν έχουν αυτή τη δυνατότητα, ναι, δεν τερματίζουν ποτέ. Τώρα τα περισσότερα από αυτά, αν όχι όλα, φορτώνουν και user samples οπότε δεν έχουν ημερομηνία λήξης. Το SY55 δεν είχε τέτοια δυνατότητα πίσω στο 1990, έπαιρνε μόνο κάρτες ROM της εταιρείας με νέα waveforms και ήχους, και οι κάρτες αυτές ήταν λιγοστές. Το workstation αυτό διέθετε...74 waveforms σε 2MB ROM,😛 και τώρα το Montage M διαθέτει waverom με 6,347 waveforms.🤘 Για το 1990 βέβαια αυτά τα specs ήταν super.

Δύο rom cards παρακάτω που μου έχουν μείνει σε κάποιο συρτάρι. 

 

image.thumb.png.acd00baa15a53909c540e20e0958f65b.png

 

image.thumb.png.5c542421670b6d8748fca406125b6722.png

 

 

είναι σπανιότατες.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

είναι σπανιότατες.

Μάλλον, δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Έβγαιναν σε σετ των δύο καρτών, η μία είχε τις waveforms και η δεύτερη τα data για τους ήχους. Αν έχανες την μία από τις δύο δεν δούλευε τίποτα.

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν μπορεις να βαλεις δειγματα δικα σου, και εχει και το μηχανημα φιλτρα της προκοπης, οι δυνατοτητες ειναι τεραστιες.

 

 Θυμαμαι οτι ειχα φτιαξει κατι καταπληκτικους ηχους στο σαμπλερ, με δειγματα απο κατι βαρια μεταλλικα κηροπηγια που ειχα 😁 τα οποια τα βαραγες σημερα και σταματαγαν να καμπανιζουν το Πασχα 😆

 

 Παρολα αυτα, η πραγματικη ελευθερια ειναι σε μια εξελιγμενη synth αρχιτεκτονικη, με αφθονες γεννητριες, modulation sources κλπ. Οσο ενδιαφεροντα και να ειναι τα δειγματα, παραμενουν δειγματα, οι δυνατοτητες που σου δινουν τα oscillators με τα sync, τα FM, τα wavetable και ολα αυτα στη διαμορφωση του συχνοτικου περιεχομενου, δεν υπαρχουν στην τυπικη sample and synthesis φαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manosx είπε

 Αν μπορεις να βαλεις δειγματα δικα σου, και εχει και το μηχανημα φιλτρα της προκοπης, οι δυνατοτητες ειναι τεραστιες.

To πολύ καλό πού είχε το SY55 'ήταν οι περιβάλλουσες του και τα φίλτρα του. Αλλά τι να τα κάνεις όταν δεν μπορείς να φορτώσεις νέα waveforms. Άκου το παρακάτω demo, το είχα φτιάξει κάπου στις αρχές των '90s μόνο και μόνο για να δοκιμάσω τα φίλτρα σε ένα ala Moog ήχο, κάτι να παίζει δηλαδή από πίσω όσο πειράζω το φίλτρο. Το "Fade To Grey"' ήταν το πρώτο κομμάτι που σκέφτηκα να παίξω όταν άκουσα τον moogοήχο, οπότε έφτιαξα ένα μικρό demo.

 

 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μάλλον, δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Έβγαιναν σε σετ των δύο καρτών, η μία είχε τις waveforms και η δεύτερη τα data για τους ήχους. Αν έχανες την μία από τις δύο δεν δούλευε τίποτα.

 

 

είναι, αυτά τα όργανα είναι τρομερά.

 Τα έχω παίξει γιατί τα είχαν φίλοι μου και τα είχαν στούντιο που έκαναν πρόβες.

 Τα πιο μεγάλα αλλά και αυτό μούρλια είναι.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου