Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες των πλήκτρων μας, Volume 2


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, loucas είπε

είμαι μινιμαλιστης .Παώ με τον Cos !

Αυτός όμως είναι μαξιμαλιστής στα VSTs, προσοχή λοιπόν...

  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αυτός όμως είναι μαξιμαλιστής στα VSTs, προσοχή λοιπόν...

Ότι και να λέω και να λέγεται το hardware είναι hardware.

 Όσο καλό VST πιάνο και να έχω και controller, τα καλύτερα που υπάρχουν, συγκρίνεται το πιάνο στο σαλόνι στην αίσθηση των πλήκτρων και το φυσικό άκουσμα?

 

 Το ίδιο γίνεται και με τα ΣΥΝΘΕΣΑΪΖΕΡ ιδιαίτερα για τα δημοφιλή είδη μουσικής.

 Δεν είναι ίδια η αίσθηση με τα VST όπως με το μηχάνημα.

 Ετοίμασα έναν αυτοσχεδιασμό και με τους δυο κόσμους, πωρώθηκα αυτές τις μέρες με τις συζητήσεις μας🤣

 Με πωρώσατε❤️

 

 Τώρα να βάλω να ρεντάρει το video  και θα σας το βάλω.

 Που μάλιστα δείχνει ξεκάθαρα πως άλλη αίσθηση είναι να διαμορφώνεις τον ήχο στο synth το πραγματικό και άλλο στο software ιδιαίτερα για εμάς που έχουμε μια ηλικία αλλά νομίζω και για όλους τους μουσικούς στην τελική.

 

 Ισχύουν ότι έχουμε πει για τα VST αλλά..................................................

 

 Όλοι θέλουν το MONTAGE, όλοι το θέλουμε ναι ναι και εσύ στο βάθος που λες όχι. 🤣

 Άντε να το πάρει ο Waterfall να το δούμε.

 Θα λιώσει 🤣

 

 Να μαστε καλά παιδιά να λέτε.  Μόνο αυτό. ❤️

 

 

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Μου φαίνεται οτι αυτοί οι πεντ-έξι που λέτε το εξάντλησαν, αλλά εγώ ξέρω οτι πολλοί μουσικοί έχουν πλήκτρα στο setup τους κι ας μην είναι "πληκτράδες" με την έννοια της εξειδίκευσης. Συχνά μάλιστα έχω πετύχει τέτοιους μή-πληκτράδες να έχουν πολύ ενδιαφέροντα μηχανήματα. Για ελάτε λοιπόν, ανεβάστε να δούμε.. ebony and ivory live together in perfect harmony, side by side on my piano keyboard. Why don't we?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
12 ώρες πριν, cos_dr είπε


τα έχεις από ότι κατάλαβα δεξιά και αριστερά από το desk σου στο οποίο προφανώς έχεις την οθόνη, κονσόλα, ηχεία κλπ. για το mixing-editing

Σωστός. Πήρα ένα screenshot απο ένα βιντεάκι (lowres) για να το δεις κάπως πιό πανοραμικά

 

IMG_3154.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Σωστός. Πήρα ένα screenshot απο ένα βιντεάκι (lowres) για να το δεις κάπως πιό πανοραμικά

 

IMG_3154.JPG

Πολύ ωραία. Προσωπικά αν τα είχα αυτά θα προτιμούσα να τα έχω σε Π για να μην μετακινουμαι. 

 Τον χώρο τον χρησιμοποιεις επαγγελματικά?  

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Τον χώρο τον χρησιμοποιεις επαγγελματικά? 

Τώρα πια όχι και τόσο. Επειδή έχω χρόνια διαταραχή λαβυρίνθου, έχω αρχίσει εδώ και 3 χρόνια να αποσύρομαι απο την ηχοληψία.. Κάνω μόνο χαλαρές δουλειές, χαμηλών απαιτήσεων, ραδιοφωνικούς πιλότους, σπικάζ, άντε στο τσακίρ κανα direct to L-R γιατί μετά απο 2 ώρες δουλειάς αρχίζουν όλα να γυρίζουν, οπότε δεν το'χω για παραπάνω. Πάνε οι καλές εποχές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Le το 88 άρι είναι μια χαρά. Από τα πιο χρήσιμα για στούντιο, ούτε γομάρι και πλήρες σε δυνατότητες, εξαιρετικό για master keyboard. Me τον Sequencer του μόνο ελέγχονται όλα τα άλλα γιατί έχει και εξαιρετικό sequencer με pattern play και τους arpeggiators. Για εμένα ένα από τα πιο δυνατά και εύκολα/'αμεσα στη δρομολόγηση όργανα. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Από τα πιο χρήσιμα για στούντιο

Και οι 'ψωμοτύρι" ήχοι του είναι διαχρονικά καλοί. Θα δεις που σε 20 χρόνια θα θεωρείται vintage classic synth και θα μας κάνει πλούσιους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Και οι 'ψωμοτύρι" ήχοι του είναι διαχρονικά καλοί. Θα δεις που σε 20 χρόνια θα θεωρείται vintage classic synth και θα μας κάνει πλούσιους..

Ήδη θεωρείται έτσι. 

Μόνο στο πιάνο υστερεί αν και θυμάμαι πως το 88αρι έχει ειδικό πιάνο που δεν το έχει το δικό μου και δεν το έχω ακούσει ποτέ. Θα ψάξω για κάνα βίντεο. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειναι λιγο δυσκολο να παρουν φοβερη αξια τα triton Le. Εκτος του οτι ειναι η light version του Triton, παιζει ρολο τοσο η ακριβης vst version οσο και οτι κυκλοφορησαν πανω απο 100.000 κομματια.

 

 Σιγουρα θα ανεβει σε αξια, δε νομιζω ομως να φτασει τις παρανοικες τιμες που βλεπουμε στα αναλογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου