Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις πάνω στην μουσική


loucas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Alter είπε

Τελικά "τι" είναι η μουσική; Εγώ την αντιλαμβάνομαι ως μια σύμπραξη των ανθρώπων που τραγουδάνε και χορεύουν τις ζωές τους, όπως κάνουν τα ζώα η και η φύση. Μαζευόμαστε όλοι, και κάνουμε μια "σπονδή" στο αιώνιο, σ αυτό που μας ενώνει όλους και όλα, και στην ομορφιά της θνητής μας ύπαρξης. Όπου έχω ταξιδέψει η και παίξει, αυτό ήταν τελικά το πιο βαθύ συναίσθημα. Το έχω δει σε μαύρες εκκλησίες στην Αμερική, σε ανθρώπους που χόρευαν και τραγουδούσαν σε παραλίες στη Βραζιλία, σε μαγαζιά Fado στην Πορτογαλία όπου πάλι όλοι τραγουδούσαν, χόρευαν και ακούγανε, σε γιορτές φλαμένκο σε χωριά στην Ισπανία.. ακόμη και σε μικρές όπερες στη Γερμανία.. Η αν κοιτάξει κανείς τη θάλασσα, η τα πουλιά που πετάνε και φωνάζουν κάθε που έρχεται η φεύγει μια μέρα.. κτλ κτλ

 

 

 Πολυ ωραιο αυτο.

 

 Και δεν ειναι κατι το ρομαντικο. Ειναι βασικο στοιχειο επιβιωσης για τον ανθρωπο. Ο ανθρωπος ειναι ζωο αγελης, οτιδηποτε λοιπον ενισχυε τους δεσμους μιας κοινωνικης ομαδας γινοταν οπλο για την παλη της πραγματικοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

Σε ότι αφορά το Δ, ακόμα και να μην είναι του γούστου μου αυτό που παίζω, μου αρκει που το κοινό το διασκεδάζει και το χαίρεται και αυτό μου δίνει χαρά σε σχέση με το να παίξω εγώ κάτι που μου αρέσει πολύ και το κοινό να χασμουριέται. Είμαι μουσικός και η δουλειά μου, για την οποία πρέπει να πληρώνομαι, γιατί είναι κανονική δουλειά, είναι να διασκεδάσει ο κόσμος. Βέβαια υπάρχουν και όρια που εχει ο καθένας.

 

 

 

 

Αυτή είναι η ορθή επαγγελματική στάση.

Αυτό ακριβώς είναι ο μουσικός.

Διασκεδαστής.

Και ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

Φαντάσου έναν αρχιτέκτονα που θέλει να σχεδιάζει μόνο κάστρα.

Αν δεν σου κάνει, κάθεσαι σπίτι και μπορείς να παριστάνεις την παρεξηγημένη μεγαλοφυΐα, που δεν την καταλαβαίνει κανείς , στον καθρέφτη σου... όλη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LK είπε

Αυτή είναι η ορθή επαγγελματική στάση.

Αυτό ακριβώς είναι ο μουσικός.

Διασκεδαστής.

Και ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

Φαντάσου έναν αρχιτέκτονα που θέλει να σχεδιάζει μόνο κάστρα.

Αν δεν σου κάνει, κάθεσαι σπίτι και μπορείς να παριστάνεις την παρεξηγημένη μεγαλοφυΐα, που δεν την καταλαβαίνει κανείς , στον καθρέφτη σου... όλη μέρα.

Ο καθένας το αντιλαμβάνεται όπως νιώθει καλύτερα.Σωστό.Βέβαια γενιέται το ερώτημα : Τι είναι αυτό που με σηκώνει μες την νύχτα να κάτσω στο πιάνο και να βγάλω αυτό που μου "σφυρίζει" στο κεφάλι? Εδω βέβαια δεν είναι "οι άλλο"ι αλλά κατι .αλλο.

Η εσωτερική ανάγκη

.Υπάρχουν πολλές οπτικές και μου αρέσει να τις βλέπω εδω.

Επίσης ας πούμε ταλέντο είναι πάντα σκλήρή δουλειά ή μήπως υπάρχει έμφυτη ροπή ως πρός την μουσική αντίληψη κάποιων πραγμάτων πιο γρήγορα απο το μέσο όρο? Ο Μότσαρτ ας πούμε, ο Bach ήταν κοινοί ως πρός την μουσική τους εφυία ? Γιατί εγω με τις ίδις ώρες μελέτης π.χ δεν είμαι ίδιος ? κτλ.....

Επεξεργασμένο από loucas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, loucas είπε

Επίσης ας πούμε ταλέντο είναι πάντα σξλήρή δουλειά ή μήπως υπάρχει έμφυτη ροπή ως πρός την μξουσική αντίληψη κάποιων πραγμάτων πιο γρήγορα απο το μέσο όρο? 

Το δεύτερο. Και συμβαίνει στα πάντα, όχι μόνο στη μουσική. 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το δεύτερο. Και συμβαίνει στα πάντα, όχι μόνο στη μουσική. 

 

 

Αυτο λεώ και γω για να απαντήσω στα πρώτο Threat....Ομοιώς στα μαθηματικά και άλλα....

Επεξεργασμένο από loucas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alter είπε

Στην Ελλάδα το καλύτερο μου ήταν σε ένα πολύ μικρό ορεινό χωριό της Κρήτης, που μετά το COVID κάνανε τη πρώτη σύναξη στην πλατεία του χωριού, και χορεύανε πίνανε και τραγουδούσανε μέχρι το πρωί (με βάλανε να παίξω κιόλας επειδή είχα κιθάρα και ντρεπόμουνα.. ). 

 

Ποιο χωριό ρε θηρίο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, loucas είπε

 

5 λεπτά πριν, loucas είπε

Τι είναι αυτό που με σηκώνει μες την νύχτα να κάτσω στο πιάνο και να βγάλω αυτό που μου "σφυρίζει" στο κεφάλι?

.

'Ο,τι ξυπνάει εμένα μέσα στη νύχτα να αλλάξω κάτι στις προτάσεις μου για το δικαστήριο που έχω το πρωί (και έχει συμβεί ν φορές) .

Η σωστή επαγγελματική προσέγγιση της δουλειάς σου.

Τέλος ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν ανταγωνίστηκα  κανέναν, παρά μόνον  τον εαυτό μου.

Πάντα προσπαθώ να είμαι καλλίτερος από πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως, για να φανει το αν εισαι ιδιος με το Μοτσαρτ 😆 και ολους αυτους, θα πρεπει να εχεις ριξει και την ιδια δουλεια με αυτους, ετσι δεν ειναι;

 

 Αυτο τη σημερινη εποχη ειναι σχεδον αδυνατο, τοσο γιατι εχει αλλαξει η παιδαγωγικη, οσο και επειδη υπαρχουν ΑΠΕΙΡΩΣ περισσοτερα ερεθισματα και "υποχρεωσεις" για ενα παιδι.

 

 Επιπλεον, θα πρεπει να ειναι ΤΡΕΛΟΣ καιποιος γονιος για να δωσει τοσο εμφαση στη μουσικη παιδεια ενος μικρου παιδιου  Την εποχη του Μοτσαρτ, πραγματι υπηρχε ζητηση για αρχιτεκτονες καστρων 😆 που λεει ο LK. Οχι οτι ηταν ευκολο να φτασεις σε αυτο το σημειο, καθε αλλο, απλα η μουσικη ηταν σε περιοπτη θεση οσο αφορα την πολιτιστικη παραγωγη ενος βασιλειου, μιας κοινωνιας γενικα, ηταν στην αιχμη του πολιτισμου.

 

 Στην εποχη μας παλι, εχει ξεπεσει σε παρεργο, κατι πρεζακια βαρανε τα μπιτια και μεχρι εκει, ειναι διασκεδαστες οπως λεει ο LK. Υπαρχουν ακομη καποια ψηγματα σε πιο "σοβαρες" φασεις, αλλα να βαλεις ενα παιδι σε τετοιο τριπακι, να το βαρας με μαστιγιο απο τα δυο του χρονια πανω στο πιανο σαν τον Μπετοβεν 😆 ειναι κριμα, κανα ωδειο αμα γουσταρει και μεχρι εκει.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, manosx είπε

 Αυτο τη σημερινη εποχη ειναι σχεδον αδυνατο, τοσο γιατι εχει αλλαξει η παιδαγωγικη, οσο και επειδη υπαρχουν ΑΠΕΙΡΩΣ περισσοτερα ερεθισματα και "υποχρεωσεις" για ενα παιδι.

Συμφωνώ με όλο το ποστ, αλλά θα σταθώ ιδιαιτέρως εδώ.

 

Η μέρα την εποχή των περουκάδων ήταν απείρως μεγαλύτερη. Οι άνθρωποι ζούσαν σε μικρές πόλεις, ή και χωριά, οι υποχρεώσεις που είχαν ήταν λιγότερες, τα ερεθίσματα ήταν ελάχιστα συγκριτικά με τώρα, η πολυπλοκότητα της ζωής σαφώς μικρότερη και κυρίως, οι άνθρωποι ήταν μαθημένοι να είναι οκ και σε συνθήκες που σήμερα θα χαρακτηρίζαμε ως κακουχία.

 

Ένα μέσο παιδάκι σήμερα έχει 8 ώρες σχολείο, Αγγλικά, μελέτη και μετακινήσεις. Αν ο γονιός δεν έχει αποφασίσει συνειδητά να το κάνει το παιδάκι περουκά, τότε πολύ απλά δε μένει χρόνος, γιατί μετά από τέτοια μέρα, το μέσο παιδάκι θέλει να παίξει και να δει μίκι μάου.

 

Τεράστιο respect σε όσους βιοπορίζονται από τη μουσική, όχι μόνο για τα @@ που απαιτεί ένα τέτοιο ρίσκο, αλλά και για το στρώσιμο κώλου και τις θυσίες που απαιτούνται σε καθημερινή βάση. Εγώ αν και λατρεύω τη μουσική, ούτε το ταλέντο είχα, ούτε τα κάκαλα να πάω προς τα εκεί. Η ανάγκη για έκφραση υπάρχει και είμαι πλέον οκ με αυτό.

  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LK είπε

'Ο,τι ξυπνάει εμένα μέσα στη νύχτα να αλλάξω κάτι στις προτάσεις μου για το δικαστήριο που έχω το πρωί (και έχει συμβεί ν φορές) .

Η σωστή επαγγελματική προσέγγιση της δουλειάς σου.

 

 

Εσύ είσαι επαγγελματίας, ο Λουκάς όχι.

Αν δεν είχες δικαστήριο το πρωί, αλλά ήσουν πχ μάστορας σε συνεργείο αυτοκινήτων, και σηκωνόσουν από τον ύπνο σου στις 3 το πρωί για να μελετήσεις δικόγραφα υποθέσεων, τότε μάλιστα, ισχύει η σύγκριση.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου