Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις πάνω στην μουσική


loucas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης
3 λεπτά πριν, trolley είπε

Όταν υπάρχει ταλέντο, έχει φανεί, εκδηλωθεί, αναγνωριστεί σαφώς πριν τα τριάντα

Όταν ΔΙΑΛΥΘΗΚΑΝ οι Beatles ήταν 30 χρονών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όντως, όλα τα τέρατα ήταν ήδη καταξιωμένα, ή έστω γνωστά μέχρι τα 30 (βαριά).

 

Αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί δε μπορούμε να βρούμε αυτοολοκλήρωση μέσω της καλλιτεχνικής έκφρασης και πολύ αργότερα. Σε αυτό συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον Λουκά, για να γυρίσω πίσω και στην αρχή του θέματος και στο νόημα της ενασχόλησης με τη μουσική.

 

Δε γίνεται (και δε χρειάζεται) να γράψουμε όλοι Star Wars, E.T και Indiana Jones. Και ένα EP για φίλους και γνωστούς μια χαρά είναι, αν μας εκφράζει και αν έχει κάτι να πει. Βέβαια τα έργα που ανέφερα, ο John Williams τα έγραψε μετά τα 40-45.

 

Η σύγκριση με τα τέρατα δεν κάνει καλό, σε αντίθεση με την έμπνευση από αυτά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

'Ο,τι ξυπνάει εμένα μέσα στη νύχτα να αλλάξω κάτι στις προτάσεις μου για το δικαστήριο που έχω το πρωί (και έχει συμβεί ν φορές) .

Η σωστή επαγγελματική προσέγγιση της δουλειάς σου.

Τέλος ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν ανταγωνίστηκα  κανέναν, παρά μόνον  τον εαυτό μου.

Πάντα προσπαθώ να είμαι καλλίτερος από πριν.

Το σέβομαι γιατί και γω έκανα back up στίς 4 το πρωί όταν δούλευα  σε μια μεγάλη επιχείρηση και σκεφτόμουν κατι τέτοια.όπως και να έχει ο καθένας ξέρει καλύτερα τον ευατό του κι τις ανάγκες .Και προφανώς μεταξύ επιβίωσης και τέχνης νικά η πρώτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί δε μπορούμε να βρούμε αυτοολοκλήρωση μέσω της καλλιτεχνικής έκφρασης και πολύ αργότερα.

Ε, με αυτό το όνειρο ζούμε... προφανώς συμφωνώ. ΑΛΛΑ αυτό προϋποθέτει ότι δεν υπάρχουν επείγουσες βιοποριστικές ανάγκες. ΑΝ υπάρχουν, μοιραία θα κάνουν κατάσχεση στο μεγαλύτερο μέρος του 24ώρου, οπότε...

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, loucas είπε

Το σέβομαι γιατί και γω έκανα back up στίς 4 το πρωί όταν δούλευα  σε μια μεγάλη επιχείρηση και σκεφτόμουν κατι τέτοια.όπως και να έχει ο καθένας ξέρει καλύτερα τον ευατό του κι τις ανάγκες .Και προφανώς μεταξύ επιβίωσης και τέχνης νικά η πρώτη....

Πάντως ΕΦΚΑ μπορέι να μην πληρώνω αλλά δεν σημαίνει ότι κάνω άνετη οικονομικά ζωη.Μην τα μπλέκουμε και νομίζω ο Στρατος το κάλυψε το θέμα .Ας γίνονται αναφορές βάσει του αρχικού post Που αφορά την μουσική. 

Δεκτές όλες οι απόψεις .Ούτως η άλλος αν περνάς καλά πχ/ με την μουσική  χριεάζεται να το καταλάβουν πολλοί?Φτάνει ο καθένας με την πάρτη του.

Επεξεργασμένο από loucas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το συμπέρασμα στο αρχικό ποστ, και με το οποίο συμφωνώ, είναι η ουσία. Ο διαλογισμός με τη γλώσσα της μουσικής. Κάποιοι τυχερότεροι(;) καταφέρνουν από αυτό να βιοπορίζονται, μα δεν είναι μόνο θέμα "αξίας", "ικανότητας", "ευσυνειδησίας". Είναι και τύχη, και γνωριμίες, και επιθυμία προβολής, και πάθος ερωτικό για την ψευδαίσθηση.

 

Το όμορφο είναι ότι η μουσική έχει πολύ αρχέγονους νόμους. Οπότε επάνω στο μουσικό διαλογισμό μας, ποτέ δεν είμαστε τελείως "μόνοι", τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Υπάρχει μια αισθητική, έξωθεν, που βάζει χαλινάρι στην ολική απόδραση του νου.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Για μένα το συμπέρασμα στο αρχικό ποστ, και με το οποίο συμφωνώ, είναι η ουσία. Ο διαλογισμός με τη γλώσσα της μουσικής. Κάποιοι τυχερότεροι(;) καταφέρνουν από αυτό να βιοπορίζονται, μα δεν είναι μόνο θέμα "αξίας", "ικανότητας", "ευσυνειδησίας". Είναι και τύχη, και γνωριμίες, και επιθυμία προβολής, και πάθος ερωτικό για την ψευδαίσθηση.

 

Το όμορφο είναι ότι η μουσική έχει πολύ αρχέγονους νόμους. Οπότε επάνω στο μουσικό διαλογισμό μας, ποτέ δεν είμαστε τελείως "μόνοι", τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Υπάρχει μια αισθητική, έξωθεν, που βάζει χαλινάρι στην ολική απόδραση του νου.

Ωραίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
45 λεπτά πριν, loucas είπε

Πάντως ΕΦΚΑ μπορέι να μην πληρώνω αλλά δεν σημαίνει ότι κάνω άνετη οικονομικά ζωη.Μην τα μπλέκουμε και νομίζω ο Στρατος το κάλυψε το θέμα .

Δεν τα μπλέκουμε, πλάκα κάνω.

Αλλά αν είσαι ερασιτέχνης , κανένα από όλα αυτά που γράφεις στο αρχικό ποστ, δεν σε αφορά.

Τι και αν υπάρχουν παιδιά θαύματα, τί καλλίτεροι....τί δισκογραφικές.

Κλειστα όλα, κάνε το χόμπυ σου και ποιος νοιάζεται.

Είναι σαν να λέμε θα σταματήσω εγώ το γυμναστήριο γιατί δεν θα γίνω Kamal Elgargni,....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν τα μπλέκουμε, πλάκα κάνω.

Αλλά αν είσαι ερασιτέχνης , κανένα από όλα αυτά που γράφεις στο αρχικό ποστ, δεν σε αφορά.

Τι και αν υπάρχουν παιδιά θαύματα, τί καλλίτεροι....τί δισκογραφικές.

Κλειστα όλα, κάνε το χόμπυ σου και ποιος νοιάζεται.

Είναι σαν να λέμε θα σταματήσω εγώ το γυμναστήριο γιατί δεν θα γίνω Kamal Elgargni,....

 

 

Εμενα με αποασχολούν όχι τόσο σοβαρά ,απλά σε φιλοσοφικό πεδίο.Πάνω απο όλα είναι η μουσική και να πάιζω συμφωνώ.

1 λεπτό πριν, loucas είπε

Εμενα με αποασχολούν όχι τόσο σοβαρά ,απλά σε φιλοσοφικό πεδίο.Πάνω απο όλα είναι η μουσική και να πάιζω, συμφωνώ.

όπως και να έχει άκουσα αρκκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Επεξεργασμένο από loucas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου