Προς το περιεχόμενο

Who is a multifx unit for, really?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την black friday να πλησιάζει και τα επίπεδα του gas να ανεβαίνουν, σκέφτομαι το case για ένα multifx, τύπου quad cortex/helix/fractal ή πιο γήινα και afforfable για απλούς χομπίστες που δεν κάνουν λεφτά από τη μουσική, boss gx100/hx stomp/ampero/headrush mx5. 

 

Τελικά, για ποιον είναι αυτές οι λύσεις, και τι χρήση θα μπορούσε να κάνει σε ένα τέτοιο μηχάνημα κάποιος αρχάριος σε πεταλοκαταστάσεις; Σκέφτηκα τα εξής:

 

1) Θες να το χρησιμοποιήσεις με τον ενισχυτή σου κουβαλώντας μια all in one πεταλιέρα για διαφορετικό ηχόχρωμα, άπειρες επιλογές σε εφφέ χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις και να κουβαλάς αναλογικά πετάλια (με κάποια θυσία στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα)

 

2) Για σύνδεση απευθείας σε κονσόλα για να μη χρησιμοποιείς ενισχυτή καθόλου (εάν και εφόσον σε καλύπτει το monitoring του χώρου όπου παίζεις)

 

3) Για χρήση στο σπίτι. Πχ δε σου αρέσει το latency ή ο ήχος από τα plugίνια, θες μια all in one λύση για practice με κουρδιστήρι και δυνατότητα να παίζεις με backing tracks κλπ, φτιάχνοντας καλύτερο ήχο στα αυτιά σου από αυτόν που σου προσφέρει ο solid-state practice ενισχυτής που έχεις, ή απλά βαριέσαι να ανοίγεις pc απλά και μόνο για να παίξεις κιθάρα. 

 

Επίσης η χρήση της πεταλιέρας στο σπίτι σου "εξασφαλίζει" τον δικό σου ήχο και το ότι θα τον κουβαλήσεις στο μέτρο του δυνατού μαζί σου, είτε σε live είτε στο στούντιο.

 

 

Χάνω κάποα πιθανή χρήση; Κάνω κάπου λάθος; Βοηθήστε έναν συμφορουμίτη που θέλει να δημιουργήσει ψεύτικες ανάγκες στον εαυτό του ώστε να πέσει θύμα του marketing σε λιγότερο από ένα μήνα...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Με την black friday να πλησιάζει και τα επίπεδα του gas να ανεβαίνουν ...

 

 

Μην τα συσχετίζεις αυτά τα πράγματα.

Καμία προσφορά δεν κάνουν σε τέτοια μηχανήματα την black Friday.

Άμα θες καναψυγείο, κάτι γίνεται.

 

10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

σκέφτομαι το case για ένα multifx

 

Πάρε ένα case που να ταιριάζει στο μέγεθος. :classic_tongue:

  • Like 2
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις και παραπάνω λόγους, πως δεν βγάζεις τη μέση σου αν θες πολλά εφφέ,  το οποίο αναλύεται σε έξτρα λόγους πως ένα κουβαλιέται εύκολα (και αυτοκίνητο να μη υπάρχει) και αν θες πολλά εφφέ (αλλά δεν εισαι σίγουρος ποια) ευκαιρία να τα δοκιμάσεις, το οποίο με τη σειρά του αναλύεται και σε λιγότερα χρήματα. 
 Συνοψίζοντας, λιγότερο βάρος, πολλά εφφέ, λιγότερα χρήματα -σε σχέση με πεταλια, με vst (νόμιμα αγορασμένα) είναι παρεμφερες το κόστος

 

Στα αρνητικά αν είναι κάποιος αρχάριος με τα εφφέ κάτι η πληθώρα, κάτι το μενού, όσο ευκολο και να είναι, δεν καταλαβαίνει κανείς εύκολα και καταλήγει να ψάχνει έτοιμα πατς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το βασικο ισως ειναι οτι δεν εχεις tap dancing, με μια κινηση εχεις ενα εντελως διαφορετικο setup.

 

 Μια αλλη καλη φαση, ειδικα με τις μικρες πεταλιερες στο στυλ δυο switches και ενα expression, ειναι οτι μπορεις να τις εχεις στη θηκη της κιθαρας. Ανετα κανεις ενα τζαμαρισματακι σε χωρο που εχει ενισχυτη, με minimum κουβαλημα.

 

 Επισης, το να εχεις μια πεταλιερα σε αυτη τη φαση δρα συμπληρωματικα ακομα και σε ενα pedal based setup. Δηλαδη εχεις την πεταλιερα για τη φορητοτητα σε προχειρα τζαμαρισματα, και ταυτοχρονα μπορεις να τη βαλεις σε καποιες περιπτωσεις και επανω στο pedal based rig σου, για να πειραματιστεις με καποιες απο τις επιλογες τις που δεν εχεις σε dedicated πεταλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Nekkon είπε

 

 

 

Χάνω κάποα πιθανή χρήση; Κάνω κάπου λάθος; Βοηθήστε έναν συμφορουμίτη που θέλει να δημιουργήσει ψεύτικες ανάγκες στον εαυτό του ώστε να πέσει θύμα του marketing σε λιγότερο από ένα μήνα...

Αυτο ειναι το "θεμα" του θρεντ?

Αν ναι ισως μπορω να σε βοηθησω 🤣

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παραγγειλα το ampero mini για τα modulation effects που έχει. Μπορώ να το έχω πρώτο στην αλυσίδα για εφε ή και τελευταίο για delay, reverb και λοιπά εφέ. 

 

Θα έχω κάποια λάιβ με συγκεκριμένους ήχους και εφέ. Μπορώ να έχω φορτώσει σε κάθε preset τον ήχο του κομματιού και να κάνω τη ζωή μου ευκολη. Το συνδεω απευθειας σε καθαρό κανάλι ενισχυτή (μου αρέσει να έχω μόνιτορ τον ενισχυτη), ή στον μεικτη.

 

Χωρια που στο σπίτι θα έχω έναν σκασμό νέους ήχους (κυρίως λόγω των effect) ώστε να πειραματιστω και να εμπνευστω.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αυτο ειναι το "θεμα" του θρεντ?

Αν ναι ισως μπορω να σε βοηθησω 🤣

 

Θέλει κάπου να ξοδέψει τα λεφτά που έχει βγάλει από τις πλερωμές των ινφλουένσερς για το σπρώξιμο των τελεκάστερ, των Γκρετς, και των χειροκαλωδιωμένων λαμπάτων.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Θέλει κάπου να ξοδέψει τα λεφτά που έχει βγάλει από τις πλερωμές των ινφλουένσερς για το σπρώξιμο των τελεκάστερ, των Γκρετς, και των χειροκαλωδιωμένων λαμπάτων.

Τοτε πρεπει να παρει αυτο

https://www.muziker.gr/hotone-ampero-ii-stomp-10th-anniversary-limited-edition?gclid=Cj0KCQjwhfipBhCqARIsAH9msbndTPFtkeHEM2pegTDaslxl1yq9nvdG2S3mcLVbPqQ0sEK_ciSwwxMaAjaPEALw_wcB

 

Ειναι πανεμορφο σε κοκκινο κ ταιριαζει σε καποιον που του αρεσει το αναλογικο σεταπ

 

Φυσικα πρεπει να παρει κ εναν τελικο κ μια καμπινα με neodymium ηχεια.

Για δυο λογους. Τον πρωτο κ το δευτερο 🤣

Ετσι θα ξοδεψει κ λεφτα (που ειναι απαραιτητο αυτην την περιοδο για να σταματησει η φαγουρα του gas) κ θα εχει παρει ενα 100% ψηφιακο μαραφετι για να το στησει με 100% παραδοσιακο τροπο, ωστε μετα να μπορει με σιγουρια να λεει.. σαν τη λαμπα δεν εχει

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις, βολεύει. Έχω μέχρι κι εγώ.

 

(Εγώ κατάλαβα ότι το θρεντ είναι για τα μάτια της συζύγου)

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

 

Εγώ διαφωνώ.

Με τρία κουμπιά όλα κι όλα, είναι δύσχρηστο σε live.

Θα παλεύει να πάει από preset σε preset, χώρια που δεν θα μπορεί να ενεργοποιεί/απενεργοποιεί ξεχωριστά εφφέ ανά patch real time.

Να πάρει κάποιο με αρκετά κουμπιά, που να μπορεί να χειρίζεται τα εφφέ ανά patch ξεχωριστά, και να έχει και γκάζι (expression pedal).

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου