Προς το περιεχόμενο

Who is a multifx unit for, really?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Εδώ έβγαλε η Fender κοντά στο διχίλιαρο και είναι και μάπα 😅

Της Γκρεητς θα είναι άλλο πράγμα...

Υπομονή 😂

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Κράτα τα χρήματα σου Νέκκωνα...αν θέλεις να πάρεις μοντελερ για να λυσεις προβλήματα που αντιμετωπίζεις (και για να γλιτώσεις το GAS), πάει καλά, να βάλουμε ένα χεράκι...εσυ θελεις να ικανοποιησεις το GAS σου αγοράζοντας μόντελερ...πεταμένα χρήματα...

 

Κανε μια λίστα με τα προβληματα που αντιμετωπιζεις με το τρέχον σεταπ σου και τις χρήσεις, και το συζητάμε αν κάποιο μοντελερ θα σου λύσει κάποια απο αυτά τα προβλήματα (ή και αν θα σου δημιουργήσει άλλα).

 

Αυτά ακριβώς πιστεύω κι εγώ.

Νομίζω ότι ο Νέκκονας δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει.

Άγεται και φέρεται από επιθυμίες και σκέψεις οι οποίες είναι μάλλον στημένες σε λάθος βάσεις.

 

Άκου τον θείο freedom Νέκκονα, και δεν θα βγεις χαμένος.

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Απλά δε με ενθουσιάζει ο ήχος ρε να παρει. Αλλά σχεδόν μηδενικο latency, respect 

Aν εννοεις το modelling ενισχυτων, δεν το χρησιμοποιώ έτσι. Το neural dsp που δοκίμασα στο pc είναι πολύ καλυτερο, το helix (πάλι στο pc) δεν παίρνω και όρκο , έχει όμως περισσότερες επιλογες.
Σε εφφέ μου περισσέυει, ενώ μπροστά απο τον ενισχυτή, το σύστημα buffer που έχει, ο ενισχυστής ακούγεται όπως και καρφί στην κιθάρα, που ήταν το σημαντικότερο για μένα. (παίζοντας με τα in out level)
 Λίγο που δοκίμασα, έρχεται με ρυθμίσεις σε καλά πλάισια. Το σίγουρο είναι πως δεν στοχεύει σε "θέλω ένα πλεξι, ένα ρεκτιφαιερ και ένα τουιν ρεβερμπ " τύπους αλλά έχει κάποια δικά του μοντέλα αρκετά καλά θα έλεγα και κάποιες β΄ διαλογής μιμήσεις. Κοινώς για να κάνεις δικούς σου ήχους στοχεύει πιο πολύ. Kαι το μοντελινγκ θέλω να υπάρχει για οταν βαρεθώ να πάρω ενισχυτή μαζι . Για να αντικαταστήσει πετάλια νομίζω κάνει πολύ καλά τη δουλειά του, για κάβερ μπαντ που τη μία παιζει police την επόμενη tool , μάλλον οι ανταγωνιστές τα πάνε καλύτερα και στο software και στα patches  μεταξύ χρηστών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Νεκκωνα..

 

Αν κ νομίζω πως έχει αποδειχθεί ότι το πραγματικό πρόβλημα είναι το gas, εγώ λέω να κάνεις ότι πρότεινε ο Φρρρρρ

 

Κάνε μια λίστα με το ποιες είναι οι ανάγκες σου κ γιατί ψάχνεις μηχάνημα κ γιατί δε μπορείς να τις καλύψεις με αυτά που έχεις τωρα

 

Μετά πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις 

 

Μετά θα μπούμε να σε γειωσουμε κ να σου πούμε κάτσε στα αυγά σου....😆

 

Γιατί σε αυτό το σαητ είσαι ο ΝΟ 1 ύποπτος για καρα-οξεια gasιτιδα γκιταρ εντισιον κ σαν το ανέκδοτο με το βοσκό, το λύκο κ τα πρόβατα, ακόμα κ παγκόσμια περιοδεία να σου κάτσει κ άφθονο χρήμα να πάρεις ο,τι μπορείς να φανταστείς, δε θα σε πιστεύει κανεις

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

@Freedom μπα...

Θα του προτείνω να κάνει υπομονή μέχρι να βγάλει η Γκρετς ένα μοντελερ.

 

Γιατί .. τέτοιος είναι 😛

 

 

Τσ, τσ, τσ, τσ...θα σε μαλωωωωσωωωωω...

 

Μα εχει ήδη βγάλει Μπιλ...

 

image.png.14d394a7a33aa3677c7e2dbf8726e56c.png

 

Ιδια εποχή με τις Τελεμπουργκάνες...1500 π.Χ. ή κατι τετοιο, δεν εχω την μπροσούρα μπροστα μου αυτή την στιγμή...

 

🤩

  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Κάνε μια λίστα με το ποιες είναι οι ανάγκες σου ...

 

 

Και οι επιθυμίες σου, γιατί δεν είσαι επαγγελματίας να είναι "ανάγκη" απαραίτητα.

Αλλά συγκεκριμένα πράγματα.

Μην πεις "θέλω καλά καθαρά", γιατί δεν βγαίνει άκρη.

Όρισε τι είναι τα καθαρά στο μυαλό σου, και ποια θεωρείς εσύ καλά.

 

Έχε επίσης υπόψιν σου ότι ότι και να πάρεις δεν θα είναι plug 'n' play.

Θα πρέπει να το ρυθμίσεις και να το φέρεις στα μέτρα σου.

Για να το κάνεις αυτό, θα πρέπει να μπορείς να χειρίζεσαι κάποιες μεταβλητές με σχετική επάρκεια, όπως συχνότητες (για το eq), sag, saturation, κλπ.

 

Όρεξη να έχεις να ψάχνεις.

Αλλά να ξέρεις, ότι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτά ακριβώς πιστεύω κι εγώ.

Νομίζω ότι ο Νέκκονας δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει.

Άγεται και φέρεται από επιθυμίες και σκέψεις οι οποίες είναι μάλλον στημένες σε λάθος βάσεις.

 

Άκου τον θείο freedom Νέκκονα, και δεν θα βγεις χαμένος.

 

Στράτο, το λέει καθαρά ο ανθρωπος, GASώνει...

 

Το προβλημα με τα μοντελερς κοκ, ειναι οτι αν το παρεις μονο λογω GAS, το πιο πιθανο ειναι να ξενερωσεις μιση ωρα μετα που θα το βάλεις στην πριζα.

 

Αν εχεις σενάρια που να δικαιολογουν την αγορά (τα προβληματα που θελεις να λυσεις, που λεγαμε προηγουμενως) τοτε βαζεις τον πωπό σου κάτω το μαθαινεις, κανεις το βάζεις στο workflow σου και η ζωή συνεχίζεται.

 

Αλλιως, στην μιση ωρα ξενερώνεις (ακριβώς επειδή στην τελική δεν θα σου ελυνε κανενα προβλημα απο την αρχη), το κλεινεις, ανοιγεις την ενισχυτάρα σου, πατάς τις πεταλάρες σου, το βαζεις το μαραφετι αγγελια και το τσιμπας εσυ μιση τιμή assούμε.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και κάτι άλλο σαν πρόταση/προτροπή.

Νέκκονα πάρε ένα καλό plugin (όποιο θέλεις από τα top), κατέβασε το demo, και φτιάξε έναν ήχο (καθαρό, βρώμικο, κράντσυ, κλπ) που να θεωρείς ότι είναι πολύ καλός.

Αν δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι εκεί, που οι παράμετροι που μπορείς να ελέγξεις είναι πάρα πολλές, μην πάρεις τίποτα.

Δεν θα σε ικανοποιήσει, θα σε ταλαιπωρήσει, και θα κουραστείς γρήγορα, με αποτέλεσμα να το παρατήσεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Και οι επιθυμίες σου, γιατί δεν είσαι επαγγελματίας να είναι "ανάγκη" απαραίτητα.

Αλλά συγκεκριμένα πράγματα.

Μην πεις "θέλω καλά καθαρά", γιατί δεν βγαίνει άκρη.

Όρισε τι είναι τα καθαρά στο μυαλό σου, και ποια θεωρείς εσύ καλά.

 

Έχε επίσης υπόψιν σου ότι ότι και να πάρεις δεν θα είναι plug 'n' play.

Θα πρέπει να το ρυθμίσεις και να το φέρεις στα μέτρα σου.

Για να το κάνεις αυτό, θα πρέπει να μπορείς να χειρίζεσαι κάποιες μεταβλητές με σχετική επάρκεια, όπως συχνότητες (για το eq), sag, saturation, κλπ.

 

Όρεξη να έχεις να ψάχνεις.

Αλλά να ξέρεις, ότι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια.

Επειδή απαντάς σοβαρά ενώ .... Νεκκωνας, θα πω στα εντελώς σοβαρά πως η μόνη περίπτωση να πάρει μοντελερ (είτε οικονομικό είτε το axe fx 4 turbo 5 χρόνια πριν βγει) κ να μη ξενερώσει, είναι να πάρει κ ένα τελικό κ καμπίνα. Κ να το χρησιμοποιεί σαν πολλούς ενισχυτες κ πετάλια.

 

Κ να μάθει να στηνει ήχους μετά .

Κ άμα πειστεί έτσι πως μια χαρά ήχο μπορεί να έχει ένα μοντελερ κ του φύγει το ψυχολογικό (πως δε στέκεται δίπλα στο ρηαλ θινγκ), μετά από λίγο καιρό μπορεί να πουλήσει τον τελικό κ την καμπίνα κ να χρησιμοποιεί το μοντελερ ... σα μοντελερ κ όχι σαν ενισχυτή

 

Βασικά δε χρειάζεται να κάνει τίποτα από όλα αυτά γιατί δεν έχει ανάγκη, ούτε γουστάρει μοντελερ, μια χαρά είναι με τους ενισχυτες του, απλά τον έχουμε πρήξει κ εμείς με τα Σιμς κ τα ψηφιακά κ του έχουμε διευρύνει τον ορίζοντα του gas του σε περιοχές που ενώ δε τον ενδιαφέρουν μισοκράζει 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου