Προς το περιεχόμενο

Who is a multifx unit for, really?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Γραφε εσυ Φρρρ τις αναλυσεις σου...

Κ να το διαβασει τωρα ο Νεκκωνας κ να σου πει:

"Κομπονεντ μπεησντ μοντελινγκ στα παντα, με προσοχη στη λεπτομερεια κ ατζαστμεντζ κ παει λεγοντας, αλλα το μονο σημειο που δε μπορει να γινει κομπονεντ μπεησντ μοντελοποιηση ειναι οι καμπινες....Αρα? το κοτσαρω σε τελικο κ καμπινα ή σε μια καμπινα ΦΡΡ ΦΡΡΡΡΡΡ "

Κ του παει το μαλλι 3 χιλιαρικα κ μετα ή θα του αρεσει με το ζορι ή θα κατεβει Αθηνα να σε κυνηγησει...

 

Ελα ρε συ, υπερβολες...

 

Ειχα σκασει τα κερατα μου τα τριφωρα να φερω απο αμερικη Scumbacks και οταν εκανα την μεταβαση δεν εχασα κουκουτσι assουμε...

 

Υπαρχει περιπτωση καποιος να μην βρει IR που να του κανει?

 

Ε μην τρελλαθουμε τώρα, αυτα τα μηχανηματα πλεον ερχονται με μερικες χιλιαδες IRs απο την μανα τους...

 

Απλά καλο θα ηταν να μην πεσει καποιος στην σκουληκοτρυπα των IRs γιατι δεν θα βγει ποτε.

 

Επισης υπαρχουν και απειρες ρυθμισεις οπότε αν κανεις audit και βρεις 2-3 που αρχικα να σου κανουν, απλά κανεις μερικες ρυθμισουλες (ή όσες θελεις, εχει πολυ βαθος ΑΝ θελεις) και παπαλα.

 

Προσωπικα εδω και χρονια παιζω μονο με ενα IR για τα παντα και τυχαίνει να ειναι και δωρεαν.

 

Νέκκωνα, as you were assούμε...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 4

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Απλά μου αρέσει να χαϊδεύει το αυτί μου η λάμπα μωρέ, έχει πιο "body" ο ήχος, πιο thick νότες βγαίνουν από την κιθάρα μου.

 

Οχι η δικιά μου εμπειρια...

 

Ολα ειναι θεμα ρυθμισεων (εκτος και αν το μοντελερ ειναι κάπως).

 

True story...

 

Εχω φορέσει Tone Zone S στην #1 μου τότε...επαιζα σπιτι, λεπτος, δεν μου αρεσε, ημουν ετοιμος να τον ξηλωσω...παω στο στουντιο, τον δοκιμαζουμε με τον "φυσικο" πλεξι, μενουμε και ο Μιτς και εγώ μαλακες...

 

Γυριζω σπιτι, ρυθμιζω οτι επρεπε να ρυθμισω, Bob's your uncle...προφανως επειδή εχω ενα και μοναδικο (kitchen sink) preset, αλλαξα μαγνητη αλλα αφησα τα παντα ως ειχαν...απο τοτε ο Tone Zone S ειναι ο αγαπημένος μου single coil size humbucker μαγνητης...και παιζω καθαρά ετσι? Παχυς παχυς και ωραιος (για μενα, υποκειμενικο)

 

Και για αυτό προσωπικά δεν θα ηθελα ποτε να εκλειψουν οι φυσικοι ενισχυτες...καποιες φορες με βοηθουν να διορθώσω τις μαλακιες μου στα μοντελερς...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αν θες ενα καθαρο ηχο κ τον εχεις βρει απο το σεταπ σου κ με ενα close micing σε νορμαλ εντασεις (ακομα κ στον ιδιο χωρο) καθαρισες.. κατσε στ'αυγα σου

 

Κύλιε, κύλιε...

 

Εγώ που παιζω 99% καθαρά με μοντελιν, να το γυρισω σε λάμπα?

 

🤪🤪🤪

  • Χαχα 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 Από την άλλη, λες και κάνω λεφτά από τη μουσική. 

Αυτο δεν παιζει κανεναν ρολο.

Τα μηχανηματα τα εχει οποιος εχει την καψα κ σκαει τα λεφτα.

Ειτε εχει πολλα λεφτα, ειτε λιγοτερα αλλα με μεγαλη καψα κ τ'ακουμπαει ολα εκει.

Ειτε παιζει καλα, ειτε οχι.

Ειτε βγαζει λεφτα απο τη μουσικη, ειτε απο ο,τιδηποτε αλλο

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λογικο freedom να σου αρεσουν τα ribbon αν θες να εχεις πιο κοντα σε ηχο αυτο που ακους στο live room. Λογικο γιατι υποτιθεται οτι τα ribbon ειναι πιο κοντα σε λειτουργια στον τροπο που λειτουργει το αυτι, και οπως και να εχει ειναι σιγουρα πιο πιστα απο το δυναμικο.

 

 Ομως, και αυτο αφορα και τη γενικοτερη συζητηση περι μικροφωνιασματος, το κρισιμο ερωτημα ειναι "ΘΕΛΕΙΣ να γραψεις οσο πιο πιστα αυτο που ακους;"

 

 Κατα την ταπεινη μου γνωμη, και ΙΜΗΟ επισης ο λογος που ειναι τοσο διαδεδομενα τα δυναμικα, ειναι οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να γραψεις αυτα που ακους.

 

 Διοτι ο Nekkon και ολοι μας γουσταρουμε να μπισταει ο μαρσαλ ο βρωμιαρης, διοτι τα αυτια μας ειναι κουλα, και τις μπασες και τις ψηλες της ψαλιδανε, και οταν μπισταει ο λουλας, ακους μπασες και ψηλες και δε μιλας.

 

 Οταν ομως ηχογραφεις, και οταν ερθει η ωρα να μπει κιθαρα στο κομματι, πιο ΑΧΡΗΣΤΕΣ συχνοτητες για την κιθαρα απο τις μπασες και τις υψηλες ΔΕΝ υπαρχουν.

 

 Κιθαρα= μεσαια. Τελεια.

 

 Και εκει ειναι που θελει την εμπειρια οταν εισαι πισω απο το γυαλι, διοτι αλλα τα αυτια του λαγου, και αλλο οταν πρεπει να σκεφτεσαι και να ακους με βαση ολη την ενορχηστρωση.

 

 Διοτι αν ακουσει κανεις τα stems απο μεγαλες παραγωγες, θα κουφαθει με το ποσο "κανονικες" ειναι οι κιθαρες ειδικα σε ογκο, το μπασο καθαριζει για εκει και δεν πα να εχεις 8x15 καμπινα για την τελε σου.

 

 Αρα να τους βρασω τους εντυπωσιακους ηχους, ΧΡΗΣΙΜΟΥΣ ηχους θελωμε και ας τρωγομεν πετρες. Και το 57αρι μπορει να μην εχει καμια εντυπωσιακη αποκριση, αλλα οτι συχνοτητες δινει ειναι χρησιμες, και δεν εχει και την ευαισθησια των ribbon οποτε μπορεις να το κολλησεις και στη γριλια ακομα και εγκληματιας να ειναι ο κιθαριστας, και εισαι μια χαρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 Ένα grab n go combo και παίζω σε χαμηλές εντάσεις κιόλας, ακόμα και ο Κατάνα ο 50άρης με καλύπτει σαν ένταση.

 

Το θέμα είναι τι σε καλύπτει σαν ένταση?

Ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να παιχτεί σιγά?

Στην ίδια σιγανή ένταση, τι προτιμάς?

Τον Κατάνα ή τον δικό σου?

Θα ξαναπώ ότι νομίζω ότι στηρίζεσαι σε λάθος "αξιώματα" και κάνεις συλλογισμούς με βάση απλοποιήσεις που παραμορφώνουν την πραγματικότητα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αυτο δεν παιζει κανεναν ρολο.

Τα μηχανηματα τα εχει οποιος εχει την καψα κ σκαει τα λεφτα.

Ειτε εχει πολλα λεφτα, ειτε λιγοτερα αλλα με μεγαλη καψα κ τ'ακουμπαει ολα εκει.

Ειτε παιζει καλα, ειτε οχι.

Ειτε βγαζει λεφτα απο τη μουσικη, ειτε απο ο,τιδηποτε αλλο

 

Ειναι πιο απλα τα πραγματα.

 

Σκασε τα μια φορα, κρατα το για 5-10 χρονια.

 

Απο το να τρωγεσαι και να αγοραζεις ενισχυτες και παλι ενισχυτες, καμπινες, μεγαφωνα, μικροφωνα, πεταλια επι πεταλιών κοκ...

 

Εφαρμοσμενα μαθηματικα λεμε...been there, done that, παπαλα.

 

Αν μη τι αλλο, αυτα ειναι το τελος του GAS.

 

True story...

 

Το τρεχον μοντελερ, εκτος και αν κλασει πατάτες και δεν μπορει να επισκευαστει, θα μεινει τουλάχιστον για αλλα 8 χρονια, οπως και το προηγουμενο (9 συνολικα).

 

Οπότε ας κανει καποιος τον υπολογισμο και το παιρνει απο εκει.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Κύλιε, κύλιε...

 

Εγώ που παιζω 99% καθαρά με μοντελιν, να το γυρισω σε λάμπα?

 

🤪🤪🤪

Εσυ τα Μαρσαλ κεφαλια που ειχες πριν παρεις αξ εφεξ για καθαρα στο σαλονι τα ειχες παρει? 🤪

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Εσυ τα Μαρσαλ κεφαλια που ειχες πριν παρεις αξ εφεξ για καθαρα στο σαλονι τα ειχες παρει? 🤪

 

Και για καθαρα και για βρωμικα παρακαλω, σε οποιαδηποτε ενταση.

 

Ριξε μια ματια στο site μου και θα καταλαβεις...

 

(hint: custom made isolation box σχεδιασμένο απο εμένα, διπλα τοιχωματα, γεμισμένο με αμμο, βασεις για 2 μικροφωνα).

 

Καθαρα επαιζε και σε εντασεις τηλεορασης με απιστευτη γλυκα αλλα σε τετοιες εντασεις ηχογραφηση δεν επαιζε (μη μονωμενος χωρος, ενα λεωφορειο να περναγε ή κανας παπακιας με καμια σεμπριν, λε καταστγοφ)*

 

Και δεν ηταν στο σαλόνι μικρέ μου Θρασύδα...στο υπνοδωματιο ήταν...να τα λεμε και αυτά ετσΕ? 😜

 

*για μικροφωνιασμα της καμπινας, οχι για το isolation box προφανως.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Freedom είπε

Σκασε τα μια φορα, κρατα το για 5-10 χρονια.

 

🤣🤣🤣........😢

 

3 λεπτά πριν, Freedom είπε

Απο το να τρωγεσαι και να αγοραζεις ενισχυτες και παλι ενισχυτες, καμπινες, μεγαφωνα, μικροφωνα, πεταλια επι πεταλιών κοκ...

🤣🤣🤣.....🤬

3 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Εφαρμοσμενα μαθηματικα λεμε...been there, done that, παπαλα.

 

Ειμαι υπερ της ανοιχτομυαλης προσεγγισης κ ενω συμφωνουμε εχω να πω το εξης

ΓΙΟΥ'Β been there, ΓΙΟΥ'Β done that

Ηβεν ηφ δερς ονλυ 0,1% δατ αρ νοτ γιου εντ δη αδερ γουεη γουορξ μπετερ φορ δεμ

 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου