Προς το περιεχόμενο

Who is a multifx unit for, really?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

To A το ακούω λίγο πιο natural, ανεπαίσθητα αλλά το ακούω.

Όταν έγινε η ψηφοφορία και χωρίς να γίνονται αμέσως γνωστά τα αποτελέσματα, το κοινό ψήφισε 50-50. Το λέω απλά να υπάρχει.

  • Λυπάμαι 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cos_dr είπε

To A το ακούω λίγο πιο natural, ανεπαίσθητα αλλά το ακούω.

 

 Καλο ειναι να εχεις κλειστα και τα ματια, και να τα ανοιγεις οταν ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι αλλαξε ο ηχος. Την πατησα καμποσες φορες 😉

 

 Απο εκει και περα, και μονο το "ανεπαισθητα" αρκει. Αν σκεφτει κανεις το με ποσο διαφορετικο τροπο προκυπτουν οι δυο ηχοι, ειναι να τρελαινεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν μιλάω για preset.

Λέω να φτιάξει έναν ήχο που να του αρέσει πολύ (έστω ξεκινώντας από τη επεξεργασία preset).

Και το λέω αυτό, γιατί αν πάρει πχ μόντελερ, θα χρειαστεί να δουλέψει πάνω στον ήχο.

Αν αρκεστεί στα presets .... δεν θα του αρέσει τίποτα (λογικό και φυσιολογικό).

Εκεί θα δει αν του αρέσει η διαδικασία, αν τον βολεύει, και αν έχει επάρκεια σε κάποιες σημαντικές για το sound sculpture μεταβλητές.

 

Δεν τον ενδιαφέρει το latency εδώ, γιατί δεν είπα να παίξει με αυτούς.

Μόνο να τους φτιάξει.

 

Μόνο με αυτοενισχυόμενα μόνιτορ (frfr) δεν γίνεται?

ο Νεκκωνας συνηθως μιλαει για ηχο, οχι για αισθηση κ ομως αυτο που τον χαλαει ειναι το τι ηχο εχει το μηχανημα οταν το παιζει, πραγμα που πιστευω οτι σημαινει πως αυτο που του φταει ειναι η αισθηση.

 

Τι εννοω? Ο ηχος του πλαγκιν απο γιουτιουμπ μια χαρα του αρεσε αλλιως δε θα το επαιρνε. Ακουσε ντεμο με πρησετ ακουσε κ τον ηχο σε μιξη. Ολα κομπλε.. το πηρε

 

Οταν παιζεις με το πλαγκιν κ ο ιδιος ηχος δε σου αρεσει (ειτε ειναι πρησετ, ειτε δικος του)αυτο που τον κανει να νιωθει disconnected, ειναι το latency, τα χαρακτηριστικα αυτα του ηχου που τα αντιλαμβανομαστε ως αισθηση στο χερι κ το ο,τι δεν παιζει με καμπινα.

 

Υπο αυτο το πρισμα, οσο κ να φτιαξει δικο του ηχο, που να του αρεσει να τον ακουει, οταν παιζει παλι δε θα του αρεσει γιατι το latency θα ειναι ιδιο κ το να ακουει απο καμπινα που τοσο εχει συνηθισει (κ γουσταρει) θα λειπει (αρα τι πρησετ, τι δικος του ηχος το ιδιο ειναι)

 

Τωρα frfr συνηθως ειναι καλυτερη λυση κ πιο ενδεδειγμενη, αλλα για πιο ακριβη συμπερασματα λεω cab sim off, τελικος κ καμπινα παραδοσιακια. Κ να περασει κ το preamp του real thing μ'ενα ΑΒ σουιτς απο το ιδιο σεταπ κ μετα τα συμπερασματα του θα ειναι οσο πιο ασφαλη γινεται (... α κ φυσικα καποιος να του φτιαξει τους ηχους του μοντελερ σε αυτη τη διαδικασια) 

 

Χρειαζονται ολα αυτα? Οχι. Αλλα οι πιο πολλοι ξερουν τι να περιμενουν απο ενα μοντελερ κ τους φτανει ο ηχος απο μονιτορ. Καποιοι λιγοι παιζουν ετσι (αλλα γραφουν οπως ενδείκνυται, γιατι αν βαζουν μικροφωνο σε τετοιο υβριδικο σεταπ... ειναι παρανοια🤣). Χρειαζεται στο Νεκκωνα? Για κανενα λογο. Αλλα μονο ετσι θα ειναι σιγουρος για το τι δυνατοτητες ακριβως εχει ενα μοντελερ κ ποσο κοντα μπορει να ερθει στο τι εχει συνηθισει ν'ακουει

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Όταν έγινε η ψηφοφορία και χωρίς να γίνονται αμέσως γνωστά τα αποτελέσματα, το κοινό ψήφισε 50-50. Το λέω απλά να υπάρχει.

 

31 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Καλο ειναι να εχεις κλειστα και τα ματια, και να τα ανοιγεις οταν ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι αλλαξε ο ηχος. Την πατησα καμποσες φορες 😉

 

 Απο εκει και περα, και μονο το "ανεπαισθητα" αρκει. Αν σκεφτει κανεις το με ποσο διαφορετικο τροπο προκυπτουν οι δυο ηχοι, ειναι να τρελαινεσαι.

Τρολολολ με λενε cos_dr και είμαι troll 🤣

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα🤣

 

 Εμένα ίδιο μου ακουγόταν και στα δύο και πολύ ωραία.

 Επίσης ως άσχετος/μη πωρωμένος κιθαρίστας όταν βάζω την κιθάρα που έχω στο guitar rig π.χ. όλα υπέροχα μου ακούγονται🤣

 Αυτά, συνεχίστε τρολολολ 🌈

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης επειδη τον αναφερει ο Νεκκωνας συνεχεια.

 

Ο Κορντυ τι το ιδιαιτερο εχει ο ηχος του?

Τον ιδιο ηχο βγαζει μ'ενα πλαγκιν, τον ιδιο με ενα μοντελερ των 200 ευρω τον ιδιο με ενα των 2000.

Οχι κατι το ιδιαιτερο. Βasic ηχους,  μια χαρα για να γουσταρει να παιξει (κ να υπηρετησουν αυτο που θελει να παιξει φυσικα). Δεν ειναι το νουμερο ενα παραδειγμα οταν σκεφτομαι σουπερ φτιαχτη ηχων σε σιμ (οπως συνηθως ο Todd κ ο  Nielsen πχ)

 

Αυτο που ακους στον Κορντυ ειναι το παιξιμο. Το οποιο ειναι Κορντυ. Κ ψαρωνεις κ σου αρεσουν ολα μετα

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για το latency υπαρχουν καποιες λυσεις, αν και μπορει να κοστισουν.

 

 Για την αισθηση της καμπινας παλι, η μονη λυση ειναι να παιζεις με καμπινα. Το να περιμενεις να παρεις την αισθηση της καμπινας απο τα studio  monitor, ειναι ματαιο.

 

 Οταν φτιαχνεις το κομματι εχει ενα καποιο πλεονεκτημα βεβαια, διοτι ο ηχος που ακους ειναι ο ηχος που θα εχει το κομματι, οταν ειναι και η φαση καντο-μονος-σου 😆 και γραφεις τον εαυτο σου, μπορει να πει κανεις οτι ισως ειναι και προτιμοτερο.

 

 Αλλα οταν εισαι σε φαση ροκαρω- τζαμαρω- παιζω για να γουσταρω, εκει δεν υπαρχει επαφη, ειναι τελειως διαφορετικη αισθηση.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

Παρ'ολα αυτά κ παρότι το μοντελερ προσφέρει ήχους τέτοιου σταδίου (μείον την επεξεργασία δηλαδή) πολύ πιο κοντά στο τελικό προιόν, κάνει μια αναγωγή στο κεφάλι του κ φαντάζεται πως θα ήταν το ριγκ του Ερίκ Τζόνσον αν το είχε μπροστά του προσθέτοντας μόνος του την εμπειρία της αίσθησης του να παίζει με έναν ενισχυτή στο ένα μέτρο που έχει από τα δικά του μηχανήματα . Κ επειδή αυτό που λείπει από την λύση μοντελερ είναι η αίσθηση του να παίζεις με καμπίνα, αν δεν το κολλήσει σε τελικό κ καμπίνα, δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να πειστεί μέσα του πως το μόντελινγκ στέκεται δίπλα στο ρηαλ θινγκ

 

Να εισαι καλα για αυτο το ποστ, ευκαιρια να γραψω μερικές προσωπικές εμπειριες.

 

Ναι και όχι...

 

Ναι στα περί ηχογραφημενου ήχου γιατι πολλοι ανθρωποι δεν καταλαβαίνουν πως εχει δημιουργηθει αυτό που ακούν (τι να κανουμε, αλλο στουντιακη ηχογράφηση που αυτό που ακους δεν ειναι αυτο που εχει γινει capture οταν επαιζε ο μάγκας αλλά αλλες 50 αλλαγές μέχρι να γινει η παραγωγή, εκτος και αν με καποιο τροπο βρεις τα raw recordings).

 

Οχι στα περι amp in the room.

 

Το εχω γραψει τουλάχιστον αλλη μια φορά εδω πέρα μεσα.

 

Το να συγκρίνεις το real thing να παιζει στα 120 db (ακριβώς επειδή αυτον τον ηχο ΔΕΝ μπορεις να τον βγάλεις χαμηλοτερα) και να πεταρίζουν οι καμπανες σου, με το modeller σε ενταση ψιθυρου με Creative ηχειακια υπολογιστη των 2W είναι απλά γελοιο.

 

Βαλε το modeller στα 120db να πεταριζουν ομοιως οι καμπάνες σου, ρυθμισε το ανάλογως για αυτή την ενταση (βλεπε Fletcher-Munchen curve κοκ γιατι αν εχεις φτιαξει τον ηχο σου σε ενταση ψιθυρου θα χρειαστει adjustment θελεις δεν θελεις). Κάνε blind test επιτοπου και το ξανασυζητάμε. Και δεν χρειαζεται τελικος και καμπινα, παρε ενα FRFR της προκοπής, μάθε και αυτουνου τα χουγια και τελειωσε η υποθεση.

 

Αν πάλι θέλεις να αποφυγεις να κουφαθεις, να σου φέρουν στρατονομια κοκ. πάρε ενα πολυ μικρο τελικάκι και μια καμπινουλα, ρυθμισε τo ανάλογα και σε βεβαιω οτι και παλι θα εχεις το amp in the room feeling.

 

Τι να κανουμε, για πανω απο 10 χρονια ειχα και καμπινουλα 1χ12 με Delta Pro 12A και το Caliberάκι στο 0.1 στο σπιτι. Δουλευε θαυμασια, απλά για μένα και για συνθηκες διαμερισματος και παλι ηταν δυνατο και επίσης απο ενα σημειο και μετα προτιμουσα τα μονιτορς (ή αν ειχα καλυτερο χωρο για λιγο μεγαλυτερη ενταση, θα επαιρνα FRFR) γιατι προτιμω οτι ακουω πλεον να είναι ακριβώς αυτό που ηχογραφειται (δυσκολάκι με καμπινα και τελικο, αν βεβαια σε ενδιαφέρουν οι ηχογραφησεις).

 

Συνοψιζοντας, οταν θέλουμε να συγκρινουμε, συγκρινουμε στις ιδιες συνθηκες και κυριως μιλαω για την ένταση (μετα ακολουθουν παράγοντες οπως η κατευθυντικότητα κοκ).

 

 

2 ώρες πριν, manosx είπε

 Παντως το ΠΣΗΦΙΟ το εχει παει πολυ μακρια το ζητημα

 

 

 

 

 Ειναι πολυ εντυπωσιακο, οπως και ξα το δει κανεις.

 

 

 Και βεβαια, αν εχει φτασει εκει με τους ενισχυτες, με τα εφε ειναι ακομα παραπερα.

 

 Αλλωστε πολλα εφε, ειδικα κατι απαιτητικά στο στυλ hall reverb, harmonizer και τετοια, ειναι εγγενως ψηφιακα.

 

Α ρε Μανουσο...

 

Μην μου την δώσει, ντοπαριστώ με ότι αναλγητικο υπαρχει σε αυτή την πλαση και στησω κανένα blind test με οτι real thing ενισχυτή υπαρχει στο στουντιο του φιλου vs modeller, ποστάρω καμια 30αρια κλιπάκια και πέσει το γέλιο της αρκούδας με το ποιος θα νομίζει ποιό ειναι το real thing και ποιο το modeller...

 

Και επειδή έχουν γινει πολλά από δαυτα εδω και χρόνια και έχει πέσει το γέλοιο της αρκούδας, ξέρω απο την αρχή το αποτέλεσμα...

 

Δεν πάει σε εσένα αυτο Μάνο...το ΠΣΗΦΙΟ είναι απείρως πιο μακριά από οτι οι περισσοτεροι που έχουν κολλησει στα λαμπάκια νομίζουν, δεν ειμαστε λακαμάδες όσοι είμαστε σε αυτά εδω και πανω από 10ετια...

 

Τα εχω γραψει και στο θρεντ του κλαμπ, για το πως προσωπικά το 2009 ήμουν τυχερος να βιώσω πραγματικό blind test πραγματικότατου vintage ενισχυτη με 4χ12 σε εντασεις που θα επρεπε να ησουν τρελλος αν ησουν στα 10 μετρα και στην πρωτη πρωτη γενιά γνωστής εταιρείας modeller.

 

 

Ιn conclusiοn, Νέκκωνα, κράτα τα χρήματα σου αδερφε, δεν νομιζω να χρειάζεσαι τίποτα περισσοτερο από οτι ήδη εχεις, μια χαρούλα είσαι...

 

Μετά τιμης,

 

Ο αντιφλουέτζας της γειτονιά σας.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 4
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι όντως μικρή, Αλλά αυτό ισχύει από τη στιγμή που ο λαμπάτος ενισχυτής μικροφωνιαστεί. Η αίσθηση in the room είναι αυτό που προτιμάω και σας έχω πρήξει τους προηγούμενους μήνες. Ο Βρασίδας με έχει ψυχολογήσει, και ας μην έχω σκάσει πενηντάρικο για ψυχολόγο ασούμε 😅

 

Η αλήθεια είναι ότι πιθανότατα να μην χρειάζομαι πολυεφφε γιατί παίζω σε μέρη με καλή κονσόλα αλλά κακό μονιτορινγκ, οπότε αναγκαστικά πρέπει να ακούω τον ενισχυτή μου. 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η modeling φαση εξ ορισμου το μικροφωνιασμενο ενισχυτη θα εξομοιωσει, πως αλλιως να εξομοιωσει την καμπινα; Μονο αν κανουμε το εμβολιο το καινουργιο και εξομοιωνει απευθειας στον εγκεφαλο μας το τι ακουμε 😆 διαφορετικα θα συνεχισει να εξομοιωνει οτι ακουει το μικροφωνο.

 

 Το συστημα ακροασης σε καθε περιπτωση ειναι το βασικο για την αισθηση που παιρνουμε.

 

 Θυμαμαι πριν καμια 20αρια χρονια ειμαι σε ενα στουντιο, και ειχαν βγει τοτε τα arturia τα αναλογικα plug in, εγω ακομα ημουν σε φαση hardware ολε. Μιλαγα με τον τυπο λοιπον, και του ελεγα τις παπαρδελες μου, οτι νταξ ναουμε ξερω γω, ξερω γω ενταξ, σιγα τα ωα να πουμε, και δε μπιστανε αυτα τα virtual και τετοια.

 

 Και γυριζει και μου κανει, "αν δεν το βαλεις στα θηρια να μπιστηξει δεν μπισταει τιποτα", και βαζει καπακι εκει το εικονικο το moog modular σε κατι main monitors θηρια που ειχε, τα τσιτωνει, και μου φυγαν τα σφραγισματα, λες και ηρθε το black hawk απο πανω μου στο μισο μετρο, και εσκαγαν οι αρβυλες απο τη delta force που κατεβαινε το σκοινι στο κεφαλι μου.

 

 Θα μου πεις τωρα " και αν εβαζες το κανονικο;" Τι να σου πω, δεν ξερω, ρωτα τους ELP, παντως αυτα τα "δεν μπισταει το ΠΣΗΦΙΟ" απο τοτε μου κοπηκαν μαχαιρι.

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, manosx είπε

 Η modeling φαση εξ ορισμου το μικροφωνιασμενο ενισχυτη θα εξομοιωσει, πως αλλιως να εξομοιωσει την καμπινα; Μονο αν κανουμε το εμβολιο το καινουργιο και εξομοιωνει απευθειας στον εγκεφαλο μας το τι ακουμε 😆 διαφορετικα θα συνεχισει να εξομοιωνει οτι ακουει το μικροφωνο.

 

Χμμμμ....

 

Η μοντελιν φάση (αναλόγως και το ποιος το κάνει και πως) γίνεται component by component. Διαφορετικες εταιρείες, εχουν διαφορετικές τεχνικές, αυτή που προτιμω εγω τουλάχιστον το κάνει ακριβώς έτσι. Μια προσεγγιση λοιπον ειναι να παρεις τα σχηματικά (ενισχυτή, εφε κοκ) και εφόσον εχεις αλγόριθμους με @@ και όχι @@ αλγόριθμους, είσαι in the ballpark and then some. Μετά ο αρχιερέας εχει τον φυσικο ενισχυτή διπλα διπλα και κάνει οτι adjustments χρειαζονται (βασικα στους αλγοριθμους συνηθως αλλά ποιος ξέρει). Και απο εκει ξεκινουν νωρις νωρις τα blindfold tests, οχι απο τους χρηστες και reviewers.

 

Αυτά για οτιδήποτε άλλο εκτός απο τις καμπίνες (IRs) και τα μικρόφωνα (κάποτε στην συγκεκριμένη εταιρεία, στην προηγουμενη γενιά όταν υπήρχε αυτή η επιλογη, και αυτά ουσιαστικα επιπρόσθετα IRs ηταν, και ακριβώς επειδή ηταν IR επανω σε IR, αλλαξε ρώτα πλευσης)

 

Φυσικά και μπορεις να χρησιμοποιήσεις ενισχυτή χωρίς καμπινα (και προφανως οποιοδήποτε εφέ επίσης χωρις ενισχυτή/καμπινα) αλλά προφανως θα ακουσtει σαν τό-σκα-το-σκα-το-σκα-το-σκα-το-σκα κοκ...actually αυτο μπορει να γινει και με φυσικο ενισχυτή με ακριβώς τα ιδια αισχρα αποτελέσματα (load με line out, attenuator με line out, θυμαμαι το ειχα δοκιμασει στον πλεξι μου με Sequis Motherload Elemental).

 

Ναι, για το τελικό αποτέλεσμα στα modellers γιατι ακριβώς για να μην ακουστει σαν το-σκα, θα πρέπει να βάλεις ένα IR (ή αντι για IR να βάλεις ένα ή δύο φίλτρα, κάπου έχω σημειωσεις και για αυτο, ενδιαφερουσα προσεγγιση, αρχαία θα έλεγα), αλλιως πάμε πάλι στις προηγουμενες παραγράφους. Αν και πάλι υπάρχει και η μεθοδος να βάλεις ενα τελειως flat IR ("TOTALLY FLAT" ονομάζεται, δεν μοντελοποιει τιποτα απολυτως, απλά ειναι λυση αν δεν θέλεις IR αλλα...πρεπει να χρησιμοποιήσεις IR, συνηθως το χρησιμοποιουν οταν θελουν να χρησιμοποιησουν μοντελιν προενισχυτή...ναι, ξερω, inception φάση, προενισχυτης που μοντελοποιεί προενισχυτή)...

 

Νεκκωνα, μείνε οπως εισαι ΛΑΙΜΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ...

 

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου