Προς το περιεχόμενο

Περί αρμονικών 5ο, 7ο, 12ο τάστο ή και αλλού;;;;;


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Βάζω δύο χαλιά βιδεα γιατι μόνο με γράψιμο μπορεί κάποιος να μην καταλάβει 

 

Αρμονική βγάζεις σε όποιο ταστο θες, βάζοντας τον δείκτη απαλα μια οκτάβα πάνω (όπως βάζεις δηλ κ το αριστερό χέρι όταν θες να βγάλεις αρμονική) κ τσιμποντας την χορδή με τον παράμεσο. Ή κάνοντας ελαφρύ ταπ μια οκτάβα πάνω ελευθερώνοντας κατευθείαν τη νότα 

 

Επίσης πιντς χαρμονικ δεν είναι μονο μια η αρμονική που μπορει να βγει. Παίζεις "αρπετζιο" (με μια σταθερή νότα στο αριστερό) αναλογα με τη θέση της πένας (είναι λίγο παλούκι να το βρεις καθώς σε κάθε ταστο ξεκινάς από άλλο σημείο κ με το δεξί)

 

ΩΡΑΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΒΑΣΙΛΗ

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

ΩΡΑΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΒΑΣΙΛΗ

 

Πες τα εσύ, γιατί εμένα δεν μ' ακούει.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για σφυριχτα! Τι pinch harmonics και σαχλαμαρες.


Αλλα σοβαρα τωρα, τοση ωρα μιλουσαμε για natural harmonics. Αμα ανοιξεις το παιχνιδι με τα artificial harmonics (ολα τα naturals + το offset Χ ταστων για το root + τεχνικη δεξιου χεριου για να φρεταρεις και να παιζεις ταυτοχρονα) γινεται το σωσε. Βαλε και τα σφυριχτα και τα ταπ, αστα να πανε.

 

Εμενα ο ερωτας μου ομως ειναι τα bends και τα slides με αρμονικες, εκει βγαινουν κατι αρρωστα πραματα που λες "κατσε, ΤΙ". 

 

Για να βλογησω και τα γενια μου, αυτο το κομματι του Leo Kottke με τη 12χορδη και αρμονικες με bend behind the nut (στο 1:10 και στο 2:20 στο τελειωμα) οταν το ειχα πρωτοακουσει με ειχε στοιχειωσει η φραση αυτη και ειχα μεινει χαχας, τι διαολο εκανε εδω λεω? Και εν τελει δεν ειναι τπτ δυσκολο αμα ξερεις τα κολπα!
 

 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Λοιπόν μου θύμησες ....

Όταν ήμουν μικρός, αυτά τα πιντς, τα έλεγα "σφυριχτά".

Και όχι μόνο εγώ, όλη η παρέα.

 

Οταν ημανε μικρος, ο ντραμερ μ'ελεγε τσοπανο για τα σφυριματα που εκανα.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα η Tracy ειναι το κλασσικο go-to οταν σκεφτεσαι αρμονικες και μπασο, αλλα θα βαλω και αλλο ενα αγαπημενο, τη Nancy του Bertram Turetzky, που δυστυχως δεν υπαρχει σε καποια σοβαρη ηχογραφηση στο youtube αλλα ο φιλος εδω εχει κανει μια αξιοπρεπεστατη αποπειρα. Πανεμορφο κομματι. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου